Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 11.05.10, 12:49   #1
Üye

TAN3R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2010
Konular: 16
Mesajlar: 69
Ettiği Teşekkür: 183
Aldığı Teşekkür: 247
Rep Derecesi : TAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerdeTAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerdeTAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerdeTAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerdeTAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerdeTAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerdeTAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerdeTAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
TAN3R - MSN üzeri Mesaj gönder
Exclamation 2. Dünya Savaşı'nda Meğer Bunlar da Olmuş...Elsie Mitchell adlı bir öğretmen ve beş öğrencisi 5 Mayıs 1945'te, Gearthart Dağı'na geziye çıkmışlardı. Öğrencilerden biri, dağın yamacında görüp merak ettiği bir demir parçasına dokundu. O anda büyük bir patlama oldu, öğretmen ve beş öğrencisi yaşamlarını yitirdiler. Olayın nedeni çok sonra anlaşılabildi: Öğrencinin dokunduğu demir parçası, Japonların Amerika'ya gönderdiği en az 6.000 "bomba yüklü balon"dan biriydi. Bu kaza, Amerikan tarihinde düşman saldırısı nedeniyle Amerika kıtasında sonu ölümle biten ilk ve tek olaydır.

* * * * *

Amerikalı komutan George Patton Sicilya'da savaş bunalımı yaşayan bir askeri hastanede tokatlamış ve bu davranışı nedeniyle Amerika'da, özellikle asker anne ve babalar arasında büyük bir tepki yaratmıştı. Patton o günlerde daha büyük bir savaş suçu daha işlemiş, fakat onun bu suçu "üzeri örtülerek" kamuoyundan gizlenmişti."

Sicilya çatışmasından önce Patton birliklerine, kendi birlikleriyle aralarında 180-200 metre kalmasına karşın geri çekilmeyip, savaşmaya devam eden düşman askerlerini esir almamalarını, teslim olsalar bile öldürülmelerini emretmişti.

Onun, büyük bir savaş suçu olan bu emri nedeniyle Sicilya'da binlerce asker ve uluslar arası hukuk, sözcüğün tam anlamıyla bir cinayete kurban gitmişlerdi.

* * * * *

İngiliz Mareşal Bernard Montgomery ülkesinin Başbakanı Winston Churchill ile savaş süresince birçok konuda tartıştığını, bu tartışmaların en şiddetlisini, iki adet dişçi koltuğu nedeniyle yaptıklarını söylemişti. Normandiya Çıkartması'ndan hemen sonra Mareşal Montgomery, iki adet dişçi koltuğunu gönderilmesini istemiş, Başbakan Churchill ise savaş sırasında bunun gereksiz bir lüks olduğunu ileri sürmüştü. Tartışmayı kazanan Montgomery, "Diş ağrısı çeken bir askerin iyi savaşamayacağı" görüşünü "bir asker olarak savunmuş", bu taktiği sonunda savaşta ülkesinin başbakanına karşı da bir zafer kazanmıştı.

* * * * *

Alman işgalciler Paris'ten çıkarıldıktan sonra, Fransız yetkililer ünlü modacı Coco Chanel'i, kendisinden yaşça küçük bir Alman askeriyle olan ilişkisi nedeniyle gözaltına almışlardı.

Yaşı 60'ın biraz üstündeki Chanel, sorgusu sırasında olayı kabul ettiğini söylemiş, savunmasını şu tek tümceyle yapmıştı: "Benim yaşımdaki bir kadın, kendisine aşık olan bir erkekle karşılaşırsa, onun pasaportuna bakmayı aklına getirmez."

Bu savunmasından sonra yargıç, Chanel'i serbest bırakılmasına karar vermişti.

* * * * *

Stalingrad'da Ruslar tarafından çevrilen Alman 6. Ordusu, 1942 - 43 kışında açlıktan ve soğuktan ölmek üzereydi. Yiyecek yoktu, yeterli giysiler yoktu ve yakıt yoktu.
Berlin'den, gereksinim duyulan yardım malzemelerinin yola çıkarıldığı haberi gelince bitkin orduda bir umut rüzgarı esti. Birkaç gün sonra beklenen yardım sandıkları geldi. Sandıklar büyük bir sevinçle açıldı ama içinden çıkanları görünce tüm askerler donup kaldılar. Yanlış bir düzenleme sonuncu hazırlandığı anlaşılan yardım sandıklarından, sol çiftleri olmayan binlerce ayakkabı, dört ton baharat ve milyonlarca prezervatif çıkmıştı.

* * * * *

2. Dünya Savaşı sırasında gaz kullanmama konusunda birbirlerine güvenmediklerinden, ellerinde zehirli gaz bulundurmaya karar vermişlerdi. Aralık 1943'de Almanlar İtalya'daki Bari limanına saldırarak, 100 ton hardal gazı yüklü bir bağlaşık gemiyi vurmuş, bu olay sonunda çok sayıda bağlaşık kuvvetler askeri, ölümcül biçimde zehirlenmişti. Gaz kurbanlarını tedavi eden doktorlar, gazın akyuvarlarda özel bir etkisi olduğunun ayırdına vardılar ve bunun kanser tedavisinde etkili olabileceğini saptadılar. Doktorlar, savaştan sonra, başta Chicago Üniversitesi olmak üzere Amerika'nın üç üniversitesinde hardal gazı bulgularıyla ilk kanser kemoterapisini oluşturdular.

* * * * *

Alan Magee, 3 Ocak 1943'te Fransa göklerinde vurulan ve kontrolden çıkan Amerikan B - 17 bombardıman uçağında kule topçusuydu. Paraşütü kullanılamaz durumda olmasına karşın, o yine de atladı. Yaklaşık 6000 metre yükseklikten St. Nazaire tren istasyonunun camlı tepesine düşen Alan Magee, ağır yaralandı ve bilincini yitirdi. İyileştikten sonra 84 yaşına değin yaşayan Magee'nin 6 kilometrelik düşüşüyle ilgili ayrıntılı bilgiler saptandı ama, bu yükseklikten düşen bir kişinin sağ kalmasındaki giz, bir türlü anlaşılamadı. Kimi uzmanlar, Magee'nin istasyonun tepesinin açısına uygun bir açıda düşmüş olabileceğini varsayıyor ve onun, ancak bu nedenle ölümden kurtulmuş olabileceğini ileri sürüyorlar.

* * * * *

Tarihte Mitsuo gibi tanıklık eden kişi çok yoktur. Japon komutan Fuchida, Pearl Harbor'da ilk dalganın başındaydı ve karşı tarafta büyük şaşkınlık yaratan "Tora! Tora! Tora!" kodunu pilotlarına o iletmişti. Fuchida, altı ay sonra Midway savaşı öncesi, Akagi yük gemisinde ani bir apandisit ameliyatı geçirdi. Uçuşa katılamadığından, Amerikan uçaklarının saldırısına hedef olmamıştı. Sonraları Hiroşima'yı ziyaret eden Fuchida atom bombası saldırısından bir gün önce, bir rastlantı sonucu kenti terk etmiş, bu kez atom bombasından kurtulmuştu.
Savaştan sonra, tavuk yetiştirmeyi yeğleyen Fuchida, Japonya'yı işgal eden Amerikan ordusuyla bir anlaşma yaptı ve Amerikalıların topçu birliğinin yumurta gereksinimini karşılamaya başladı.

* * * * *

Amerikan ve Kanada askeri birlikleri, Japon işgalcilerin kökünü kazımak için 1943 yılında Aleut Adaları'ndaki Kiska'ya saldırdılar. Çarpışmada en az 28 Amerikan ve Kanada askeri öldü, 50 asker de yaralandı. Bu kadar kayıp verdikten sonra Amerikan ve Kanada birlikleri, Japonlar'ın adayı haftalar önce terk ettiklerini öğrendiler ve...Günlerdir düşmana değil, birbirlerine ateş etmiş olduklarının, birbirlerini öldürdüklerinin ve yaraladıklarının ayırdına vardılar.Alıntıdır
__________________
Paylaşımlarımın tamamı internetten derlenmiş alıntıdır.
Ne bir tahsil edipte okul buldum.
Nede bir derviş olup şu sırtıma çul vurdum,
Anlatmak ne haddime anyamadım ben beni,
Kula kulluk yok derken ben kendimi kul buldum..

Bende Mecnûn’dan füzûn âşıklık isti’dadı var
Âşık- ı sâdık benim Mecnûn’un ancak adı var
FUZULİ

Ey bir aileye bile hükmedemeyen ilerici ;
üç kıtaya, yedi denize hükmeden ecdadın mı gerici ?
TAN3R isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz TAN3R'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.05.10, 17:18   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,429
Ettiği Teşekkür: 87849
Aldığı Teşekkür: 126349
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: 2. Dünya Savaşı'nda Meğer Bunlar da Olmuş...

Alıntı:
2. Dünya Savaşı sırasında gaz kullanmama konusunda birbirlerine güvenmediklerinden, ellerinde zehirli gaz bulundurmaya karar vermişlerdi. Aralık 1943'de Almanlar İtalya'daki Bari limanına saldırarak, 100 ton hardal gazı yüklü bir bağlaşık gemiyi vurmuş, bu olay sonunda çok sayıda bağlaşık kuvvetler askeri, ölümcül biçimde zehirlenmişti. Gaz kurbanlarını tedavi eden doktorlar, gazın akyuvarlarda özel bir etkisi olduğunun ayırdına vardılar ve bunun kanser tedavisinde etkili olabileceğini saptadılar. Doktorlar, savaştan sonra, başta Chicago Üniversitesi olmak üzere Amerika'nın üç üniversitesinde hardal gazı bulgularıyla ilk kanser kemoterapisini oluşturdular.

Savaş esnasında olmaması gereken birçok şey muhakkak olmuştur, ama içlerinde tek işe yarar bu olmuş


Paylaşım için teşekkürler Taner.

Alıntı:
Amerikan ve Kanada askeri birlikleri, Japon işgalcilerin kökünü kazımak için 1943 yılında Aleut Adaları'ndaki Kiska'ya saldırdılar. Çarpışmada en az 28 Amerikan ve Kanada askeri öldü, 50 asker de yaralandı. Bu kadar kayıp verdikten sonra Amerikan ve Kanada birlikleri, Japonlar'ın adayı haftalar önce terk ettiklerini öğrendiler ve...Günlerdir düşmana değil, birbirlerine ateş etmiş olduklarının, birbirlerini öldürdüklerinin ve yaraladıklarının ayırdına vardılar.

Bu da utanç verici olmuş
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.02.13, 23:23   #3
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 166
Mesajlar: 2,621
Ettiği Teşekkür: 30242
Aldığı Teşekkür: 14245
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 2. Dünya Savaşı'nda Meğer Bunlar da Olmuş...

Alıntı:
Alan Magee, 3 Ocak 1943'te Fransa göklerinde vurulan ve kontrolden çıkan Amerikan B - 17 bombardıman uçağında kule topçusuydu. Paraşütü kullanılamaz durumda olmasına karşın, o yine de atladı. Yaklaşık 6000 metre yükseklikten St. Nazaire tren istasyonunun camlı tepesine düşen Alan Magee, ağır yaralandı ve bilincini yitirdi. İyileştikten sonra 84 yaşına değin yaşayan Magee'nin 6 kilometrelik düşüşüyle ilgili ayrıntılı bilgiler saptandı ama, bu yükseklikten düşen bir kişinin sağ kalmasındaki giz, bir türlü anlaşılamadı. Kimi uzmanlar, Magee'nin istasyonun tepesinin açısına uygun bir açıda düşmüş olabileceğini varsayıyor ve onun, ancak bu nedenle ölümden kurtulmuş olabileceğini ileri sürüyorlar.

* * * * *

Tarihte Mitsuo gibi tanıklık eden kişi çok yoktur. Japon komutan Fuchida, Pearl Harbor'da ilk dalganın başındaydı ve karşı tarafta büyük şaşkınlık yaratan "Tora! Tora! Tora!" kodunu pilotlarına o iletmişti. Fuchida, altı ay sonra Midway savaşı öncesi, Akagi yük gemisinde ani bir apandisit ameliyatı geçirdi. Uçuşa katılamadığından, Amerikan uçaklarının saldırısına hedef olmamıştı. Sonraları Hiroşima'yı ziyaret eden Fuchida atom bombası saldırısından bir gün önce, bir rastlantı sonucu kenti terk etmiş, bu kez atom bombasından kurtulmuştu.
Savaştan sonra, tavuk yetiştirmeyi yeğleyen Fuchida, Japonya'yı işgal eden Amerikan ordusuyla bir anlaşma yaptı ve Amerikalıların topçu birliğinin yumurta gereksinimini karşılamaya başladı.
Gerçekten enteresandı.
__________________
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.


la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.02.13, 09:44   #4
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 569
Mesajlar: 2,637
Ettiği Teşekkür: 21328
Aldığı Teşekkür: 11405
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: 2. Dünya Savaşı'nda Meğer Bunlar da Olmuş...

Savaş bir ülkenin bekası, geleceği, yaşaması, milli ve manevi değerlerinin tehlikeye düşmesi ve saldırıya uğramsı durumunda barışı kurtarmak adına en son başvurulacak çözüm yolu gibi gözükmesine rağmen bütünü itibarı ile bakıldığında savaş gerekçesi ne olursa olsun bir cinayettir. Cinayetleri ister toplu yaparsınız ister bireysel! İslam öğretilerine göre bir kişiyi katletmek tüm insanlığı katletmekle eşdeğer değilmidir.

Tarih, milletine ırkına, rengine, idaresine bakılmaksızın herkes ve her ülke için geçerli olmak kaydıyla ders alınmadığında tekerrür eder savaş konusunda ise insanlık için felaketleri beraberinde getirir.

Lütfen düşününüz! 1. ci dünya savaşı mali tahribatına ilaveten 33 milyon insanın ölümü, 2. dünya savaşı mali tahribatının yanında 50 milyon insanın ölümü ile sonuçlanmış, savaş sonrası tüm ülkeler savaşın travmalarını yıllarca yaşamış aradan yıllar yıllar geçtikten sonra bazı ülkeler ancak kendilerine gelmişlerdir. Şimdi bizde olduğu gibi imam Recep Tayyip gibiler komşularına savaş çığırtkanlığı yapıyor ama cahil sonucunu bilemiyor.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.02.13, 21:52   #5
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 5,070
Ettiği Teşekkür: 17725
Aldığı Teşekkür: 26850
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: 2. Dünya Savaşı'nda Meğer Bunlar da Olmuş...

Çok ilginç bilgiler. Teşekkürler...
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.06.13, 22:01   #6
Düz Adam

Sami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 8
Mesajlar: 893
Ettiği Teşekkür: 855
Aldığı Teşekkür: 3089
Rep Derecesi : Sami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 2. Dünya Savaşı'nda Meğer Bunlar da Olmuş...

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi TAN3R Mesajı göster
İngiliz Mareşal Bernard Montgomery
Günümüzde mont olarak bildiğimiz giysinin, gerçek adını veren kişidir.

Giysinin gerçek isim kökeni, Türklerin bu giysiyi ilk olarak 2. dünya savaşı döneminde, İngiliz mareşal Bernard Law Montgomery ' nin üzerinde görmeleridir.

Takma adı monty idi.

..
Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Sami'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.10.13, 17:52   #7
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Damon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 78
Mesajlar: 2,100
Ettiği Teşekkür: 16533
Aldığı Teşekkür: 12029
Rep Derecesi : Damon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzel
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: 2. Dünya Savaşı'nda Meğer Bunlar da Olmuş...

Amerikan ve Kanada askeri birlikleri, Japon işgalcilerin kökünü kazımak için 1943 yılında Aleut Adaları'ndaki Kiska'ya saldırdılar. Çarpışmada en az 28 Amerikan ve Kanada askeri öldü, 50 asker de yaralandı. Bu kadar kayıp verdikten sonra Amerikan ve Kanada birlikleri, Japonlar'ın adayı haftalar önce terk ettiklerini öğrendiler ve...Günlerdir düşmana değil, birbirlerine ateş etmiş olduklarının, birbirlerini öldürdüklerinin ve yaraladıklarının ayırdına vardılar.


Çok güldüm buna, bu Amerikalılar harbi şapşik
Damon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bunlar, dünya, meğer, olmuş, savaşında


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk Hakkında Dünya Basınının Yazdıkları Kartal Atatürk Kimdir? 4 29.01.15 15:12
World Rally Championship - Dünya Ralli Şampiyonası Hakkında Temel Bilgiler Kartal Modifiye Araçlar 0 31.01.09 04:16
Dünya Tarihi (Kronolojik Özet) Cahit Dünya Tarihi 0 26.01.09 00:42
1929 Dünya Ekonomik Bunalımı oneyouu Dünya Tarihi 0 25.01.09 05:29


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.