Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 12.12.10, 14:52   #1
Tam Üye

Dolunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2010
Konular: 70
Mesajlar: 476
Ettiği Teşekkür: 416
Aldığı Teşekkür: 1701
Rep Derecesi : Dolunay Karimasını arttırmak için doğru yerdeDolunay Karimasını arttırmak için doğru yerdeDolunay Karimasını arttırmak için doğru yerdeDolunay Karimasını arttırmak için doğru yerdeDolunay Karimasını arttırmak için doğru yerdeDolunay Karimasını arttırmak için doğru yerdeDolunay Karimasını arttırmak için doğru yerdeDolunay Karimasını arttırmak için doğru yerdeDolunay Karimasını arttırmak için doğru yerdeDolunay Karimasını arttırmak için doğru yerdeDolunay Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cengiz Han Türk'mü? Yoksa Türk Hayranı Bir Moğol'muydu?


Cengiz Han Moğol mu yoksa Türk mü tartışmalarıyla ilgili..


Cengiz Han'ın ırk kökeni hakkında yapılan incelemeler sonucu çeşitli görüşlere varılmıştır.Bu görüşlerin en geçerli olanına göre Cengiz Han,Türk'tür. Bunun kanıtları olarak şunlar gösterilebilir:

1. Cengiz Han, Moğolca ile birlikte Türkçe de konuşmakta idi.

2. Cengiz Han konuşmalarında kendini Türk olarak tanımlamıştır.

3. Cegiz Han'ın soyu Çinliler'ce ''Şa-To'' adı verilen Türkler'e dayanır ki bu Türkler,Kök-Türkler'in devamıdır.

4. Cengiz Han,(3. maddeye bağlı olarak) tıpkı Kök-Türk kaganları gibi kumral ve açık renk gözlüdür.

5. Efsaneler,Cengiz Han'ın soyunu (tıpkı Türkler'in Bozkurt Destanı'nda olduğu gibi) Bozkurt'a bağlar. Eğer Cengiz Han Moğol olsa idi efsaneler onun soyunu kurda değil köpeğe bağlardı; çünkü Moğol geleneğinde kurt değil köpek önemlidir ve Moğol kültüründe Cengiz Han'dan önce kurt önem taşımamaktadır.

6. Cengiz Han,bugünkü Afganistan'da kendisini ziyeret eden Kadı Vahideddin Fuşanci'ye ''Peygamberimiz Hz.Muhammed her şeyi önceden bilmiş diyorsunuz; acaba benim ortaya çıkışım için ne demiş ?'' diye somuş; kadı da ''Uturkû al-Turka mâ tarakûkum,yani Türkler size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayınız'' demiş olduğunu nakletmiş ve Cengiz Han da bunun çok bilgece bir söz olduğunu söyleyerek kendisinin Türk olduğunu belirtmiştir.

7. Bir Arap,Cengiz Han'ın oğlu Ögedey Kağan'a babasını düşünde gördüğünü ve kendisine bir söz söylediğini naklettiğinde Ögedey Kağan ona ''Babam bunu sana hangi dille anlattı'' diye sormuş. O da Arapça anlattı deyince Ögedey babasının Türkçe ve Moğolca'dan başka bir dil bilmediğini söylemiştir. Sonuç olarak Cengiz Han,Türk soyundan gelir. Fakat Türk ve Moğollar'ca ortak olarak hükümdar kabul edilmiş ve saygı duyulmuş bir kişidir.


CENGİZ HAN ve BOZKURT


''Moğollar'ın Gizli Tarihi'' adlı eski eser,Cengiz Han'ın soyu hakkında şunları söyler: ''Cengiz Han'ın kökeni yücelerdeki göğün takdiri ile doğmuş ''Börteçine (Gökkurt Bozkurt) idi.''

Bu açıkça Türk Bozkurt Destanı'nın moğollaştırılmış halidir. Fakat burada önemli olan Cengiz Han'ın tıpkı Eski Türk kaganları gibi Bozkurt'a bağlanmak istenilmesidir. Türkler'de önemli şahsiyetler ile Bozkurt arasında bir ilişki kurmak gelenektir. Ve bu gelenek Cengiz Han'la birlikte Türkler'den Moğollar'a da sirayet etmiştir.

***********

Cengiz Han büyük bir Türk Başbuğudur. Türk'ün kutlu ülküsü TURAN'ı gerçekleştirmiştir.

Nihal ATSIZ ATA'dan alıntı yapıyorum.


"CENGİZ HAN" VE "AKSAK TEMİR BEK" HAKKINDA


Millî şuurun ve ilmî tarihçiliğin hâlâ gereğince gelişememesi dinî taassubun hâlâ ruhlara hükmetmesi dolayısıyla tarihimizin bazı büyüklerine karşı saygısızlıkta bulunmak yahut Türk ırkının şu veya bu bölümlerini birbirine düşman saymak gibi yanlışlıklar sık sık yapılmaktadır. Bunların arasında en yaygını Çengiz ve Temir düşmanlığıdır. Bu düşmanlığı yapanlar arasında Şarlman'la Şarlken'i birbirine karıştıran felsefeciler bulunduğu gibi tarihçi geçinenler de vardır.

Bu tarihçi geçinenlerden biri Türk soyunun güzelliği hakkında yazdığı bir gazete makalesinde yine dinî taassup sebebiyle Çengiz ve Temir'den "mahlûkat" diye bahsederek onların sarı "Moğol" ırkından olduğunu Türklerin ise beyaz ırkın mümessili olduğunu ileri sürdü.

Artık ilmî bir değeri kalmayan bu eskimiş sarı ırk,beyaz ırk tabirleri yanında muharririn Çengiz ve Moğollar hakkındaki son neşriyattan da habersiz olduğu bu yazıları kırk yıl önceki ilmin kırıntılarıyla yazdığı anlaşılmaktadır.

Burada tafsilâta girişerek bazı gençlerin sorularını cevaplandırmak üzere şimdiye kadar varılan ilmî sonuçların özetini vereceğim:

1- Türklerle Moğollar iki kardeş millettir. Altay grubu denen akraba milletlerin en mühim iki tanesidir. Türkçe ve Moğolca eskiden tek dil olup ancak Hunlar çağında iki ayrı dil haline gelmiştir. "Hun - Türk münasebetleri" adlı tebliğ ile bunu iddia ve ispat eden Türk Moğol ve Çin dilleri bilgini Von Gabain olmuştur. (İkinci Türk Tarih Kongresi s. 895- 911 İstanbul Kenan Matbaası).

2- Moğol kelimesini tarihe tanıtan Çengiz Han olmuştur. Kendisinden önce Moğollar'a (yani Moğolca konuşan boy ve uruklara) ne dendiği kesinlikle belli değildir. Sekizinci yüzyıla ait Orkun yazıtlarında görülen "Otuz Tatar" ve "Dokuz Tatar" adlı birliklerin Moğol olduğu ileri sürülmüşse de bu bir faraziyeden ibaret kalmıştır: Çünkü bugün Moğolistan denilen eski Gök Türk ülkesinin ancak onuncu yüzyıldan başlayarak Moğollar'la dolduğu ortaya konduktan sonra Sekizinci Yüzyılın Otuz Tatar ve Dokuz Tatarlar'ın da Türk olduğu kendiliğinden belli olmuştur. Gök Türkler çağında adı geçen "budun"lardan Moğol olduğu kesinlikle bilinen ancak Kıtaylar'dır ki daha sonraki zamanlarda da tarihe Moğol olarak geçmişlerdir.

3- Fakat Çengiz'in "Moğol" topluluğu etnik değil tıpkı "Osmanlı" tabiri gibi siyasî bir isimdir ve aralarında Türkçe konuşan veya Türk olan boylar ve uruklar da vardır.

4- Eserini On Birinci Yüzyılda yazan Kaşgarlı Mahmud Tatarlar'ı Tatar" kelimesini Türkler'le Moğollar'ın ikisini birden kapsayan bir deyim olarak kullanmıştır.

6- Türkler'in kendileri de "Tatar"ı Türkler'in bir parçası ve belki de Doğu Türkçe'siyle konuşan Türkler olarak saymışlardır. Âşıkpaşaoğlu tanınmış tarihinde Süleymanşah'la birlikte Anadolu'ya gelen Türkleri "elli bin miktarı göçer Türkmen ve Tatar evi" olarak kaydeder.

7- Osmanlı padişahlarından II. Murad zamanında hicrî 843'te yazılıp tarafımdan yayınlanan bir tarihî takvimde Çengiz Ögedey, Güyük,Mengü, Helegü, Abaka Keyhatu gibi Müslüman olmayan Çengizli kaanlar rahmetle anılmıştır. (Osmanlı Tarihine ait Tarihî Takvimler s. 92-94 İstanbul 1961, Küçük aydın Basımevi). Yani On Beşinci Yüzyıl ortalarına kadar Türkiye'de aydınlar arasında bir Tatar düşmanlığı, Müslüman olmayan Türk'e düşmanlık diye bir şey yoktu. Bu müsamahakârlık Doğu Türkleri'ni veya Tatarlar'ı yabancı saymaktan Çengiz Hanedanını millî bir hanedan saymaktan ileri geliyordu. Umumî bir müsamaha olsaydı aynı hoşgörürlük Bizanslılara, Ermeniler ve Gürcülere Batılılara karşı da gösterilirdi.

8- Türkler'le Moğollar aynı kökten gelen iki kardeş millet olmakla beraber Çengiz Han Moğol değil Türk'tü. Çengiz'in Türklüğü tarihî geleneklerin dışında tarafsız çağdaş Çinlilerin tanıklığı ile de sabittir. Profesör Zeki Velidi Togan 1941'de yayınladığı "Moğollar Çengiz ve Türklük" adlı küçük eserinde (s. 18) ve 1946'da yayınladığı "Umumî Türk Tarihine Giriş" adlı büyük ve değerli eserinde (s. 66) Çengiz Kaan'ı 1221'de ziyaret eden Çao-hong adlı bir Çin elçisinin verdiği bilgiyi nakletmiştir. Bu elçi Çengiz'in eski Şato Türklerinden indiğini gayet açık olarak belirtmiştir. Şatolar ise bilindiği üzere eski Gök Türkler'den inen büyük bir uruktur. Çengiz'in tipi hakkındaki tarihî bilgiler de (uzun boy, kumral saç, beyaz ten, yeşil göz) eski Gök Türk kağanlarınınkine uymaktadır. Çengiz'in aile adı olan "Börçegin" "Börü Tegin'in Moğolca söylenişinden ibaret olduğu gibi "Çengiz" kelimesi de "Tengiz" yani "Deniz" kelimesinin Moğolca söylenişinden başka bir şey değildir. Türkçe'de "t" ile başlayan kelimelerin Moğolca'da "ç" ile başladığını Altay dilleri uzmanları söylemektedir.

Çengiz'in ailesi hiç şüphesiz eski Türk devlet geleneğine uygun olarak çok eski zamandan beri Moğollardan bir kısmı üzerinde (belki de Moğollaşmış Türkler üzerinde) beğlik eden bir Eçine Hanedanı kolu idi. Bu hanedanda Türk geleneklerinin devam etmekte olduğu Çengiz'in oğullarından Çağatay ve Ögedey'in adlarından gözükmektedir. "Çağa" ve "Öge" bilindiği üzere Türkçe kelimelerdir.

9- Aksak Temir Bek'in bir Barlas gibi olması ve Barlasların Moğol uruğu sayılmasında Temir'in Türklüğüne engel değildir. Temir'in ailesi de Çengiz ailesinin bir kolu olup Barlas uruğu üzerinde beğlik etmiştir. Ruslar tarafından Temir'in mezarını açmak suretiyle yapılan incelemeler onun da uzun boylu ve beyaz tenli olduğunu ortaya koymuştur ki eski Arap ve Fars edebiyatlarındaki Türk tavsifine tamamen uygundur. Üstelik Temir'in anadili de Türkçe'dir.

10- Ne Çengiz ne Temir Bek Aryanî tipinde değildi. Klâsik Türk tipi bazı sahtekârların iddia ettiği gibi Hind Avrupa tipi olmayıp Çinlilerle Aryanîler arasında orta bir tiptir. Mezarlardan çıkan kafatasları, eski heykeller ,eski duvar resimleri ve tarihî tavsifler bunu gösterdiği gibi Arap ve Fars şiirlerinde de çekik gözlü Türk güzellerinin övülmesine dair birçok örnek vardır. Milâdî 1114'te yani daha Çengiz'in ve Moğollar'ın ortaya çıkmasından ne kadar önce ölmüş olan Zemahşerî'nin bir Türk güzeli hakkında yazdığı şu şiirlere bakın:

"O ne kutlu bir gündü ki Yâfes kızlarından güzel ve cilveli bir kıza malik olmuştum. O güzel gözleri her ne kadar dar ise de sihir kârlık bakımından geniştir. Baktığı vakit gözlerinin karası görünürse de güldüğü zaman bu siyahlığın hepsi kaybolur."

* * *

"Türk"' neslinden bir güzel kız beni kendi isteğimle ölüme doğru götürmektedir. O kızın kendi fettan gözleri de öldürücüdür. Zaten Türk'ün öldürücülüğü meşhur değil midir? Bu kızın kardeşinin kılıcı ne kadar kesici ve öldürücü ise de bu hususta onun gözü erkek kardeşinin kılıcından daha kesicidir. Kardeşi aldığı esirleri azad ederse de bunun esirleri azad kabul etmez. Kardeşi bazı insanların kanını dökerse de bu herkesin kanını dökmektedir. Kardeşinin elinde kâfirler feryad etmektedir. Bu ise Müslümanları inletmektedir. Ben onun hicranı ile ağladıkça o benim karşımda güler ve güldüğü vakit büsbütün darlaşan gözleri kalbimi yaralar."

* * *

"Su'dâ (1) ya şöyle söyle: Bizim sana ihtiyacımız yoktur ve biz iri siyah gözlüleri istemeyiz. Dar gözler ve dar gözlüler bizim düşüncemizi ve hayalimizi doldurmuşlardır. Onlar baktıkları vakit yalnız gözlerinin siyahlıkları görünür. Fakat gülecek olurlarsa o siyahlık da görünmez olur. Türk yüzü-ki Tanrı onları kem gözden esirgesin-gökteki ay gibidir" (Atsız Mecmua Sayı: 15 15 Temmuz 1932 Sayfa: 66-67.)

11- Oğuzlar'ın da vaktiyle tam klâsik Türk tipinde olduklarının en büyük delili daha Selçuklu devleti kurulmadan önce ölmüş bulunan Mes'ûdî'nin kaydıdır. Mes'ûdî "Oğuzlar çekik gözlüdür. Fakat onlardan daha çekik gözlü olanlar da vardır." demektedir. Genellikle Oğuzlar'ın torunları olan bugünkü Türkiye Türkleri'nin arasında da bu tipin tam veyâ biraz değişik örnekleri çok sayıda göze çarpmaktadır.

12- Aksak Temir'in Türkiye Türkleri ile çarpışmasını bir millî dâvâ haline getirmeye çalışmak millî bir ihanetten başka bir şey değildir. Aksak Temir'in Yıldırım Bayazıda karşı savaşan ordusunda pek çok Doğu Anadolulu Türkmen vardı. Bu savaş gerçekte Osmanlı-Karaman , Osmanlı - Akkoyunlu ,Osmanlı - Safevî vuruşmaları gibi bir iç savaştır. Osmanlı - Karaman ve Osmanlı - Safevî savaşlarında gösterilen sertlik Osmanlı - Çağatay savaşındakini bastıracak niteliktedir. Bu çarpışmalar Türk tarihinin oluşundaki bir kader sonucudur. Türk tarihi pek çok iç çârpışmalarla doludur. Nitekim Osmanlı tarihinde de prensler arasındaki kıyıcı savaşlar büyük bir bölüm teşkil eder.

13- Son zamanlarda Kül Tegin anıtının bulunduğu yerde keşfedilip Kül Tegin'e ait olduğu iddia edilen heykelin tipi arkaik Orta Asya tipidir. Herhalde Kül Tegin'in veya Gök Türkler'in de "Moğol" olduğu iddia edilemez.

14- Selçukluların İranlı saray şairlerinden "Dih Hudây Ebu'l-Ma-âlîyi'r Râzi" Selçuk sultanının sarayındaki Türk kölemenlerden bahsederken şöyle demektedir: "Hepsi Kırgız ve Çin kökünden olan servi boylular
hepsi Yağma ve Tatar tohumundan olan gül yüzlü güzeller. Aralarında gümüş çeneli Oğuz ve Kıpçak güzelleri mis yüzlü ve ay gibi Kay ve Kimekler de var. Tanrım bu Türk çocukları ne güzel şeyler ki onlara bakan insanın gözleri bahar gibi olur."

Buradaki Çin'den maksat uzakdoğu Türkleri ve belki de Moğollardır. Tatarlar'ın Yağmalarla birlikte gül yüzlü güzeller olarak gösterilmesi onların su katılmamış Türklüklerine en büyük delildir.

15- Bugün özellikle "Tatar" denilen Türkler Kazanlılarla Kırımlılardır. Kazanlılar eski Bulgar Türklerinin Kırımlılar da Kıpçakların torunlarıdır. Yani bugün siyasî ve hatta coğrafi bir anlamı olan Tatar kelimesini bir Moğol uruğu yahut Türk'ten başka bir şey diye düşünmek imkânsızdır.

Bu şartlar içinde Türk tarihinin iki büyük şahsiyeti olan Çengiz Han ile Temir Bek'i Türk'ten gayrı ve hele Türk düşmanı olarak görmek göstermek ve düşünmek tarihi tahrif etmekten başka bir şey değildir. Özellikle Tatar kelimesini Moğol veya gayrıtürk bir millet anlamında kullanmak hiçbir şey bilmemek demektir.

Türkler Türk tarihinin birinci sınıf insanlarından bazılarını tenkit etmek, beğenmemek sevmemek hakkına maliktirler. Fakat hanedanlar arasındaki rekabetler dolayısıyla bunlardan birini tutarak onun hasmını millî düşman diye ilan edemezler. Irk davalarında coğrafyanın hiçbir değeri yoktur.

Türkler'den bazılarını millî düşman diye göstermek hem tarihi değiştirmek hem de yarınki Türk birliğini baltalamak olur. Bu baltalama tarihî düşmanlarımızın ekmeğine yağ sürmektir.

(1) "Su'dâ"Zemahşerî'nin Arap sevgilisinin adıdır. Bu şiirleri o zaman Kelâm Tarihi profesörü, sonra Diyanet İşleri Başkanı olan Şerefeddin Yaltkaya tercüme etmişti.

Nihal ATSIZ

Ötüken ,23 Temmuz 1966 ,Sayı: 31-32


Alıntıdır.
__________________


Gözümü Boyamaya Çalışma !

Benim Dünyam Zaten Rengarenk !!
Dolunay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Dolunay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.09.12, 15:49   #2
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 327
Mesajlar: 1,716
Ettiği Teşekkür: 1947
Aldığı Teşekkür: 8875
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Cengiz Han Türk'mü Yoksa Türk Hayranı bir Moğol'muydu?

Atsız'ın tarih bilgisine laf edebilecek bir tarihçi tanımıyorum. O böyle diyorsa doğrudur.
__________________
Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Karagöz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.09.12, 16:44   #3
Gerçek Üye

Ilgın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 17
Mesajlar: 706
Ettiği Teşekkür: 821
Aldığı Teşekkür: 4222
Rep Derecesi : Ilgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Cengiz Han Türk'mü Yoksa Türk Hayranı bir Moğol'muydu?

Bu konu Türk ve Moğol tarihini meşgul ettiği gibi. Dünya Tarihinide çok meşgul etmiştir. Dünya Tarih Birliği, Atilla'nın Türk olup olmadığını uzun yıllar tartıştı 1996 yılında Atilla'nın Türk olduğuna karar verdi. Ancak bir çok Avrupa Tarihçisi Atilla hakkında hala farklı bilgiler vermektedir

Aynı kurum, Cengiz han dosyasını karara bağlayamadı. Cünkü, Timur han'ın kendisinin Türk olduğunu belirten yazıları olması sebebi ile Cengiz Han'dan da böyle bir gerekçe bulamadıklarından dolayı bu dava askıda kalmıştır.

Orta Asya tarihçilerinin Tümüne yakını Cengiz Han'ı Moğol kabul ederler. Buna Türki Cumhuriyetlerindeki tarihçilerde dahildir. Komunist Moğalistan kurulmadan önce de Moğollar Cengiz hanı ataları kabul eder milli simgelerinde kullanılardı.

Bazı Çin kaynakları, cengiz han'ın Göktürklerin bir kolu olan ŞA_to'lara dayandığını yazar bu konuda çok fazla bir destekte yoktur. Moğol ve Türk halkları beraber yaşasalarda ırk olarak farklıdırlar. Zamanla Türk ve Kürt halkı gibi birbirleri ile evlenmişler soylar karışmıştır. Buradan hareketle Cengiz Han'ın Moğol olma ihtimali daha yüksektir.

Cengiz Hanı'ın Moğol olması gerekçesi Son Moğol Hükümdarı Kutala'nın yeğeni olmasıdır. Kendinden sonra gelen oğulları Çağatay, Ögeday, Tuluy'un da Moğol İmparator'u olarak tahta çıkmalarıdır. Sadece Cuci Han Moğol hakimiyetine girmemiştir. Cengiz'in karısı Merkit'lerce kaçırıldığı için ve karısı kurtarıldıktan sonra doğduğu için Cengiz Han, Cuci Han'a mesafeli davranmıştır. İsmini " Misafir" anlamına gelen CUCİ koyması bu yüzdendir.

Tarihin bize verdiği bilgiler doğrultusunda Cengiz Han'ın babası Moğol, Annesi Türk'tür. Annesinin adı "Helin olkunat" tır. Bir Orta Asya göçerinin kızıdır. Ve Türk boylarında Olkunat'lar meşhurdur. Bu Yüzden Cengiz han Türkçe de bilirdi.

Cengiz Han'ın Türk olarak lanse edilişi ise kurduğu büyük ordunun genelinin Türk olmasıdır. Orta Asya'da bu gibi karışık ordular meşhurdu. Türkler sefere çıkarken ordularında Moğollar olurdu. Cengiz han büyük sefere çıkarken ordusunun içinde;
Naymanlar, uygurlar, Merkitler, Karaitler, tatarlar ve Moğollar vardı. Türk'lerin Orduda fazla olması Cengiz han'ın Türk olduğu kanaatini güçlendirmiştir.

Cengiz Han'ın Yazışmalarını Türkçe yapması ise, Moğolca'nın Türkçe'ye göre daha az bilinmesi ve anlaşılmasının zor oluşundandır.

Cengiz Han, güçlü ve Cihangir bir Komutandı. Bu yüzden her Millet kendinden olmasını diledi. Eskiden bende çok kızardım Cengiz'e Moğol diyenlere. Ama araştırınca Moğol olma ihtimali, Türk olma İhtimalinden yüksektir.
__________________
Kader, çadırındaki kilim gibidir. İpliğini Tanrı verir sen dokursun
Ilgın isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Ilgın'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.09.12, 21:04   #4
Uzman Üye

C.Cienfuegos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2012
Konular: 95
Mesajlar: 1,328
Ettiği Teşekkür: 1093
Aldığı Teşekkür: 5099
Rep Derecesi : C.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Cengiz Han Türk'mü Yoksa Türk Hayranı bir Moğol'muydu?

Türk olduğunu fakat moğolları yönettiğini düşünüyordum.
__________________

"Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla , ama Nietzsche'yi okudun mu?"

John Fante
C.Cienfuegos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz C.Cienfuegos'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.09.12, 22:55   #5
Uzman Üye

C.Doğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2012
Konular: 95
Mesajlar: 1,253
Ettiği Teşekkür: 28914
Aldığı Teşekkür: 5811
Rep Derecesi : C.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura about
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Cengiz Han Türk'mü Yoksa Türk Hayranı bir Moğol'muydu?

Tarihe iz bırakan liderlerden. Geçmişte ki gelişmemişliği düşünürsek, yaptıklarının bugüne kadar gelmesi bile büyük bir olay bence.

Aynı coğrafya da yaşadıkları için Mogol ve Türk kanını taşıyor diye düşünüyorum.
__________________
C.Doğan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
C.Doğan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 31.03.16, 02:38   #6
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,710
Ettiği Teşekkür: 18753
Aldığı Teşekkür: 20530
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Cengiz Han Türk'mü Yoksa Türk Hayranı bir Moğol'muydu?Bu konuda ben de bir kaç kelime edeyim..

Önce Moğollar...

Moğollar Türk müdür?


Biraz karışık olacak ama..

Hadi hayırlısı..Moğollarda en fazla görülen haplogrup %51,3 ile C’dir.

Buna ilave olarak Moğollarda

%15 oranında O haplogrubu,

%11,9 oranında N haplogrubu,

%6,3 oranında Q haplogrubu,

%4,4 oranında R1b haplogrubu,

%3,1 oranında J2 haplogrubu,

%1,3 oranında J1 haplogrubu

%1,3 oranında R1a haplogrubu

ve %0,6 oranında G1 haplogrubu görülmektedir.

Bu haplogruplardan özellikle N, Q, R1b, J2, R1a, J1, G, I2 vb haplogruplar %30'a tekabul eder ki bunlar, Hunlar ve Gök Türklerden yadigârdır.


Tespit:

''Bu haplogrupların olması Moğolların Türklüğüne işaret değil, evlilik ve diğer şekillerde (evlenmek şart değil üremek için) genlerin karışmasını işaret eder.. (İçiçe yaşayan toplumların kaynaşması)... ''


Moğollarda baskın olan haplogrubun C olduğunu vurgulamıştık..

Türkiye'de yaşayan Türklerde R1a %30, C %2 bile değildir.

Azerbaycan Türklerinde R1a %35 in üzerindedir. C hiç görülmez.

Türkmenistan'da ise R1a %65in üzerindedir. C %5 tir.

Kazaklarda ise R1a %40, C haplogrubu %45 civarındadır.

Şimdi Moğollar Türk müdür? Türkler Moğol mudur? Moğollarla akraba mıyız?

Yukarıda da değindiğimiz gibi evet, akrabalık; evlilik yolu ile ya da diğer şekillerde olduğu gibi bir karışma olmuştur..

Bu da H. Nihal ATSIZ'ın; Türklerle Moğollar Altay grubu denen akraba milletlerin en mühim iki tanesidir, sözünü desteklemektedir.


Cengiz Han Türk müdür?

Burası çok ilginçtir.

Cengiz Han'ın dört oğlu var..


Cuci, Ögeday, Tului (Tuluy), Çağatay...


Xahylix SABITOV bu çocukların DNA sı üzerinde çalışmalar yapmış.

Cuci


Cuci'nin haplogrubu C3X VE soyu Kazakistan'da Ulu Juz içinde hala devam etmektedir.


Çağatay
Çağatay'ın haplogurubu R1a, çocukları Türkmenistan'da.. Vee Babür İmp. zamanından bir torunu Hindistan'da olduğu bilinmekte..

Ve Ögeday

Ögeday'ın da hablogrubu R1a ve çocukları Nogaylar, Kırımlılar, Karaçaylardır.Ögeday'ın tahta geçisi (Raşit al-Din Hamadani, Cami’üt-Tevarih 'ten)


Tului (Tuluy) hakkında bilgi yok şuan için, araştıracağım..

Şimdiii..

Zurnanın zırt deliği neresi?

Cengiz Han'ın karısı Börte.

Börte 1162 doğumlu imiş ve çok genç yaşta Cengiz Han ile evlenmiş.

Cengiz ile Börte evlendikten sonra; Börte Merkitler (Moğolistan'da yaşayan bir kabile) tarafından kaçırılmış ve bir adamın karısı yapılmıştır.

Kurtarıldıktan yaklaşık dokuz ay sonra da doğum yapmış; Cengizhan da emin olamadığı için oğluna Moğolca "konuk" manasına gelen Cuci ismini koymuştur. Yine de Cuci'ye her zaman öz oğlu gibi davranmıştır.

Burda duralım.

Cuci'nin haplogrubu ne idi?

C3X

C haplogrubu en fazla nerde görülüyordu?

%51.3 ile Moğolistan'da..

Ögeday ve Çağatay'ın haplogrupları?

R1a...

Ögeday ve Çağatay kurtarıldıktan sonra yani Börte Cengiz'in yanındayken doğuyor.

Ama Cuci kurtarıldıktan yaklaşık dokuz ay sonra doğum yapıyor.

Duralım...

Genetik yalan söylemez ve yanılmaz.

Eğer bilgiler kasıtlı olarak çarpıtılmadı ise mantıksal ve bilimsel olarak;

Börte kaçırıldığı zaman bir moğol tarafından hamile bırakılıyor.

Cuci Moğol genleri taşıdığı için C li çıkıyor.

Börte kurtarılıyor. Bir zaman sonra Ögeday ve Çağatay (ve Tuluy) doğuyor, genetik araştırmalarda R1a lı çıkıyor.

Babaları?

Cengiz Han..

R1a Türklerin taşıdığı haplogrup..

O halde Cengiz Han ''bilimsel'' olarak Türk oluyor.

Böyle yani..

Kaynağım; Türk'ün Genetik Tarihi kitabının yazarı, Yard. Doç. Dr. Osman Çataloluk

Bizzat kendi sosyal paylaşım hesabından okuyup, kendisine danışarak bu bilgileri burada paylaştım.

....

@alkanaga ekleyeceklerin var mı?

Karşıt görüş, destekleyici bilgi belge..

Bak bakalım yazarken bir hata yapmışık mı?
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.03.16, 14:19   #7
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 17,441
Ettiği Teşekkür: 72988
Aldığı Teşekkür: 67445
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Cengiz Han Türk'mü Yoksa Türk Hayranı bir Moğol'muydu?

@Dilaver, yok bence hiç karışık olmadı aksine çok açıklayıcı oldu...

Ellerine sağlık...

Teşekkürler...

__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.04.16, 11:13   #8
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 115
Mesajlar: 2,150
Ettiği Teşekkür: 4903
Aldığı Teşekkür: 7711
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Cengiz Han Türk'mü Yoksa Türk Hayranı bir Moğol'muydu?

@Dilaver agam, benim bu konuda düşüncelerim belli;

Moğolların etnik oluşumuyla alâkalı destanlara baktığımızda, karşımıza iki önemli kabile vardır. Bunlardan birisi Nirunlar, diğeri de Dürliginlerdir (1 Reşideddin Fazlullah, Cami’üt-Tevarih, Çev. A.Gölpınarlı, İstanbul (tarihsiz), s.131). Fakat tarihi kaynaklarda bu kabilelerin Türk olduğuna dair herhangi bir belge yoktur. Yüzlerce sene Türklerle beraber yaşayan, sayıca ve kültürce Türklerden daha aşağı olan ve bu yüzden de ister-istemez Türklerden etkilenmek zorunda kalan Moğollar, 10. asırdan sonra hem toplum yapısıyla, hem de devlet teşkilatı açısından Türkleri taklit ettiler. Hatta Türk destanlarını bile kendilerine yontup benimsediler. Bu tabii ki normal zira o bölgede örnek alabileceği iki kabile vardı, “Türkler” ve “Çinliler”. Çin sistemini benimsemeleri onların yaradılışına aykırıydı. Bulundukları coğrafyayı, geçim vasıtalarını ve hâkim oldukları halkları göz önüne alınca, Çin usulünde yapılanmanın hiçbir anlamı yoktu. Örneğin, Çengiz Han’ın Moğolları Türk nüfus ile kıyaslandığında o kadar azdı ki, Cengiz Han mecburen Türklere de kendisini kabullendirmek durumunda kalmıştır. Ayrıca muhtemelen etrafındaki Uygur Türkü danışmanlar vasıtasıyla ona bir şecere uydurulmuş, bu da; Türklerin türeyişi ve Oğuz Kağan destanlarının bir kopyası olmuştur (Prof. Dr. Saadettin GÖMEÇ, Türklerin ve Moğolların İki Boyu; sf:15).

Antropolojik açıdan bakarsak; Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Bölümü'nün hazırladığı "Anadolu'nun genetik profili" araştırması Türkiye'deki genetik profilin az bir kısmının Kuzey-Doğu Asya haplogrubuna dayandığını belirtir. Anadolu Türklerinin genetik bir havuz oluşturduğunu ortaya koymaktadır. İsviçre merkezli iGenea şirketinin yaptığı araştırma ise Türkiye'de yaşayan Türker’in sekiz farklı coğrafi bölgeye ait haplogrupları taşıdığını belirlenmiştir.


Türkiyede Gen (R ve J genleri ayrıştırılmadan).


Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi ve antropolog Timuçin Binder, genetik araştırmaların Türkiye'de yaşayan insanların büyük bölümünün 40 bin yıl önce de bu topraklarda yaşamış olduğunu ileri sürmektedir, Orta Asya'dan Anadolu coğrafyasına gelen nüfusun aslında az olduğunu, Türklüğün ırka bağlı değil bir kültürel kimlik olduğu görüşünü savunmuştur. Binder, araştırmaların Anadolu Türklerinin genetik olarak Asya'daki Türki halklardan çok Balkanlar ve Ortadoğu'daki uluslara daha yakın olduğunu gösterdiğini söylemiştir. Bu konuda daha önce gerçek forumda Anadolunun Türkleşmesi ile ilgili yazmıştım. Burada Anadolu Bizans Nüfusunun 8 milyon civarında olduğundan bahsettim. Daha evvelinde bizansın içerisinde de çeşitli Türk kavimleri vardı tabii ki (kıpçak, peçenek vs..)Anadolu Türklerinin Moğol akrabalığına konu gelince; Oxford Üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucuna göre Moğol gen’i Uygurlar ‘da yüzde 50, Özbeklerde yüzde 39, Anadolu Türklerin de ise yüzde 8 oranında olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Genetik verilere göre, Moğol ve Tunguz grubu halkların birebir aynı gen karışımına sahip olmasalar da birbirlerine daha fazla benzedikleri görülmektedir.


Bu sonuçları değerlendirirsek, Türklerle Moğolların aynı ırk olduğunu söylememiz mümkün değildir. Fakat aynı coğrafyada olmaları ve kabilelerin etkileşim içinde bulunmaları normaldir.
Kaynak

http://www.scs.illinois.edu/~mcdonal...groupsMaps.pdf

https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%B...genetik_tarihi

'Türkler Orta Asya'dan gelmedi' | Polemik Haberleri

Moğolların ve Tunguzların Genetik Yapısı

Türklerde yüzde 8 Moğol geni
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 01.04.16, 12:26   #9
goj
Tam Üye

goj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 2
Mesajlar: 325
Ettiği Teşekkür: 1728
Aldığı Teşekkür: 1611
Rep Derecesi : goj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Cengiz Han Türk'mü Yoksa Türk Hayranı bir Moğol'muydu?

Valla O Cengizi bilmem ama bu Cengiz TÜRK, hemde TÜRK oglu TÜRK
__________________


"Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır,
yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar. G.B."
goj isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 01.04.16, 13:12   #10
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1614
Mesajlar: 8,110
Ettiği Teşekkür: 29745
Aldığı Teşekkür: 35480
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Cengiz Han Türk'mü Yoksa Türk Hayranı bir Moğol'muydu?

Güç zehirlenmesi yaşamış bir barbar Türk olsa ne yazar olmasa ne yazar.^^
__________________
Kötü veya kötünün iyisi hiç fark yaratmaz, eğer bir seçim yapacak olsam ikisini de seçmemeyi yeğlerim.
SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cengiz, türkmü


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cengiz Han (1167 – 1227) ReaL Dünya Tarihi 13 13.11.12 21:00


WEZ Format +3. Şuan Saat: 20:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.