Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 14.05.11, 22:21   #1
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,122
Ettiği Teşekkür: 83391
Aldığı Teşekkür: 78415
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Mussolini'den Ladin'e İnsan Avının Hikayesi

Mussoli'niden Ladin'e İnsan Avının Hikayesi

Usame bin Ladin yıllar süren bir takibin ardından askeri operasyonla öldürülmesi gözlerin dünya ordularının elit birliklerine çevrilmesine neden oldu. Hayatta kalma, karşı terör, istihbarat ve suikast gibi birçok eğitimden geçen seçkin askerlerin Pakistan'dakine benzer birçok sınır ötesi gizli operasyonu bulunuyor. İşte en seçkin birliklerinin tarihe geçmiş, 'insan avı' operasyonları.


Hitler’in Komandoları Mussolini’yi Kaçırdı

İtalya, 1936 yılında Nazi Almanyası ile Berlin-Roma Mihverini kurdu. II. Dünya Savaşı sırasında İtalyan Ordusu Kuzey Afrika ve Balkanlar'da Müttefikler'e karşı mağlup oldu. Almanya'dan aldığı destek ile işgal ettiği bölgelerde direndi ancak İtalya'da gücünü kaybetmeye başladı. Komünistler önderliğindeki direnişçilerin ülkede etkili olması ve müttefiklerin 1943'de Sicilya'ya çıkartma yapmasının ardından Kral Victor Emmanuel III, Mussolini'yi görevden aldı.


Sarp kayalıklardaki bir otelde tutuklu olarak alı konulan Mussolini’nin kurtarılması için Hitler, en seçkin komandolarını görevlendirdi. Alman paraşütçü komandolar özel bir operasyonla Mussolini'yi 12 Eylül 1943'te Gran Sasso'da tutuklu bulunduğu otelden kurtararak uçakla Viyana'ya kaçırdı. Ancak Mussolini, Nisan 1945'de yani savaşın son günlerinde tanınmamak için Alman üniforması giyerek metresiyle beraber kaçmaya çalışırken İtalyan direnişine mensup partizanlar tarafından yakalandı ve göğsünden vurularak öldürüldü.Yahudi Kasabı Arjantin’de Yakalandı
Nazi Savaş Suçlusu ve "Yahudi Kasabı" olarak tanınan Adolf Eichman, savaşın ardından Arjantin'e kaçtı ve gizlendi. İsrail gizli servisi Eichman’ın yerini belirledikten sonra yakalayarak İsrail’e kaçırdı. 1960'da düzenlenen bu operasyonla getirildiği İsrail'de yargılandı. İdama mahkum edildi ve asılarak cezalandırıldı.Ebu Cihad’a Deniz Aşırı Suikastİsrail'i Filistin topraklarından atmak için kurulan Filistin Kurtuluş Örgütü'nün önde gelen liderlerinden Halil el Vezir, İsrail komandolarının düzenlediği bir operasyonla Tunus'ta öldürüldü. Vezir'in FKÖ içindeki lakabı ise Ebu Cihad'dı.
Yaser Arafat'ın en yakın adamlarından biri olan Ebu Cihad, yeri tespit edildikten sonra Tunus sahillerine botla çıkan İsrail elit komandolarının dakikalar süren operasyonu ile 16 Nisan 1988'de infaz edildi. Operasyonu, İsrail'in bir dönem Başbakanlık da yapan Ehud Barak'ın bizzat yönettiği iddialar arasında.


Uyuşturucu Baronu Pablo Escobar’a DEvinde İnfazPablo Emilio Escobar Gaviria uyuşturucudan elde ettiği kazançla 1989'da Forbes dergisinde dünyanın en zengin yedinci adamı ilan edildi. Escobar, 1970'lerde muazzam bir uyuşturucu imparatorluğu kurmuştu. Adamları yaklaşık 200 yargıcın ve 1000'i aşkın polisin ölümünden sorumluydu. 27 Kasım 1989'da Avianca flight 203'da bulunan bir muhbirin Escobar aleyhinde sahip olduğu kanıtlar yüzünden Pablo Escobar'ın adamları uçağa bomba yerleştirip havada patlatınca 110 kişi hayatını kaybetti

Kolombiya hükümeti, ABD’nin baskıları sonucu Escobar’ın peşine düştü. ABD’nin seçkin birliklerinden Delta Force ve Kolombiyalı askerler 1993'te dağ köyünde sıkıştırdıkları Escobar’ı öldürdü.


Sakık 3,5 Dakikada YakalandıŞemdin Sakık'ın 16 Mart 1998'de örgütten kaçarak Barzani'ye sığındı. Bu arada Sakık ve kardeşini almakla görevlendirilen bir birim oluşturuldu. Sakık'ın yeri tespit edildi ve Özel Kuvvetler Komutanlığı timleri harekete geçirildi.

Sabah saat 07.30'da 'Yarasa' kod adı ile başlatılan operasyonu Türk Ordusu'nun ‘elit birliği’ bordo bereliler gerçekleştirdi. Tam teçhizatlı elit birlik, büyük bir hızla Kuzey Irak'ın 73 kilometre içine girerek, Barzani'nin denetimindeki Dokuk Kenti'nde Sakıklar'ın kaldığı evi kontrol altına aldı. Operasyonun en kritik bölümü 3,5 dakika içinde gerçekleştirildi. Sakık ve kardeşi, saat tam 14:30'da Diyarbakır'a getirildi


Öcalan'a Kenya BaskınıTürkiye'nin baskıları sonucu 1998'de Suriye, Öcalan'ı topraklarından çıkarmak zorunda kaldı. Suriye'den Rusya'ya, oradan İtalya'ya geçen Öcalan, İtalyan Hükümeti tarafından da ülkeden çıkarılınca Yunanistan'ın Kenya Büyükelçiliği'nde saklandı.Kenya'daki Yunanistan Büyükelçiliğinden çıkarıldıktan sonra, Kenya güvenlik birimlerince yakalanan Öcalan, 15 Şubat 1999 günü Türk güvenlik kuvvetlerine teslim edildi. 16 Şubat 1999 tarihinde Bordo Bereliler tarafından uçakla Kenya'dan Türkiye'ye getirildi. Üzerinden Lazaros Mavros adına düzenlenmiş bir Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu çıktı.

Son dönemde ortaya atılan bir iddiaya göre ise Öcalan, İsrail gizli servisi tarafından alınarak Türkler'e teslim edildi


Bosna Kasabı'nın İzi Şehirde Bulundu'Bosna Kasabı' lakaplı Karaciç Sırp siyasetçi, şair, psikiyatrist ve Sırp Cumhuriyeti eski devlet başkanıydı. Bosna Savaşı'nda işlediği soykırım ve savaş suçlarından dolayı hakkında Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından dava açıldı.Yakalanması için ABD hükümeti tarafından 5 milyon dolarlık ödül vaat edilen Karaciç’i NATO kuvvetlerinin seçkin komandolarından oluşan elit timler yıllar iz sürdü. Nerede olduğu tespit edilen ‘Bosna Kasabı’ 21 Temmuz 2008’de yakalandı. Hollanda'nın Lahey kentinde Savaş Suçları Mahkemesi'nin karşısına çıkan Sırp savaş suçlusu zanlısı Radovan Karadziç, suçlamaları kabul etmedi.Saddam Hüseyin 3 Yıl Sonra Ele Geçirildi1979'da iktidar olan Hüseyin, 1980 yılında İran'ı işgal ederek 8 yıl sürecek İran-Irak Savaşı'nın başlamasına neden oldu. 16 Mart 1988'de tarihe Halepçe Katliamı olarak geçen Kürtlere karşı kimyasal silah kullanımına izin veren Saddam aynı yıl İran-Irak Savaşı'nı sona erdirdi. İran savaşından 2 yıl sonra Hüseyin 2 Ağustos 1990'da Kuveyt'i işgal etti ve 1991 yılında bu yüzden Birinci Körfez Savaşı çıktı11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de yaşanan terör eylemlerinin ardından Saddam tekrar Amerika'nın hedefi haline geldi ve ülkesi George Bush yönetimindeki ABD tarafından, 20 Mart 2003'te Irak'ta kitle imha silahları olduğunu öne sürerek işgal edildi. ABD ve müteffikleri Saddam'ı yakalamak için elit bir komando timini görevlendirdi. Saddam ABD’nin seçkin Delta Force ve Özel Kara Timlerinden oluşan askerler ve onlara yardım eden Kürt peşmergeler tarafından 13 Aralık 2003'te yakalandı. 2006 yılının 30 Aralık gününde idam edildi. İdam Irak resmi kurumlarınca görüntülendi ve bu görüntüler tüm dünyaya dağıtıldı.


Dünyanın En Çok Aranan Adamı Usame bin Ladin11 Eylül saldırıları ile adını tüm dünyaya duyuran Usame Bin Ladin, zengin bir Suudi ailesinin çocuklarından biriydi. 1979’da Pakistan Peşaver'de Sovyetler Birliği'ne karşı savaşmak üzere eğitildi. 1986'da kendi kamplarını kurdu. Körfez Savaşı’nın ardından ABD'ye karşı ilk cephe alan Bin Ladin, yıllarca Taliban'ın himayesinde Afganistan'da yaşadı.
ABD 11 Eylül saldırılarının ardından Usame bin Ladin’i yakalamak için bir insan avı başlattı. Afganistan’ın işgalinin ardından farklı birliklerden elit askerler ve ajanlardan oluşan timler Afganistan’da her taşın altında Bin Ladin’i aramaya başladı. Ancak yaklaşık 10 yıl sonra Pakistan’da olduğu tespit edildi. ABD ordusunun en seçkin birliklerinden biri olan SEAL komandolarının düzenlediği bir operasyonla öldürüldüğü açıklandı. ABD bin Ladin'in başına 25 milyon dolar ödül koymuştu.


Aslan Mashadov'a Rus OperasyonuMashadov, Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti devlet eski başkanı ve Çeçenistan Bağımsızlık Mücadelesi'nin lideriydi. 8 Mart 2005 tarihinde, Rus özel birlikleri Spetnaz komandolarının Tolstoy - Yurt kasabasına düzenlediği bir operasyonda diğer Çeçen komutanlarıyla birlikte öldü.

Çatışmaların ardından Çeçen liderin köy evlerinden birinin altındaki sığınakta bulunduğu belirtildi. Rus komandoları Mashadov’u daha önce defalarca pusuya düşürmüş ama ellerinden kaçırmıştı.

__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.04.12, 21:39   #2
☆ hayy-ı meyyit ☆

Anjelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Yaş: 39
Konular: 20
Mesajlar: 471
Ettiği Teşekkür: 3377
Aldığı Teşekkür: 2824
Rep Derecesi : Anjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Cevap: Mussoli'niden Ladin'e İnsan Avının Hikayesi

Emeğine sağlık Basakca,arşivime aldım okuyacağım...
__________________
Anjelik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Anjelik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.04.12, 22:05   #3
Uzman Üye

Gece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 70
Mesajlar: 1,088
Ettiği Teşekkür: 5598
Aldığı Teşekkür: 6831
Rep Derecesi : Gece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Mussoli'niden Ladin'e İnsan Avının Hikayesi

Akşam akşam diktatörleri okumak pek içaçıcı olmadı...
Ancak bunlarda hayatın gerçekleri değil mi?
Hiç yaşanmasaydı diyeceğim zulümlerin sahibi
bu insanlar...
( Peki Usame Bin ladin' e niye üzüldüm...
Amerika düşmanı olduğu için mi)


Konu için teşekkürler Başakça
__________________
"Aşk nasıl da kırılgan, sus dedim ama olmadı
Kalbimden ismin geçti , kimseler duymadı"
Gece isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Gece'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.04.12, 22:56   #4
Uzman Üye

Jazz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 47
Konular: 76
Mesajlar: 1,117
Ettiği Teşekkür: 6894
Aldığı Teşekkür: 4926
Rep Derecesi : Jazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura about
Ruh Halim: Yalniz
Jazz - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Mussoli'niden Ladin'e İnsan Avının Hikayesi

Testere filminin müziği yakışmış konuya....
__________________
Küçük hırsızlar el feneri kullanır, büyük hırsızlar deniz feneri...

Jazz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Jazz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.04.12, 23:10   #5
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,379
Ettiği Teşekkür: 87468
Aldığı Teşekkür: 126122
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Mussoli'niden Ladin'e İnsan Avının Hikayesi

Müzikle beraber belgesel gibi, kendine özgü bir konu hazirlamissin Basakca.Ellerine saglik.

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.04.12, 00:47   #6
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2666
Mesajlar: 31,149
Ettiği Teşekkür: 172374
Aldığı Teşekkür: 185777
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Mussoli'niden Ladin'e İnsan Avının Hikayesi

Bazı şeyler gözönünde vahşice olmamalı...

Saddam'ın sonuna üzüldüm, bu şekilde olmamalıydı... Listede Kaddafi eksik kalmış, o da hunharca linç edilerek öldürüldü... Bu da ayrı bir vahşet..

* * *

Konu için ellerine sağlık, teşekkürler Başakça...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.11.12, 14:44   #7
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 166
Mesajlar: 2,580
Ettiği Teşekkür: 29849
Aldığı Teşekkür: 14091
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mussoli'niden Ladin'e İnsan Avının Hikayesi

Operasyonlar, öldürülenler...

Satranç oyunu gibi şahı devir oyunu bitir.

Paylaşım için teşekkürler Başakça.
__________________
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.


la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
avının, insan, ladine, mussoliniden


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Felsefe Sözlüğü (A dan Z ye) Umutgüneşi Sosyal Bilimler 6 29.03.15 17:23
13. Yüzyıl Devlet Düşüncesinde Egemenlik ve S. Thomas oneyouu Sosyal Bilimler 0 12.02.09 19:46
İnsan Hakları Kavramı | Korunması | Tarihi ve Gelişimi oneyouu Sosyal Bilimler 0 12.02.09 19:39
Evrende İnsan oneyouu Sosyal Bilimler 0 04.02.09 23:53
"Garip" Önsöz'ü ( Orhan Veli Kanık ) Ekin Türk Edebiyatı 0 27.01.09 02:17


WEZ Format +3. Şuan Saat: 17:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.