Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 24.02.13, 23:02   #1
Yorgun Mod

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1210
Mesajlar: 9,822
Ettiği Teşekkür: 33514
Aldığı Teşekkür: 44412
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Kölelik Hakkında Enterasan Gerçekler

Kölelik Hakkında Enterasan Gerçekler

Başlangıcından bu yana toplumların bir parçası oldu kölelik. Ama köleliğin, tarihsel süreci hakkında gerçekte ne kadar bilgimiz var? 21. yy. dahi devam eden bu insanlık dışı uygulama nerden geldi, neden ve nasıl hala devam ediyor?İşte köleliğin tarihiyle ilgili 9 önemli gerçek!Virginia’da Başladı:


Kölelik resmen, 1654'te Virginia'da kuruldu. Tarihin bilinen ilk resmi kölesi Anthony Johnson’dur. Yine bir siyah olan John Casor’a olan borcu nedeniyle, Carsor’un resmi kölesi olarak hakkında mahkeme kararı çıkmıştır. Johnson, yıllar önce, John’a olan borcunu geri ödemek için, anlaşmalı hizmetçi olarak Virginia’ya getirilmişti. Sadece yiyecek karşılığında düzenlenen bir kontratla yıllarca bu kişiyehizmet etti. Johnson’un karısının elindeki değerli şeyleri satmasıyla borcunu ödeyen Johnson, kontratını aldı veözgürlüğüne kavuştu. İlk resmi durum tanınan köle olarak tarihe geçen Johnson daha sonra çok zengin oldu ve Afrika’dan kendi kölelerini getirtti.Yakıcı Keşif:


On sekizinci yüzyılın ikinci yarısında kölelik, çiftçilerin,emek gerektiren işlerle daha az uğraşmaya başlamasıylaBirleşik Devletler'de doğal olarak kaybolmaya başlıyordu.Birçok köle sahibi, kölelerini özgür bıraktı ve köleliğin,tamamen ortadan kaybolacağı düşünülmeye başlandı. Birşeyler değişiyordu. 1793’te Eli Whitney, çiğ pamuk içinpamuk ayıklayıcıyı işlemi kolaylaştıran bir alet icat etti. Bu,tek bir adamın, önceden bir günde elli kez elleriyleyapabildiği için saniyeler içinde yapan bir aletti. Bu,pamukla beraber birçok farklı ekinin çok kısa süredetoplanmasını ve işlenmesini sağladı ve kölelik günümüzmodern köleliğinin şeklini almaya başladı.
Kelime Anlamı:

‘Köle’ sözcüğünün yabancı dillerdeki karşılığı ‘slave’dır. Bu sözcük Slav ırkından gelen insan demektir kök itibariyle.Yunanca ‘sklabos’ kelimesinden gelen ‘slave’ yani ‘köle’,Vikinglerin Slavları yakalayıp köle olarak Romalılarasatmaları nedeniyle kullanılmıştır. Kelimenin tüm dillerdeyaklaşık 580 benzer karşılığı vardır. Türkçede ‘hizmetçi’denilen ‘servant’ ya da yine Türkçede ‘servis’elemanı kelimelerinin hepsi Slav sözcüğünden türemiştir.Özgürlük Ülkesi:Liberya, batı Afrika kıyısında küçük bir ulustur, SierraLeone, Fildişi Sahilleri, Gine ve Atlantik okyanusutarafından kuşatılır. Liberya adı, Latince "özgür" anlamındaliber sözcüğünden gelir. Ülke, ABD'de özgür bırakılan Siyahkölelerin yerleşimi için bir ABD kolonisi olarak kuruldu.1821'de bugün Monrovia kentinin bulunduğuMesuradoBurnu, Yerli kabilelerden satın alınarak, ABD'den gelecek Siyahlar'a ayrıldı. Bölgeye ilk kafile 1822'deulaştı. Bunlar 1980'e kadar ülke yönetiminde egemenolan Liberyalıların atalarıdır. 1847'de bağımsızlığını ilan edenLiberya, ABD tarafından resmen 1862'de tanındı.Onur İşareti:


Afrika'da, Avrupalı köle tüccarlarının varmasından önce, kölelik, yaşamın normal bir parçasıydı.Avrupa tarzı köleliğin ise şeref ve yüksek standartların bir göstergesi haline geldi. Köle sahibi tüccarların statüleri değişiyor ve şöhretleri artıyordu. Kölesine iyi davranan, besleyen, giydiren ve kaliteli hizmet vermelerini sağlayan tüccarlar onur işareti alıyorlardı.
Charles Lynch:


Charles Lynch Virginia ABD’de İrlanda göçmeni bir aileninçocuğu olarak doğmuştur. Lynch 1769-1778 yılları arasındaVirginia Konvasyonunda görev yapmış ve savaş sırasındamilis albayı olmuştur. Amerikan Bağımsızlık Savaşınınkazanılmasından sonra 1784-1789 yılları arasında VirginiaSenatosunda görev yapmıştır. 1780 yılında birçok olaydaLynch ve bazı milis komutanları Virginia’da İngiliz yanlısıolduğundan şüphelendikleri insanları apar topar yakalayıp,yasadışı mahkemelerde yargılayıp kırbaçlama, malına elkoyma, zorla askere alma gibi cezalara çarptırıyorlardı.Lynch’in verdiği cezalar ve başkanlık ettiği mahkemesüreçleri 1782 yılındaki Virgina Genel Meclisinin kararıylayasal ilan edilmiştir.

Bu durumdan en çok etkilenenler köleler olmuştur.
Lynch Yasaları Charles Lynch sayesinde ünlü olan birtanımlamadır ve yasadışı olarak suçlularıncezalandırılmasını anlatır. Linç etmek, linç yasaları gibideyimleri 1850’li yıllarda sözlüklere girmiştir. 1811 yılındaYüzbaşı William Lynch, linç etmek filinin hak sahibi kendisiolduğunu iddia etse de 1780 yılında mahkeme kararlarındageçen yasama şeklini anlatmak için ilk kez kullanılmıştır.

Antik Dönem Uygulamaları:


Kölelik eski Mısır, Bâbil, Mezopotamya, eski Yunanistan veRoma medeniyetlerinden itibaren binlerce yıllık geçmişiolan eski inanç, felsefe ve uygarlıklarda kökleşmiş birkurumdu. Köleliğin resmi varlığıyla ilgili bilinen en eskikayıtlar Babil kralı Hamurabi’nin yasalarında yer alır. Eski filozofların bir kısmı (Aristoteles de dahil), bazı insanlarındoğuştan köle olduğunu bile savunmuştur. Özellikle antikçağ dönemlerinde kölelik, çoğunlukla borç için cezaydı,borç, geri ödendiği andan itibaren, köle, bırakılabilirdi.Papa’nın İzin ve Yasakları:


Katolik kilise defalarca, kölelik fikrini mahkûm ederken,Papanın onayladığı izin belgeleriyle, köleliğin kilisetarafından da kabul edildiği çağlar 15. ve 16. yüz yıllardır.1452’de Portekiz Kralı VI. Afonso’ya izin veren Papa,savaşlarda yakalanan putperestlerin köle olaraksatılabileceğine ve kullanılabileceğine dair resmi bir bildiriçıkardı. 1537’de ise Papa 3. Paul, kilisenin gelenekselköleliğe karşı tavrına geri döndü.

Modern Zaman Köleliği:


Anti-kölelik grupları tarafından yapılan çalışmalara göre,bugün tarihte herhangi bir zamanda olduğundan daha çokköle vardır! Günümüz kölelerinin dörtte üçü kadın veçocuklardan oluşmaktadır. Bugün yeryüzünde 27 milyonköle olduğu düşünülüyor. Eski çağlara kıyasla tam kölelikolarak adlandırılamasa da kibarca, ‘özgür olmayan emek işi’olarak tarif edilen bir sistem uygulanmaktadır. Bu günortalama bir köle 90 dolara mal oluyor işverenine, oysageçmişte köle sahibi olmak isteyen varlıklılar yaklaşık40,000 doları gözden çıkarmak zorundaydı.

Tarihin Sırları | Sıradışı Tarih
__________________Ekin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.02.13, 23:47   #2
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1439
Mesajlar: 5,976
Ettiği Teşekkür: 19938
Aldığı Teşekkür: 26256
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kölelik Hakkında Enterasan Gerçekler

İnsanlık adına en utanç verici olgulardan biridir, kölelik.Bırak insanı, hayvana dahi sahip gibi davranılmaması gerekir.Özgürlük benim için değil,her canlı için olmalı.Benim yaşamam için, hiç kimse ve hiçbir canlı ölmesin.Sahip olma yetisi ve duygusu faşizm dir ve dünyanın sonu bu ilkel davranış yüzünden gelecektir.

Günümüzde,değişik şekilde hala devam etmektedir.Modern kölelerimiz,köle oldukalarının farkında olmadan. !!Öl de Ölelim !! gibi sloganlar kullanmaktadırlar,bunlara modern köle denir,sahipleri karınlarını doyuruyorsa,kendi kişilikleride oluşmamışsa, bu davranış normaldir.

İnasanı hayvanlardan ayıran,en önemli yetileri olan düşünme yetenekleri yoktur ama evrim teorisini red ederler.Oysaki en önemli verilerden biridir bana göre.
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.02.13, 01:24   #3
DadLuCadI..

Gulbade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Yaş: 48
Konular: 168
Mesajlar: 564
Ettiği Teşekkür: 1896
Aldığı Teşekkür: 2819
Rep Derecesi : Gulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kölelik Hakkında Enterasan Gerçekler

Hep merak ettiğim bir konuydu...

Bilgilendim...

Paylaşımınız için teşekkürler...
__________________
Gulbade isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Gulbade'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.02.13, 08:05   #4
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 754
Mesajlar: 14,469
Ettiği Teşekkür: 147035
Aldığı Teşekkür: 49928
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kölelik Hakkında Enterasan Gerçekler

Alıntı:
Tarihin Sırları | Sıradışı Tarih
Anladigima göre, buradan haberleri almak, Tarihi ögrenmek cok sakincali.

Bir iki satirdan sonra ilk okul cocuklarina, daha dogrusu okul öncesi Cocuklara hikaye olarak anlatilip, kitap merakini asilamaya yarayabilinir.

Gercek tarihin cok uzagindan gecmis bir yazi olarak degerlendiriyorum.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.02.13, 22:05   #5
...:: HüsoMeL::...

DarkAngeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Yaş: 36
Konular: 1381
Mesajlar: 4,038
Ettiği Teşekkür: 19943
Aldığı Teşekkür: 19621
Rep Derecesi : DarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kölelik Hakkında Enterasan Gerçekler

Linç etmek deyimi Charles Lynch'in estirdiği terörden mi geliyormuş?

A.B.D sağolsun köle deyince akla zenciler geliyor..

Zamanında yapmadıkları eziyet kalmamış insanlara ten renklerinin farklılığından dolayı..

Ama şimdi Oscar da veriyorlar, milyonlar onların müzikleriyle kendilerinden geçip deli divane oluyor, hatta beyaz saraydaki oval ofise oturanı bile var


Teşekkürler Ekincim
__________________
DarkAngeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz DarkAngeL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.03.13, 12:32   #6
Üye

Dream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Konular: 1
Mesajlar: 132
Ettiği Teşekkür: 189
Aldığı Teşekkür: 559
Rep Derecesi : Dream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: Kölelik Hakkında Enterasan Gerçekler

Paylaşım için teşekkürler. Bana birşeyler katacak olan bir paylaşım. Maalesef günümüzde hala kölelerin olduğunu düşünmek bile iç karartıcı ama gerçekleri kabullenmek lazım.
Hâla günümüzde üç beş kelime ile anlaşan,nesnesel tanrılara tapan(Ateş,güney,ay vs.) insanlar var. Bu kişileri bilinçlendirme çalışmaları yapmamız insani görev olması gerekirken sessiz kalıp susup oturmak herkesin suçu aslında. Keşke elimizden birşeyler gelebilse..
__________________
Söz uçar,yazı kalır..
Dream isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Dream'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
enterasan, gerçekler, hakkında, köle, kölelik, lynch, olarak


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Uyuşturucu Maddeler ile ilgili Kanunlar Kartal Uyuşturucu Maddeler ile Mücadele 1 25.01.19 00:59
Essay Nedir? Nasıl Yazılır? OkyanusunKalbi Üniversitelerimiz 4 14.12.16 13:38
Uyuşturucu Ekin Uyuşturucu Maddeler ile Mücadele 3 04.04.15 20:00
Atatürk hakkında saçmalayanlara Engin Ardıç da katıldı... **EMEL** Atatürk Kimdir? 33 05.04.09 22:50
Xenon Mercek ve Kitler Hakkında Herşey Kartal Modifiye Araçlar 1 31.01.09 03:00


WEZ Format +3. Şuan Saat: 15:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.