Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya Tarihi > Dünya Tarihinde Yer Alanlar

Dünya Tarihinde Yer Alanlar Dünya tarihinde yer alan olay ve portreler


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 07.03.13, 15:38   #1
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1675
Mesajlar: 7,960
Ettiği Teşekkür: 27927
Aldığı Teşekkür: 35131
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Exclamation Hugo Rafael Chavez (1954 - 2013)28 temmuz 1954 yılında Los llanos bölgesinde Barinas eyaletinin sabena kentinde öğretmen bir anne ve babanın altı çocuğundan biri olarak, çamur, saman ve palmiye yapraklarından oluşan bir kulübede dünyaya gelen Chavez, çocukken hem okumak hem de tarlalarda çalışmak zorunda kalmıştı.

İlk ve Orta eğitimini O’Leary Lisesi’nde tamamlamış; çocukluk ve gençlik yıllarını büyükannesi Rosa İnes Chavez’in yayında geçirmişti. Chavez, ‘melez’ kökenlidir:

“Baba tarafından yerli (amerindian) ve afrika kanını taşımaktayım ve bundan gurur duyuyorum. Benim için yerli olmak halkımızın ve ülkemizin en derin ve en hakiki köklerinin bir parçası olmak” diyordu. iki evlilik yaşayan Chavez, ilk eşi Nancy Colmenares ile olan 18 yıllık evliliğini sona erdirdikten sonra, Gazeteci Marisabel Rodriguez'de Chavez ile evlenmişti. Bu iki evlilikten, Rosa Virginia, María Gabriela, Hugo Rafael ve Rosinés adlarında dört çocuk babası olmuştu.

Solculuğu pek babadan kalma değildir. Zira babası sosyal hristiyan partisi’nin üyesi idi. kuvvetle muhtemel, Chavez ailesine sol düşünceleri ilk sokan Hugo Chavez’in Venezuela’nın Küba büyükelçiliği yapmış olan ağabeyi Adan Chavez’di. ayrıca, tarihçi yazar Hugo Jose Ruiz Esteban Guevara ve ateşli devrimci iki oğlu ile arkadaş olması, Guevara’nın evinde geçirdiği zamanlar, özellikle akşam yemekleri ve sohbetleri, onun fikirlerinden etkilenmesinin, Chavez’in politik kişilik ve tercihlerinin belirginleşmesinde önemli rolü olmuş; Zamora Ezequiel, Simon Bolivar gibi tarihi önderler, o’ nun ideallerini süslemeye başlamıştı.

Gençlik tutkusu, profesyonel bir beyzbol oyuncusu olmaktı. “Criollitos De Venezuela”da beyzbol oynamış ve takımı 1969 yılındaki Venezuela ulusal beyzbol ligine kadar çıkmıştır. Caracas’ta yaşama ve eğitim görme şansını değerlendirmek için 17 yaşında, 1971 yılında askeri bilimler akademisi’ne başvurdu ve kabul edildi. Chavez, askeri öğrenci olarak gittiği Peru’da tanıştığı Perulu general Jian Velasco Alcarado’nun ‘Peru Ulusal Devrimi’ adlı kitabından fazlasıyla etkilendi. öylesine ki, Chavez’in profesyonel beyzbol oyunculuğu hayaline son verip siyasete yöneldiği süreç, biraz da böyle başlamıştır.

Okuyup öğrendikçe, ülkesindeki sisteme karşı süren mücadele ile onu bu mücadeleye karşı savaşmaya mecbur kılan askerlik mesleği arasında bocalamaya başlamıştır. bu derin çelişkisini yıllar sonra ünlü yazar gabriel Garcia Marquez’e şöyle anlatacaktır:

“Neden buradayım? Bir tarafta askeri elbise giyinmiş köylüler, Gerillaya katılan köylülere işkence yapıyor; Diğer tarafta kendine Gerilla diyen köylüler, haki renk elbise giymiş köylüleri katlediyor. Bu böyle sürüp giderken, savaş sona erdiğinde, kimin kimi vurduğunun hiçbir önemi kalmıyor. Her şey orada kalıyor. Varoluşa dair bu ilk çelişkimle epey sarsılmıştım.”

Bu etkileşimler sonucu, akademideki öğrencilik yıllarında Chavez okul arkadaşları birlikte ‘Bolivarianizm’ olarak adlandırdıkları sol-milliyetçi bir doktrin geliştirmeye başladı.

Chavez Temmuz 1975’te Venezuela Askeri Bilimler Akademisi’nden mezun olduğunda sadece teğmen değil, askerlerden oluşan küçük bir yeraltı örgütünün de yöneticisiydi. Askeri bilimler ve sanatlar bölümünde iletişim uzmanlığı eğitimi de aldı. Bu bölüm, kurtarıcı Simon Bolivar’ın öğretilerini iyice benimsediği yer olmuştur. Daha sonra Simon Bolivar Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimi almış ve siyasi bilimler bölümü’nden mezun olmuştur. Üstlendiği çeşitli görevler ve bazı çevrelerle olan sıkı teması, o dönem Venezuela’nın Maruz kaldığı siyasi dramı iyice anlamasını sağlamıştı.
En son yarbaylığa kadar yükselen Chavez, görev süresince askeri akademi’de eğitmenlik de olmak üzere çok değişik kademelerde hizmet vermiştir. Akademideki derslerinde coşturucu tarzı, hükümet ve toplumu radikal eleştirileri kişiliğinde mevcut karizmayı geliştirdi. Bu parlak askeri kariyer, 1990 yılında yarbay rütbesini alıncaya dek, 17 yıl sürecektir

Askerlik hizmeti boyunca, venezuela ordusunun oynadığı rolden giderek hoşnutsuzluk duymaya başlayan chavez, ordudan ayrılmaya karar vermiş, fakat komünist bir akademisyen, Douglas Bravo tarafından, kalması ve sol için gizlice çalışması hususunda ikna edilmiştir: “o’ndan çok etkilendim ve ordudan ayrılmaktan vazgeçtim. sivil-asker işleyişinin ideolojik manasını ve gizli olarak örgütlenebilmenin olanaklarını keşfettim” diyordu.

1982 yılında (Kurtarıcı Simon Bolivar’ın 200. doğum yıldönümü), kendisiyle beraber bolivarcı üç yüzbaşı’nın (Jesús Urdaneta Hernández, Felipe Acosta Carlés ve Hugo Chávez Frías) sembolik yeminiyle oluşturulan bolivarcı orduyu 1989 yılında bo-200’e, 1992’de ise hareketin başını çekerek, askeri-sivil gruplardan oluşan mbr-200 devrimci bolivarcı hareket’e dönüştürmüştür.

2 şubat 1989 yılında ciddi vaatlerle devlet başkanlığı görevine gelen Carlos Perez ülkenin çoğunluğunu oluşturan yoksul kesimin yaşam koşullarını iyileştirilmesini öngören vaat ve politikalarından vazgeçerek, 16 şubat’ta imf yapısal uyum programını yürürlüğe koydu. Böylece “Neo-Liberal Ekonomi Reformları” hayata geçirilmeye başlandı. Bu meyanda yabancı şirketlerin kârlarının yüzde yüzünü merkezlerinin bulunduğu ülkeye havale etmelerine olanak sağlandı. Bu dönemde enflasyon %87’ye ulaştı; Reel ücretler %40 geriledi; İşsizlik %14’e ulaştı, Kamu harcamaları kesildi, Emekçi sınıfın aleyhine kanunlar çıkarıldı. 27 şubat’ta Caracas’ın yoksul insanları, ekonomik krizin yükünü sırtlarına yükleyen bu haşin kararlara ve IMF politikalarına karşı yükselen protestolar, ülke tarihinin en büyük halk ayaklanmasına dönüştü. Ordu tarafından bastırılan bu silahsız halk ayaklanması sonucu yaklaşık 5000 kişi öldürülmüş, sokaklar, tuzağa düşürülmüş yığınlarca cesetle dolmuştur. “El Caracazo’ hareketi olarak bilinen bu olay Venezuela halkının zihinlerine kazınmış ve bu cinayetlere ilk elden tanık olmuş ordu içindeki bazı kesimleri daha da radikalleşmeye iterek bolivarcı devrimci hareket’inin yeniden ve daha güçlü biçimde dirilmesini, ivme kazanmasını sağlamıştır.

90’lı yılların başında venezuela ekonomisinin çöküşü iyice derinleşmiş ve venezuela halkının çoğunluğu carlos perez’in dikta yönetiminden bıkmıştı. chavez bir grup silah arkadaşıyla perez iktidarına karşı 1992 şubat ayında askeri bir isyan gerçekleştirdi: “Hükümeti devirmeye ve bir anayasa kongresi toplamaya yönelik stratejik bir planımız vardı… Amacımız sivil-asker birlikteliğini tesis etmekti; bu her zaman böyledir. İşçi sınıfının katılımı sağlanmıştı… isyan gününde, bütün halkın, işçisiyle ve askeriyle bütün halkın sokaklara dökülerek silaha sarılacağını hayal etmiştik.” olaylar bu şekilde gelişmedi. isyancılar bazı kilit şehirleri ele geçirdiler, fakat miraflores başkanlık sarayı’nı ele geçiremediler ve Devlet Başkanı Perez kaçmayı başardı. Chavez teslim olma pazarlığı yaptıktan sonra Savunma Bakanlığı’ndan canlı yayınla tüm ülkeye çağrıda bulundu. Onu ulusal bir lider haline getiren “Bu yenilginin sorumluluğunu ben alıyorum, şimdilik…” sözlerini bu konuşmada kullanmıştır. Bu girişiminde 45 yaşında bir yarbaydı ve 100 subay arkadaşıyla birlikte tutuklandı.

Hapiste Chavez ve subay arkadaşları meydan okuyan tavırlarını sürdürmüşler, üniformalarını giymeye devam etmişler ve dışarıyla iletişimlerini kesmemişlerdi. “Hapis bir tür okul gibidir; Çelik gibi bir ruhunuz olur, İnançlarınız güçlenir ve sezgileriniz derinleşir...” sözleri, bu dönemi simgelemektedir.

1992’de Chavez’in önderliğindeki darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı; ama bu girişim ve sonrasındaki direnişi, onun halk nezdindeki itibarını artırmıştır. yoğunlaşan kitlesel eylemlerden ürken Perez çekildi; yerini Rafael Caldero’ya bıraktı.

Caldero, 1994’ de Chavez’in serbest bırakılmasını sağlayınca Chavez’in önünde yeni bir dönem açılmış oldu. o artık, tarihsel kökenleri itibarı ile Latin Amerika bağımsızlık mücadelesinin efsanevi lideri bolivar’dan esinlenen, kararlı, halkçı, devrimci, barışçı ve demokratik bir siyasi hareketin karizmatik liderliğine yelken açıyordu. Henüz kurduğu “Beşinci Cumhuriyet Devinimi” adlı parti ile 1998’deki başkanlık seçimlerini, oyların %56’sını alarak kazanarak cumhurbaşkanlığı görevini üstlendi. 1999’da oylamaya sunduğu yeni anayasa, halkın %71,21’inin onayı ile yürürlüğe girdi. 2000’de yenilenen seçimlerde, oyların %59’unu alarak yeniden başkan seçilen Chavez’e, meclis, bir yıl boyunca ülkeyi yasa-kararnamelerle yönetme yetkisi vermekte tereddüt etmedi.

Bu süreçte, chavez’in petrol ve tarım ile ilgili 49 kararname çıkartarak radikal düzenlemeler yapması, egemen güçler ve çıkar çevrelerinde ciddi tedirginliklere yol açtı

Chavez bu tepkilere şöyle cevap veriyordu : “Demokrasi, sadece, bir siyasal eşitlik meselesi değildir; aynı zamanda ve özellikle sosyal, ekonomik ve kültürel eşitlik demektir. bunlar bolivar tarzı devrimin amaçlarıdır. ben yoksul halkın başkanı olmak istiyorum... Pazarın görünmeyen eli ile devletin görünen elini bir araya getirmek zorundayız.” Chavez’in halkçı söylem ve eylemleri, küreselleşmeci güçleri iyice telaşlandırmışdı.

2001 sonunda, bu güçlerin başını çektiği “genel iş bırakma” eylemi provası yapıldı. Asıl hareket 2002 yılında başlatıldı. büyük medya, büyük sermaye, bazı yüksek rütbeli subaylar, kilise ve “Venezuela İşçi Konfederasyonu(CTV)” bürokrasisinin bir bölümü, 11 nisan 2002’de Chavez’e karşı darbe düzenlemiş ve onu başkanlıktan düşürmüşlerdi. ancak, işsizler, tabandaki işçiler, yoksul halk çoğunluğu, bu “karşı devrim”e bütün güçleri ile direndiler. yığınlar “Barrio” tabir edilen akan yüz binler günlerce sokaklara egemen oldular. Yığınların bu kararlı direnişi, ordunun asli gücünün de desteğini alınca, Chavez’i tutuklandığı yerden çıkarıp tekrar başkanlık koltuğuna oturtuldu.

Abd’nin (CIA’nın), darbe girişimindeki rolü, bugün hala tartışılmakta, Chavez’in söylemlerinde sık sık altı çizilen önemli paragraflardan biri olmaktadır. ancak, chavez karşıtları bu yenilgiden sonra da boş durmadı. bu kez, “Demokratik Koordinasyon” adı altında kümelenerek, 2002 sonlarında yoğun provokasyonlara giriştiler. 2003 başında bütün ülkeye yayılan, “ Venezuela İşçi Konfederasyonu- CTV ” ile işveren örgütü fedecamaras’ın birlikte yürüttüğü, genel grev ile lokavtların iç içe geçtiği kendine özgü ortak eylemler ülkeyi gerçekten sarstı. ülke ekonomisi iki ay felce uğratıldı; chavez için allende’ye benzer bir son planı, kitlelerin yeniden sokağa inmesi ve “Barrio”ların oyunu bozması ile son buldu.

Fiziği itibariyle, ‘Zambo’ yani yerli ve siyahi karışımı olan Hugo Chavez’in kişiliğinde Amerikan kıtasında yüzyıllarca katliamlara uğramış ve köleleştirilmiş halklar kendilerini bulmuştu. dolayısıyla Chavez’in iktidarda olması, yüzyıllarca soykırıma uğramış bu l.amerika halklarının, sömürgecilere, emperyalistlere attığı bir tokattı...

Chavez’in kişiliğinden etkilenmemek mümkün değildi. rahat hareketleriyle ve halkının dilinden konuşmasıyla, tam bir halk adamı. konuşma yaptığı sırada dahi halkla şakalaşmakta, dertleşmektedir. konuşmalarında içtenlikli bir halk sevgisi hissedilebilmekte idi...

Siyasal olarak da, gittikçe sosyalist mirasa çok daha bariz bir şekilde sahip çıkmakta. Bolivarcı devrimini ‘Anti-Emperyalist’ ve ‘Anti-Oligarşik’ diye nitelendirmekteydi

Lenin’i, Mao’yu, Ho Chi Minh’i övmekten, Abd’ye meydan okumaktan hiç çekinmedi. Hz İsa’yı ise tarihin ilk devrimcisi olarak nitelendirirken. “Oligarşi’nin değil, Halkın İsa’sından söz ediyorum” diye de eklemeyi ihmal etmedi.

Chavez’in peşinde büyük bir gururla koşan coşku dolu, umut dolu binlerce yoksul genç, yaşlı, kadın, erkek vardı. Milyonlarca insan için Chavez ‘Devrim’ ve ‘Halk’ demekti. konuştuğumuz Venezuelalılar, 2002 yılı kış aylarında ve 2003 yılı başında Oligarşinin düzenlediği sabotaj ve karşı devrimci grevler sırasında, “Chavez, bizi yarı yolda bırakamazsın, açız, perişanız ancak vatan için, bizim için dayanacaksın, iktidarı onlara terk etmeyeceksin.” diye uyardıklarını ve moral verdiklerini söylüyorlardı. Nitekim, Caracas’ın tüm meydanlarını, caddelerini süsleyen ve adeta birer sanat eseri olan duvar resimlerinin(Graffiti) en çarpıcı sloganları: “Chavez No Seva!”(chavez gitmeyecek!) ya da “Chavez No Nos Dejes!” (Chavez bizi bırakma) karşısında duygulanmamak imkansızdı.

Chavez, kendi halkının bu yoğun desteği yanında, çok sayıda latin amerika ülkesinden, dünyanın uzak köşelerinde Abd karşıtı politikalar izleyen ülke ve örgütlerden, Ab parlamentosu ile Abd temsilciler meclisi’nin bazı üyelerinin dış desteklerini de aldı. Bu destekler ve halkın gücüyle ülkenin varlıklı kesimleri ile “İşçi Aristokrasisi”nin birlikte hareket ederek ortaya koyabildiği karşı devrim provalarını, bu destekler ve halkın gücüyle başarısızlığa uğrattı.

Böylece, Chavez karşıtı darbe girişimleri dönemi, en azından bir süre için kapandı. Chavez karşıtları, mücadelelerini bundan böyle “Demokratik” yollardan sürdürmeye yönelmeye karar verince anayasa’nın öngördüğü koşulları sağlayarak Chavez’i referanduma gitmeye zorladılar.

15 ağustos 2004’de yapılan halkoylamasını Chavez, oyların %58’ini alarak yine kazandı. Oylamada yolsuzluklar olduğu iddiaları, Amerika Devletler Örgütü ve Carter kurumu gibi uluslararası denetim kuruluşlarınca reddedildi.

R
eferandumdan sonra yapılan genel seçimlerin de Chavez’in zaferi ile sonuçlanması, muhalefeti uzunca süre toparlanılamayacak bir dağınıklığa itti. İçine düşülen bu dağınıklık sonucu muhalefet çevrelerinde, ilk kez politika ve vizyon eksikliklerinden bahsedilmeye başlanılması, iç siyasetin bir süre sakinleşeceğinin, tedirgin edici boyutlara ulaşmış olan kutuplaşma ve istikrarsızlığın azalabileceğinin göstergeleri oldu.

Başarısız darbe girişimleri, sosyal çalkantılar, referandumlar ve seçimlerden oluşan hareketli bir siyasi süreç sonunda, Chavez konumunu iyice pekiştirdi. Giderek, iktidar bloğu içindeki yeri tartışılamayacak kadar sağlam bir duruma geldi. İktidar bloğu kanadında, onun liderlik konumunu sorgulayacak bir rakibi yoktu. Nitekim, hastalığında yardımcısı Maduro’yu ikinci adam olarak o onayladı. Bürokratik yozlaşmaya ilişkin duyarlığı nedeniyle, böyle bir yozlaşmanın önünü kesmek için bakan ve bürokratlarını rotasyona tabi tuttu. Chavez, sonuçta, Castro’dan sonra ve fakat onun sağlam, sarsılmaz, kararlı, güçlü, cesur ve devrimci kişiliğinden esinlenen latin amerika’nın tek ve tartışmasız karizmatik lideri oldu.

Özetle, ABD’ye karşı tavizsiz tutumu ile sağlıklı içme suyundan, basit tedavi gereçlerinden, alfabeden, kitaptan, defterden, temiz çamaşırdan ya da toptan ifade etmek gerekirse, dünyanın ‘tuzu kuru’ yakasında yaşayanların sıcak yuvasında ne varsa, bunların hepsinden yoksun bırakılan, dünyanın ‘Baldırı Çıplak’ yakasında yaşayanları bunlara kavuşturmaya çalışan bir ‘Zambo’nun, ‘Rambo’ya meydan okuyuşunun evrensel öyküsüdür chavez’in yaşamı...

İşte, dünyanın aç kıtalarının yeni devrimci idolü Hugo Chavez’in; bir yanda barikatlar, tencere tava konserleri, neşeli kahkahalar, şarkılar, ateşli sloganlar eşliğindeki; diğer yanda ise ‘usa’ damgalı provokasyonlar, kitlesel katliamlar, karanlık adamlar ve önü kesilen yağmacılığın sonucu ortaya çıkan hiddetin gölgesindeki gerçek hayat hikâyesi...

Şimdi, dünyanın bağımsızlık, özgürlük, adalet ve eşitlikten yana olan tüm insanları asla unutamayacakları, bu renkli ve cesur önder huzurunda derin bir saygı ve sevgi ile eğilirken, onu yitirmenin derin hüznünü yaşıyorlar.
CHAVEZ’İN HALEFİ NICOLAS MADURO: Otobüs şoförlüğünden devlet başkanı yardımcılığına..

Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı olan ve ikinci defa ameliyat olmak için Küba’ya giderken, “Eğer seçim olursa onu seçin” diyerek Chavez’in halef tayin ettiği Nicolas Maduro gençliğinde bir öğrenci lideriydi. Sosyalist Lig isimli bir siyasi örgütü destekliyordu. Liseyi bitirdikten sonra Caracas metrosuna bağlı otobüslerde şoför olarak çalışmaya başladı. Sendikalı oldu, sendikanın başkanı oldu sonra. Chavez hükümeti döneminde ise milletvekili. Venezuela burjuvazisisin en sevmediği yanı da bu belki de, bir işçi ülkenin Meclisinde önce milletvekili sonra başkan adayı olabildi.

Caracas Metrosu Sendikasının kuruluşuna paralel zamanlarda Maduro, Chavez’in önderlik ettiği 5. Cumhuriyet Hareketinin de kurucuları yer alıyordu. Ardından Kongreye seçildi. 1999-2000 yılları arasında yeni Anayasayı hazırlayan Kurucu Ulasal Mecliste de yer aldı. Mecliste, Sosyal Haklar Komisyonundaydı ve Bolivarcı Hükümetin ilk yıllarında işçilerin hakları, asgari ücretin belirlenmesi gibi konular üzerinde çalıştı.

2006’da Ulusal Meclis Başkanlığına seçildi. Daha sonra ise Dışişleri Bakanı oldu. 2004 yılında ALBA’nın (Amerika Halkları için Bolivarcı İttifak) , 2008 yılında UNASUR’un (Güney Amerika Ulusları Birliği) ve 2011 yılında ise 33 ülkeyi ve 550 milyon nüfusu temsil eden CELAC’ın (Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu) kuruluşunda önemli rol oynadı.

VENEZUELA’DA CHAVEZ DÖNEMİNDE NELER OLDU?

Chavez’in ölümünün ardından AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, “Nasıl bir toplum olduk; Cani Esad’ın savunucusu Chavez’den bile ulusal kahraman ürettik!” diye yazarken,

AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik ise Chavez’in ölümünü şöyle değerlendirdi:

“Ülkesini Küba modeline göre şekillendirmeye çalışıyordu. Geçen yıl Venezuela'yı ziyaret ettim. Bu petrol zengini ülkede insanların önemli bir bölümü sefalet içinde yaşıyor. Başkent Karakas'ta bile neredeyse şehrin yarısı çok ilkel evlerde yaşıyor. Bizdeki gecekondular bunların yanında saray kalıyor. Suudi Arabistan'dan sonra dünyadaki en bol petrole sahip olan Venezuela, tam bir zıtlıklar ülkesi. Zenginler çok zengin, fakirler tam sefil. İlginç lider Chavez, Amerika'ya değil kansere yenildi. Umarız, bu güzel ülke, Küba modelinden yakasını kurtararak demokrasiyle yola devam eder.”

Ancak Çelik’in göremediği ya da görmek istemediği gerçekler vardı ki bunların bazılarını sıralayalım istedik:

*Venezuela ekonomisi on yılda yüzde 47.4 büyüdü. Sadece 2012 ilk döneminde büyüme oranı yüzde 5.6 olarak açıklanmıştı.

*Yerel sorunlarla ilgilenen 30 bin yerel halk konseyi oluşturuldu, halkın sosyal sorunların tespit ve çözümüne doğrudan katılımı sağlandı.

*Son on yılda sosyal hizmetlere ayrılan bütçe yüzde 60.6 oranında artırıldı. (772 milyon dolar) Bütçenin yüzde 42.3’ünü sosyal yatırımlara ayrıldı.

*Eşitsizlik yüzde 54, yoksulluk yüzde 44 oranında azaldı. 1996 yılında yüzde 40’a ulaşan aşırı yoksulluk oranı yüzde 7.3’e düşürüldü.

*İşsizlik yüzde 11.3’ten yüzde 7.7’e düştü. Sosyal güvenceye sahip olanların sayısı üç kat arttı.

*Misyon adı verilen sosyal programlardan 20 milyon Venezuela vatandaşı yararlandı.

*Chavez öncesinde ciddi bir sorun olan okuma-yazma sorunu UNESCO verilerine göre tamamen ortadan kalktı.

*Parasız eğitim sayesinde bugün Venezuelalı anaokul yaşındaki çocukların yüzde 72’si anaokuluna gidiyor, ilköğretimde okullaşma oranı yüzde 85.

* Binlerce yeni okul inşa edildi. Devlet okullarında öğretmen sayısı beş kat arttı, 65 binden 350 bine ulaştı.

*Bolivarcı Üniversiteler adıyla yeni ve ücretsiz üniversiteler kuruldu. Üniversiteye devam eden gençlerin oranı yüzde 83’e yükseldi ve bu bakımından Venezuela Latin Amerika’da ikinci, dünyada ise 15. sırada bugün.

*1998 yılında nüfusun yüzde 21’inin yetersiz beslenmeden mustarip olduğu ülkede, bu oran yüzde 5’e indi. Gıda tekellerinin pahalı ürünleri karşısında, üretimi ucuz gıdaların satıldığı MERCAL isimli süpermarket zinciri oluşturuldu.

*1980’lerde gıda ürünlerinin yüzde 90’ı ithal edilirken bu oran yüzde 30’a düşürülmüş durumda.

*Bugün 4 milyonu çocuk 5 milyon Venezuelalıya okullarda ücretsiz gıda sağlanıyor.

*Son bir buçuk yılda yoksullar ve orta gelirliler için 250 bin ucuz konut üretildi.

*Çocuk ölümlerinin oranı binde 25’ten binde 13’e düşürüldü.

*Nüfusun yüzde 96’sının temiz suya ulaşımı sağlandı.

*1998 yılında 10 bin kişiye düşen doktor sayısı 18’den 58’e yükseldi.

*Sadece Barrio Adentro isimli ücretsiz birinci ve ikinci basamak sağlık hizmeti verilmesini içeren programla ülkeye gelen 8 bin 300 Kübalı doktor, 7 bin klinik kurdu, bu kliniklerde 1.4 milyon insanın hayatı kurtarıldı.

*Son 6 yılda 19 bin 840 evsiz sokakta yaşamaktan kurtarıldı.

*Özel sübvansiyonlar sayesinde normal fiyatların yüzde 34-40’ı arasında daha ucuz satış yapan kamu eczaneleri ağı oluşturuldu.

ABD’NİN CHAVEZ KABUSU

Bir devlet başkanının ölümünü hiç böyle heyecanla beklememişti belki ABD. Hadi belki Fidel Castro’yu beklemiştir diyelim. 14 yıllık Chavez iktidarı döneminde beklemekle yetinmedi ABD yetkilileri. 2005 yılında Condoleezza Rice, Chavez’in “bölge için bir tehdit” olduğunu açıkladı. CIA Venezuela’yı “5 sıcak bölge” listesine aldı.

Medya Patronu Pat Robertson açık açık Chavez’i öldürmenin milyonlarca dolar harcamaktan daha kolay olacağını söyledi. 2006’da zamanın ABD Ulusal İstihbarat Direktörü John Negroponte, Venezuela’yı ABD için bir tehlike olarak adlandırdı. Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ise Chavez’i Hitler’le karşılaştırdı.

Beyaz Saray, Venezuela’yı “Terörizme karşı yeterli desteği vermeyen” ülkeler listesine koydu. ABD’li şirketlerden silah ya da askeri malzeme almasının yasakladı. 2008’de Pentagon, 4. Filosunu, Latin Amerika ve Karayipler’de görevlendirdi. 1950 yılında devre dışı bırakılan 4. filo o zamandan beri çalışmıyordu.

2010 yılında Kolombiya’da “Antiamerikancı güçlere karşı” 7 askeri üs kurma kararı aldı. Uluslararası basında Chavez’in bir diktatör, bir tiran, Amerika düşmanı bir terörist olduğu yazılmaya başlandı. Venezuela’nın imajı şiddet, güvensizlik, suç, yozlaşma ve kaos olarak şekillendirilmeye çalışıldı.

LATİN AMERİKA’YI BİRLEŞTİRDİ

Kıtayı sömürmeye doyamayan ABD ve batılı emperyalistler için Chavez’in varlığı sadece Venezuela Petrolü meselesi değildi elbet. Birçok Latin ülkesinde iktidarı alan ve Chavez etrafında toplanan görece halkçı, ilerici hükümetlerin ekonomik ve politik olarak ortak örgütler kurarak güçler dengesini sarsması da Chavez’in ölümünün “dört gözle” bekleniyor olmasının bir diğer nedeniydi. Chavez ile birlikte Amerika Halkları için Bolivar İttifakı (ALBA), Güney Amerika Ulusları Birliği (UNASUR), PetroCaribe, PetroSur, TeleSur, ALBA Bankası, Güney Bankası ve Karayip ve Latin Amerika Devletleri Topluluğu (CELAC) gibi ortak kurumlar oluşturuldu. Bu örgütlerin hiç birinde ne ABD, ne de bölgenin elitleri yer aldı.

3 ÜLKEDE YAS İLAN EDİLDİ

Venezuela Hükümeti, Hugo Chavez’in vefatı üzerine ülkede 7 gün ulusal yas ilan etti. Dışişleri Bakanı Ellias Khava, Chavez’in naşının yarın ulusal merasimle son yolculuğuna uğurlanmadan önce Askeri Akademi salonunda bekletileceğini belirtti.

Küba Devlet Konseyi hayatını kaybeden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez anısına ülkede ulusal yas ilan etti. Konseyin açıklamasında, tüm kamu kurum ve ordu birliklerinde bayrakların yarıya indirileceği, kamusal etkinlik ve festivallerin iptal edildiği kaydedildi.

İran da ulusal yas ilan ederken, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ise, “Özgürlük ve adalet soyundan olan büyük bir insanın ruhu göklere uçtu ve yokluğuyla dünyayı yasa boğdu. Venezuela, cesur oğlunu ve dünya devrimci ve zeki bir lideri kaybetti. Chavez, milletlerin bağımsızlık ve adalet için çaba sarf ettiği sürece diridir. Özgürlük istemi ölmediği sürece o da ölmeyecek” dedi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Venezuela Anayasası, Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölümünden sonraki süreci tarif eden bir yol haritası sunuyor. Anayasa'nın 233. maddesi, devlet başkanının ölüm, istifa ya da yüksek mahkeme tarafından görevden alınması durumunda atılacak adımları sıralıyor. Devlet Başkanının yokluğunda, takip eden 30 gün içinde genel seçime gidilmesi öngörülüyor. Ayrıca, yeni devlet başkanı seçilip görevi devralana kadar, en yüksek yasama organı Devlet Başkanlığı'nı ikame ediyor. Devlet Başkanı'nın geçici yokluğunda Başkan yardımcısı 90 gün süreyle görevi devralırken, bu süre Meclis kararıyla 90 gün daha uzatılabiliyor. Eğer devlet başkanının yokluğu 90 günü geçerse, meclis oylama yaparak devlet başkanının mutlak olarak görevde olmadığına kanaat getirebiliyor.

CHAVEZ'İN ARDINDAN...

BOLİVYA: HEP YANIMIZDA OLACAK

Başkanlık Sarayından ulusa seslenen Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Bolivya halkı adına başsağlığı mesajlarını iletirken, “Chavez her zamankinden daha fazla hayatta” diye konuştu. Morales, “Kardeş Chavez'in ölümü ile hepimiz yıkılmış durumdayız. Chavez, duyarlı bir kardeş, dost bir devrimci, aynı Simon Bolivar'ın yaptığı gibi, büyük vatanı için savaşan bir Latin Amerikalıydı” ifadelerini kullandı. Bolivya Devlet Başkanı, Chavez'e verilecek en iyi hediyenin birlik olmak ve bütün dünya halklarının eşitliği için mücadele etmek olduğunu söyledi.

BM: ÖLÜMÜNDEN ÜZÜNTÜ DUYDUK

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Chavez'in ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. BM Genel Sekreteri, Chavez'in ülkelesinin kalkınmasına yönelik yaptığı çabalara vurgu yaptı. Ban Ki-moon ayrıca Venezuela halkı, hükümeti ve ailesine de başsağlığı mesajı gönderdi.

AB: CHAVEZ ÖLDÜ, İLİŞKİMİZE BAKALIM

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Hugo Chavez'in hayatını kaybetmesi dolayısıyla Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Moros’a ortak başsağlığı mesajı gönderdi. Mesajda, “AB, Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Başkanı Hugo Chavez'in vefatını üzüntüyle öğrenmiştir. Venezuela, Güney Amerika'nın sosyal gelişimi ve bölgesel entegrasyonuna yaptığı katkıyla öne çıkmıştır. Gelecekte ilişkilerimizin derinleşmesi temennisiyle, Venezuela halkı ve hükümetinin acısını paylaşır, içten başsağlığı dileklerimizi iletmek isteriz” denildi.

ABD: VENEZUELA'DA YENİ BİR DÖNEM

Hugo Chavez’in ölümüyle yapılan ilk açıklamada, ABD’nin Venezüuela halkına “desteği” ve Venezula devletiyle yapıcı ilişki geliştirme arzusu yinelendi. Açıklamada, “Venezuela yeni bir tarihi döneme başlarken, Amerika demokrasi ve hukuk devleti ilkelerinin teşviki ve insan haklarına saygı içeren politikalara bağlılığını korumaktadır” denildi.

EMEP: HALKI, MİRASINA SAHİP ÇIKACAKTIR

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan’ın mesajında, “Hugo Chavez, bütün yaşamı boyunca halkının mutluluğu ve esenliği için çalıştı. O, Venezuela ve Latin Amerika halklarının bağımsızlık ve demokrasi mücadelesinde önder bir rol oynadı ve dünyanın bütün mazlum halklarının sevgi ve sempatisini kazandı. Chavez’in ölümünü fırsat bilerek emperyalizmin işbirlikçisi bir iktidar kurmak için harekete geçecek güçler Venezuela halkının direnişi ile karşılaşacaktır. Venezuela halkı Chavez' in halkçı, devrimci mirasına sahip çıkacaktır” ifadesi kullanıldı.

DİSK: HALKLARIN UMUDU CHAVEZ'İ UNUTMAYACAĞIZ ‘

DİSK Yönetim Kurulu açıklamasında, şu ifade kullanıldı: “Ülkesinin bağımsızlığı ve demokratikleşmesi için neo-liberalizme karşı somut bir alternatif oluşturan, ABD emperyalizmine kafa tutan Chavez, Venezuela halkının yüz yüze olduğu yoksulluk, açlık, cehalet, barınma, çalışma ve kadın hakları gibi sorunlarının çözümünün kapitalist sistem içinde kalınarak sağlanamayacağını vurguladığı ve etkin politikalar oluşturduğu için emperyalizmin Latin Amerika'daki hedefi ve yoksul halkların ise umudu haline geldi.”

*Chavez dönemi istatistikleri, Carles Muntener (Halk Sağlığı Profesörü, Toronto Ünv.), Joan Benach (Halk Sağlığı Profesörü, Barcelona Pompeu Fabra Ünv.) ve Maria Paez Victor’un (Sosyolog, Venezuela) “Los logros de Chávez y la revolución bolivariana/Chavez ve Bolivarcı Devrim’in başarıları” başlıklı makalelerinden alınmıştır.

Kaynak- Evrensel Haber Gazetesi. (Elif Görgü)
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.03.13, 15:55   #2
Dream
Üye

Dream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Konular: 1
Mesajlar: 125
Ettiği Teşekkür: 178
Aldığı Teşekkür: 536
Rep Derecesi : Dream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerdeDream Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: Dünya'dan Bir Chavez Geçti...

Büyük adamdı Chavez. Umuyorum bir sonraki devlet başkanları da Chavez kadar insanlık için yaşayan biri olur. Unutulmayacak bir insanı kaybettik.
__________________
Söz uçar,yazı kalır..
Dream isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Dream'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.03.13, 16:01   #3
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 77
Konular: 573
Mesajlar: 2,557
Ettiği Teşekkür: 19215
Aldığı Teşekkür: 11091
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Dünya'dan Bir Chavez Geçti...

Ancak Çelik’in göremediği ya da görmek istemediği gerçekler vardır ki bunların bazılarını sıralayalım istedik:
İyi olmuş sn. Serseri Gezgin. Onlar sadece bakar gibi yaparlar ama görmezler. Çünkü onların yürekleri ve beyinleri mühürlüdür. Onlar söylemleri ile ancak toplumsal tansiyonu menfi olarak yükseltmeye yararlar. Venezüella'ya gitmiş ama gerçekleri görememiş.
Boşuna gitmişler.Venezuela ekonomisi on yılda yüzde 47.4 büyüdü. Sadece 2012 ilk döneminde büyüme oranı yüzde 5.6 olarak açıklanmıştı.

*Yerel sorunlarla ilgilenen 30 bin yerel halk konseyi oluşturuldu, halkın sosyal sorunların tespit ve çözümüne doğrudan katılımı sağlandı.

*Son on yılda sosyal hizmetlere ayrılan bütçe yüzde 60.6 oranında artırıldı. (772 milyon dolar) Bütçenin yüzde 42.3’ünü sosyal yatırımlara ayrıldı.

*Eşitsizlik yüzde 54, yoksulluk yüzde 44 oranında azaldı. 1996 yılında yüzde 40’a ulaşan aşırı yoksulluk oranı yüzde 7.3’e düşürüldü.

*İşsizlik yüzde 11.3’ten yüzde 7.7’e düştü. Sosyal güvenceye sahip olanların sayısı üç kat arttı.

*Misyon adı verilen sosyal programlardan 20 milyon Venezuela vatandaşı yararlandı.

*Chavez öncesinde ciddi bir sorun olan okuma-yazma sorunu UNESCO verilerine göre tamamen ortadan kalktı.

*Parasız eğitim sayesinde bugün Venezuelalı anaokul yaşındaki çocukların yüzde 72’si anaokuluna gidiyor, ilköğretimde okullaşma oranı yüzde 85.

* Binlerce yeni okul inşa edildi. Devlet okullarında öğretmen sayısı beş kat arttı, 65 binden 350 bine ulaştı.

*Bolivarcı Üniversiteler adıyla yeni ve ücretsiz üniversiteler kuruldu. Üniversiteye devam eden gençlerin oranı yüzde 83’e yükseldi ve bu bakımından Venezuela Latin Amerika’da ikinci, dünyada ise 15. sırada bugün.

*1998 yılında nüfusun yüzde 21’inin yetersiz beslenmeden mustarip olduğu ülkede, bu oran yüzde 5’e indi. Gıda tekellerinin pahalı ürünleri karşısında, üretimi ucuz gıdaların satıldığı MERCAL isimli süpermarket zinciri oluşturuldu.

*1980’lerde gıda ürünlerinin yüzde 90’ı ithal edilirken bu oran yüzde 30’a düşürülmüş durumda.

*Bugün 4 milyonu çocuk 5 milyon Venezuelalıya okullarda ücretsiz gıda sağlanıyor.

*Son bir buçuk yılda yoksullar ve orta gelirliler için 250 bin ucuz konut üretildi.

*Çocuk ölümlerinin oranı binde 25’ten binde 13’e düşürüldü.

*Nüfusun yüzde 96’sının temiz suya ulaşımı sağlandı.

*1998 yılında 10 bin kişiye düşen doktor sayısı 18’den 58’e yükseldi.

*Sadece Barrio Adentro isimli ücretsiz birinci ve ikinci basamak sağlık hizmeti verilmesini içeren programla ülkeye gelen 8 bin 300 Kübalı doktor, 7 bin klinik kurdu, bu kliniklerde 1.4 milyon insanın hayatı kurtarıldı.

*Son 6 yılda 19 bin 840 evsiz sokakta yaşamaktan kurtarıldı.

*Özel sübvansiyonlar sayesinde normal fiyatların yüzde 34-40’ı arasında daha ucuz satış yapan kamu eczaneleri ağı oluşturuldu.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.03.13, 12:15   #4
Sami
Düz Adam

Sami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 8
Mesajlar: 854
Ettiği Teşekkür: 778
Aldığı Teşekkür: 2964
Rep Derecesi : Sami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dünya'dan Bir Chavez Geçti...

Chavez'in cenaze törenine katılan Mahmud Ahmedinejat' ın yumruğunu kaldırarak halkı selamlaması, dünya' da herşeyin istedikleri gibi olacağını zannedenlere her zaman işinizi bozacak birileri olacak anlamını da yükledi.
Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Sami'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.03.13, 14:33   #5
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2701
Mesajlar: 31,169
Ettiği Teşekkür: 167557
Aldığı Teşekkür: 186517
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Dünya'dan Bir Chavez Geçti...

Ellerine sağlık, teşekkürler SerseriGezgin..

Konu şirazesinden çıkmasın, kirlenmesin diye: AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar ile AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik'in sözlerine yorum yapmayacağım...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 28.06.14, 17:17   #6
Tanıdık
Uzman Üye

Tanıdık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 71
Mesajlar: 1,816
Ettiği Teşekkür: 4139
Aldığı Teşekkür: 7193
Rep Derecesi : Tanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Hugo Rafael Chávez(1954-2013)

Ölümüne üzüldüğüm ender insanlardan biriydi...Dik duruşlu, mütebessim yüzlü, en kavi antiemperyalistti...Öldüğünde fotoğrafını facede profil resmim olarak kullanmış, bir çokta eleştiri almıştım.. Ama olsun, gereken cevabı vermiştim..
__________________
Bizde bilirdik kıkırdak fıkırdak olmasını...Ama kalbe en güzel hüzün yakışıyordu, bizde onu bastık sinemize...

Tanıdık
Tanıdık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Tanıdık'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
chavez, chavez’in, dünyadan, hugo, için, rafael, venezuela


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim


WEZ Format +3. Şuan Saat: 15:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.