PHP User Warning: Invalid argument supplied for foreach() in ..../includes/functions_post_thanks.php on line 222
İrlanda'da ''Düşmüş Kadın'' Evleri | Madalene Evleri - Forum Gerçek

Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya Tarihi > Dünya Tarihinde Yer Alanlar

Dünya Tarihinde Yer Alanlar Dünya tarihinde yer alan olay ve portreler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 08.03.13, 20:19   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125080
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart İrlanda'da ''Düşmüş Kadın'' Evleri | Madalene Evleri

Magdalene Evleri | İrlanda


Magdalene Evleri İrlanda’da sözde "düşmüş kadın" kurumlarıydı. Bu kurumlar genellikle Katolik cemaatleri tarafından yapılıp, Roma Katolik Kilisesi tarafından işletiliyordu. Bu evlerde tutulan kadınlar çoğunlukla ücret karşılığı olmaksızın, kuruma ait çamaşırhanelerde zor şartlar altında çalıştırılıyorlardı. Kadınlar Katolik eğitimin ahlakına göre itaat etmek zorundaydılar, hatta bazen aşırı cezalarla eziyet görüyorlardı. Bu tür evler İrlanda’da Magdalene Laundries (Magdalene Çamaşırhaneleri) olarak biliniyordu. 30.000 kadar kadının, 150 yıllık tarihi boyunca bu kurumlarda kendi rızaları dışında tutulduğu tahmin ediliyor. İrlanda’da son Magdalene Evi 25 Eylül 1996 yılında kapandı. Günahkar Rahibeler (The Magdalene Sisters) filmi, bu kurumların daha fazla tanınmasını sağlamıştır.


Magdalene Evleri 19. Yüzyıl’da İngiltere ve İrlanda’da kurtarma hareketi olarak ortaya çıktı. Kurumun resmi olarak amacı fahişe olarak çalışan kadınların rehabilite edilmeleriydi. Cemaat adını Katolik anlayışına göre günahlarına tövbe edip, İsa’nın takipçilerinden biri olan Magdalalı Meryem adından almış.

İrlanda’daki Magdalene Hareketi bir süre sonra Katolik kilisesi tarafından devralındı. İlk zamanlar kısa süreli koruma sığınakları olan evler, zamanla uzun vadeli işsizliğe karşı kurumlar haline geldi. Evlere sığınmış olan kişiler öncelikli olarak çamaşırhanelerde çalışmaya zorlandılar.


Kötü geçmişlerinden dolayı düzenli bir iş bulamayan fahişeleri sokaktan kurtarmakla görevli olan Magdalene Hareketi, hayır amacından gittikçe uzaklaşıyordu. Evler bir nevi hapishane karakterine dönüşüyordu. Gözlemci rahibelere, kaçmaya çalışan kadınlara ve kızlara sert cezalar vermeleri ve psikolojik baskı ile tövbe etmeleri için her türlü yetki veriliyordu.
Katolik Ansiklopedisi’nde Yardımsever Kızkardeşler Cemaati’nin (Congregation of the Sisters of Misericordia) uyması gereken maddeler şöyle geçmektedir:


''Kabul edilen hastaya dinine, ırkına ve milliyetine göre ayrım yapılmayacak. Sıhhatlerine kavuştuktan sonra, kalmak isteyenler özel bir rahibenin gözetimine verilip, ‘’St. Margaret’in Kızları’’ olarak anılacak. Belirli kurallara uyacaklar ama hiçbir belirli dini görevleri olmayacak. Denetimden geçtikleri süre sonunda manastırda kalmak isterlerse, Magdalene olmalarına izin verilecek ve Magdalene Tarikatına girme yemini edilecek.''

Magdalene Hareketi’nin erken tarihine bakıldığında, birçok kadının bu evlere kendi istekleri ile geldikleri ve gittikleri, hatta bazen gidenlerin tekrar geldikleri kayıt edilmiştir. Antropolog Profesör Lu Ann De Cunzo yazmış olduğu kitabında (, Reform, Respite, Ritual: An Archaeology of Institutions; The Magdalene Society of Philadelphia , 1800-1850); Philadelphia’daki Protestan sığınma evlerine gelen kadınların kendilerine bir sığınak ve soluklanacakları yer aradıklarını, hastalıktan, hapisten, ıslahevlerinden, mutsuz aile ortamından, şiddet gördükleri kocalarından ve ekonomik koşullardan kaçtıklarını belirtiyor.


Bu evlere kadınlar genellikle ya ailelerinin ya da papazların isteği ile getiriliyorlardı. Dışarıda kendilerine kefil olacak bir aile üyesi olmayan kadınlar, hayatlarının geri kalan kısmında bu evlere mahkum oluyorlardı. Bir çoğu da dini yemin ediyordu.


İrlanda’da çok fazla muhafazakar cinsel ahlak hüküm sürdüğünden, 20. Yüzyılın ikinci yarısına kadar Magdalene Evleri tanınmış sosyal kurumlardı. Cinsel ahlak değişime uğrayınca, belki de çamaşır makinelerinin gelişiyle, artık bu bu evler önemini yitirmiştir.


Zaman içinde kurulan Magdalene Evleri İrlanda’da Mercy Rahibeleri Tarikatı’na ve Fransa’daki Good Shepherd Cemaati’ne bağlıydı. Bu evlerde cinsel taciz olaylarına karışmış olan kadınlar erkeklere oranla daha fazla cezalandırılıyorlardı.

Ortaya çıkması
1993 yılına kadar bu evlerin varlığı hiç dikkat çekmemişti. 1993 yılında Dublin’deki bir Rahibe Cemaati kendilerine ait olan manastırın bir kısmını bir emlakçıya sattıktan sonra, arsa üzerinde isimlendirilmemiş olarak 155 mahkumun toplu mezarı bulunmuştu. Mezarlardan çıkartılan kalıntılar daha sonra yakılıp, Glasnevin mezarlığına gömüldü. Bu durum yerel ve ulusal haber kanallarında büyük bir skandala yol açtı.

Mary Norris, Josephine McCarthy ve Mary-Jo McDonagh 1999 yılında sığınmış oldukları bu evlerde kendilerine nasıl davranıldığını anlattılar. 1998 yılında İngiliz televizyonu Channel 4 bu evlerde bulunan kadınların dış dünyadan izole edilip, seksüel, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldıklarını Sex in a Cold Climate isimli belgeselle gözler önüne serdiler.

Manastır içindeki koşullar ve kadınlara yapılan zulümler, senaryosunu ve rejisörlüğünü Peter Mullan’ın yaptığı The Magdalene Sisters adı altında 2002 yılında sinemaya aktarılan filmle uluslararası tanıtıldı. Ancak filmde anlatılanların doğruluğu da sorgulanmakta, zira en ünlü kurbanlardan biri olan Kathleen O’Beirne’nin akrabaları onun anlattığı hikayenin büyük ölçüde kendisi tarafından uydurulmuş olduğunu iddia etmişlerdi.

Benzer istismar olayları İrlanda’da Endüstriyel Okullarda da (bakımsız, terk edilmiş ve yetim çocuklar için evler) gerçekleşmiştir. Bu evlerin bazıları, 1999 yılında RTE muhabirinin yapmış olduğu bir televizyon programında çocuk istismarı yapmakla suçlandı. İrlanda hükümetinin soruşturma komisyonu tarafından çocuk istismarının soruşturulması ve mağdur olanlara tazminat hakkı doğması bir sonuç getirmedi. Sadece özel kurumlara yerleştirilen kişiler tazminat almaya hak kazandılar. Bu kurumlar arasında Magdalene Evleri yoktu.
2009 yılının Mayıs ayında hükümet tarafından yapılan ikinci bir soruşturma tam 2500 sayfalık bir rapor ile son buldu. Eski İrlanda Başbakanı Bertie Ahern, İrlanda Kardinalı Sean Brady ve Amagh Başpiskopozu yıllarca yapılan bu cinsel istismardan dolayı defalarca kamuoyu önünde halktan özür dilediler.

İrlanda Başbakanı Enda Kenny Ocak 2013’de mağdur olan kişilere tazminat verileceğini duyurdu.


Çeviri bana ait
Kaynak

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 08.03.13, 22:36   #2
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 503
Mesajlar: 11,664
Ettiği Teşekkür: 43206
Aldığı Teşekkür: 75256
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İrlanda'da ''Düşmüş Kadın'' Evleri | Madalene Evleri

Kuruluş amacına bakınca şimdi ki kadın sığınma evlerinin esin kaynağı gibi. Umarım sonu benzemez...

150 yıl içinde 30.000 köle kadın. Din adı altında her türlü eziyet ve cinsel istismar yapılmış yine.

Teşekkürler Lale hem çeviri, hem de sunumun için...
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.03.13, 00:45   #3
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 860
Mesajlar: 7,929
Ettiği Teşekkür: 34709
Aldığı Teşekkür: 39856
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: İrlanda'da ''Düşmüş Kadın'' Evleri | Madalene Evleri

Sokaklardan topladıkları kadınlara bu kez başka bir kisve altında yine aynı işi yaptırmışlar, artı olarak köle gibi çalıştırılmışlar.

Kendi karanlık geçmişlerine bakmadan hâlâ büyük yüzsüzlük yaparak başka ülkeleri eleştirme hakkını kendilerinde görüyorlar.

Hem çevirin, hem sunumun, hem de bilgilendirmen için teşekkürler Lalecim.

Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.03.13, 01:52   #4
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125080
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İrlanda'da ''Düşmüş Kadın'' Evleri | Madalene Evleri

Filmini birkaç sene önce izlemiş, çok sinir olmuştum.

En kötüsü de, dışarıda kadınlara kefil olacak biri olmayınca dışarı çıkma gibi bir fırsatları olmaması.

Aslında benim bildiğim bu evlerden kaçan birkaç genç kız olduğu.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.03.13, 11:06   #5
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,140
Ettiği Teşekkür: 29387
Aldığı Teşekkür: 18603
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: İrlanda'da ''Düşmüş Kadın'' Evleri | Madalene Evleri

Filmi izlemiştim. Çaresizlik, özgürlüğü elde etme mücadelesi...

96 yılına kadar böyle bir insanlık dışı olayın süre gelmiş olması çok şaşırtıcı. Kadınlara biçtikleri rol içler acısı.


Teşekkürler Lale.
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.10.14, 17:28   #6
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1229
Mesajlar: 9,765
Ettiği Teşekkür: 32083
Aldığı Teşekkür: 44450
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İrlanda'da ''Düşmüş Kadın'' Evleri | Madalene Evleri

Bu olaylardan haberim hiç olmamış. Şimdi insan hakları diye bir taraflarını yırtıyorlar.

İzlenecek bir film tam benlik. Tesekkürler.
__________________
Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.01.15, 16:15   #7
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,689
Ettiği Teşekkür: 30405
Aldığı Teşekkür: 30144
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İrlanda'da ''Düşmüş Kadın'' Evleri | Madalene Evleri

Allah kimseyi çaresiz bırakmasın.
O evlerde günlerce ütü yapmak insanı astım hastası yapar ya.


Teşekkürler.
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.05.16, 21:13   #8
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125080
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İrlanda'da ''Düşmüş Kadın'' Evleri | Madalene Evleri

Haber yeni değil arkadaşlar. İrlanda başbakanı, üzerlerinden haksız kazanç sağlanıp, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalınan kadınlardan 2013 yılında özür dilemiş.


* * * * * * * * *


İrlanda hükümeti, ülkede bir dönem toplum tarafından dışlandıkları için Katolik Kilisesi'nin işlettiği Magdalene çamaşırhanelerinde çalışmaya zorlanan kadınlardan hayatta olanlara en az 34,5 milyon avro tazminat ödemeye karar verdi.İrlanda hükümeti, ülkede bir dönem toplum tarafından dışlandıkları için Katolik Kilisesi'nin işlettiği Magdalene çamaşırhanelerinde çalışmaya zorlanan kadınlardan hayatta olanlara en az 34,5 milyon avro tazminat ödemeye karar verdi.

Geçmişte çamaşırhanelerde maaşsız çalıştırılan ve küçük düşürücü muameleye maruz kalan yaklaşık 600 kadına tazminat ödeneceğini açıklayan Adalet Bakanı Alan Shatter, emekli aylığı alacak mağdurların sağlık giderlerinin de devlet tarafından karşılanacağını bildirdi.

Birleşmiş Milletler'in İşkenceye Karşı Komitesi 2011'de İrlanda hükümetine, Magdalene çamaşırhanelerinde çalışan kadınlara fiziksel ve psikolojik işkence yapıldığı iddialarıyla ilgili yasal soruşturma başlatılması tavsiyesinde bulunmuştu.

Sorumluların cezalandırılmasını ve kötü muameleye maruz kalan kadınlara tazminat ödenmesini öneren komite, çamaşırhanelerdeki kadınların devlet tarafından yeterince korunamadığına dair "derin endişeleri olduğunu" kaydetmişti.

BM'nin önerisi üzerine harekete geçen İrlanda hükümeti, çamaşırhanelerdeki muameleye ve devletin bu konudaki rolüne dair iddiaların araştırılması için harekete geçmişti.

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından İrlanda Başbakanı Enda Kenny şubat ayında çamaşırhane mağdurlarından resmen özür dilemiş, İrlanda'nın uzun yıllar bu kurumlarda binlerce kadına kötü muamelede bulunulduğunu göz ardı ettiğine işaret etmişti.

"Günahkar Rahibeler"

Koyu Katolik İrlanda'da 18. yüzyılın ortalarından itibaren faaliyet gösteren, sonuncusu 1996'da kapatılan Magdalene çamaşırhaneleri, evlilik dışı ilişkiye giren ve çocuk sahibi olan genç kadınların, "ıslah edilmek üzere", çoğunlukla aileleri tarafından gönderildiği kurumlar olarak biliniyor.

Toplum tarafından dışlanan "düşmüş" kadınların yoğun dini baskı altında, ömür boyu yaşamaya mahkum edildikleri bu çamaşırhanelerde, binlerce kadının kilise yararına, otel, hastane ya da cezaevlerinin çamaşır ve temizlik işlerinde çalıştırıldığı sanılıyor.

İskoç yönetmen Peter Mullan'ın 2002 yılında vizyona giren "Günahkar Rahibeler" (Magdalene Sisters) filmi de bu çamaşırhanelere zorla gönderilen Dublinli üç genç kadının hikayesini anlatıyor. Katolik Kilisesi'nin büyük tepkisine neden olan film, eleştirmenlerden övgü almış, 2002'de Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan ödülüne değer görülmüştü.KaynakLaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.05.16, 21:22   #9
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 10014
Mesajlar: 33,137
Ettiği Teşekkür: 108062
Aldığı Teşekkür: 167729
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İrlanda'da ''Düşmüş Kadın'' Evleri | Madalene Evleri

Her ne kadar sinir bozucu da olsa, filmini izlemek isterdim.

Teşekkürler Laleciğim
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Canan'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bakım evleri, başpiskopos, cinsel taciz, çamaşırhane, düşmüş, glasgow, irlanda, irlandada, kadın, kardinal, madalene, manastır, rahibeler, the magdalene sisters


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Osmanlı, Padişahları'nın Eşleri Kartal Türk Tarihi 26 28.06.14 04:46
Kadınlar ve Futbol Takımları ReaL Kadınlara Ait Güncel Konular 27 18.01.14 15:15
Gerçek Kadın Nasıl Olurmuş? Kartal Kadınlara Ait Güncel Konular 3 18.12.13 01:05
Kadın..... **EMEL** Kadınlara Ait Güncel Konular 11 30.08.10 01:26


WEZ Format +3. Şuan Saat: 19:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.