Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar

Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar Dünyanın önemli tarihi yer ve mekanları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 13.09.14, 11:37   #1
Dost Nâzım

Efruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 82
Mesajlar: 2,295
Ettiği Teşekkür: 33649
Aldığı Teşekkür: 11805
Rep Derecesi : Efruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Dünyanın En Ünlü Anıtları | Anıtsal Yapıları

Gustave Eiffel tarafından tasarlanan Eyfel Kulesi, 1889 yılında, aynı yıl düzenlenen Dünya Fuarı'nın girişinde bulunması için dikildi. Tepesindeki 5 metrelik anten de dahil edildiğinde 324 metre yüksekliğinde olan kule, dünyanın ücret ödenerek en çok ziyaret edilen anıtı olma özelliği taşıyor. Eyfel Kulesi 125 yılda yaklaşık 300 milyon ziyaretçi ağırlamış.
Hindistan'ın Uttar Pardesh bölgesindeki Agra şehrinde bulunan Tac Mahal, Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olarak kabul edilmektedir. Babür İmparatoru Cihan Şah tarafından eşi Mümtaz Mahal anısına yaptırılan 73 metre yüksekliğinde bu saray, Hindistan'daki İslam mimarisinin en önemli yapıtlarındandır ve her yıl 2 ila 3 milyon ziyaretçi tarafından gezilmektedir.

İtalya'nın Pisa kentinde çan kulesi olarak inşa edilen Pisa Kulesi, yapımı sırasında eğilmeye başlamış, 1173-1371 yılları arasında 3 aşamada bugünkü halini almıştır. Bir yanındaki toprak yumuşak olduğu için yapının ağırlığını taşıyamamış ve 5.5 dereceye kadar eğilen Kule, 20 ve 21. yüzyıllarda yapılan çalışmalarla sabitlenmiştir. Kulenin şu anki eğimi 3.99 derecedir.
Amerika Birleşik Devletleri'nin Güney Dakota eyaletinde bulunan Rushmore Dağı Anıtı, dünyanın en ünlü anıtlarından biridir. Dağın granit yamacına oyulmuş olan 18 metre yüksekliğindeki heykeller George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln'den oluşan 4 ABD başkanına aittir. 400 işçiyle birlikte (1927-1941 yılları arasında) 14 yıl boyunca çalışan ve yapıtı için yaklaşık 1 milyon dalar harcanan heykaltraş Gutzon Borglum, bu başkanları ülkenin birliğini sağlamak ve topraklarını genişletmekteki başarılarından dolayı seçmiştir.
Büyük Gize Sfenksi kireçtaşından yapılmadır ve aslan vücudu üzerindeki insan kafasından oluşmuştur. Nil Nehri2nin batı kıyısında yer alan heykel 73 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindedir. Mısır hükümdarlarından Kefren'i (MÖ. 2558-2531) temsil ettiği düşünülen anıtın Dördüncü Hanedanlık döneminden 10.000 yıl önce uzaylılar tarafından yapıldığını iddia edenler de vardır.
İngiltere'nin Wiltshire bölgesinde bulunan tarihöncesi döneme ait anıtın iki sıra taştan oluştuğu düşünülmektedir. Günümüzde yalnızca 130 adet taşı bulunan bu anıtın milattan önce 3100 ile 1500 yılları arasında çeşitli kademelerde yapıldığı düşünülmekte, yapım aşamasında 30 milyon saatlik iş gücü harcandığına inanılmaktadır. Stonehenge'in yapım sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, insan kurban edilen bir sunaktan astronomik bir anıt olduğuna kadar pek çok teori ortaya atılmaktadır.
7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri seçilen Kolezyum, Roma İmparatorluğu'nun uzun zamandan beri ikonik sembolü olarak görülür. Orta çağın başlarında kullanımı durdurulmuş ve günümüzde depremlerden dolayı harap vaziyettedir. Ülke sembolü olmasına rağmen taşları çalınmaktadır.

Sadece tiyatro oyunları için değil; idamlar, hayvan dövüşleri ve gladyatör mücadeleleri için de kullanılmıştır. Bir günde birkaç farklı mücadele sergilenirdi ve toprak zamanla kan olurdu. Bu yüzden ara ara yeni toprakla örtülürdü.Efruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.09.14, 11:37   #2
Dost Nâzım

Efruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 82
Mesajlar: 2,295
Ettiği Teşekkür: 33649
Aldığı Teşekkür: 11805
Rep Derecesi : Efruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Anıtları

7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilen heykel, Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alır. Şehrin sembolü olan heykeli görmek isteyenler Corcovado dağ treni ile kıvrımlı bir yol izleyerek dağın zirvesinin yakınına kadar gelirler. Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürmektedir.Katolik Kilisesi'nin lideri Papa'nın resmi ikâmetgahı olan şapel, Vatikan'da bulunur. Genel olarak ziyaretçisi fazla olduğu gibi pazar günleri Papa vaaz verdiği için de çevresi oldukça kalabalık oluyor. Adını yapıyı inşa ettiren Papa IV. Sixtus'tan alır ve 40,93 metre uzunluğu ve 13,41 metre enindeki boyutları ile Süleyman'ın Tapınağı için Eski Ahit'te verilen ölçülerdedir. Yapıya en büyük ünü kazandıran eser grubu ise şüphesiz olarak Şapel tavanında bulunan 1508-1512 döneminde Michelangelo tarafından hazırlanan ve içlerinde ünlü "Adem'in Yaratılışı" ve "Kıyamet Günü" fresklerinin de bulunduğu sahnelerdir.
Mathias Énard, "Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara" kitabında şöyle yazmıştır:

"İncecik bilekleri saran beş halhal, turuncu muareli elbise, parlak omuzlar ve boyun çukurundaki ben; birkaç yıl sonra Sistina Şapeli'nin kuytu bir köşesinde karşımıza çıkacak. Michelangelo'nun eserleri, resimde de mimaride de İstanbul'a çok şey borçlu olacak. Bakışı şehir ve başkalık karşısında çok farklılaşacak; manzaralar, renkler, biçimler hayatının geri kalanında çalışmalarının içine nüfus edecek. San Pietro'nun kubbesi Ayasofya ve Bayezid Camii'nden esinlenmiştir; Medici Kütüphanesi ise Manuel'le sık sık gittiği Bayezid Kütüphanesi'inden; Medici Şapeli'ndeki heykeller, hatta II. Julius için yaptığı Musa heykeli İstanbul'da rastladığı davranış ve insanlardan izler taşır."


1984'ten beri UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Özgürlük Heykeli, ABD'nin New York şehrindeki Liberty adası üzerindedir. Bakırdan yapılan Özgürlük Heykeli, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD'ye hediye edilmiştir. Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir hitabe tutar. Tabletin üstünde 4 Temmuz 1776 tarihi (Bağımsızlık Bildirgesi'nin tarihi) yazılıdır.


Big Ben, Türkçe'de Büyük Benjamin'e karşılık gelir ve aslında saat kulesinin çanının adıdır, ancak halk tarafından tüm yapıyı belirtmek için kullanılır olmuştur. Dünyanın en büyük ikinci dört taraflı saati olan kule, Londra'da Westminster Sarayı'nın yanındadır. Kule eski Westminster Sarayı'nın 16 Ekim 1834'de bir yangın ile tahrip olmasından sonra Charles Barry'nin yeni saray tasarımının bir parçası olarak dikildi.
Aziz Basil Katedrali Moskova, Kızıl Meydan'da soğana benzeyen, rengarenk, kubbemsi çatılarıyla ünlü bir katedraldir.

1555 - 1561 yılları arasında Rus Devleti'nin Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı kazandığı zaferleri kutlamak amacıyla Korkunç İvan tarafından yaptırılmıştır. Değişik şekilde tasarlanmış olan sekiz kubbe, sekiz ayrı zaferi simgelemektedir. Önceleri som altın olan kubbeler 1670'den sonra değişik renklerde boyanmıştır. En uzun kulesi yaklaşık 65 metre yüksekliktedir. Yöre halkı arasında yapının bir İtalyan mimarın tasarımı olduğu, daha sonra yapıyı tekrar etmemesi için mimarın kör edildiği rivayeti dolaşır. Kilise, bugün müze olarak kullanılmaktadır.Zafer Takı, Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan tarihi anıttır. Charles de Gaulle Meydanın ortasında, Şanzelize Caddesi'nin batı kısmında yer almaktadır.

Napolyon Bonapart, Austerlitz savaşında galip gelen fransız askerlerine seslenmiş ve evinize zafer taklarının altından geçerek döneceksiniz demiştir. 18 şubat 1806 tarihinde Zafer Takı'nın inşaat edilmesini istemiştir.

Zafer Takı tarihi andıran bir anıt haline gelmiştir. Altında I. Dünya Savaşı'nda ölen Fransız askerler için meçhul asker mezarı bulunmaktadır. Mezarın üstünde bulunan alev 1923 senesinden beri hiç sönmemektedir: savaş gazileri ve dernekler tarafından alev, her akşam saat 18:30'da, tazelenmektedir. 14 Haziran 1940 günü, yani Alman askerlerin Paris'e girdiği gün bile ve Almanların gözleri önünde mezar alevlendirilmiştir.


Akropolis, Eski Yunan kentlerinde, kentlerin yanı başındaki yüksekliklere verilen addır. Yunanca akropolis "yukarıda bulunan şehir" anlamına gelir.

Akropolislerin en ünlüsü Atina Akropolisi'dir. Attike ovasında, deniz düzeyinden 152 m yükseklikte 270x150 boyutlarında bir kayalık olan Atina Akropolis'ine Cilalıtaş devrinde yerleşildi. Tunç devrinde (M.Ö. yaklaşık 3000) evler ve bir kral sarayı yapıldı.Günümüze kalan görkemli yapılar, Milattan önce 5. yüzyılda devlet adamı Perikles tarafından başlatılan geniş bir yapı programı sonucunda gerçekleştirildi.

Sanayi devrimiyle başlayan gelişmeler her şeye olduğu gibi bu yapılara da zarar vermiştir. 1980 yıllarından bu yana, yapının restorasyon programı devam etmektedir.

Efruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.09.14, 11:38   #3
Dost Nâzım

Efruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 82
Mesajlar: 2,295
Ettiği Teşekkür: 33649
Aldığı Teşekkür: 11805
Rep Derecesi : Efruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Anıtları
Kōtoku-in, Japonya'da bulunan budist Jōdo shū mezhebine bağlı tapınaktır.

"Kamakura Daibutsu" veya "Hase Daibutsu" olarak da bilinen ve Japonya'yı temsil eden simgelerden biri olarak tanınan çatısız Japonya'nın ulusal hazinelerinden "Dōzō Amidanyorai Zazō" (Tunç yapımlı Amitabha oturma heykeli) ile bilinir.

Bu heykelin ne zaman yapıldığı tam olarak belinmemektedir. Kamakura dönemine ait tarih kitabı olan Azuma Kagami de 1238'de ahşap heykelin inşaatı başlanıp beş yıl sonra tamamlandığı ve 1252'de tunç heykelin tamamlandığı aktarılmaktadır. O yüzden tunç heykel büyük ihtimalle 1252 yılında yapıldığı söylenmektedir İlk yapıldığında tunç heykel, ahşap yapımlı tapnağın içine yerleştirildi. Fakat Muromachi döneminde 20 Eylül 1498 tarihinde meydana gelen tsunami felaketi sonucu tapnak yıkıldı ve geriye sadece heykel kaldı.

Washington Anıtı, dünyanın en yüksek dikilitaşıdır (169,294 m uzunluğunda). Vaşington, DC, ABD'de bulunmaktadır, şehrin en önemli sembollerinden birisidir.

Ülkenin kurucusu George Washington anısına yaptırılmıştır.

Mermerden yapılmış dikilitaş, tamamlandığında dünyanın en yüksek yapısı idi. Bu ünvanı Köln Katedrali'nden aldı ve 1889'da Eyfel Kulesi inşaa edilinceye kadar taşıdı.

Anıtın yapımı sırasında her bir eyaletten ve dünyanın değişik yerlerinden hediye edilen 193 hatıra taşı iç duvarlara yerleştirildi. Anıtta, ABD ve Osmanlı devletlerinin dostluğunun simgesi olarak 1854 yılında yerleştirilmiş Osmanlıca kitabe de vardır; üzerinde Ziver Efendi’nin bir beyiti yer alır.

Mayalar bu piramidi astronomi ve matematik bilgilerini ortaya koymak istercesine belirli bir sistemle inşa etmişlerdir. Örneğin 4 cephesinin her birinde 91 basamak yer alır ki, böylece 4x91’le bulduğumuz 364 sayısına en tepedeki düzlüğü de eklediğimizde yıldaki günlerin sayısı olan 365’i bulmaktayız. Ayrıca, piramiti öyle bir şekilde yönlendirmişlerdir ki, ilkbahar ve sonbaharda ekinoksların gerçekleştiği an, piramite gelen güneş ışıkları piramitin çıkıntıları sayesinde, merdiven basamaklarının dibinde bulunan iki yılan başı yontusunun S’ler çizen bir gövde uzantısı oluşacak şekilde bir gölge oluşturmaktadır. (İki başlı yılan.) Bu yılan, Kukulkan adıyla bilinen ilah tüylü yılandır. (Yılanın bir özelliği vücudunun gökcisimlerinin yörüngeleri şeklini alabilmesi, S'ler çizebilmesidir.) Ayrıca piramiti inandıkları yeraltı alemi katları sayısı gibi 9 farklı düzey halinde düzenlemişlerdir. Piramitin tepesinden bakıldığında 300 hektarlık bir görüş alanına sahip olunur, yani kentteki tüm yapılar görülebilmektedir.


7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilen Machu Picchu, bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir.

Şehir, İnkalı bir hükümdar olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir. İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları işgal ederken sık dağlar arasında kalmış bu şehir, istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir. Machu Picchu 200'den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapıdan oluşur. Şehrin 3000 basamağı bugün hâӀâ gayet iyi durumdadır.

Derler ki, elinizi gökyüzüne uzattığınızda bulutlara dokunacağınızı sanırsınız.
Çin Seddi, MÖ 246 yılında (Şi Huang-ti) tarafından yaptırılmıştır. Hunlar kuzeyde sık sık çarpışmalara neden oluyorlardı. Bu yüzden bir Çin atasözü “Cenuptan kaplan gelse korkma, şimalden ise horoz bile gelse, ondan çekin” derdi. Şi Huang-ti Şimal Çin’i tehdit eden kavimle başa çıkamayacağını düşünerek, hiçbir atlının aşamayacağı bir duvar meydana getirmeye karar verdi.
Sultan Ahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından, Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılmıştır.

Mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca "Mavi Cami (Blue Mosque)" olarak adlandırılır. Ayasofya'nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul'un ana camii konumuna ulaşmıştır.

Sultan Ahmet Camii Türkiye'de 6 minaresi olan 4 camiden biridir.Gateway Arch (Türkçesi: Ana Giriş Kemeri) veya Gateway to the West (Türkçesi: Batıya Açılan Geçit) Missouri eyaletinin St. Louis kentinde bulunan ve de Jefferson Ulusal Anıtı'nın merkezinde yer alan bir anıt kemerdir.

Gateway Arch ABD'nin batıya doğru genişlemesine adanmış bir anıttır.

__________________Bırak olmasın mezar taşımız,
bir okul bahçesine gömsünler bizi
çocuklar koşsun üzerimizde.

Efruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.09.14, 12:42   #4
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

Tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Konular: 130
Mesajlar: 5,044
Ettiği Teşekkür: 16764
Aldığı Teşekkür: 24389
Rep Derecesi : Tntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Anıtları

Anıtlara ilaveten anıtsal yapıları da ilave etmişsin. Daha bunlara bir çok eser eklenebilir tabii ki... Ellerine sağlık Efruz...
__________________
Ey, iki adımlık yerküre
Senin bütün arka bahçelerini gördüm ben!
Tntcool isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.09.14, 13:18   #5
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 17,520
Ettiği Teşekkür: 73482
Aldığı Teşekkür: 67833
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Anıtları

Çok şık bir konu hazırlamışsın ellerine sağlık Efruz...
__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.09.14, 13:59   #6
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8291
Mesajlar: 30,378
Ettiği Teşekkür: 109660
Aldığı Teşekkür: 159397
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Anıtları | Anıtsal Yapıları

Hemen hemen hepsinin de detay konusu var forumumuzda. Ne mutlu bize..

Teşekkürler Efruz.
Ellerine sağlık.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.09.14, 16:10   #7
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2664
Mesajlar: 31,309
Ettiği Teşekkür: 172412
Aldığı Teşekkür: 186120
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Anıtları | Anıtsal Yapıları

En sevdiğim konulardan "En" ler. Kısaca bilgi sahibi olmak mümkün.

Bu güzel sunum içinteşekkürler ellerine sağlık @Efruz.

Artık bu konuyu ara ara başka önemli anıtsal yapılarla güncellersin.

Örneğin; La Sagrada Familia Bazilikası gibi yapıtlar.

Anıtkabirimiz de var tabi ki..
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.09.14, 19:12   #8
Düz Adam

Sami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 8
Mesajlar: 893
Ettiği Teşekkür: 855
Aldığı Teşekkür: 3088
Rep Derecesi : Sami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Anıtları | Anıtsal Yapıları

Sultanahmet camii, dönem halk ve ulema tarafından, 27 yaşında vefat eden 1. Ahmet' in kaprislerinin ve küstahlıklarının sonucunda ortaya çıktığı tarzında nitelendirilerek, çok uzun yıllar boyunca cemaatsiz kalmış muazzam bir eserdir.


.
Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Sami'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.09.14, 21:27   #9
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 826
Mesajlar: 7,132
Ettiği Teşekkür: 31741
Aldığı Teşekkür: 36807
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Asik
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Anıtları | Anıtsal Yapıları

Machu Picchu, Akropolis ve Kukulkan Piramidi en çok ilgimi çekenler.

Teşekkürler Efruz, eline sağlık.
Sevda Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.09.14, 22:06   #10
Uzman Üye

Mihri Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2013
Konular: 1
Mesajlar: 1,837
Ettiği Teşekkür: 2090
Aldığı Teşekkür: 6406
Rep Derecesi : Mihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzel
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Anıtları | Anıtsal Yapıları

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Sami Mesajı göster
Sultanahmet camii, dönem halk ve ulema tarafından, 27 yaşında vefat eden 1. Ahmet' in kaprislerinin ve küstahlıklarının sonucunda ortaya çıktığı tarzında nitelendirilerek, çok uzun yıllar boyunca cemaatsiz kalmış muazzam bir eserdir.


.
Aynen öyle.. 1. Ahmet altın kaplama bir cami yaptırarak döneme iz bırakmak istemiş ancak Osmanlı Devleti'nin hazinesinde bu caminin giderlerini karşılayacak birikim olmadığı için Sedefkâr Mehmet Ağa pratik zekası ile padişahın emrini yanlış duyduğunu söyleyerek altın kaplama değil de 6 minareli camiyi yapmıştır. Osmanlı sınırlarında Altı minaresi olan tek camidir

Hatta bu olay yine Osmanlı Devleti'ni karıştırmış Mekke'deki Kâbe'de de 6 minare olduğu için tartışmalar çıkmış Sultan bu problemi Mekkede olan (Mescidi Haram) camiye yedinci minareyi yaptırarak çözmüştür..!!

Caminin hikayesi bu
__________________
Mihri Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mihri Sultan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
anıtları, anıtsal, dünyanın, için, metre, Ünlü, yapıları, ünlü


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İşte Dünyanın İlkleri Karagöz Dünya Tarihi 20 17.01.16 18:11
Dünyanın En Muhteşem Manzaraları Sude Bir Adımda Dünya Turu 10 25.03.15 23:16
Dünyanın Yeni 7 Harikası ReaL Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar 13 22.08.14 17:47
Dünya'nın Katmanları ( Tabakaları ) Ve İç Yapısı oneyouu Bilimsel Çalışmalar ve Haberler 1 31.03.13 13:45
Türkiye'nin ve Dünya'nın En Büyük Atatürk Heykeli | Atatepe (Artvin) hepmutlu81 Atatürk'e Ait Fotoğraf, Resim ve Özel Eşyalar 3 28.07.12 14:00


WEZ Format +3. Şuan Saat: 03:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.