Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar

Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar Dünyanın önemli tarihi yer ve mekanları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 16.09.14, 20:58   #1
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 17,081
Ettiği Teşekkür: 69126
Aldığı Teşekkür: 66513
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Kayıp Antik Şehirler









Atlantis ya da El Dorado gibi şehirler hep efsane olarak kalacaklar. Fakat, tarih sayfalarında olan yeni keşfedilen kayıp şehirler bizi büyüklükleri ve ihtişamları ile büyülüyorlar.


Memphis (Mısır)





Tarihin belki de en büyük şehirlerinden olan Memphis, Eski krallık döneminde Mısır’ın başkenti olmuştur. Ptah’ın Büyük tapınağı, Saqqara Nekropolü ve firavunların Kraliyet Saray kalıntıları geçmişten günümüze kalan kanıtlardır. Dünya Kültür Mirası listesinde olan bu şehir, Giza’da Pirmatit kompleksi ile bir aradadır.





Machu Picchu (Peru)





1911 yılında Amerikan tarihçi Hiram Bingham tarafından tesadüfen bulunan şehir, İnka uygarlığının en büyük simgesidir. Şehir dağların zirvesine yapılmıştır. Bu tarihe kadar bulunamadığından tamamen el değmemiş ve bozulmamıştır. Kültürel açıdan paha biçilmez değeri vardır.




Petra (Ürdün)





Ürdün’de bulunan antik şehir 1812 yılında kayaların arasında bulunmuştur. 1985 yılında Dünya Mirası ilan edilmiştir. Ürdün’ün dünyaya armağan ettiği bu kayıp şehir, bulunduğu tarihe kadar dünya tarafından bilinmemekteydi.






Mesa Verde (ABD)





Mesa Verde, dünyanın en iyi korunmuş yüksekte olan şehirlerindendir. 1874 yılında bulunan Mesa Verde şehri, mağaraların kapatılması ve kireçtaşı ile yapılmıştır. Zamanında burada 150 kişilik bir yaşam olduğu bilinmektedir. Amerika’nın en eski yerleşim alanlarındandır.




Great Zimbabwe (Afrika)



Saba kraliçesinin başkenti olan bu şehir, Zimbabve Krallığının başkenti olan şehirdir. Shona Bantu uygarlığı tarafından inşa edilmiştir. Ortaçağda önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Şu anda harabeleri kalan şehir kayıp şehirler arasındaydı.




Tikal (Guatemala)



Maya kentlerinin en büyüğü olan şehir askeri, ekonomik ve siyasi olarak bölgeye hakimdi. MS.200-900 arasında şehrin en gelişmiş dönemleri olduğu düşünülüyor. Bugün tapınakları hala orman örtüsünün üstünde yükselmektedir.





Truva (Türkiye)





Homeros’un efsaneleştirdiği İlyada kitabında ki, Troya savaşı nedeni ile herkezin bildiği bu antik şehir aslında yeni bulundu sayılır. MÖ.1250 yılında yangın ve katliamlarla yıkılan şehir aynen Homeros’un anlattığı şekilde yok olmuştur.






Vijayanagara (Hindistan)





Hindistan’da tarihin en büyük ve güçlü krallığının başkenti olmuştur. 1565 yılında istilacı bir ordu tarafından yerle bir edilmiştir. Kalıntıları bugün Dünya Mirası listesindedir.





Babil (Irak)



Babil, dünyanın mimari açıdan harikalarından kabul edilir. Babil’in efsanevi asma bahçeleri ve kuleleri hala tasvir edilir ve anlatılır. Bu antik şehir bugün Irak topraklarındadır. Şehrin kalıntıları 21. Yüzyılın başında toprak altından çıkan sulama sisteminin parçaları ile bulunabilmiştir.





Kartaca (Tunus)



Kartaca, bugünkü Tunus’ta bulunan Akdeniz Bölgesinin en büyük ticaret şehirlerindendir. Şehir, yüzyıllar boyunca denizlere hakim olmuştur. Siyaseti ile çok tanınan şehir en iyi yönetime sahip şehir olarak da kabul edilir.





Pompeii (İtalya)





Napoli yakınında olan bu Roma antik kenti, MS:79 yılında Vezüv yanardağının patlaması ile küller altına gömülmüştür. Sonraları bulunan şehir, Dünya Mirasıdır. Pompeii kalıntılarında harika evler, agoralar ve taşlaşmış cesetler vardır.




Mohenco-Daro (Pakistan)





MÖ. 2.600 yılında inşa edilen şehir, İndus uygarlığının büyük yerleşim alanıdır. Hint yarım adasının üstünde kentleşmenin ilk örneklerindendir. Şehrin, Girit, Mezopotamya ve Mısır uygarlıkları ile benzerliği dikkat çekicidir.


Kaynak

__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.14, 22:44   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2675
Mesajlar: 31,094
Ettiği Teşekkür: 167082
Aldığı Teşekkür: 186270
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Kayıp Antik Şehirler

Mesa Verde (ABD)
Great Zimbabwe (Afrika)
Vijayanagara (Hindistan)

Bu 3 yerin varlığından yeni haberim oldu.

* * *

Güzel sunum için ellerine sağlık, teşekkürler Redwine
__________________



Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.14, 23:49   #3
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,967
Ettiği Teşekkür: 79772
Aldığı Teşekkür: 77730
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Kayıp Antik Şehirler

Şehirler kayıp olmasına rağmen bu kadarı da bulunması bir şans.
Bir çoğunun mimari yapısı birbiri ile aynı özelliği taşımasına rağmen kültürel farklılar göstermekte.
ABD bulunan Mesa Verde Mardin'deki taş evleri andırıyor.

Adını dahi duymadığımız bir çok antik kenti bizlere tanıttığın için teşekkürler Redwine.




__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.14, 23:55   #4
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

Tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Konular: 143
Mesajlar: 5,278
Ettiği Teşekkür: 17798
Aldığı Teşekkür: 25503
Rep Derecesi : Tntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kayıp Antik Şehirler

Antik şehirlerin içinde insanların yaşadığı zamanda olmak ve şöyle bir yukarıdan bakmak isterdim. Antik çağın medeniyetini, insanların gündelik yaşamlarını görmek güzel olurdu.

Güzel bir konu hazırlamışsın Redwine, ellerine sağlık...
__________________
Ey, iki adımlık yerküre
Senin bütün arka bahçelerini gördüm ben!
Tntcool isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.09.14, 00:00   #5
More Than A Game

Rapido - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2014
Yaş: 24
Konular: 207
Mesajlar: 962
Ettiği Teşekkür: 2436
Aldığı Teşekkür: 4227
Rep Derecesi : Rapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura about
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Kayıp Antik Şehirler

İlerleyen zamanlarda bu şehirlerden bazıları Dünyanın 7 Harikası arasına girebilir. Yanlış hatırlamıyorsam Machu Picchu Dünyanın Yeni 7 Harikası arasında yer alıyor.

Mesa Verde'nin mimarisi hoşuma gitti.

Ellerine sağlık Redwine. Paylaşım için teşekkürler.
Rapido isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Rapido'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.09.14, 00:09   #6
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 857
Mesajlar: 7,889
Ettiği Teşekkür: 34561
Aldığı Teşekkür: 39835
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: Kayıp Antik Şehirler

Konu için teşekkürler Redwine.

***

Ayrıca konu da geçen bir çok kayıp şehrin detaylı konuları forum da bulunmakta.

Machu Picchu

Petra Antik Kenti Ürdün

Guetemala Tapınakları Tikal

Pompei Taşlaşmış İnsanların Şehri
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.09.14, 00:42   #7
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9268
Mesajlar: 31,908
Ettiği Teşekkür: 106703
Aldığı Teşekkür: 165313
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kayıp Antik Şehirler

Bazılarının adını bile duymamıştım.

Konu için teşekkürler Redwine. Ellerine sağlık.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.12.15, 15:13   #8
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 17,081
Ettiği Teşekkür: 69126
Aldığı Teşekkür: 66513
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Kayıp Antik Şehirler

Antik şehirler tamamen tarih kokuyorlar...Kimler, nasıl ve ne şartlarda yaşamışlar film izler gibi izlemek isterdim...
__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.12.15, 15:26   #9
Müdavim

Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2013
Konular: 391
Mesajlar: 3,628
Ettiği Teşekkür: 13286
Aldığı Teşekkür: 15039
Rep Derecesi : Deniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kayıp Antik Şehirler

Hayran kaldım.
Ellerine sağlık teşekkürler@Redwine
__________________
Bağımsızlıktan yoksun bir ulus,Uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz.


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
antik, kayıp, kentler, Şehir, şehirler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Konuralp Antik Kent | Düzce Rukia Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar 13 10.10.16 23:28
Bodrum Antik Tiyatro (Muğla) ReaL Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar 9 27.11.15 10:46
Asla okuyamayacağınız kitaplar oneyouu Vitrindeki Kitaplar 2 24.03.09 16:29


WEZ Format +3. Şuan Saat: 06:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.