Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar

Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar Dünyanın önemli tarihi yer ve mekanları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 15.05.09, 12:42   #1
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2660
Mesajlar: 31,083
Ettiği Teşekkür: 171133
Aldığı Teşekkür: 184879
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Abu Simbel Tapınakları | Mısır

Abu Simbel Tapınakları | MısırEski Mısır firavunlarından Ramses II (M.Ö. 1301 - 1235) devrine ait en önemli eser olan Abu Simbel Tapınakları; Nil Nehri kıyısında, Nübya Çölü kenarındaki Abu Simbel Dağı'nın kayaları oyularak yapılmış biri büyük, diğeri daha küçük olan yeraltı tapınaklarıdır.

Asaların Ucu Hititler'deki Gibi Kıvrıktır
ve Kafalardaki Tüyler Çift Olarak Tasvir EdilmiştirBüyük tapınak, 55 metre kaya içine uzanır. Eski Mısır'ın üç büyük tanrısı Ra, Amon, Harakhkes'e ve firavunun kendisine sunulmuştur. Tapınak girişindeki kapının iki yanında, yükseklikleri 20 metre olan dört heykel vardır. Kaideleriyle birlikte yükseklikleri 33 metreyi bulur. Firavunu, firavunun annesini, eşi Nefertari'yi temsil eder. Ayrıca, firavunun çocuklarını temsil eden küçük heykeller de bulunmaktadır.


Büyük Tapınağı Ramses Iı Solda ve Küçük Tapınak Nefertari Sağdadır


Tapınağın girişinde 18 metre genişlikte büyük bir yeraltı salonu bulunmaktadır. Tavanı tutan sütunlara sırtını dayamış, hepsi de Ramses II'yi temsil eden ve tanrı Osiris'e benzetilerek yapılmış 8 adet heykel vardır. Büyük salondan hemen sonra daha küçük olan ikinci salona geçilir. Bu salonun en dibinde en büyük Mısır tanrısı ile karşılaşılır.

Ramses Ebu Simbel Büyük Tapınağı Büyük heykeli sular altında kalmaktan
kurtarmak için 1967 yılında taşındı, sonra tekrar monte edildi.


Küçük tapınak, diğerinin yakınındadır. Tanrıça Hathor ve Kraliçe Nefertari'ye sunulmuştur. Cephede firavunu ve kraliçeyi temsil eden 6 büyük heykel vardır. Ayrıca Ramses II'yi at üstünde gösteren 10 metre yüksekliğinde bir heykel daha vardır.

Su seviyesine Göre Tapınağın Orijinal ve Mevcut Konumunu Gösteren Maket
(Nubian Müzesi Aswan)


Her iki tapınağın duvarlarında ve heykellerin kaidelerinde, Ramses II'nin zaferlerini ve meziyetlerini anlatan hiyeroglif yazıları yazılıdır.

Çifte Tacını Giyen Ramses II Devasa Heykellerin Biri


Mısır tarafından yapılan Assuan Barajı'nın suları yükseltmesi sebebiyle, yaklaşık 300.000 ton ağırlığındaki Abu Simbel tapınakları 1970 yılında yerinden sökülerek, suların erişemeyeceği daha yüksek bir yere taşınarak yeniden kurulmuştur.


Büyük Tapınak'ın Deprem Sırasında Düşmüş Durumu

Asswan Barajı'nın inşasında, Abu Simbel'in sular altında kalacağı belli olunca, dünyanın en büyük tarihi eser kurtarma operasyonlarından biri başladı. Nasır gölünde, Sad-el Ali, yani Yüksek Baraj'ın yapımı başlayınca, Unesco da dev bir çalışmaya liderlik etti. Abu Simbel'in kurtarılması için Mısırlı, İsveçli, Alman, Fransız arkeolog ve mühendislerin tam 4 yıl süren çalışmalarıyla, koskoca tapınak 2000'den fazla parçaya bölündü.

Abu Simbel ‘de Küçük Bir Tapınak


Yükselen baraj sularından 65 metre yukarıya taşınan, her biri 10 ila 40 ton ağırlığındaki taş bloklar, yapay bir granit dağ oluşturularak, yeniden birleştirildi. Mısır tarihinin en ünlü firavunu II. Ramses'in yaptırdığı dev tapınak, önce parçalara bölündü ve 3500 yıl sonra tekrar kuruldu. Ramses'in rivayete göre, gücünü ispatlamak için yaptırdığı Abu Simbel, böylece sular altında kalmadı. Rivayete göre; Ramses, 3500 yıl önce, Abu Simbel'in yapımı bitince, gücünü dağa taşa haykırarak, kahkahalarla bağırmış, "Size söylemiştim" diye.

Tanrılar Set (solda) ve Horus (sağda)


Bu kurtarma operasyonu, çağımızın bir başarısı ama işin ilginç yanı, günümüzün modern teknolojilerinin pek verimli kullanılamadığı bir zamanda, 1960'larda gerçekleşti. Yakın tarihimizin en önemli mühendislik başarılarından sayılan bu kurtarma operasyonunda, tam 40 milyon dolar harcandı. Abu Simbel tapınağı, 1968'te tekrar ziyarete açıldı. Ve o tarihten bu yana, Mısır halkına, milyonlarca dolar gelir sağladı.

Sekiz Osiris Ayağı ile Büyük Tapınak'ın Hypostyle SalonTapınağın taşınması için harcanan 40 milyon dolar, kat kat geri geldi Mısırlılara. Baraj yapımıyla medeniyet getiren su, böylece medeniyeti yok edemedi. Bin yılların tarih tanığı Abu Simbel, sular altında yok olup gitmedi.

Ramses IIAbu Simbel'in bir dağdan sökülüp, yapay bir dağa taşınmasında tek başarısızlık, küçük bir tarih sapmasıyla ilgili. Abu Simbel'in sular altında kalan ilk inşa edildiği yerde, yılda yalnızca iki kez, 21 Ekim ve 21 Ocak'ta içindeki heykellerin tümüne güneş ışığı vururken, yeni yerinde heykeller bir gün sonra aydınlanıyor. Bu tarih ve konum sapmasında ilginç olan ise, Karanlıklar Tanrısı olduğuna inanılan Osiris'in heykelini, güneşin hiç aydınlatmaması artık.
Ramses II Tapınağı Kalbinde Nubiya

Yolu Düşenlere...

• Asswan-Abu Simbel arası ortalama üç saat sürüyor.

• Polislerce korunan, tur otobüsleriyle ulaşabilirsiniz.

• Abu Simbel sadece sabah saatlerinde ziyarete açık.

• Asswan'da Fil Adası'nı, Asswan Çarşısı'nı, Ağa Han'ın mezarını görün.

• Nil üzerinde günbatımını Asswan'da kalırsanız kaçırmayın.

• Agatha Christie, "Nil'de Cinayet" adlı kitabını Asswan'da yazmış.

• Nil üzerinde feluka denen yelkenli teknelerle gezintiye çıkın ve hayal kurun.

Nefertari TapınağıAbu Simbel tapınağının büyük çabalarla ve yatırımlarla kurtarılıp, hala dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olması, insanın aklına Atatürk Barajı yapımıyla sular altında kalan Hasankeyf ve bölgedeki diğer tarihi dokuyu getiriyor.


Hasankeyf'i kurtarmak için 40 milyon dolar harcamak gerekir miydi bilinmez ama biz de Mısır gibi iç ve dış kaynaklı kampanyalarla daha büyük işler yapabilirdik. "Tüm tarihi ve kültürel mirasımıza dört elle sarılarak, daha atak davranarak, dünyayı hayrete düşürecek kadar yüksek turizm geliri elde edebileceğimizi biliyoruz ama neden uygulamada geri kalıyoruz" sorusunu, her birimizin yanıtlaması gerekiyor bugünlerde…


ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.09, 12:45   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2660
Mesajlar: 31,083
Ettiği Teşekkür: 171133
Aldığı Teşekkür: 184879
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Abu Simbel Tapınakları | Mısır

Ayrıntılar__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.09, 12:53   #3
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,433
Ettiği Teşekkür: 87866
Aldığı Teşekkür: 126287
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Abu Simbel Tapınakları | Mısır

1970 yılının teknolojisi ile tapınağı daha yüksek yere taşımak 4 yıl sürdüyse, o zamanın teknolojisi ile düşünün artık...

Harika bir sunum ReaL..

Bilgiler için teşekkürler...

Mısır üzerine hangi konuyu okusam, nedense Mumya filmindeki o koca koca böcekler aklıma geliyor
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.09, 13:57   #4
Üye

feridun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2009
Konular: 1
Mesajlar: 29
Ettiği Teşekkür: 16
Aldığı Teşekkür: 134
Rep Derecesi : feridun Karimasını arttırmak için doğru yerdeferidun Karimasını arttırmak için doğru yerdeferidun Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Abu Simbel Tapınakları | Mısır

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Abu Simbel'in bir dağdan sökülüp, yapay bir dağa taşınmasında tek başarısızlık, küçük bir tarih sapmasıyla ilgili. Abu Simbel'in sular altında kalan ilk inşa edildiği yerde, yılda yalnızca iki kez, 21 Ekim ve 21 Ocak'ta içindeki heykellerin tümüne güneş ışığı vururken, yeni yerinde heykeller bir gün sonra aydınlanıyor. Bu tarih ve konum sapmasında ilginç olan ise, Karanlıklar Tanrısı olduğuna inanılan Osiris'in heykelini, güneşin hiç aydınlatmaması artık.

demekki günümüz insanı 3500 yıl önce yaşamış mısır' lılar kadar iyi ve bilimsel düşünemiyor.


açıklamalar ve görsellik olarak çok kapsamlı ve güzel bir çalışma olmuş.ellerinize sağlık.
feridun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz feridun'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.09, 14:01   #5
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2660
Mesajlar: 31,083
Ettiği Teşekkür: 171133
Aldığı Teşekkür: 184879
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Abu Simbel Tapınakları | Mısır

Mısırlılar kadar olamadık..

Sular altında kalan bir çok yerimiz var...

Hala geriyiz ne yazık ki.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.09, 14:19   #6
Üye

feridun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2009
Konular: 1
Mesajlar: 29
Ettiği Teşekkür: 16
Aldığı Teşekkür: 134
Rep Derecesi : feridun Karimasını arttırmak için doğru yerdeferidun Karimasını arttırmak için doğru yerdeferidun Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Abu Simbel Tapınakları | Mısır

tarihimize verdiğimiz önemi gözler önüne seriyoruz.
feridun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz feridun'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.07.09, 01:47   #7
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,433
Ettiği Teşekkür: 87866
Aldığı Teşekkür: 126287
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Abu Simbel Tapınakları | Mısır

Yine okudum, yine canım sıkıldı Türkoluk her yerimizden akıyor.
İnsana, tarihe kültüre verdiğimiz değerle. Daha bir çok şeyle..
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.07.09, 09:48   #8
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,374
Ettiği Teşekkür: 37045
Aldığı Teşekkür: 38607
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: Abu Simbel Tapınakları | Mısır

Bu tarihi tapınakların, kiliselerin vs. resimlerine bakarken hayranlıkla bakıyorum ama burada olduğu gibi boyutu bir insan ile karşılaştırıldığında daha da hayran kalıyorum...

Teşekkürler
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.09.10, 10:44   #9
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,374
Ettiği Teşekkür: 37045
Aldığı Teşekkür: 38607
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: Abu Simbel Tapınakları | Mısır

Mısırlıların herşeyi bu kadar büyük yapmalarının altındaki psikolojiyi merak ediyorum.
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.09.10, 12:25   #10
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,381
Ettiği Teşekkür: 83926
Aldığı Teşekkür: 79536
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Thumbs down Cevap: Abu Simbel Tapınakları | Mısır

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Mısırlılar kadar olamadık..

Sular altında kalan bir çok yerimiz var...

Hala geriyiz ne yazıkki...

* * *
Allianoi gibi değil mi ?
Ama kendinden bile birhaberdar olan Çevre Bakanımız "Allianoi ismi uydurmadır."derse daha çokkk yerlerimiz örtülecek ...ormandaki maymunların açıkta kalan yerleri bile
Teşekkür ederim sevgili ReaL derlemen her zamanki gibi müthiş.Patilerine sağlık


Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
abu, abu simbel, ebu+simbel, mısır, simbel, tapınak, tapınakları, temple


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mısır Piramitleri, İnşası, Sırları, İçerisinden Kareler ReaL Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar 52 23.08.16 12:13
Valley Of The Kings | Mısır ReaL Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar 21 13.10.14 13:51
Mısır Medeniyeti oneyouu Dünya Tarihi 1 14.03.12 10:44
Mısır koçanı kabuklarından yapılan heykeller oneyouu Diğer El Sanatları 2 30.09.10 23:53
Altı Gün Savaşı (Arap-İsrail) oneyouu Dünya Tarihi 0 25.01.09 06:11


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.