Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar

Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar Dünyanın önemli tarihi yer ve mekanları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 07.01.11, 18:07   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,243
Ettiği Teşekkür: 85506
Aldığı Teşekkür: 125574
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Aziz Basil Katedrali | Moskova


Aziz Basil Katedrali, esas olarak: Mübarek Aziz Basil Katedrali, Rusya’nın başkenti Moskova’da, ''Hendekteki Maria-Koruma-ve-Şefaat Katedralinin'' gayri resmi adıdır. Kızıl Meydan’ın güney ucunda bulunan Katedral, Moskova’nın simgesi olarak kabul edilir.

Tarihçesi

Katedralin tarihi, Rus ordusunun Tatarlara karşı (tam olarak Kazan Hanlığı’na karşı) kazanmış olduğu zaferin onuruna Kutsal Üçlü Kilisesi’nin inşaası ile başlar. Üç yıl sonra, 1555 yılında, ahşaptan yapılmış olan Kutsal Üçlü Kilisesi kaldırılıp, yerine Çar İvan IV. nün (''Korkunç'' lakaplı) talimatı üzerine Aziz Basil Katedrali inşa edilir.

Bazı kaynaklara göre binanın tek mimarı Postnik Jakowlew isimli bir mimardı. Diğer bir kaynağa göre de, Barma isimli Mimar da yardımcısıydı.
Efsaneye göre Katedralin inşaatının tamamlanmasından sonra (1561 yılında), Korkunç İvan Mimara, tekrar böyle güzel bir katedral yapmasının mümkün olup olamayacağını sorar. Mimarda çok daha güzel bir katedral inşa edebileceğini söyler. Bunun üzerine Çar, tekrar mukayese edilebilecek güzellikte bir katedral yapmaması için mimarın gözlerini kör ettirir.

Bu efsane elbette bir kurgudur. Postnik Yakovlev’in daha sonra başka şehirlerde birçok bina yaptığı kanıtlanmıştır. Ayrıca Korkunç İvan’ın ölümünden 4 yıl sonra, Saint Basil onuruna yapılan şapel de onun eseridir.


Mimarisi


Katedralin dokuz ana kubbesi vardır. Renkleri ve görünümleri ile her bir kubbe birbirinden farklıdır. Birçok Rus kiliselerine nazaran, katedralin dış tarafı boyalı değil, sadece kırmızı tuğladan yapılmıştır.

Başlangıçta tüm katedral beyaz renkte ve kubbelerin hepsi yaprak altın ile kaplıydı. 16. ve 17. yüzyılda yapılan birçok restorasyonda katedral her seferinde sürekli değiştirildi. Katedralin adını almış olduğu Saint Basil’in 1588 yılında onuruna yapılan şapel, katedralin doğu tarafında kendi mezarının üzerindedir.

17. yüzyılda asimetrik olarak yan binalar ilave edildi, ana girişlerin üzerleri kapatıldı ve birçok süsleme yapıldı. Altın kaplamalı olan 8 kule bugünkü haline getirildi, beyaz sıva yerini kırmızı ve beyaz renklere bıraktı. Katedralin iç kısmında da birçok süsleme yapıldı.

Katedral Kızıl Meydan’ın hiçbir dik açısında olmadığından, fotoğraflarda genel olarak asimetrik çıkar, hatta biraz da kaotik görünür. İç kısımdan bakıldığında güçlü bir simetri görülebilir. Ana kilise kare olarak inşa edilmiş. Onun üst kısmında yukarı doğru daralan ve altın bir kubbe ile taçlandırılmış olan bir sekizgen yükselir. Kilise etrafında, orta boydaki dört kilise kulesi sekizgendir ve dört yönü gösterir. Dört küçük kule dörtgendir, çapraz olarak aradadır ve binanın sekiz köşeli yıldız şeklinde tabanı olduğunu sergiler.

Dört ve sekiz rakamları Ortaçağ’da derin bir dini öneme sahipti. Dört; dünya elemanları sayısı olup, dünyevi olan herşeyi, aynı zamanda da dört Evangelisti simgeliyor. Sekiz; sonsuzluk ve yaratılışın anlaşılmazlığını, İsa’nın dirilişi ve dünya mahkemesi gününü, dünyanın daha yüksek küreye geçişini simgeliyor.Sekiz köşeli yıldız şeklinde olan, Basilus Katedrali’nin kesişen iki karesi de, inancın gücünü, dört yönü, yani tüm dünyaya vaaz veren dört Evangelistleri simgeliyor. Yıldız, kutsal Kudüs’e giden yolu gösterip, gökyüzünü ve yeri birbirine bağlıyor.


Katedral dokuz ayrı kiliseden oluşuyor. Orta kısımda Maria-Koruma-ve-Şefaat Katedrali olup, altın kubbe ile taçlanmış. Her bir sekiz köşesinde diğer kiliseler bulunup, renkli kubbeler ile taçlandırılmışlardır.

Bu sekiz kilise Kazan Hanlığı ile yapılan sekiz önemli savaşı temsil eder. Kiliselerin bazıları da kraliyet ailesinin bazı mensupları için tasarlanmış.

Katedralin Kızıl Meydan’a ve Moskova nehrine bakan iki ana girişi vardır. Kızıl Meydan tarafında olan girişin ön kısmında, 17. yüzyılda Polonya-Litvanya işgaline karşı halk ayaklanması başlatmış olan Kusma Minin ve Kral Dimitri Pozharsky anıtı vardır.

Katedral bir müze statüsüne sahip olup, resmen Devlet Tarih Müzesinin bir şubesidir. (Devlet Tarih Müzesi Kızıl Meydan’ın diğer ucunda bulunmaktadır)Mimarisi, freskleri ve ikonlarla süslü duvarları yanı sıra, Katedralde Korkunç İvan zamanından kalma silahlar da sergileniyor. Katedrali salı günleri hariç her gün ziyaret etmek mümkün (giriş ücreti kişi başı 100 Ruble. Fiyatlar Ekim 2009 yılı itibariyle geçerli olandır). 1991 yılından itibaren de düzensiz aralıklarla Katedralde dini hizmet verilmektedir.

Dipnotum: Başka kaynağa göre; Hendekteki Maria-Koruma-ve-Şefaat Katedrali denmesinin sebebi, Kremlin duvarı boyunca eskiden meydanda varolan derin ve geniş bir hendeğin olması. Hendek 1813 yılında doldurulmuş.

Alıntı değil, çeviri bana aittir.''Soğan Kubbeli'' bir başka Kilise

Voskresenia Khristova Kilisesi -
St. Petersburg
| Rusya

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 10.01.11, 16:45   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,243
Ettiği Teşekkür: 85506
Aldığı Teşekkür: 125574
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Aziz Basil Katedrali | Moskova

Aziz Basil Katedrali'nin Detayları


Kathedral’in
Duvarlarındaki İkonlar ve Süslemeler


LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 10.01.11, 17:44   #3
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2676
Mesajlar: 31,141
Ettiği Teşekkür: 167360
Aldığı Teşekkür: 186455
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Aziz Basil Katedrali | Moskova

Ellerine sağlık, teşekkürler LaLe...

Kremlin Sarayı'ndan sonra Rusya'nın en önemli yapısı..
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.01.11, 17:46   #4
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,365
Ettiği Teşekkür: 36755
Aldığı Teşekkür: 38629
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: Aziz Basil Katedrali | Moskova

Her biri farklı kubbeleri, renkleri harika görünüyor.

Dışı kadar içi de renkliymiş.

Teşekkürler Lale'ciğim.
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.01.11, 17:47   #5
Müdavim

Kardelen26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2009
Konular: 233
Mesajlar: 4,744
Ettiği Teşekkür: 25529
Aldığı Teşekkür: 22835
Rep Derecesi : Kardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura about
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Aziz Basil Katedrali | Moskova

Çok güzeller ya, hiç ürkütücü bir havası yok, teşekkürler Lalem
__________________
Kardelen26 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Kardelen26'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.01.11, 17:59   #6
Tam Üye

FısıLtı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2010
Konular: 5
Mesajlar: 405
Ettiği Teşekkür: 1090
Aldığı Teşekkür: 1347
Rep Derecesi : FısıLtı Karimasını arttırmak için doğru yerdeFısıLtı Karimasını arttırmak için doğru yerdeFısıLtı Karimasını arttırmak için doğru yerdeFısıLtı Karimasını arttırmak için doğru yerdeFısıLtı Karimasını arttırmak için doğru yerdeFısıLtı Karimasını arttırmak için doğru yerdeFısıLtı Karimasını arttırmak için doğru yerdeFısıLtı Karimasını arttırmak için doğru yerdeFısıLtı Karimasını arttırmak için doğru yerdeFısıLtı Karimasını arttırmak için doğru yerdeFısıLtı Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Aziz Basil Katedrali | Moskova

Süper ya,maket gibi duruyor hepiciii
Paylaşım güzel teşekkürler..
__________________

Bütün solaki ve salaki tilkiler
Döne döne dolaşıp
Tıpış tıpış gelirler sonunda
'KEMALİZM' dükkanına
Ve siroz olurlar!.
FısıLtı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz FısıLtı'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.01.11, 18:23   #7
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,243
Ettiği Teşekkür: 85506
Aldığı Teşekkür: 125574
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Aziz Basil Katedrali | Moskova

Teşekkürler Arkadaşlar.

Bu tür kubbelere ''Soğan Kubbe'' deniyor. St. Petersburg'da Aziz Basil Katedrali'ne çok benzer bir katedral daha var. Daha sonra onu da ekleyeceğim.

Bunun dışında Rusya'da ve Avrupa'nın birçok şehrinde soğan kubbeli daha bir çok katedral var. Ama korkmayın onların hepsini ekleyerek, sizleri şişirmeyeceğim

En büyük soğan kubbeli olan Katedral yine Moskova'da olan Mesih'in Katedrali Savior dur.Mesih'in Katedrali Savior


LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.01.11, 18:28   #8
Müdavim

Öykü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2010
Konular: 20
Mesajlar: 3,395
Ettiği Teşekkür: 47584
Aldığı Teşekkür: 15531
Rep Derecesi : Öykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Aziz Basil Katedrali | Moskova

Harika görünüyor. Mimari yapısı, süslemeler ve renkler çok güzel. Paylaşım için teşekkürler lalecim.
__________________
Öykü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Öykü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.02.11, 15:40   #9
Kroniköğrencideğilartık:D

Mathematician - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 298
Mesajlar: 3,132
Ettiği Teşekkür: 12637
Aldığı Teşekkür: 17377
Rep Derecesi : Mathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Aziz Basil Katedrali | Moskova

Rengarenk oluşu, mimarisi bizim mimari eserlerden farklı oluşu ve özellikle Türklerde pek kullanılmayan soğan kubbenin oluşu daha da ilgi geçiyor.

Konu için teşekkürler Lalecim.
__________________
Mathematician isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Mathematician'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.04.11, 00:53   #10
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 502
Mesajlar: 11,674
Ettiği Teşekkür: 43329
Aldığı Teşekkür: 75431
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Aziz Basil Katedrali | Moskova

Harika...

Bunu Rusça hazırlasaydınız onlarında mutlaka başvuracağı bir kaynak olurdu.


Özellikle çevirideki emeğinede teşekkürler Lale...
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aziz, basil, katedrali, moskau


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Rusya İmparatorluğu’nun Sonu ve SSCB’nin Kurulması oneyouu Dünya Tarihi 2 25.01.09 05:03


WEZ Format +3. Şuan Saat: 09:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.