Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Eğitim | Öğretim > Eğitim Sistemi | Eğitim Sorunları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 17.06.15, 21:19   #1
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,904
Ettiği Teşekkür: 30536
Aldığı Teşekkür: 30544
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Post Güvenli Okulların 0lmazsa Olmaz 10 Şartı!Güvenli Okulların Olmazsa Olmaz 10 Şartı


Güvenli okul, eğitimin korku, şiddet ve kaygıdan uzak, güvenli bir ortamda gerçekleştirildiği okuldur. İşte, güvenli okulların olmazsa olmaz 10 şartı..Okullarda şiddet olayları yaşandığında önemi ve değeri fark ediliyor okul güvenliği konusunun.
Oysa güvenli bir okul ortamı, üzücü olaylar yaşanmadan üzerinde durulması gereken bir konu ve eğitimin olmazsa olmazı!
Okullar, öğrencilere, öğretmenlere ve okul çalışanlarına kendilerini güvende hissedecekleri bir çevre sunamadığı taktirde bu durum eğitim etkinliklerinin sürdürülebilmesini de olumsuz etkiliyor.
Bu kapsamda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bahçeşehir Üniversitesi ve City Security Group (CSG) ortaklığı ile bir çalışma başlatıldı.
Çalışmanın adı, ‘CSG Güvenli Okul Akreditasyon Projesi’. İlk olarak İstanbul’dan seçilen pilot okullarda başlatılan bu projenin Türkiye genelindeki okullarda da hayata geçirilmesi planlanıyor.
Projenin mimarı, CSG City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı, Bahçeşehir Üniversitesi Özel Güvenlik ve Koruma Programı Genel Koordinatörü Eski Emniyet Müdürü Osman Öztürk, Güvenli Okul Projesi’ni ve güvenli bir okulun ‘olmazsa olmaz’ şartlarını Sözcü Eğitim’e anlattı.– Güvenli Okul Nedir?

Osman Öztürk: Türkiye’de eğitim başlığı altındaki konuları konuştuğumuzda pek çok sorun karşımıza çıkıyor. Eğitimin sağlıklı koşullarda verilebilmesini sağlamadan, diğer konu başlıklarına dair çözüm sağlamak da mümkün değildir. Sağlıklı koşullarda eğitim dediğimizde bunun birinci şartı ise güvenlik. Okul paydaşları olan öğrenci, öğretmen ve okul çalışanlarının kendilerini fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan iyi hissettikleri, korku ve kaygının olmadığı, özgür, barışçıl ve güvenli bir okul ikliminde eğitimlerini sürdürmeleri önemli bir ihtiyaç.– Peki okul ve güvenlik dediğimizde Türkiye’de yüz yüze kaldığımız gerçekler nelerdir?

DURUMUN VAHAMETİ RAKAMLARA YANSIYOR!

Osman Öztürk: “Çocuk ve gençlerde artan şiddet eğilimi ile okullarda meydana gelen olayların belirlenmesi amacıyla 2007 yılında TBMM Araştırma Komisyonu tarafından yapılan araştırmaya göre lise öğrencilerinin %15’i okula delici, kesici alet ve silahla geliyor, ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrencilerin %8’i ise çete üyesi.
Türkiye’de 17.5 milyon öğrenci bulunuyor. Bu rakam durumun vahametini göstermesi açısından önemli. Araştırma Komisyonunun raporuna göre, devlet ve özel ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrencilerin şiddetle karşılaşma oranları devlet okullarında ve özel okullarda %19. Her 2 gençten biri sözel, her 4-5 gençten biri fiziksel ve her 6-7 gençten biri ise cinsel şiddet ile karşılaşıyor. 2011 yılında EBSAM tarafından yapılan bir diğer araştırmada ise okulların %62’sinde şiddet olaylarının yaşandığı belirtiliyor.

Ağustos 2013 tarihli CSG-İksara-Bahçeşehir Üniversitesi Okul Güvenliği Araştırması ise;

OKULLAR GÜVENLİĞE YETERLİ ÖNEMİ VERMİYOR!

Her 10 veliden 6’sının, yani %62’sinin okullarda öğrencilerin birbirlerine şiddet uyguladıklarını ve birbirlerini sözlü olarak tehdit ettiklerini düşündüğünü gösterdi.
Şaşırtıcı olan ise, güvenlikle ilgili yaşanan tüm sıkıntılara karşın Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2009 tarihli çalışmasına göre okulların %61’inde hiçbir güvenlik görevlisi bulunmuyor. Yönetici ve öğretmenlerden yaklaşık üçte birinin okullarda güvenli ortamın oluşturulması için hiçbir seminer, konferans veya hizmet içi eğitim almadıkları belirtiliyor.
Ne yazık ki ülkemizde güvenlik, güvenlikle ilgili bir kriz yaşandığında aklımıza geliyor. Ve yine ne yazık ki kriz dediğimizde aslında insan hayatından, çocuklarımızın hayatından bahsediyoruz.
Güvenli Okul Projesi’nin önemi ve değeri de burada karşımıza çıkıyor.
Güvenli Okul Projesi, güvenliğe dair sorunlarla karşılaşıldığında bunların çözümü ile yetinmeyen asıl güvenlik sorunlarının ortaya çıkmasını engelleyecek sistemlerin oluşturulması ve bu sistemlerin devamlılığının sağlanması ile ilgilidir.
Güvenli okul, eğitimin korku, şiddet ve kaygıdan uzak, güvenli bir ortamda gerçekleştirildiği okuldur. Öğrencilerin okulda karşılaşabilecekleri güvenlik risklerine karşı güvenli bir çevrede yaşatılmaları hedeflenir.”Güvenli bir okul ortamı için gereken şartlar nelerdir?

Osman Öztürk: “Bu çerçevede GÜVENLİ OKULLARIN OLMAZSA OLMAZ ON ŞARTI bulunmaktadır:

* ​Okul bina ve eklerinin tasarımı ve kullanımı güvenlidir.
* Okulda, güçlü bir liderlik ve kendini işine adamış okul paydaşlarının bulunduğu bir yapı vardır.
* ​Güvenli ve olumlu bir okul iklimine sahiptir.
* Akademik ve sosyal başarıya odaklılık esastır.
* ​Okul paydaşlarının okula bağlılığı ve aidiyet duygusu üst düzeydedir.
* Öğrenci davranışları ile ilgili kurallar açık ve net bir şekilde tanımlanmıştır. Kurallar eşit ve tutarlı olarak uygulanır.
* Okul-aile-toplum iş birliği gelişmiştir.
*Güçlü bir “Okul Güvenlik Yönetimi” vardır. Okul güvenliğini sağlamaya ve sürdürmeye yönelik politikalar tutarlı olarak uygulanır.
* Kapsamlı Acil Durum Planı ve Kriz Yönetimi oluşturulur.
* ​Değerler eğitimi “Güvenli Okul Projesi”nin en önemli şartıdır. Ailelere ve öğrencilere “Değerler Eğitimi” verilir. Din, ahlak, adalet, sorumluluk, saygı, özgüven, yardımseverlik gibi toplumda kabul gören ortak değerlerin kazandırılması sağlanır. Bireysel farklılıklara saygı duyulur.Bu tanımlamalar doğrultusunda bir özet yapacak olursak, güvenli okul 4 bileşenden oluşur :

* Okul ve çevresinin güvenliği (bina güvenliği, bahçe/çevre güvenliği ve altyapı ihtiyaçları),
* Öğrenci güvenliği (başarıya odaklılık, planlı yaşam, özdenetim sahibi olma, değerlere sahip olma),
* Aile güvenliği (aile içi güven, aile içi şiddetin önlenmesi, ebeveyn eğitimi),
* Toplum güvenliği (medya ve eğitim, okul-çevre işbirliği, okulların toplum tarafından desteklenmesi)

GÜVENLİ OKUL GÜVENLİ YARINLARIN TEMİNATI!

Güvenli okul kavramını oluşturan tüm bileşenlerin belirlenmiş standartlar ve ölçekler çerçevesinde okul sistemine entegrasyonu riskleri azaltır ve okulları daha güvenli kılar. İşte bu noktada, geliştirdiğimiz CSG Güvenli Halkalar Modeli ile güvenli bir okul iklimi oluşturulur.
Çocuklara ne kadar çağdaş ve kaliteli eğitim verebilir ve ne kadar da tehlike ve risklere karşı koruyabilirsek, geleceğimizi de o kadar sağlam temeller üzerine kurabilir ve yaşatabiliriz. Yarınlarımızın umut çiçekleri çocuklarımızı güvenli okullarda geleceğe hazırlamak toplumsal sorumluluğumuzdur.
Türkiye’de eğitime dair pek çok konuyu tartışıyoruz ancak okulların güvenliğini yeterince tartışmıyoruz. Pek çok tartışma konusu içerisinde belki de en rahat çözüme kavuşturabileceğimiz tek konuyu…
Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi “Çocuğu sevmek demek onu en iyi şartlarda geleceğe hazırlamak demektir”. Çocuklarımızı en iyi şartlarda geleceğe hazırlamak için ise “Güvenli Okul” güvenli yarınların teminatıdır.”


Kaynak

Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
0lmazsa, güvenli, okulların, olmaz, şartı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 05:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.