Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/index.php)
-   Eğitim Sistemi | Eğitim Sorunları (http://www.forumgercek.com/forumdisplay.php?f=587)
-   -   İşte Üniversiteye Griş İçin Yeni Sistem! Son Dakika Haberleri (http://www.forumgercek.com/showthread.php?t=133866)

NaNaNe 12.10.17 12:34

İşte Üniversiteye Griş İçin Yeni Sistem! Son Dakika Haberleri
 
İşte Üniversiteye Griş İçin Yeni Sistem! Son Dakika Haberleri

https://scontent.fsaw1-9.fna.fbcdn.n...3f&oe=5A77F09D

LGS-LYS yerine gelecek üniversite sistemi ile ilgili sorular yanıtını buluyor. Bu yıl 2 milyondan fazla adayın gireceği ve aileleriyle birlikte milyonların nasıl bir model olacağını merakla beklediği Üniversiteye Geçiş Sistemi’nin (ÜGS) ayrıntılarını YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıklıyor. Saraç'ın açıklamalarına göre; artık iki oturum olacak. Birinci oturum; temel yeterlilik testi, ikinci oturum ise Türk dili ve edebiyat, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olacak. 2. oturumda adayların lise müfredatı bilgisi esas alınacak.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemine ilişkin düzenlemeleri açıklıyor.
Saraç’ın açıklamalarından satırbaşları;
-Sınavı bir haftasonunda yapıp bitirmeyi planladık.
-Milli Eğitim müfredatı esas alınacak.
-2018-2019 yılındaki yeni adı Yüksek Öğretim Sınavları olacak. 2 ayrı sınava tabi tutulacaklar.

Birinci oturum; Temel yeterlilik testi. İkinci oturum ise Türk dili ve edebiyat, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olacak.
2. oturumda adayların lise müfredatı bilgisi esas alınacak.
-Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunludur.
-Türkçe ve temel matematik soruları geçtiğimiz senelerde olduğu gibi müfredattan olacak. 1. oturumda 40 Türkçe, 40 matematik sorusundan oluşan sınav cumartesi sabahı gerçekleştirilecektir.
-Lisan sınavı bir oturumda yapılacak, 80 soru olacak.
-Bu sene baraj puanlarında değişiklik olmayacak. 150 puanın altında alanlar yerleştirilmeyecek.
-200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri takdirde bir sonraki yıl da geçerli olacaktır.
-Yerleştirmede temel yeterlilik puanı esas alınacak.
-Özel yetenekle öğrenci alan programlarda baraj puanı bu sene de var.
(ayrıntılar geliyor)

SARAÇ “STRESİ AZALTACAĞIZ” DEMİŞTİ


Saraç daha önce yaptığı açıklamada, üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmamakla birlikte sınav stresini azaltacak daha yalın sistemin Türkiye’ye kazandırılması gerektiğini belirtmişti. Saraç ayrıca yeni sınav sistemiyle ilgili, “İlki mart, ikincisi haziran ayında toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız. Önemli bir değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek. 18 puan türünde de azaltmaya gidiyoruz. Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin katkısı bulunacak. Yeni sistemde önemli bir değişiklik de Türkçe ve matematik bu sınavın merkezinde olacak. Sorular eskisi gibi MEB müfredatından sorulacak” demişti.

Kaynak

Livan 12.10.17 19:38

Cevap: İşte Üniversiteye Griş İçin Yeni Sistem! Son Dakika Haberleri
 
Yorum-öneri şeklinde bir kaç söz etmek gerekirse;

- Getirilen yeni sınav sisteminin avantajlarının da dezavantajlarının da olabileceği bellidir. Her şeyden önce, sınavın aynı gün (sabah-öğleden sonra iki oturum halinde) yapılması dezavantajdır. Sabah oturumu kötü geçen aday, korku ve panikle öğleden sonraki ikinci oturuma girecektir. İkinci oturum bir gün veya bir hafta sonra yapılsaydı, bu durumdaki adaylar endişelelerinden bir nebze kurtulma imkanı bulabilirlerdi.

Cumartesi günü sabah Türkçe ve Matematik oturumu, öğleden sonra ise yabancı dil oturumu yapılabilirdi ve bu adayların yükünü hafifletebilirdi. Ancak, Cumartesi gününe Türkçe- Matematik, Fen- sosyal sınavlarını koymuşlar, Pazar gününe sadece yabancı dil sınavı koymuşlar. Ben olsaydım, yabancı dil sınavını Cumartesi öğleden sonraya koyardım.

- Yeni sisteme göre, adayların yerinde olsam, 2010 öncesi çıkan Türkçe ve Matematik sorularını bir güzel çalışırım. Bu sistemde Türkçe ve Matematik belirleyici olacak.

- Şu andan itibaren sayısal ve eşit ağırlıklı derslerden sınava girecek öğrenciler, Edebiyat dersini biraz ıskalayacak, tarih, felsefe ve benzer dersleri ise hiç çalışmayacaklar, çünkü ihtiyaç olmayacak. Aynı şekilde, eşit ağırlık ve sözelden girecek adayların da fen (fizik, kimya, biyoloji) derslerine çalışmalarına hiç ihtiyaç kalmadı.

- Bir diğer husus, ikinci oturumda 14 fizik, 13 biyoloji ve 13 kimya olmak (bu sayılarda açıklık yoktur ve benim tahminimdir) üzere toplam 40 fen sorusu çıkacak. Geçen seneki sınavda örneğin, 40 ygs'de, 90 da lys'de olmak üzere toplam 130 fen sorusu vardı. Dolayısıyla fen derslerinden detaylı konulardan soru çıkmaktaydı. Bu sene fen sınavına girecek adaylara, soru sayısı azaldığı için, temel kavramlar ve temel kazanımlara odaklanmalarını tavsiye ederim.

- Diğer taraftan, Yüksek öğrenim kurumlarına bağlı bölümlerin hangi sınav türünde öğrenci alacaklarına dair açıklama yapılmadı. Örneğin, Hukuk Fakülteleri eşit ağırlıklı puan türünde mi öğrenci alacak, yoksa sadece sözel türünden mi henüz belli değil. İmam hatiplerin önünü açmak için, sadece sözel puanıyla hukuk fakültelerine girme imkanı getirebilirler. Bekleyip göreceğiz. Şimdilik bu kadar yeter.

milkychloe 03.01.18 20:45

Cevap: İşte Üniversiteye Griş İçin Yeni Sistem! Son Dakika Haberleri
 
Bu sene sınava giricem ayrıca mezunum şahsen ne okuyacağımıda bilmemekteyim bu aralar iyice içime dönmeye başladım sıkıldım benim gibilerin sorunu sistem.
Sisteme laf atmak kolay tamam ama birşeye çalışıyoruz izinden gidiyoruz pat son anda yine değişiyor bana akıl vericek biri varsa benden bir hayır duası alır.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 06:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker