Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Eğitim Sistemi | Eğitim Sorunları (http://www.forumgercek.com/egitim-sistemi-egitim-sorunlari/)
-   -   Ders kitabı atlaslarında Filistin ve Kudüs yok (http://www.forumgercek.com/egitim-sistemi-egitim-sorunlari/74067-ders-kitabi-atlaslarinda-filistin-ve-kudus-yok.html)

Kambercan 19.04.11 19:59

Ders kitabı atlaslarında Filistin ve Kudüs yok
 
Türkiye'nin bağımsız devlet olarak tanıdığı ve Ankara'da büyükelçi düzeyinde temsil edilen Filistin'in, okullarda yardımcı ders kitabı olarak okutulan atlaslarda yer almadığı ortaya çıktı.

Atlasların çoğunun Kudüs'e de yer vermediği, tüm bölgenin İsrail sınırları içerisinde gösterildiği belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, piyasada bulunan atlasların yardımcı kaynak olduğu için içerik denetimi yapamadığını, bakanlığın kitaplarında ise Harita Genel Komutanlığı'nın hazırladığı haritaların kullanıldığını bildirdi. Harita Genel Komutanlığı'nın hazırladığı Ortadoğu siyasi haritalarında ise Filistin toprakları gösteriliyor.

İlk ve orta öğretim öğrencileri için yardımcı kaynak olarak hazırlanan birçok atlasta Kudüs ve Filistin yer almıyor. Bölgede iki devletli çözümü destekleyen Türkiye'de öğrencilere Filistinsiz bir İsrail öğretiliyor. İsrail'deki birçok haritada Filistin yer alırken, Türkiye'deki atlasların bu şekilde hazırlanması 'ihmal' olarak değerlendirildi. Uzmanlar, yardımcı kaynak olarak da kullanılsa bu hatanın giderilmesini ve öğrencilerin doğru bilgilerle donatılması gerektiğini dile getirdi.

Filistin halkıyla yüzyıllar öncesine giden ortak bir tarihe ve yakın kültürel ve sosyal ilişkilere sahip olan Türkiye, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile 1975 yılından itibaren resmi ilişkilerini sürdürüyor. Sürgünde ilan edilen Filistin Devleti’ni 15 Kasım 1988’de tanıyan ilk ülkeler arasında yer alan Türkiye, Filistin halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesine büyük önem veriyor. Türkiye, Filistin'e sağlık, eğitim, kamu maliyesi, kurumsallaşma, güvenlik, turizm ve tarım alanlarında ayni ve nakdi yardımlar yapıyor. Türkiye, İsrail-Filistin ihtilafının ilgili BM Kararları çerçevesinde Yol Haritası ve Arap Barış Girişimi zemininde oluşturulacak, tanınmış ve güvenli sınırlar içinde yan yana yaşayacak iki devletli çözüm vizyonunu destekliyor.


Türkiye, Filistin Devleti'ni Destekliyor

Birleşmiş Milletler Filistinli Mülteciler İçin Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) aracılığıyla Filistinli mültecilere, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) ve Kızılay aracılığıyla Batı Şeria ve Gazze'ye; ayrıca içinde yer aldığı El Halil’deki Uluslararası Geçici Mevcudiyet (TIPH) vasıtasıyla da El-Halil’de yaşayan Filistinlilere yardımlar yapan Türkiye, Filistin’e yardımların mahallinde ve daha etkin bir şekilde takibini sağlamak için de TİKA’nın Ramallah Ofisi'ni hizmete açtı.

Barış sürecini canlandırmak için yapılacak çalışmaların Filistinlilerin ciddi ekonomik ve sosyal problemlerini acilen iyileştirecek tedbirleri içermesi gerektiğine inanan Türkiye, 2003’te Filistin için kapsamlı bir ekonomik ve sosyal eylem planı ilan ederek bu plan için bir genel koordinatör atadı. Filistin Ulusal Yönetimi’nin reform çabalarını aktif biçimde destekleyen Türkiye, bu bağlamda, Türk uzmanlar Filistin Ulusal Yönetimi’nin anayasal ve yönetimsel reform sürecine katıldı.

Dışişleri Bakanlığı 2004'ten beri özel bir eğitim programı çerçevesinde birçok genç Filistinli diplomata mesleki eğitim imkanı sunuyor. Ayrıca Türk Polis Akademisi uzun yıllardır Filistinli Polis amirlerini yetiştiriyor.

Haritalar Düzeltilmeli

İsrail'in Filistin'i ortadan kaldırdığını gösterir durumdaki haritaların Türkiye'nin izlediği politikalara ve uluslararası hukuka uygun olmadığını belirten uzmanlar, bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesi gerektiğini kaydetti. Bu haritaların Yahudilerin 'Büyük İsrail' düşüncelerine hizmet ettiğini aktaran uzmanlar, "Bu haritalarda Filistin yok sayılmakta, hiç gösterilmemekte. Kudüs'ün bahsi dahi geçmemekte.

Bu durum Türkiye'de yürütülen Kudüs ve Filistin'i unutturma operasyonunun ayaklarından birisi. Avrupalıların, hatta bazı İsrail haritalarının bile yapmadığı ve Türkiye'nin uluslararası hukuka uygun izlediği politikanın tamamen aksi olan bu skandal durum derhal düzeltilmeli." açıklamasında bulundu.

MartiNeAgLe 20.04.11 01:05

Cevap: Ders kitabı atlaslarında Filistin ve Kudüs yok
 
Olsun çok önemli bir durum yok.ABD'de Türkiyeyi bölmüş kürdistan kurulmuş olarak harita yayınladılar kim tepki gösterdi ki ?

denise 20.04.11 01:16

Cevap: Ders kitabı atlaslarında Filistin ve Kudüs yok
 
Kudus ve Filistin'i unutturmama turlarindan olsa gerek, ulkenin asil meseleleri gozden kaciriliyor ve ozellikle unutturuluyor.

Bunca Filistin ve Arap aski baymis durumda artik.. Insani yardim yapilacak, yapilmayi bekleyen bircok bolge var.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 12:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker