Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/index.php)
-   Evimiz ile İlgili Pratik Bilgiler (http://www.forumgercek.com/forumdisplay.php?f=881)
-   -   Ev İşi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler (http://www.forumgercek.com/showthread.php?t=128581)

Gülümsün 30.09.16 17:45

Ev İşi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
 
Ev İşi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Ev işi sırasında yapılan hatalar, kas iskelet sisteminde kimi zaman telafisi oldukça zor rahatsızlıklara yol açtığı için dikkat edilmesi gereken şeyler var. İşte onlardan bazıları...

Uzmanlar, ev işleri sırasında yaşanacak uzun süreli duruş bozukluğu ve dengeleme sorunlarının; omuz, kol, kalça, el bileği parmaklar, sırt, bel, kalça, diz ve ayak sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulunuyor. Uzmanlara göre, basit önlemler alınarak bu sorunların önüne geçmek mümkün.
Ev işleri sırasında yapılan hatalar, kas iskelet sisteminde kimi zaman telafisi oldukça zor rahatsızlıklara yol açıyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, ev işi yaparken alınacak basit önlemler ile kas iskelet sistemindeki yaralanmaların engellenebileceğini söyledi.

İşte Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu'nun uzun yıllar kas iskelet sistemini sağlıklı bir şekilde korumak için önerileri:

- Sağlıklı bir omurga duruşu için çalışma yüzeylerinin doğru yüksekliği önemli. Bunun için önünde durduğunuzda sırtınız kambur olmadan çalışabildiğiniz yükseklik sizin için doğrusudur.

- Belden çok fazla öne eğilmek omurga sağlığı açısından risklidir. Vücuttan 30 cm uzaklıkta sıklıkla yapılan işler, ağrıyla başlayan şikayetlere yol açar. Tezgah ve masada çalışırken, gövdenizin çok uzakta kalmamasına dikkat edin.

- Lavaboda yıkama işi yaptığınızda bir adımınızı öne alarak çalışın ve öndeki bacağınızı belirli aralıklarla değiştirin.- Ev işlerinde, uzun süreli ayakta ya da oturarak çalışmamaya dikkat edin. Bu işleri gün içerisinde dönüşümlü olacak şekilde ayarlayın.

- Vücudumuzu en çok yaralanmalara açık hale getiren ani dönme hareketleridir. Uzun süreli ütü yapılırken, istemsiz olarak gövde sık sık dönme hareketi yapar. Çalıştığınız yöne doğru bir adım alın ya da ayaklarınızın yere tam temasını sağlayan döner bir taburede oturarak ütü yapın.

- Sıkça kullandığınız eşyaları, dolapların göz seviyesi yüksekliğinde kolayca erişebileceğiniz yerlerinde muhafaza edin.

- Perde asarken olduğu gibi ellerin başın üzerinde, dirseklerin omuzların üzerinde olduğu işler yaralanmalara yol açar. Bunu önlemek için merdiven gibi yükseltiler kullanın.

- Çamaşır asarken, sepeti bir sandalyenin üzerine koyun, böylelikle öne doğru bükülmek zorunda kalmazsınız. Çamaşırlarınızı, bel çukurunuzu artırmadan, hafifçe öne doğru eğilerek asın.

- Yer silmeyi dizlerinizin üzerinde yapmayın. Uzun saplı bir temizlik malzemesi kullanın.

- Elektrikli süpürgesinin sapının yeterince uzun olmasına dikkat edin.


- Dizlerinizin üzerinde durmanızı gerektirecek bir iş yapacaksanız, dizlik kullanın ya da dizin altına minder gibi yumuşak bir dayanak koyun. Bu süre boyunca tek dizinizin üzerine değişimli olarak durun.

- Alışveriş çantalarını iki kola eşit olarak bölüştürün. Çok ağır yükler için alışveriş arabası kullanın.

- Ev işleri sırasında mutlaka dinlenme molası verin. Her 50 dakikalık çalışma sonrasında 10 dakika dinlenin.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, geçmeyen ağrı, kuvvet kaybı, uyuşma, yorgunluk, halsizlik, his kaybı, şişme ve yanma hissi, elleri sık sık sallama ihtiyacı, sıkı kavanozları ve kapı kollarını açmada zorlanma, taşınan bir eşyayı düşürme korkusu, gece uyanarak kolları sallama ihtiyacı, boynu ovma ihtiyacı gibi şikayetlerin önemli sinyaller olduğunu belirterek, bu durumda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerektiğini söyledi.

Kaynak

Canan 30.09.16 22:15

Cevap: Ev İşi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
 
Güzel tavsiyeler.

Bunlardan kimine uyar, kimine de dikkat etmem.
Acelemden.

Hele mola hiç vermek istemem, zira iş yapma iştahım kaçıyor :honks:

Teşekkürler Gülümsün.

nurideniz34 30.09.16 23:36

Cevap: Ev İşi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
 
Sayın moderatörüm bu faydalı bilgi paylaşımı için teşekkürler...

Redwine 31.01.18 16:40

Cevap: Ev İşi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
 
Bende ara vermem çabucak bitsin isterim...

Sonra uzat ayaklarını, al kahveni eline, mis gibi olmuş evinde bir güzel dinlen...:minerva:En güzel kısmı da bu olsa gerek...:minerva:

Teşekkürler Gülümsün...


Gülümsün 31.01.18 21:13

Cevap: Ev İşi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
 
Alıntı:

- Ev işleri sırasında mutlaka dinlenme molası verin. Her 50 dakikalık çalışma sonrasında 10 dakika dinlenin.
Eskiden bir çırpıda işlerimi bitiriyordum. Yaşlandım mı nedir? şimdi yoruluyorum. )))
Arada kahve veya meyva molası veriyorum.:zy_kahve:WEZ Format +3. Şuan Saat: 11:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker