Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Fen Bilimleri

Fen Bilimleri Biyoloji, kimya, fizik, matematik


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 15.05.13, 00:10   #1
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,712
Ettiği Teşekkür: 18773
Aldığı Teşekkür: 20535
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Tornado Nedir? | Tornadodan Korunma Yolları
Dilimizde kasırga ya da hortum olarak tabir edilen Tornado,
havanın çok güçlü konveksiyonel yükselmesi sonucunda doğan girdaplardan birisidir. Tornadolar, çok sayıda can kaybına ve maddi zarara neden olan, en tehlikeli hava olaylarından biridir. Dünyanın pek çok yerinde görülebildiği halde, en sık ve en güçlü olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde oluşmaktadır.

Bunlar tropikal siklonlara oranla çok daha küçük ve yerel olmakla birlikte dünyada bilinen en güçlü ve yıkıcı fırtınalardır. Tornadoların ılık sular üzerinde daha zayıf şiddette olanlarına da waterspout adı verilir.2005 yılında Florida'da görülen waterspout
Genellikle ABD'in güneydoğu sahillerinde, sonbahar ve kış sonuna doğru oluşur ki bu mevsimler, tornadoların en az görüldüğü zamanlardır.


Tornado da konveksiyon olayı, hava kütlelerinin alttan ısınması ile değil, nemli- sıcak (maritim-tropikal) bir hava kütlesi üzerine kuru- soğuk (kıtasal-poler) bir havanın çıkması ile oluşur.Sıcak havanın üzerinde soğuk havanın bulunması kararsızlık oluşturur. Zaten tornadoların gelişmesi için kararsız havanın şart olduğu ve şiddetli fırtınalı havaların tornado oluşumu için uygun olduğu bilinmektedir. Bu durum, en çok yükseklerde çıkıntı gösteren bir soğuk cephede olabilir.


Son derece büyük bir hızla yükselen hava içinde çok güçlü girdap meydana gelir ve nemli havanın hızlı bir şekilde soğuk havanın içine çekilir, kısa zamanda kararsız hava ve şiddetli fırtınalar doğar.
Rüzgarın yükseklikle hızının artması yani düşey rüzgar şiddeti ve yönünün değişmesi, etrafındaki havanın yatay olarak dönmesine neden olur. Bu yatay hava sütunu, yukarı yönde kuvvetli bir akımla karşılaştığı zaman dönerek yükselmeye başlar. Bu dönen hava kütlesi mezosiklon olarak adlandırılır. Tornadolar genellikle mezosiklonların içinde oluşur ancak bu her mezosiklonun tornado üreteceği anlamına gelmez.

Tornadoların yaşam süreçlerinde dört ana aşama vardır. Bunlar organizasyon, olgunlaşma, zayıflama ve bozulma aşamalarıdır.
Organizasyonda; havanın hızla yükselmesi ile basınç düşerek sıcaklık azalır. Böylece bu hava içindeki su buharı yoğunlaşır ve kararsızlık daha da artarak tornadoların olağanüstü enerjisini doğurur. Yoğunlaşan su buharı, orta kısmın beyaz-gri renkli huni şeklinde bir bulut gibi görünmesini sağlar. Huni bulutun altındaki hava, merkeze doğru çekilirken hızlı bir şekilde soğuyarak yoğunlaşır ve huni bulut konveksiyon ile oluşmuş Cb bulutunun tabanından yere uzanmaya başlar.Bu uç yere ulaştığı andan itibaren tornado olarak adlandırılır ve büyük bir yıkım başlar.Tornado görüntüsü (Edmonton-Kanada)
Olgunlaşma, tornadoların en büyük oldukları zamandır.
Iowa-AmerikaDaha sonraki zayıflama aşamasında yavaş yavaş küçülmeye başlarlar ve son olarak parçalanarak bozulurlar;
ancak bu durumlarında dahi halen yıkıcı etkileri vardır.

28 Mayıs 2008 Iowa-Amerika

Tornadolar sahip oldukları hızlara ve bu hıza bağlı olan karar verme ihtimalleri'e göre beş kategoride sıralanmışlardır.

F1: Rüzgar hızı saatte 100-160 km.
F2: Rüzgar hızı saatte 160-180 km.
F3: Rüzgar hızı saatte 180-200 km.
F4: Rüzgar hızı saatte 200-250 km.
F5: Rüzgar hızı saatte 250 km. ve üzeri

Tornadoların çoğu "orta şiddet" kategorisi olarak bilinen F1 sınıfındadır. Bu kategorideki tornadolar saatte 100-160 km. hıza sahip olup otomobilleri döndürebilir, küçük evleri yıkabilir, ağaçları kökünden sökebilir ve apartmanların çatılarını uçurabilir.

Tornadoların sadece %1 lik kesimi F5 kategorisine girer. Bu kategorideki tornadoların hızı saatte 250 km. yi geçer ve bunlar evleri temelinden söküp uzun mesafeler boyunca sürükleyebilir.

Eğer evde veya kapalı bir mekanda iseniz, en iyi yol daha önceden hazırlanmış sığınağa veya bodrum katına kaçmak ve burada havaya fırlatılan nesnelerden zarar görmemek için sağlam bir eşyanın örneğin ağır bir masanın altına girmektir.

Eğer böyle bir sığınak veya bodrum katı yoksa, hemen en alt kattaki penceresi olmayan veya en az olan bir bölüme girmek, varsa sağlam bir eşyanın altına gizlenmektir. Bu amaca en uygun yerler banyo ve tuvaletlerdir. Zira tesisat boruları duvarların direncini arttırıcı etkide bulunur.

Pencerelerden uzak durmalıdır. Eğer zayıf bir yapıda (prefabrik evler gibi) bulunuyorsanız bir an evvel terketmek ve çevredeki binalarda sığınacak yer aramak gerekir. Yine yerleşim alanındaki bir vasıtada iseniz aynı şekilde arabayı terkederek yakınlarda bir sığınak aramak en akılcı olanıdır.

Bunun yerine arabayı kullanmaya devam ederek tornadodan kaçmaya çalışmak yanlıştır.


Eğer kırsal bir arazide iseniz ve çevrede sığınacak hiç bir yer yoksa en iyi yol hemen yere çökerek başı kolların arasına almak ve beklemektir.
Okul, işyeri, alışveriş merkezi gibi yerlerde ise hemen korunma planlarını bularak ona göre hareket etmek gerekir. Bulunmadığı durumda ise yine en alt katlardaki güvenli yerlere koşmalıdır.


Unutmamalıdır ki bir tornado esnasında alınacak bu önlemler ile sizin ve ailenizin yaşamı kurtulabilir. Bu konudaki bilgisizlik ise sizin ve sevdiklerinizin hayatına mal olabilecek sonuçlar doğurabilir.


Resimler:
iinterestingfacts.blogspot.com /apod.nasa.gov
/ reuters.com/ flickr.com/ maniacworld.com
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
16 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.13, 01:04   #2
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,712
Ettiği Teşekkür: 18773
Aldığı Teşekkür: 20535
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Tornado | Tornado nedir? | Tornadodan Korunma Yolları


Tornadolarla ilgili pek çok tarihsel olay mevcuttur. Bunların içinde büyük can ve mal kayıplarına yol açanlarla birlikte, son derece tuhaf ve komik sonuçları olanları da vardır.

Bugüne kadar hemen hemen en büyük can ve mal kaybına yol açan tornado, ABD' de Mart 1925′de olanıdır.Bu olayda 695 kişi hayatını kaybetmiş, 2000′den fazla kişi yaralanmış ve dördü tamamen haritadan silinecek derecede olmak üzere 6 kasaba hasar görmüştür.


En son güvenilir istatistikler 1916′lardan sonra başlamasına rağmen bu konuda çok eski kayıtlar vardır. Örneğin;

7 Mayıs 1840′da Natchez ve Mississippi'de meydana gelen olayl
arda 317 kişi ölmüş,

27 Mayıs 1896′da St. Louis, Missouri ve Illinois'deki tornadolar ise 255 kişinin hayatını kaybetmesine yol açmıştır.


5 Nisan 1936 tarihinde Tupelo ve Mississippi'de 216 kişi, 6 Nisan 1936′da ise Gainesville ve GA'da 203 kişi ölmüştür.

3-4 Nisan 1974′te ABD'de 13 eyaletten geçen tornadolar 307 kişinin ölümüne, 6000′den fazla yaralanma olayına ve 600 milyon $ maddi hasara yol açmıştır.

1 Mart 1983′te Los Angeles yakınlarındaki bir tornado ise kasabanın tamamen yıkılmasına ve 33 kişinin de hayatını kaybetmesine yol açmıştır.

F5 sınıfı bir tornado 1984′te çok kısa bir süre içinde binaların % 90′lık bir bölümünü yıkmış, 9 kişi hayatını kaybederek, 190 kişi de yaralanmıştır.

26 Nisan 1991′de ise Kansas'ta 24 kişinin ölümüne, 200′den fazla kişinin yaralanmasına ve 250 milyon $'dan fazla maddi zarara yol açan bir tornado rapor edilmiştir.
Tornadolar sırasında yaşanan bazı komik ve ilginç olaylar da vardır.

Örneğin kuvvetli bir tornado ile yıkılan ahırdaki gaz lambası 1/3 mil (0.536 km) kadar yukarıya fırlatılmış, yere düştüğünde ise hala sağlam ve yanar durumda olduğu görülmüştür.


Yine bir koyun sürüsü, tornado esnasında uzaklara fırlatılmış ve hayvanların yünlerinin tamamen kırpılmış olduğu görülmüştür. Ancak olaydan sonra hayvanların başka hiç bir zarar görmemesi ve otlamalarına devam etmeleri son derece hayretle karşılanmıştır.

1955 yılında, Boudle South Dahota'da küçük kızının midilliye binmesini seyreden bir anne, aniden tornado tarafından çekildiklerini görmüştür. Peşlerine düşen anne kızını yarım mil (805 m) kadar ötede ve hala midillinin üstünde görünce hayrete düşmüştür. Üstelik kızındaki ufak tefek berelerin dışında ikisinin de zarar görmemiş olması karşısında iyice saşkınlığa düşmüştür..__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.13, 09:17   #3
...:: HüsoMeL::...

DarkAngeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Yaş: 36
Konular: 1381
Mesajlar: 4,038
Ettiği Teşekkür: 19943
Aldığı Teşekkür: 19620
Rep Derecesi : DarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Tornado | Tornado nedir? | Tornadodan Korunma Yolları

Hayatta en çok korktuğum afet.
Afetlerin hepsi korkunçtur ama bu apayrı bir fobi benim için.
Dün yine olmuş Mersin'de. Katmış götürmüş önüne ne varsa.
İnşallah bir gün maruz kalmam o görüntüye dahi...

Teşekkürler Dilaver.
__________________
DarkAngeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz DarkAngeL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.13, 09:29   #4
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 737
Mesajlar: 14,280
Ettiği Teşekkür: 145465
Aldığı Teşekkür: 49576
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Tornado | Tornado nedir? | Tornadodan Korunma Yolları

Global isinma kontrol altina alinamadikca, Tornadolarla daha sik olarak karsilacagimiz, acik bir saklilik.

Suyun üzerindeyken devamli kuvvet toplayip, Toprak üzerinden gecerken Kuvvetini kaybettigini görebiliyoruz!.

Burada Ormanlarin eksilmeside, Havanin daha isinmasini saglayip, böyle yükselen havayla beslenip, siddetlendiginide görebiliriz.

Buna karsilik olarak, ancak Ormanlarimiza sahip olmamiz, bunlari azalttigimiz kadarda yeni dikimlerle, yeniden Agaclandirmamiz, gözden düsmemesi lazim.

Zira Ormanlar, Günes Isinlarini emip, isinmayi önledigide acik bir gercektir.

Bir taraftanda, tabiki böyle Hava Kalitemizide, düzeltebiliriz.

Zira Betonlasmis Sehirlerde, Aksam Saatlerinde yasanilamayacak durumlarla karsilasabiliyoruz!.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.05.13, 00:10   #5
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2664
Mesajlar: 31,309
Ettiği Teşekkür: 172412
Aldığı Teşekkür: 186144
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Tornado | Tornado nedir? | Tornadodan Korunma Yolları

Ellerine sağlık Dilaver, dört dörtlük konu oluşturmuşsun.

Bilmediklerimizi de bu sayede öğrenmiş olduk.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.05.13, 00:37   #6
...Az İnsan Çok Huzur...

Lion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2012
Konular: 670
Mesajlar: 5,510
Ettiği Teşekkür: 11699
Aldığı Teşekkür: 23060
Rep Derecesi : Lion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Tornado | Tornado nedir? | Tornadodan Korunma Yolları

ALLAH Korusun diyelim de, dua niyetine geçsin...

Ellerine sağlık renkdaş.
Lion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Lion'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.05.13, 02:01   #7
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,429
Ettiği Teşekkür: 87849
Aldığı Teşekkür: 126334
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Tornado | Tornado nedir? | Tornadodan Korunma Yolları

Iowa-Amerika
Ne kadar korkunç bir görüntü bu. Amerika'da olduğu kadar ülkemizde çok sık olmaması bir şans.

Teşekkürler güzel konu için Dilaver.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.01.16, 01:59   #8
Müdavim

Suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 1199
Mesajlar: 6,703
Ettiği Teşekkür: 15539
Aldığı Teşekkür: 22145
Rep Derecesi : Suzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Tornado nedir? | Tornadodan Korunma Yolları

Teşekkür etmeden önce resimleri göreyim @Dilaver .


__________________
''Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
Suzim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.01.16, 21:38   #9
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,712
Ettiği Teşekkür: 18773
Aldığı Teşekkür: 20535
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Tornado Nedir? | Tornadodan Korunma Yolları@Suzim ;

Fotoğrafları yüklediğimiz sitedeki arıza sebebi ile forumda bir çok konudan fotoğraflar silindi.

Denk geldikçe ve sizler uyardıkça hemen yerine koyuyoruz fotoğrafları.

Bu konuda da fotoğrafları yeniledim.

Uyarın için teşekkür ederim
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.01.16, 22:04   #10
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1710
Mesajlar: 10,029
Ettiği Teşekkür: 59253
Aldığı Teşekkür: 37412
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Tornado Nedir? | Tornadodan Korunma Yolları

Ellerine sağlık Dilaver. Çok güzel bir konu hazırlamışsın teşekkürler.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
doğal afet tornado, kasırga, tornado, tornado nasıl oluşur, tornado nedir, tornado rüzgarları, waterspout


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 21:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.