Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Fen Bilimleri (http://www.forumgercek.com/fen-bilimleri/)
-   -   Tüp Bebek Yönteminde Bir İlk (http://www.forumgercek.com/fen-bilimleri/99952-tup-bebek-yonteminde-bir-ilk.html)

İmge 08.07.13 19:31

Tüp Bebek Yönteminde Bir İlk
 
Bilim insanları, tüp bebek ile dünyaya gelecek çocukların sağlıklı olup olmayacağını neredeyse kesin olarak tespit edecek bir yöntemi başarıyla uyguladı. ABD’de dünyaya gelen tüp bebek, doğum öncesinde genetik yapısı analiz edilen ilk bebek olarak tıp tarihine geçti.

İngiltere’de gerçekleştirilen ve ‘tüp bebek görüntüleme’ adı verilen yötemle, ilk kez bir tüp bebek (IVF) doğum öncesinde DNA analizinden geçirildi.

ABD’nin Philadelphia kentinde 18 Mayıs’ta dünyaya gelen Connor Levy’nin ebeveynleri, doğum öncesinde IVF embriyosunu İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’ne gönderdi. Yapılan DNA analiziyle embriyonun genetik bozukluğa sahip olup olmadığı tespit edildi. Yapılan kontrol, ABD’deki tüp bebek kliniğindeki doktorların, embriyoları doğru kromozom sayısıyla eşleştirmesini sağladı.

Guardian gazetesinin haberine göre, tüp bebek görüntüleme sayesinde bu yolla dünyaya gelecek çocukların sağlıklı olma şansı ciddi oranda artacak.

HASTALIK RİSKİ AZALACAK
ABD’de yaşanan doğum, yeni nesil DNA dizilimi (NGS) yönteminin genom analizinde hızlı ve başarılı olduğunu gösterirken, tüp bebek kliniklerinde seçilecek embriyolarla sağlıklı doğum elde etme şansının da artacağına işaret etti.

Oxford Üniversitesi’nde yapılan analizde, bilim insanları genleri içeren krozomları inceledi. Ancak yakın gelecekte annelere nakledilecek IVF embriyolarının tüm DNA’sının analizden geçirilebileceğini ifade edildi.

NGS yöntemiyle genom analizinin gelişmesiyle, çocukların genetik olarak kanser, kalp veya Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riski de azalacak.

Connor Levy’nin annesi Marybeth Scheidts (36) ve babası David Levy’nin (41), tıp tarihinde ilk olan doğum öncesinde üç kez tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olmayı denedikleri ancak sonuç alamadıkları belirtildi.

Oxford Üniversitesi’nde IVF uzmanı Dagan Wells’e başvuran çift, NGS ile tüp bebek embriyosunun analiz edilmesi teklifini kabul etti. Kromozom bozuklukları, sonuçsuz kalan tüp bebek girişimlerinin yarısının sorumlusu olarak gösteriliyor.

Annelerin yaşı ilerledikçe, embriyoların yanlış kromozom sayısı bulundurma riski artıyor. 20’li yaşlardaki anne adayları için risk 10’da 1 iken, 40 yaşlarındaki anneler için risk oranı yüzde 75’lere kadar çıkıyor.

13’TE 3 BAŞARI
Wells ile yapılan analizlerden sonra, doğum için kullanılabilecek 13 tüp bebek embriyosundan 3 tanesinin doğru kromozom sayısına sahip olduğu anlaşıldı.

Wells, kullandıkları yöntem hakkında, “Hazır olan embriyoları daha iyi hale getirmiyor. Ancak en iyisini seçmemizi sağlıyor” dedi.

İngiliz araştırmacı, “Bana kalırsa birçok anne babayı büyük bir üzüntüden kurtarabiliriz... 13 embriyodan üç tane şansımız vardı ama doktorlar üç tanesini de ıskalayabilirdi... Açıkçası bugün çocuk sahibi olmak istemezdim” dedi.

Levy çiftinin ABD’deki doktoru Michael Glassner, ‘Array CGH’ adıyla bilinen oldukça pahalı bir kromozom tespiti yöntemine göre yeni tekniğin çok daha başarılı olduğunu belirtti.

Oxford’lu bilim insanları yeni yöntem üzerinde geniş çaplı bir gözlem gerçekleştirerek doğum oranını nasıl etkilediğini belirlemeye çalışacak.

Kaynak

Inatci 08.07.13 19:52

Cevap: Tüp Bebek Yönteminde Bir İlk
 
Bilgi paylaşımı için teşekkürler.

aysekahraman 18.10.18 14:26

Cevap: Tüp Bebek Yönteminde Bir İlk
 
güzel birbilgilendirme olmuş. Son zamanlarda ben de tüp bebek hakkında araştırmalar yapıyordum. Bahçeci'nin hazırlamış olduğu videoyu izleyebilirsiniz.


www.youtube.com/watch?v=KiM6ElVIfM8&feature=youtu.be


WEZ Format +3. Şuan Saat: 16:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker