Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Göz Hastalıkları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 27.01.19, 22:43   #1
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1766
Mesajlar: 10,017
Ettiği Teşekkür: 53487
Aldığı Teşekkür: 38035
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Görme Sorunları Lazerle Tedavi Edilebiliyor

Görme Sorunları Lazerle Tedavi Edilebiliyor
Yaş-cinsiyet fark etmeksizin herkeste ortaya çıkabilen görme problemlerinin tedavisinde önce gözlük, ardından da kontak lens kullanımı gündeme geldi. Ancak teknolojinin gelişmesi ve tıp alanında yaşanan ilerlemelerle bu tür rahatsızlıklar çok kısa sürede yapılabilen tedavilerle, kişinin herhangi bir aparata bağımlı kalmadan net görebilmesine yardımcı oluyor.


Değeri kaybedildiğinde fark edilen duyulardan biri de görme... Hayati önem sahip olan, yaşanan olumsuzluklar halinde kişinin yaşam kalitesini hayli düşüren göz sağlığı konusunda ihmalkar olmamak ve düzenli kontrol yaptırmak büyük önem taşıyor. Çünkü birçok farklı nedenle görme duyusu sekteye uğrayabiliyor. Toplumda sık rastlanan görme problemlerinin başında gelen, kişinin gözlük ya da lens kullanmasına yol açan rahatsızlıkları miyopi, hipermetropi ve astigmatizma olarak sıralayan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, “Miyopi, uzaktaki objeleri net görememe; hipermetropi, yakındaki objeleri net görememe olarak tanımlanabiliyor.

Ancak yüksek hipermetropide yakın görüşün yanı sıra uzak görüş de bozuk oluyor. Ayrıca 40 yaşından sonra, hipermetroplar uzağı da net görememeye başlıyor. Astigmatizma ise korneanın (gözün renkli kısmının üzerindeki saydam tabaka) küresel değil, oval şekilli olmasından kaynaklanıyor.


Bunun sonucunda nokta şeklindeki bir cismin görüntüsü oval olarak uzamış olarak görülüyor. Astigmatizma hem uzak hem de yakın görüşü bozuyor” diyor.

18 yaşını doldurmak gerekiyor

Bu üç rahatsızlığın ortaya çıkmasında yapısal yani kalıtım faktörü rol oynuyor. Ancak miyopinin tetiklenmesinde ve artmasında çevresel bir faktör olarak fazlaca yakına bakma da önem taşıyor. Sürekli cep telefonuna, bilgisayara ve kitaba bakmak, özellikle çocuk ve genç yaş grubunda miyopiyi arttırıyor. Bebekler genellikle hipermetrop oluyor ve bu durum çocukluk çağı ile ergenlikte miyopiye kayma başlıyor. Tedavide genellikle gözlük ya da kontak lens kullanımı gündeme geliyor. Fakat gelişen teknoloji uzak görüş sorunlarını düzeltmek isteyenlere yardımcı oluyor. Günümüzde göz lazer tedavisi için “femtoLASIK” adlı yöntemin uygulanabildiğini söyleyen Prof. Dr. Çoşar, şu bilgileri veriyor: “Ancak her hasta gözün lazere uygun olmadığının unutulmaması gerekiyor. Bu tedavi için öncelikle 18 yaşını doldurmak ve numaraların artışının durmuş olması gerekiyor.

Ayrıca lazer uygulanan tabaka yani korneanın yeterli kalınlıkta ve şeklinin de düzgün olması gerekiyor. Her göz derecesine de lazer uygulanamıyor. Bu yöntemin uygulanabilmesi için miyopinin 8-10, hipermetropinin 4-5, astigmatizmanın da 5-6 derecenin altında olması önem taşıyor. Bir derecenin altındaki göz bozukluklarına ise zaten lazer uygulanmıyor.

Gebe ve emziren kadınlara da tedavi uygulamak için bu sürecin bitmesi bekleniyor. Öte yandan göz dereceleri çok yüksek olan kişilere lazer yerine ‘fakik göz içi mercek ameliyatı’, korneası yeterince kalın olmayanlara da ‘PRK’ adı verilen lazer tekniğini kullanılabiliyor.”


Ameliyat öncesi kapsamlı tetkikler yapılıyor

Lazerli göz tedavileri öncesinde ameliyata aday hastalara göz muayenesinin yanı sıra birtakım tetkikler de uygulanıyor. Ortalama 15 saat süren incelemeler kapsamında; bilgisayarlı göz numarası ölçümü, gözlüklü ve gözlüksüz görme seviyesinin tespiti, göz numaralarının tespiti, biyomikroskopi (gözün mikroskopla muayenesi), kornea tomografisi (kornea haritası incelemesi), kontrast duyarlılığın ölçülmesi, pakimetri (kornea kalınlığı ölçümü), tonometri (göz içi basıncının ölçülmesi), pupillometri (göz bebeği genişliğinin ölçülmesi) ile damlalı fundus muayenesi (göz bebeğini genişleterek, gözün retina tabakasının incelenmesi) yer alıyor.

Yapılan tetkiklerin ardından ameliyat edilebileceği belirlenen hastalara uygulanan femtoLASIK yöntemiyle uzak görüş tedavisi, iki göz için toplam 15 dakika sürüyor. Uyuşturucu damlayla yapılan bu işlemle, her iki gözün aynı seansta tedavi edilebildiğini söyleyen Prof. Dr. Coşar, yöntemin uygulandığı miyopi hastalarında gözlüksüz uzak görüş beklentisinin yüksek oranda olduğunu belirterek, “Eğer tamamen iyileşme olmazsa yani gözünde derece kalan ve kornea kalınlığı yeterli olan hastalara, ilk işlemden altı ay sonra ikinci lazer uygulaması yapılabiliyor” diyor.


Kimler LASIK olamaz?

✱ Gebe ve emziren kadınlar.
✱ Diyabeti kontrol altında olmayanlar.
✱ Romatizma hastalığı bulunanlar.
✱ AIDS hastaları.
✱ Keratokonus hastaları.
✱ Ciddi göz kuruluğu bulunanlar.
✱ Katarakt hastaları.


__________________
Gülümsün Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.01.19, 23:38   #2
Tam Üye

Rapİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2019
Konular: 33
Mesajlar: 294
Ettiği Teşekkür: 985
Aldığı Teşekkür: 1054
Rep Derecesi : Rapİ şöhret ötesinde bir itibarı vardırRapİ şöhret ötesinde bir itibarı vardırRapİ şöhret ötesinde bir itibarı vardırRapİ şöhret ötesinde bir itibarı vardırRapİ şöhret ötesinde bir itibarı vardırRapİ şöhret ötesinde bir itibarı vardırRapİ şöhret ötesinde bir itibarı vardırRapİ şöhret ötesinde bir itibarı vardırRapİ şöhret ötesinde bir itibarı vardırRapİ şöhret ötesinde bir itibarı vardırRapİ şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Görme Sorunları Lazerle Tedavi Edilebiliyor

Bilgiler için teşekkürler Gülümsün. Herkes lazer ameliyatı olamaz. Bu konu iyi araştırılıp karar verilmeli.
__________________
Rapİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Rapİ'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.19, 21:40   #3
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,498
Ettiği Teşekkür: 79297
Aldığı Teşekkür: 75320
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Görme Sorunları Lazerle Tedavi Edilebiliyor

Tüm hastalıklar lazerle giderilemiyor. Göz tembelliği gibi...
Sonuç ise herkeste aynı olmuyor. Ameliyat olup da aradan bir süre geçtikten sonra başka sorunlar yaşayanlarda küçümsenmeyecek kadar fazla.
Çok iyi araştırmak lazım.
__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.19, 23:06   #4
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1766
Mesajlar: 10,017
Ettiği Teşekkür: 53487
Aldığı Teşekkür: 38035
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Görme Sorunları Lazerle Tedavi Edilebiliyor

Gözerim yüksek derecede miyop ve ayrıca da astigmatım var. Bildiğim kadarıyla derecelerimin yüksek oluşundan dolayı lazer tedavisi olsam da, gözlerimin sıfırlanamayacak oluşu. O nedenle de gözlük ve lense devam.

Etrafımda lazer tedavisi olanlar var, kimileri çok memnun. Şikayetleri yok. Kimileri de gün ışığına bakamama ve gece araba kullanamama gibi sorunları var.

__________________
Gülümsün Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
edilebiliyor, görme, lazerle, sorunları, tedavi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 12:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.