Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Göz Hastalıkları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 17.08.11, 05:14   #1
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Liaaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Konular: 591
Mesajlar: 5,041
Ettiği Teşekkür: 41966
Aldığı Teşekkür: 21893
Rep Derecesi : Liaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Basedow Hastalığı


Basedow Hastalığı
Eskiden Basedow hastalığının nedeninin hipotalamus-hipofiz çiftinin aşırı çalışması olduğu sanılmış, ama günümüzde bu nedenin var.Gİsa bile, oldukça ender raslandığı aşağı yukarı anlaşılmıştır. Son yıllardaki biyolojik araştırmalar, doğrudan, doğruya bağışıklıkla ilgili bir nedene yöneltilmiştir. Hastalığın kökeninin bağışıklık mekanizmasında olduğundan yana bir kanıt, Basedow hastalığı olan kişilerin kanında TSH gibi tiroyit bezini uyarabilen, LATS harfleriyle «uzun etki süresinde tiroyit bezini uyaran» anlamında ingilizce sözcüklerin ilk harfleri) tanımlanan anormal bir imünoglobülin bulunmuş olmasıdır.


TEŞHİS

Basedow hastalığına aşırı işlevli tiroyit adenomundan daha çok raslanır; erkeklerde ender görülür.

Klinik belirtiler

Hastalığın başlangıcı genellikle ilerleyicidir. Bir Basedovv hastalığının ruhsal duyusal bir sarsıntıdan, bir kızgınlıktan sonra apansızın yerleşmesine çok ender raslanır.

Göz belirtileri
Başlıca belirti olan göz fırlaklığı, hastanın yüzüne asık bir görünüm verir. Bu görünümün sonradan yerleştiği, hastanın eski fotoğraflarıyla karşılaştırma yapılırsa doğrulanır. Gözyuvarlarında gerçek bir öne çıkma sözkonusudur. Genellikle iki yanlı ve bakışımlıdır; ama bir tek gözde başlayıp, bakışımsız da olabilir. Gözün öne çıkışı, ekseni yönünde olur ve göz kapakları kapalıyken göze bastırılırsa, azaldığı görülür.

Bu arada başka göz belirtilerine de rastlanabilir:
Göz kapakları ödemi; göz hareket sinirlerinde felç; uyurken göz kapaklarının kapanmasında bozukluk; daha ender olarak göz kapaklarının kısılması.

Kaval kemiğin ön yüzünde miksödem

Daha ender görülen, bulunduğunda teşhis açısından çok değerli olan bir belirtidir. Hastanın kanında LATS bulunduğunu yansıtır. Her iki bacağın yan yüzlerinde, alt bölümde (ayak bileğinin üstünde) yerleşir. Derinin kalınlaşması ve sertleşmesiyle yansır. Hafifçe duyarlı, pembe ya da kırmızımsı renkte olabilir. Özellikle, ayakta sonlanan alt sınırı çok belirgindir. Miksödem adı, daha ilerde göreceğimiz, tiroyidin aşırı çalışması sonucu değil, tersine, tiroyit yetmezliği sonucu gözlenen dokuların ödemine benzediği için verilmiştir.

Tamamlayıcı muayeneler Röntgen incelemeleri

Guatrın göğsün üst bölümünde, göğüs kemiğinin arkasında devam edip etmediğini araştırmak için uygulanırlar.
Radyoaktif iyotla (iyot 131) yapılan incelemeler

Her hastaya mutlaka uygulanmalıdırlar. İyot 131′in bağlanma eğrisi niteleyicidir. İlk saatlerde çok hızlı yükselir, 6. saate doğru tepe noktasına erişir. Sonra, Basedow hastalığına özgü «kaçış açısı» nı çizerek iner. Bu eğrinin görünümü, iyot 13li çok çabuk ve fazla miktarda bağlayan, iyotlu tiroyit hormonlarını çabucak yapıp salgılayan tiroyit bezinin aşırı çalışmasını ortaya koyar.

Tiroyit iyot 131 dağılım çizelgesi, guatrın anatomik sınırlarını gösterir ve özellikle göğüs boşluğuna uzanan bir guatrı ortaya çıkarabilir. Genellikle, radyoaktif iyodun tutulması yoğun, ama türdeş ve bakışımlı görünümdedir.

Bütün bu incelemelerin, hiç bir ilaç verilmeden önce yapılması gerektiğini unutmamak gerekir. Bazı ilaçlar, teşhisin temel öğeleri olan bu incelemeleri önemli ölçüde bozabilir: İyotlu maddeler, yapay tiroyit hormonları karşıtı ilaçlar; v.b.

T3′le durdurma deneyi CWerner testi) olumsuzdur; bu, tiroyit bezinin, hipotalamus ön hipofiz sistemine bağlı olmadan kendi başına çalıştığını ortaya koyar.

İyotlu tiroyit hormonlarının bedende aşırı yapımı, kanda PBΒnm yükselmesine yolaçar.

Bazal metabolizma artmıştır ve asil refleksi çiziminde, kasların yarı gevşeme süresinin kısaldığı görülür.

EVRİM

Gerekli tedaviler uygulanınca, oldukça önemli bir düzelme gözlenebilir. Ama tedavisiz bırakılırsa, öteki bütün tiroyidin aşırı çalışmalarında olduğu gibi, Basedovv hastalığında da ihtilatlar belirir,’üstelik bunlara hastalığa özgü tehlikeler eklenebilir. Sözkonusu tehlikelerin en önemlisi göz fırlaklığının aşırı artması ve görme bozuklukları, gözün dış kaslarının hareket yeteneklerinin bozulması, saydam tabaka yaraları (çünkü saydam tabaka artık birbirine kavuşamayan göz kapakları tarafından korunamaz) gibi ihtilafların eklenmesidir.

TEDAVİ

Tedavi, hemen her zaman, tiroyidin çıkarılmasıdır. Bununla birlikte, hastalığın hafif durumlarında ilaçla tedavi yöntemleri de kullanılabilir.


alıntı
__________________
Liaaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Liaaa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.08.13, 00:01   #2
Kroniköğrencideğilartık:D

Mathematician - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 298
Mesajlar: 3,143
Ettiği Teşekkür: 12772
Aldığı Teşekkür: 17401
Rep Derecesi : Mathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Basedow Hastalığı

Basedow hastalığında ellerde titreme, kalp çarpıntısı, aşırı terleme, yorgunluk, halsizlik, gözlerde dışarı fırlama gibi belirtiler vardır. Bu belirtilerin sizde olduğunu düşünüyorsanız her şeyden önce mutlaka doktorunuza gitmeniz gerekir. Çünkü bu hastalık kendiliğinden geçen değil, mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
__________________
Mathematician isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mathematician'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.08.13, 02:20   #3
» İsyankar Zır Deli «

Inatci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2013
Konular: 126
Mesajlar: 2,280
Ettiği Teşekkür: 7935
Aldığı Teşekkür: 12307
Rep Derecesi : Inatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Basedow Hastalığı

Bu hastalığı hiç duymamıştım,bilgilendirme için teşekkürler.
__________________
Inatci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Inatci'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.08.13, 23:08   #4
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,380
Ettiği Teşekkür: 83912
Aldığı Teşekkür: 79573
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Basedow Hastalığı

İlk defa duyduğum bir hastalık. Tedavi süreci de epey uzun ve sabır gerektiren bir hastalık anladığım kadarı ile.

Bilgilendirme için teşekkürler Liaa.

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.12.13, 14:06   #5
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8178
Mesajlar: 30,084
Ettiği Teşekkür: 109185
Aldığı Teşekkür: 158495
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Basedow Hastalığı

Bu hastalık ismini ilk defa duyuyorum. Nadir de olsa, gözleri yuvalarından fırlamış insanlar görmüşlüğüm vardır. Fakat anlamını nedenini bilmiyordum.

Bilgiler için teşekkürler Liaaa.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.12.13, 16:21   #6
« Gün Batımı »

Cansuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Konular: 1857
Mesajlar: 6,257
Ettiği Teşekkür: 18575
Aldığı Teşekkür: 30880
Rep Derecesi : Cansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Basedow Hastalığı

Tiroide bağlı olduğu için Guatır hastalığının belirtileri gözüyor bu hastalıkda da..

O zaman bütün vücut dengesi bozuluyordur..


Teşekkürler @Liaaa
__________________
“Gittin mi büyük gideceksin!
Ayrılık bile gurur duyacak seninle..
”


Cansuyu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
basedow, hastalığı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hastalıklar - Teşhis ve Tedavi Yöntemleri -Alfabetik Sıralı Kartal İnsan Sağlığı ve Hastalıklar 168 15.03.16 16:48
Gece Yanığı (Zona) Hastalığı DAMLA İç Hastalıkları 12 24.05.15 22:33
Taktı mı Takanların Hastalığı; Takıntı Minerva Psikoloji 4 13.03.15 15:59
Atatürk' Hastalığı ile İlgili Tezler ReaL Atatürk Kimdir? 4 05.10.10 11:41
Eğlenceli tıp sözlüğü DAMLA Sağlığımız İçin Püf Noktaları 11 04.02.09 18:58


WEZ Format +3. Şuan Saat: 08:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.