Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Göz Hastalıkları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 09.04.13, 17:52   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8178
Mesajlar: 30,084
Ettiği Teşekkür: 109185
Aldığı Teşekkür: 158495
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Gözler de Yaşlanır


Gözler de Yaşlanır

40 yaşın üzerindeyseniz ve 50 cm'den yakına getirilen objeleri görmekte zorluk çekiyorsanız 'presbiyopiniz' başlamış demektir...

40 yaşın üzerindeki kişilerde yaşa bağlı yakın görmenin bozulması olarak tanımlanan Presbiyopi ile ilgili merak edilenleri Hisar Intercontinental Hospital Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Op. Dr. Rıza Kurna anlattı.Uzaktaki bir cismin yakına gelmesiyle beyne ulaşan uyarı, sinirler aracılığı ile göze iletilir. Burada gözün "silier cisim" denen bölgesinde kasların kasılıp gevşemesiyle buna bağlı lifler gerilir ya da gevşer. Liflerin kasılmasıyla lens kalınlaşarak kırıcılığı artar ve yakını görür hale geliriz. Fakat göz, yaşa bağlı olarak bu yeteneğini kaybeder. Yaş ilerledikçe kasların kasılma gücünün azalması ve göz merceğinin ağırlığının artması ile yakında görebildiğimiz noktalar gözden uzaklaşır. Bu durumda yakını görebilmek için gözlük veya multifokal kontakt lensler kullanılabilir. Ya da bazı cerrahi girişimler ile yakın görüş sağlanabilir.

Presbiyopi hastaları cisimleri 50 cm’den daha yakına getirdiklerinde görmede zorluk yaşar; bu nedenle cisimleri gözlerinden uzaklaştırarak görebilirler.


Presbiyopi


Dünyada bu konuyla ilgili uygulanan birçok tedavi yöntemi bulunur. Şu an presbiyopi tedavisi için tüm dünyada en güvenilir ve kabul edilen yöntemler başta korneal inlay (Kamra) ve ardından multifokal göz içi mercek uygulamalarıdır. Diğer uygulamalar ise; Intracor, Supracor ve Presbylasik lazer uygulamaları, Skleral implant uygulamaları, CK uygulamalarıdır. Bu uygulamaların bir kısmında korneada geri dönüşümsüz yapısal değişiklik oluşmakta ( lazer uygulamaları ) ; bir kısmında ise kısa süre içinde geri dönüş görülmektedir.


Kamra Inlay tedavisiKamra Inlay tedavisi yaşa bağlı yakın görme problemini tedavi etmek amacıyla geliştirilmiş pek çok göz hekimi tarafından tercih edilen güvenilir bir tedavi yöntemidir. Tedavi, Femtosaniye Lazer ile gözün en dış katmanı olan kornea içine yerleştirilen, göz yapısı ile uyumlu mikro bir implanttır. Kamra Inlay tedavisinde operasyon, başından sonuna kadar sadece damla anestezisi ile yapılır. Intralese Lazer ile korneada kusursuz bir kapak oluşturulur. Eğer hastada uzak görme problemi de varsa önce lazer tedavisi ile bu problem giderilir; hemen ardından Kamra yerleştirilerek flap kapatılır.

Uzak problemi olmayan kişilerde ise inlay için özel bir cep oluşturulur. Yine intralase laser ile operasyon süresince herhangi bir ağrı hissedilmez. Tedavi yaklaşık 10 dakika içinde tamamlanır. Tedavi sonrasında dikiş ya da bandaj kullanılmaz. Operasyonun ardından hasta 15 dakika dinlendikten sonra taburcu edilebilir ve hemen ertesi gün sosyal yaşantısına dönebilir. Tedavi, lazer tedavisi ile kombine edildiğinde hem yakın hem de uzak görme kusurunu düzeltir. Diğer presbiyopi tedavilerinin aksine Kamra Inlay tedavisinde yakın görmede olumsuz herhangi bir değişiklik olmamakla birlikte aynı operasyonda uzak görme sorununa da çözüm getirilir.


Multifokal göz içi lens tedavisi


Multifokal göz içi lens tedavisinde gözün içindeki lensin alınıp yerine birden fazla odağı olan mercek konulur. Bu merceklerde çeşitli halkalar mevcuttur. Bu halkaların bir kısmı uzağı, bir kısmı da yakını görmeyi sağlar. Böylece görmeyi sağlayan gözdeki görme noktasının üzerine hem uzaktaki hem de yakındaki görüntüler net olarak düşer. Hastalar bir adaptasyon dönemi sonrası uzak ve yakın görüntüleri algılayarak sorunlarından kurtulmuş olurlar.


Tedavinin bir diğer avantajı ise, katarakt ameliyatı olması gereken hastalarda aynı seansta hem kataraktı yok etmesi hem de uzak ve yakın görme problemine çözüm bulmuş olmasıdır. Bu tedaviyi olan hastaların ileride katarakt ameliyatı olmasına ihtiyaç kalmaz. Hasta öncelikle detaylı bir muayeneden geçirilir. Her hastanın gözü bu tip bir ameliyata uygun olmayabilir.

Kataraktı olan hastaların mesleği, yaşı, sosyal aktivitesi, okuma alışkanlığı, entelektüel düzeyi de hasta seçiminde önem taşır. Uygun hasta seçimi, uygun teknik, ameliyatın gerçekleştirildiği ortam ve mesleki tecrübe ve tabii ki doğru mercek seçimiyle yapılacak bu ameliyatlarda yüksek başarı oranı görülür.
Kaynak
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
16 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.04.13, 18:00   #2
Huysuz ve Tatlı Kadın

Duayen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 198
Mesajlar: 4,138
Ettiği Teşekkür: 52791
Aldığı Teşekkür: 25547
Rep Derecesi : Duayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisi
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Gözler de Yaşlanır

Yeni teknolojiyle katarakt ameliyatları on dakikada yapılıyor artık. Ertesi günde gözler cam gibi oluyor. Sıkıntılar eskidenmiş.

Teşekkürler Canancım, bizim yaşımızdakiler için önemli bir konuydu bu.
Duayen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.04.13, 22:26   #3
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Liaaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Konular: 591
Mesajlar: 5,041
Ettiği Teşekkür: 41966
Aldığı Teşekkür: 21893
Rep Derecesi : Liaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Gözler de Yaşlanır

Temel bir olay.

Yaşam süresi boyunca, hızla artan yaşlılık belirtisi.

Ellerine sağlık, teşekkürler Canan.
__________________
Liaaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Liaaa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.05.13, 22:03   #4
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2663
Mesajlar: 31,274
Ettiği Teşekkür: 172170
Aldığı Teşekkür: 185912
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Gözler de Yaşlanır

Dünya Göz Hastanesi'nde muayene olup, göze mercek takma operasyonu ile ilgili muayeneleri oldum, gözlerim uyumlu imiş.

Ama Hastane Baştabip Yardımcısı gözlük senin ihtiyaçlarını karşılar dedi. Açıkçası pek tavsiye etmedi.

Merak edip, bu operasyonun fiyatını sordum, bir göz 4.500 TL. Üstelik yine gözlük kullanma durumu da mevcut imiş..

__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.05.13, 22:59   #5
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,380
Ettiği Teşekkür: 83912
Aldığı Teşekkür: 79573
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Gözler de Yaşlanır

Bu konuyu daha önceden araştırmıştım. Özellikle kontrol zamanlarım geldiğinde. 12 yaşımdan beri gözlük kullanıyorum ki kullanmaya başlamada çok geç kalmışım. Astigmat, hipermetrop ve göz tembelliği teşhişi konulmuştu. Yaşım ilerleyince de Presbiyop kaçınılmaz denilmişti.
Göz tembelliği yüzünden her altı ayda bir kontrole götürüyordu babam. Sol gözüm tembelliği çok abartmıştı. Bazen altı ayı da bulmuyordu. Bir şekilde gözlüklerim kırılıyordu babam da hadi bakalım belki numarada düşüş vardır diye götürürdü. Ama astigmat ile hipermetrop birleşince ve sağ göz tüm görme işlemini üstüne alınca dayanılmaz baş ağrıları oluyordu.

Dünya göz hastanesi ilk ülkemize geldiğinde ve tür operasyonlarda başarı olduklarından dolayı babam paraya kıymıştı. Muayene sonuçunda gözlerimin operasyona uygun olduğunu ama göz tembelliği yüzünden yine gözlükleri kullanmak zorunda olduğumu söylemiştiler.

Yani kısacası babam bütçede benim gözlükler için yine pay ayırmak zorunda kaldı.
Kendi ayaklarım üzerinde durmaya başlayınca babam kurtuldu ama ben kurtulamadım. Her kontrol zamanı yaklaştığında hani tıp ilerlemiştir her sorunu çözülür babında araştırmalarım sürüyor ama yine aynı köşeye dönüyorum.
Yaş ilerledi ve bünye yaşlandığı gibi canımmmm güzel gözlerimde yaşlandı. İnceltilmiş ve kırılmaz cam, aynı anda çift gözlüğe mahkumiyetim sürüyor.
__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.05.13, 23:05   #6
Kahraman Tazeoğlu

AFiLi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2010
Yaş: 27
Konular: 641
Mesajlar: 2,773
Ettiği Teşekkür: 5291
Aldığı Teşekkür: 13574
Rep Derecesi : AFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura about
Ruh Halim: Eglenceli
AFiLi - AİM üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Gözler de Yaşlanır

off off ben de çok çekiyorum bu gözlerden inşallah ilerlemesi durunca tedavi olacağım zoruma giden de her an gözlük takmak
__________________
Bütün şairler sana mı aşıktı ki,
Okuduğum her şiirde sen varsın..


Nazan Bekiroğlu
AFiLi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz AFiLi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.05.16, 17:47   #7
Uzman Üye

Ahmet Arif Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2014
Konular: 12
Mesajlar: 1,471
Ettiği Teşekkür: 4877
Aldığı Teşekkür: 6150
Rep Derecesi : Ahmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği var
Ruh Halim: Depresyonda
Standart Cevap: Gözler de Yaşlanır

Gayet yakından takip etmem gereken bir konu.
Teşekkürler @Canan Hanım.
__________________
Ahmet Arif Hoca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Ahmet Arif Hoca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.05.16, 18:34   #8
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8178
Mesajlar: 30,084
Ettiği Teşekkür: 109185
Aldığı Teşekkür: 158495
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Gözler de Yaşlanır

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ahmet Arif Hoca Mesajı göster
Gayet yakından takip etmem gereken bir konu.
Teşekkürler @Canan Hanım.

Ahmet Arif Hoca resimleri yeniden ekledim.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.05.16, 18:36   #9
Uzman Üye

Ahmet Arif Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2014
Konular: 12
Mesajlar: 1,471
Ettiği Teşekkür: 4877
Aldığı Teşekkür: 6150
Rep Derecesi : Ahmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği var
Ruh Halim: Depresyonda
Standart Cevap: Gözler de Yaşlanır

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster

Ahmet Arif Hoca resimleri yeniden ekledim.
Güncellemekte fayda var. Bu başlıkları misafirleri takip ederek buldum ben de
Çok okunuyor sanırım.
__________________
Ahmet Arif Hoca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Ahmet Arif Hoca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.05.16, 18:42   #10
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8178
Mesajlar: 30,084
Ettiği Teşekkür: 109185
Aldığı Teşekkür: 158495
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Gözler de Yaşlanır

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ahmet Arif Hoca Mesajı göster
Güncellemekte fayda var. Bu başlıkları misafirleri takip ederek buldum ben de
Çok okunuyor sanırım.
Bunun gibi ziyaretcisi çok olup da, resimleri silinmiş konulara rastlarsan, haber ver lütfen

Teşekkür ederim
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
görme, gözler, korneal, tedavi, yakın, yaşlanır


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gözler Kalbin Aynasıdır Mathematician Türk Sanat Müziği 17 04.01.19 14:39
Gözler Ağlamasın! Alem-i Sır Resimli, Resimsiz Şiirler 0 04.04.12 12:59
Gözler Önemli Arkadaşlar ;) Papazulya Saç, Cilt ve Vücut Bakımı 10 14.09.11 23:16
Gözler Buluşunca Kardelen26 Resimli, Resimsiz Şiirler 1 31.10.09 23:55


WEZ Format +3. Şuan Saat: 09:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.