Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi Gel kuçu kuçu...


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 16.12.13, 13:47   #1
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1595
Mesajlar: 7,983
Ettiği Teşekkür: 29682
Aldığı Teşekkür: 35058
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Exclamation Boğaz'ın Gizemli Misafirleri: Yelkovan Kuşu

Boğaz’ın Gizemli Simgesi: Yelkovan Kuşu
Gün olur,başımı alır giderim,
Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda
Şu ada senin,bu ada benim,
Yelkovan kuşlarının peşi sıra.
Dünyalar vardır,düşünemezsiniz;
Çiçekler gürültüyle açar;
Gürültüyle çıkar duman topraktan;
Hele martılar,hele martılar,
Her bir tüylerinde ayrı telaş!..
Gün olur,başıma kadar mavi;
Gün olur,başıma kadar güneş;
Gün olur,deli gibi...

Orhan Veli.

İstanbul’da bir yakadan diğerine vapurla geçerken Boğaz’ın bir-iki karış üzerinden sürüler halinde ve ahenk içinde uçan koyu renkli kuşlar görürüz. Albatrosların yakın akrabası olan, ancak çoğu kez dikkatimizden kaçan bu kuşlar, İstanbul Boğazı’nın en sık rastlanan deniz kuşları olan yelkovanlardır (Puffinus yelkouan). Bilimsel isimlendirmesini de Türkçeden almış olmasına rağmen Türkiye’de henüz yelkovanların üredikleri yeri, yani kolonilerini keşfedebilmiş değiliz. Bu nedenle İstanbul Boğazı’nın, hatta belki İstanbul’un simgesi sayılacak bu gizemli kuşların Türkiye kıyılarında nerede üredikleri, kesin popülasyonu ve türün kritikliği hakkında elimizde ne yazık ki kesin bilgiler yok. Ancak yakın zamandaki çalışmalarımızla bu kuşların dünya üzerinde en büyük popülasyon geçişine sahip olan şehrin İstanbul olduğunu anlamış bulunuyoruz.


YELKOVAN İZLEME PROJESİ 2010’DA BAŞLADI

Aslında “BirdLife International”ın 2004 tarihli verilerine göre, türün dünya popülasyonunun 53 bin çift civarında olduğu düşünülüyordu. Bugüne dek kaydedilen en yüksek geçiş rakamları ise 47 bin ile Ege’de irili ufaklı binlerce adaya sahip olan Yunanistan ve 15 bin ile Bulgaristan’a aitti. Türkiye’deki rakamları öğrenebilmek için 2010’dan başlayarak “Yelkovan İzleme Projesi” kapsamında bu gizemli türleri takibe aldık.

Yelkovan İzleme Projesi’nin hedefi, türün İstanbul Boğazı’ndaki geçişleri ve sayıları hakkında yıllık ve mevsimsel detaylı bilgi toplamak ve bu alanda Deniz Önemli Kuş Alanlarının(ÖKA) belirlenmesi için gerekli veri tabanını oluşturmak olarak belirlendi.

Ege’yi Karadeniz’e bağlaması nedeniyle İstanbul Boğazı’ndaki sayımlar bu türün Doğu Akdeniz’deki popülasyonunu belirleme ve izleme açısından kilit öneme sahipti. İstanbul Boğazı’nda her mevsim ve günün değişik saatlerinde yoğun olarak yürütülen sayımlar sayesinde yelkovan kuşlarının popülasyonundaki senelik değişimler dahi izlenebilecekti.

DÜNYADAKİ EN BÜYÜK POPÜLASYON GEÇİŞİ TÜRKİYE’DE

Nitekim projede elde edilen sonuçlar hem bizleri hem de Avrupalı araştırmacıları şaşırttı. 4 Şubat 2012 tarihinde araştırmacı Dilek Şahin liderliğinde yapılan sayımlarda sabahtan öğlene kadar sadece dört saat içinde İstanbul Boğazı’ndan güneye doğru inen yelkovan kuşlarının sayısının 73 binin üzerinde olduğu tespit edildi. Türkiye’de tür üzerine yapılmış olan bu ilk sistematik izleme çalışması ile Avrupa kuş gözlem camiasında gözler bir anda Türkiye’ye çevrildi. Dünya üzerinde en büyük popülasyon geçişine sahip olan ülke bizdik.

Çalışmalar sürdürülürken 2013 yılında küçük ölçekli doğa koruma projelerine fon sağlayan İngiliz kuruluş “Rufford Small Grants” desteği alındı. Bu destek sayesinde ekip, çalışma alanını genişleterek Çanakkale Boğazı’nda da sistemli sayımlar ile izleme çalışmasını başlattı.

Kuruluşun desteği sona ermiş de olsa, projenin öneminin farkında olan ekip, bu projeyi gönüllü kuş gözlemcileri ile yaşatmaya devam ediyor.


İSTANBUL’UN EN ESKİ GİZEMLERİNDEN BİRİ


Kara sayımları bu iki boğazda devam ederken, bir yandan da Marmara Denizi içerisinde tekneden sayım yaparak tür hakkında daha detaylı veri toplanıyor. Türün İstanbul ve Türkiye kıyılarında nerelerde ürediği önünde sonunda aydınlatılacak. Ve İstanbul’un en eski gizemlerinden biri böylece aydınlatılmış olacak.


TEK YAVRU, BOL GİZEM


Yalnızca Akdeniz Havzası’nda yaşayan (ve bu bölgeye endemik olan) bu hassas türler ıssız adalarda veya yerleşimden uzak kıyılarda, kayalık alanlarda ürüyorlar. Yuvalarını yüzeyden 1-1,5 metre derinlikteki oyuklara yapıyor ve bu yuvaları saklamak için yalnızca geceleri ziyaret ediyorlar. Bu kadar gizliliğin bir nedeni var tabii: Senede yalnızca bir defa ve bir yumurta bırakan yelkovanların kuluçka ve bakım evreleri yaklaşık 6 ay sürüyor. Bu nedenle bu tek yavrunun korunması için her türlü önlemi almaları gerekiyor.

Ancak bu denli gizlilik de her zaman yeterli gelmiyor. Bu tip alanlara insan aktiviteleri ile taşınmış fare ve kediler yelkovan kolonilerine çok büyük zarar veriyorlar. Doğal düşmanları ise martı gibi daha büyük kuşlar. Türün çalışıldığı ülkelerde üreme alanlarından farelerin uzaklaştırılması sonucu türün üreme başarısının ciddi ölçüde arttığı gözleniyor.


GERÇEK DENİZ KUŞU SİMİT YEMEZ


Yelkovanlar bir deniz kuşudur. Yani yaşamının büyük kısmını tatlı suya ihtiyaç duymadan açık denizlerde geçirir. Karaya yalnızca üremek için gelir ve yüksek oranda deniz yaşamındaki diğer organizmalara bağımlıdır. Yani vapurdan simit attığımız martılar gibi değildir. Gerçek deniz kuşlarına simit yediremezsiniz, onlar balık ya da deniz omurgasızları ile beslenmeyi tercih ederler. Yine onları deniz kenarında kaldırımlarda veya karabataklar gibi denizin ortasındaki şamandıralarda dinlenirken de göremezsiniz. Onlar o sırada açıklarda yorulmaksızın uçuyordur.


ŞUBATTA KUŞ SAYIMI VAR


Araştırmalar gösteriyor ki, Boğaz’daki geçişler özellikle çiftleşme ve yumurta bırakma evresinin hemen öncesinde, şubat ayı başında zirve yapıyor. Dolayısıyla önümüzdeki senelerde şubatın ilk haftası her gün ve gün boyu yapılacak sayımlar ile çok değerli veriler ortaya konulabilir.

Yelkovanların gizemini aydınlatmaya yönelik İzleme Projesi bugün gönüllülerin desteği ile devam ediyor. Yelkovanlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve bu türün gizemini çözmeye yardım etmek isterseniz sayımlara katılarak proje ekibimize destek olabilirsiniz.

***

Yelkovanların özellikleri


Üst kısımları koyu, alt kısımları açık renkli, orta boy bir kuş olan Yelkovanlar Tüpburunlular ailesine üyedir ve Albatros kuşları ile de yakından akrabadır. Bu ailenin en tipik özelliği türlerin gagalarının üzerinde deniz suyundaki fazla tuzu dışarı atmaya yardımcı olan tüp benzeri yapılar taşımasıdır. Yelkovanları İstanbul Boğazında sürüler halinde, denizin hemen yüzeyinden hızlıca ve ahenk içerisinde uçarken gözlemleyebilirsiniz. Özellikle kışın sayısı on binlere ulaşan bu gizemli tür, bütün güzelliğine karşın ne yazık ki yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

***

Dilek Şahin / İKGT kimdir?

2005 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Biyoloji eğitimine başladı. Eğitimi boyunca Zooloji ve Ekolojiye ilgi duydu. 2008 yılında kuş gözlemine başladıktan sonra 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde Kuş Ekolojisi üzerine Yüksek Lisans eğitimine başladı. 2010 yılında hayal türü olan yelkovan üzerine İstanbul Boğazı Yelkovan İzleme Projesinde araştırmacı olarak çalışmaya başladı. 2012 yılında proje için Rufford Small Grants Foundation’dan fon kazandı. Türkiye ve Avrupa’da deniz kuşları hakkında çeşitli sempozyum ve çalıştaylara katıldı, projelerde gönüllü çalıştı. Hâlâ yelkovanları izlemekte ve deniz kuşu koruma çalışmaları ile ilgilenmektedir.

***

Detaylı bilgi için:

Yelkouan Shearwater Project – Turkey: Assessment of seasonal and daily movements and numbers of Yelkouan Shearwater in the Marmara Sea
www.facebook.com/yelkouanshearwater
https://twitter.com/medyelkouan
Dilek Sahin | The Rufford Small Grants for Nature Conservation
yelkovanizlemeprojesi@gmail.com
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.12.13, 14:09   #2
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,171
Ettiği Teşekkür: 30366
Aldığı Teşekkür: 18727
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Boğaz'ın Gizemli Misafirleri: Yelkovan Kuşu

Evlatlarını koruma içgüdüsüyle sadece akşamları yapılan ziyaret ve bir tek yumurta bırakmaları çok ilğinç. Sanırım hiç görmedim bu kuşları, nesilleri bitmezse şayet görmek isterim.


Teşekkürler SerseriGezgin.
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.12.13, 18:18   #3
Yasaklı Üye

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,658
Ettiği Teşekkür: 79421
Aldığı Teşekkür: 37485
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: Boğaz'ın Gizemli Misafirleri: Yelkovan Kuşu

Ilk defa adini duydum ve bu kusun kendisini gördüm. Gerci Istanbul nireee benim memleket nireee Ellerine saglik SerseriGezgin..
CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
boğazın, deniz, gizemli, istanbul, kuşu, misafirleri, yelkovan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Stonehenge | Sırrı Çözülemeyen Gizemli Yapılar Kartal Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar 13 27.02.18 02:29
Yelkovan Kuşu - Puffinus sp. Lilium Hayvanlar Alemi 2 03.11.14 15:37
Boğazın Kuğuları Vapurlar | Şirket-i Hayriye Banemin Marmara 26 30.04.14 22:31
Gizemli Kadın | La Femme du Veme (Woman in the Fifth) | 15 Haziran 2012 LaLe Sinema Afiş ve Tanıtımları 0 11.06.12 13:58
Secret Journey | Gizemli Yolculuk | 27.11.2009 DarkAngeL Sinema Afiş ve Tanıtımları 0 26.11.09 18:24


WEZ Format +3. Şuan Saat: 01:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.