Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi Gel kuçu kuçu...


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 23.03.14, 01:38   #1
Yasaklı Üye

Slower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Yaş: 29
Konular: 122
Mesajlar: 2,712
Ettiği Teşekkür: 14055
Aldığı Teşekkür: 8538
Rep Derecesi : Slower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisi
Ruh Halim: Cok Dertli
Standart Beyaz Köpek Balığı

Beyaz Köpek Balığı


Yaygın Adı: Büyük Beyaz Köpek Balığı (Beyaz sivri burun, mavi sivri burun, adam yiyen, Tommy, ölü köpek balığı, kuyruk, beyaz ölüm)

Bilimsel adı: Carcharodon carcharias

Familya: Lamnidae

Takım: Lamniformes

Boyutları: Ortalama boyları 5,5-6 m arasındadır. Ancak ele geçirilen örneklerden 11 m maksimum uzunluğunda olanları kayda geçmiştir.Fiziksel Özellikleri: Torpido şeklinde gövde, konik sivri burun, üst ve alt çene dişleri çok benzer ve kenarları testere tırtıklı, üst dişler biraz daha geniş, gövdenin üst kısmı griden kahverengi tonlarına kadar değişir. Düzgün olmayan bir çizgi, gövdenin üst yarısını, beyaz olan alt yarısından ayırır.Yaşam Çizgisi: Yavrulayan türlerdir. Bir yıla yakın hamilelikten sonra 5-14 tane yavrularlar. Olgun dişlerde göğüs yüzgeçlerinde belirgin görülen ısırık izleri vardır. Bu durum erkek beyaz köpek balıklarının, çiftleşme esnasında dişileri ısırdıklarını gösterir.

Beslenme Tarzı: Çoğunlukla kemikli balıklar, ayrıca omurgalı balıklar, deniz kaplumbağaları, deniz kuşları, deniz memelileri, yunuslar, foklar ve deniz aslanlarıyla beslenirler.

Yeryüzünde Dağılımı: Çoğunlukla sıcak iklimler, yarı tropik sular ve ayrıca daha sıcak bölgelerde dağılım gösterirler.

Popülasyon: 10.000 kadar oldukları sanılmakta fakat gerçek rakam bilinmemektedir.Türün Durumu: IUCN: tehlikelere açıktırlar. CITES tarafından listeye alınmamış devasa büyük beyaz köpek balığı mükemmel bir av makinesidir. O ayrıca pek çok insanın en korkulu rüyasıdır. Bunun yanında tüm inanılmaz ününe rağmen, bu köpek balığının bizden korkmak için bizim ondan korktuğumuzdan çok daha fazla sebebi vardır.

Büyük beyaz, en üstün bir avcıdır. Geniş bir çevrede ve çeşitli derinliklerde sıklıkla avlanır. Baskınlık ve yırtıcılık bakımından büyük beyaz, sadece orka, yani açgözlü deniz memelisi olan katil balinalarla yarışabilir.Uzun Mesafe Avcısı: Büyük beyaz köpek balığı yaşamına çok iyi adapte olmuştur. Köpek balığının aerodinamik, torpido şekilli gövdesi ve dev dişlerden oluşan çeneleri vardır. Dişleri düştüğü zaman yerine yenisini koyan bir taşıyıcı bant sistemi görevini yapar. Üstelik algı pilleri, insanın kavrama kapasitesinin üzerinde bir mükemmellikte olup avını 1,6 km uzaktan fark etmesine olanak sağlar.

Büyük beyaz köpek balığı, fok veya denizaslanı gibi avlarını kendisini fark ettirmeden algılar ve hızlıca yanlarına gelir. Av artık saldırıdan kaçmak için çok geç kalmıştır. Köpek balığı saldırdığı zaman ilk ısırık bir saniyeden az sürer, fakat bu kısacık zamanda aşağıdaki hareketler gerçekleşir: Burun kalkar. Alt çene düşer. Üst çene öne çıkar. Üst çene dişleri görünür. Alt çene öne çıkar. Alt çene yukarı çıkar. Alt çene dişleri ava saplanır. Üst çene dişlemek üzere kapanır.

Avlanma tekniğini; uzak mesafeyi araştırmak suretiyle algıladığı avın üzerine son hızla yüzüp, yıldırım gibi atılmak oluşturur ve bu teknikle denizaslanlarını ve fokları avlamakta aşırı derecede başarılıdırlar.

Bu saldırıların yüzde 45’inin başarılı olduğu tahmin edilir ancak daha deneyimli olanlarında bu yüzde 80’lere kadar çıkar. Büyük beyazların uyguladığı bir başka teknik de havaya hoplamalıdır. Bu metot da; köpek balığı kafasını suyun yüzeyine çıkarır ve etraftaki avları araştırır, bunlar genellikle fok sürüleri olur. Fokun üstüne atlarken balık sudan havaya sıçrar, bundan dolayı büyük beyazlar havaya hoplamalarıyla da tanınır.Beslenme Alışkanlıkları Çok İyi Bilinmez: Geniş bir alanda avlanan ve tehlike potansiyeli yüksek olan büyük beyaz gibi türlerin beslenme alışkanlıklarının tespiti için gözlemler yapmak bilim adamlarına aşılmaz zorluklar çıkarır. Yerleri bilinen ve genelde bölgelerinde avlanan bireyler ya da grupların gözlemlendiği durumlarda bile hayvanları ele geçirmek çok zordur.

Bilindiği üzere tamamıyla olgunluğu erişmiş dişiler erkeklerden daha büyüktür (yakalanan en büyük örnekler sıklıkla dişidir) ve bildiğimiz kadarıyla dişiler 4,6 m boya eriştiklerinde cinsel olgunluklarını tamamlar, erkekler bu olgunluğa boyları 3,6 m’ye vardığında ulaşırlar. Olgunluğa erdikleri yaş olarak 10 ve 12 yaşları tahmin edilir. Ayrıca bazı popülasyonların beslenme alanlarında toplandıklarını düşünülür. Kanıtlardan anlaşıldığı kadarıyla çiftleşme dönemi bahar ve yaz aylarıdır ve iç döllenmeyi takip eden hamilelik dönemi bir yıla yakın sürer. Erkekler büyük olasılıkla dişileri çiftleşme sırasında ısırır. Bu davranış diğer türlerde kanıtlanmıştır.

Döllenmeyi takiben yeni embriyolar rahim ya da karın boşluğu olarak görev yapan bir bölüme salınıverirler. Burada anne tarafından rahme bırakılmış yumurta sarısı ile beslenerek gelişir be büyürler.

Bu şekilde beslenen embriyolar yeterli büyüklüğe ulaşırlar ve doğumda yaklaşık 1,5 m büyüklüğünde olurlar. Bir batında meydana gelen yavru sayısı çeşitli olmasına rağmen genelde 5 ila 14 arasında değişir.Çok çeşitli damak zevki: Büyük beyazların menüsünde denizaslanları ve foklar gibi yüzgeç ayaklılar bulunsa da bunları havaların soğuduğu dönemlere rezerv olarak bırakmayı tercih ederler. Çünkü bu zamanlarda köpekbalığının en çok tercih ettiği büyük balıklar, sıcak denizlere göç etmiş olur.

Sezonuna bakmaksızın büyük beyaz köpekbalığı, çok çeşitli av hayvanları ve leşlerle beslenir. Örneğin Akdeniz’de kılıçbalıklarının(xiphiasgladius) menüsünde yer asıldığı bildirilmiştir. Oldukça ağır hareket eden büyük beyaz köpek balığının kılıç balığı gibi çok hızlı yüzen bir avcıyı, nasıl avlayabildiği tam olarak anlaşılamamıştır.

Balinalar ve yunuslar ayrıca büyük beyazın menüsünde yer alır. Buna yavaş yüzen türlerden büyük balinalar (canlısı veya leşi) kadar hızlı yüzen yunuslar ve domuz balıkları da dâhildir.

Çok geniş bir yelpazede yer alan kemikli ve kıkırdaklı balıklar (tırpanlar, vatozlar ve diğer köpekbalıkları), bunun yanında kaplumbağalar, büyük kalamarlar, deniz kuşları ve tüm diğer deniz canlıları büyük beyaz köpek balığının besin grubunu oluşturur.Tehditler: İnsanların bilinçsiz davranışları sebebiyle büyük beyaz köpek balığı sayısında gözle görülür bir düşüş yaşanmıştır. Olta, zıpkın ya da üzerinde çok sayıda kancası olan olta ipi ile direk yakalama, spor amaçlı avlanan balıkçıların temel yöntemleri arasındadır, ayrıca bu faaliyetlerde yakalanan köpek balığı ürünleri nadir, değerli ürün pazarına veya diğer ticaret pazarlarına satılır fakat bu direkt avlanma türün nüfusunun azalmasında büyük rol oynamıştır. Bu tarz sportif faaliyetler bile büyük beyaz popülasyonuna tehdit oluşturmaya yeterlidir; çünkü dişinin yavrulayabilme yaşına gelmesi 10-12 yıl alır ve hayatı boyunca sadece altı kere az sayıda yavru yapabilir.Popülasyondaki tam düşüşün belirlenmesi ve toplam sayılarının hesaplanması zordur. Bunun birçok nedenlerinden bir tanesi, bu köpek balığı tarafından sergilenen göçebe hayat tarzıdır. Bazı türler aynı yeri bölgeleri olarak benimser ve orada yaşarken bir kısmı uzun mesafeler arasında gezinirler. Bir başka neden ise dünya çapında bu türlerin seyrek olmasıdır.

Sonuçta rakamlar dünya çapında 10.000 tane büyük gösterse de gerçekte kaç tane kaldığını bilemiyoruz. Ne yazık ki bildiğimiz gerçek sayılarının tehlikeli biçimde çok az kaldığı ve bu nedenle acil koruma altına alınmaları gerektiğidir.Bu düşüşten endişe duyan birkaç ülke ve Birleşik Devletler sözde ihtiyat tedbirleri programları hazırlamışlardır. Bu tür endişe verici durumlarda her zaman önce türleri koruma altına almak için adım atılmalı sonra yeni bilgiler geldikçe durumun gidişine göre alınacak önlemler revize edilmelidir. Önlemler büyük beyaz köpek balığı ürünlerinin satışının yasaklanmasından direkt av faaliyetleri, spor balıkçılığı ve hatta turistlerin deniz altından köpek balıklarını izlemelerine kadar değişen boyutlarda olmalıdır.

Bir başka adım ise, bu durumdan endişe duyan ve konuyu tartışan bazı kurumlar tarafından dikkat çekilen bir konu olan; UCN’nin bu tür için belirlediği hassas statüsünün çoktan tehlike altında kategorisine alınması gerçeğinin bir an önce uygulanmasıdır.Asıl kaynak:BBC John Dawes

Kaynak
Slower isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Slower'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.03.14, 01:57   #2
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 7958
Mesajlar: 29,445
Ettiği Teşekkür: 107871
Aldığı Teşekkür: 156297
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Beyaz Köpek Balığı

Gemi ile, Kuzey Avrupa gezimizde, yakından gödüm, çok korkunçlar ya...

Tanıtım için teşekkürler Slower.

Güzel bir konu oluşturmuşsun...
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.03.14, 01:58   #3
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 17,519
Ettiği Teşekkür: 73477
Aldığı Teşekkür: 67733
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Beyaz Köpek Balığı

Ne manayak hayvandır bu yarabbim... Allah karşılaşmayı nasip etmesin... Hele benim gibi deniz ve yüzme manyağına... Bazen denizde yüzerken hele bir de açılmışsam aklıma geliyor şuan karşılaşsam ne yaparım diye... Ne yapıcam ruhumu teslim ederim o an...Şimdi gece gece rüyama girecek...

Teşekkürler Slower...
__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.03.14, 09:41   #4
Yasaklı Üye

Slower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Yaş: 29
Konular: 122
Mesajlar: 2,712
Ettiği Teşekkür: 14055
Aldığı Teşekkür: 8538
Rep Derecesi : Slower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisi
Ruh Halim: Cok Dertli
Standart Cevap: Beyaz Köpek Balığı

Bir çok köpek balığı türü var diğerleri zannedildiği gibi tehlikeli değilmiş aslında rahatsız edilmediği sürece insanlara saldırmıyorlar.

Ama Beyaz köpek balığı türü hareket eden her cisme saldırıyormuş. Görmek istemediğim tek hayvan..

@Redwine dün haberlerde izlemiştim şu dalgıcında yerinde o zaman sen olmalıymışsın..


Slower isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Slower'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.03.14, 10:55   #5
...Az İnsan Çok Huzur...

Lion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2012
Konular: 670
Mesajlar: 5,510
Ettiği Teşekkür: 11699
Aldığı Teşekkür: 23055
Rep Derecesi : Lion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Beyaz Köpek Balığı

Bilgilendirme için teşekkürler kardeşim.
Lion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Lion'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.03.14, 11:09   #6
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 7958
Mesajlar: 29,445
Ettiği Teşekkür: 107871
Aldığı Teşekkür: 156297
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Beyaz Köpek Balığı

Der weiße Hai (beyaz köpek balığı) filminin epey etkisinde kalmıştım
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.03.14, 19:50   #7
Dost Nâzım

Efruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 82
Mesajlar: 2,295
Ettiği Teşekkür: 33651
Aldığı Teşekkür: 11787
Rep Derecesi : Efruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Beyaz Köpek Balığı

400'ün üstünde köpek balığı türü vardır ve bunlardan sadece 12 tanesi saldırgandır. Mesela zebra köpek balıkları, balıktan çok bir köpek gibidir adeta. Sürtünmekten ve karnının okşanmasından hoşlanır

Birkaç gün önce belgeselini izlemiştim. Dalgıçlar kafesle denize girip beslenim alanları ile ilgili deneyler yapıyordu.

Korkunç olsalar da türlerinin tehlikeye girme düşüncesi beni üzer. Keşke bazı insanlar hayvanlar konusunda bilinçlenebilse
__________________Bırak olmasın mezar taşımız,
bir okul bahçesine gömsünler bizi
çocuklar koşsun üzerimizde.

Efruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.03.14, 10:09   #8
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,171
Ettiği Teşekkür: 30366
Aldığı Teşekkür: 18727
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Beyaz Köpek Balığı

Her ne kadar çok sevimli görünüyor olsalarda mümkün değil cesaret edemem sanırım onlardan birini gördüğümde tepkisiz kalmamaya.


Teşekkürler Slower
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.03.14, 11:29   #9
« Gün Batımı »

Cansuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Konular: 1857
Mesajlar: 6,257
Ettiği Teşekkür: 18575
Aldığı Teşekkür: 30872
Rep Derecesi : Cansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Beyaz Köpek Balığı

Kendisiyle tanışmayı hiçmi hiç istemem..

Fazlasıyla damak zevkine düşkün Allah karşılaştırmasın

Acımasızlar o korkunçlar..
__________________
“Gittin mi büyük gideceksin!
Ayrılık bile gurur duyacak seninle..
”


Cansuyu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.03.14, 18:00   #10
Yasaklı Üye

Slower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Yaş: 29
Konular: 122
Mesajlar: 2,712
Ettiği Teşekkür: 14055
Aldığı Teşekkür: 8538
Rep Derecesi : Slower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisi
Ruh Halim: Cok Dertli
Standart Cevap: Beyaz Köpek Balığı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Türkü Mesajı göster
Her ne kadar çok sevimli görünüyor olsalarda mümkün değil cesaret edemem sanırım onlardan birini gördüğümde tepkisiz kalmamaya.


Teşekkürler Slower
Sevimli mi görünüyorlar ?

Gerçekten öylemi düşünüyorsun..

Ben teşekkür ederim arkadaşlar..
Slower isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Slower'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
balığı, beyaz, büyük, deniz, köpek


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sudak Tatlı Su Balığı -Tanıtım ve Avlanma Yöntemleri Kartal Balık Avcılığı 1 25.12.18 15:20
Köpekbalığı 30 Metre Ötesini Göremez ReaL Hayvanlar Alemi 22 15.03.14 10:06
Beyaz Pantolon Giymenin İncelikleri saya35 Bayan Modası 13 06.01.14 23:47
En beyaz köpek; Samoyed Purkinora Hayvanlar Alemi 9 26.02.12 21:33
Viyana`da 10 bin ton köpek dışkısı tequila Hayvanlar Alemi 0 13.04.09 18:39


WEZ Format +3. Şuan Saat: 02:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.