Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi Gel kuçu kuçu...


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 02.01.16, 12:13   #1
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,793
Ettiği Teşekkür: 32088
Aldığı Teşekkür: 44694
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Angıt (Angut) Kuşu | Ruddy Shelduck | T. Ferruginea | ÖzellikleriAngıt ( Angut ) Kuşu | Ruddy Shelduck | T. Ferruginea | Özellikleri | Yaşama Şekli
 • Tanımı


Yuvarlak, büyük gövdeli, uzunca bacaklı bir ördektir. Gövdesi koyu turuncu-kızıl renklidir. Uçuşta büyük beyaz kanat örtüsü lekesi belirgindir. Gagası ve bacakları siyahtır. Erkeğin kafası krem rengidir, dar ve siyah boyun halkası vardır, dişisinde boyun halkası yoktur ama daha açık renkte bir maske hissi verir. Gri, beyaz ya da koyu renkli kafalı kaçak akrabalarıyla karıştırmaktan kaçınılmalıdır. Angıt 58-70 cm boyunda olup, 110-135 cm kanat genişliğine sahiptir.BiLiMSEL SINIFLAMA :

Alem:...................... Animalia

Şube:...................... Chordata

Sınıf:........................ Aves

Takım:.................... Anseriformes

Familya:................. Anatidae

Cins:........................ Tadorna

Türler:...................... T. ferruginea

Binominal İsmi :...... Tadorna Ferruginea (Pallas, 1764) .

Angut kuşları ; ördek, kaz ve kuğu ailesi olan Anatidae üyesidir, o shelduck alt familyası Tadorninae içindedir.
 • Habitatı


Bu tür iç tatlısu kıyılarına, açık kırsaldaki steplere, yüksek platolarda ve dağlık arazilerde bulunan (Himalayalarda 5.000 m.ye ulaşan) tuzlu su ve acı sulara sıklıkla uğrar. Üreme mevsimleri dışında bu tür; alçak alanlarda bulunan dereleri, yavaş akan nehirleri, tatlısu havuzlarını, sele uğramış otlakları, bataklıkları ve acısu veya tuzlusu göllerini tercih ederler, ayrıca tarımsal alan çevresinde suni havzalarda bulunurlar (Özbekistan). Kıyı sularından ve uzun yoğun bitki örtüsünden, ya da aniden ortaya çıkan ve suda yaşayan yüzen bitkilerden kaçınırlar.
 • Yayılışı


Batı Karadeniz, Ege, Marmara ve Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz sahil şeridinde üreme göçmeni; İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi (batısı ve güney sahilleri hariç)’nin tamamında yerli, İç Anadolu’nun güneydoğusu ve Akdeniz’in batısında kış göçmenidir. (rousettus)


 • Bulunduğu Ülkeler:


Afganistan, Albania, Cezayir, Ermenistan, Austurya, Azerbaycan, Bangladeş, Belarus, Belçika, Bhutan, Bosna and Hersek, Bulgaristan, Çin, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Mısır, Etiopya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Ghana, Yunanistan, Guinea-Bissau, Hong Kong, Izlanda, Hindistan, Iran, Irak, Irlanda, Israil, Italya, Japonya, Urdün, Kazakistan, Kore, Kuveyt, Kırgızistan, Latvia, Lübnan, Litvanya, Luksemburg, Makedonya, Malta, Mauritania, Moldova, Moğolistan, Fas, Myanmar, Nepal, Holanda, Norveç, Umman, Pakistan, Filippinler, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Slovakya, Slovenya, Ispanya, Isveç, Isviçre, Suriye, Tayvan, Tacikistan, Tayland, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Ingiltere, Özbekistan, Vietnam, Yemen,


 • Kıtalar:


Afrika, Avrupa, Asya
 • Beslenme


Bu tür hem etçil, hem de otçuldur.Beslenmesi körpe yeşil filizlerden ve kara bitki örtüsü tohumlarından, buğday ve arpa gibi tarım bitkilerinden, karides ve suda yüzen böcekler gibi kıyı kabuklularından (özellikle çekirge), yumuşakçalardan, küçük balıklardan, kurbağalardan, solucanlardan oluşur.
 • Biyolojisi • Üreme Biyolojisi :


Sezonsal monogamdır, fakat çiftler birkaç sezon birbirine bağlıdır.Üreme Mart veya Nisan da başlar, yuvalara 8-9 yumurta bırakır, inkubasyon 28-29 gün, tüylenme 55 gün kadardır. Seksüel matüriteye 2 yılda ulaşır. Yavruları tüğlendiklerinde beyaz üzerine kahverengi lekeli bir görünümdedirler.
 • Göçü


Asyadakiler büyük ölçüde göçebedir.
Ülkemizde çok küçük yavrularıyla birlikte farklı yerlerde gözlemlenmiştir: Orta Anadolu' da; Ercan Ayancı (hattusili), Cevat Kopanoğlu (dede), Esra Koç (esraca), Selim Şevkioğlu (slmsevki), Eray Şimşek (esimsek) 1480 mt. de Sivas' ta, Arslan Kezer (KANDIZLIK) haziran ve temmuz aylarında iki farklı büyüklükte yavrularıyla birlikte, Trakya ve Doğu Anadolu' da ise Ergün Bacak (ebacak) tarafından gözlemlenmiştir. Ayrıca Riyat Gül (riyatg) tarafından Türkiye' de 2500 mt. ye kadar olan hemen her sulak alan civarında genellikle kayalıklarda ürediği belirtilmiştir.
 • Popülasyonu


Bu türün, tahminen küresel olarak 1,000,000_10,000,000 km² lik bir alana yayılan ve 170,000_220,000 olduğu tahmin edilen geniş bir nüfusu bulunmaktadır (Wetlands International 2002).
 • Tehditler:


Özellikle kuzeydoğu Avrupa da (örneğin Türkiye’ de) ve türün kutsal statüsü açısından merkez ve doğu Asya da büyük ölçüde korunuyor olmasına rağmen, avlanma bir tehdittir. Bu tür, bazı Ortadoğu ülkelerinde ise ticari ve eğlence amaçlı avlanmaktadır. Batı nüfuslarını tehdit eden diğer durumlar; sulama için yer altı suları çıkarılması sonucu iç sulak alanların bozulması ve kaybı ( mevsimlik yarı_kalıcı su kaynaklarının azalması), sığ gölet ve göllerin drenajı, tuz çıkarma, kentsel gelişim, kirlilik, egzotik balıkçılık ve aşırı otlatmanın tanınmasıdır. Kuzey İsviçre Klingnau Dam’da, türün güney Afrika lı Shelduck Tadorna ile melezleştirilmesi bilinmektedir, ki bu her iki türün bütünlüğü için tehdit oluşturmaktadır. Tür, ayrıca Kuş Gribine ( H5N1 ) karşı hassastır ve böylece virüsün baş göstermesince tehdit edilmektedir.
 • Davranışları


Bu tür iniş yaparken rüzgarı arkasına alarak indiği için sağlıklı bir iniş yapamayarak yuvarlanır. Bu özelliğinden dolayı teşbih yapılarak ismi Angut olarak argoda da kullanılır.

Kışları geniş hareket sahasında Hindistan ve kuzeydoğu Asyada alçak enlem ve rakımda kuzeye hareket ederler. Diğer nüfuslar, uygun suyun elverişliliğine bağlı olarak yerel şartlara uyarak sabit veya dağınıktırlar ( kuraklıktan etkilenmiş veya geçici sulak alanlardan uzaklaşırlar). İstenen yuvalama alanları birbirlerine yakın olduklarında küçük yuvalama grupları oluşturabilmelerine rağmen, bu tür genellikle üreme zamanında çiftler halinde dağınık bulunur. Sonbahar ve kış boyunca daha büyük sürüler oluşturabilir ( örn; Nepal’ de bir alanda 4.000 kuş, Türkiye’ de bir alanda 10,000 kuş), fakat nehirler boyunca karakteristik olarak daha küçük sürüler bulunabilir. Yetişkinler üremeden sonra temmuz ortalarından eylüle kadar, onları 4 hafta uçmaktan alıkoyan bir tüy dökümüne maruz kalırlar ki, bu zamanda geniş, açık, ya da üreme mekanlarına yakın su alanlarına ihtiyaçları vardır.
 • Üreme Alanı


Yuvaları sıklıkla sudan uzak oyuklarda, ya da killi toprak deliklerinde sığ çukurlardadır (bunlar doğal, ya da diğer hayvanlarca kazılmış olabilir). Diğer yuva alanları ise terkedilmiş binalar ve çiftlik barakaları, 10 mt. den yüksek ağaçlar, kayalarda ve uçurumlardaki çatlaklar ve bazen de yuva kutularıdır.
 • İdare Bilgisi


Güney Ukrayna’da angıt nüfusu; yapay yuva kurmanın, düzenli beslemenin, suya sürekli ulaşma sağlamak için göletlerde oluşan buzları kırmanın, ve özel Cairina moschata ve Anas platyrhynchos süt anne-baba kullanarak kuluçka arttırılmasının bir sonucu olarak başarılı bir şekilde iyileştirilmiştir.

 • Yerel Adlar


Ülkemizde bazı yörelerde angut olarak adlandırılmaktadır.
Hindistan ve Pakistan da Surkhab ismiyle tanınmakta.
 • Ses-Ötüşü


Uçuş sırasında kaza benzeyen sesi genizden gelir, gür ve hüzünlüdür.Kaynak : 1 - 2
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.01.16, 12:14   #2
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,793
Ettiği Teşekkür: 32088
Aldığı Teşekkür: 44694
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Angıt ( Angut ) Kuşu | Ruddy Shelduck | T. Ferruginea | ÖzellikleriAngut Kuşu Efsanesi


Beyşehir’in kıyı köylerinin birinde yaşlı bir balıkçı varmış. Kendi yaptığı kayıkla kış demez, yaz demez gölde balığa çıkar geçimini bu yoldan sağlarmış.


Yaşlı balıkçı, bir gün avcıların yaraladığı bir angut kuşuna rastlamış. Bakmış ki, kuşcağız ağır yaralı ve ölecek; onu yakalayarak yarasını sarmış ve iyileştirmiş. O günden sonra balıkçı ile angut kuşu dost olmuşlar. Öylesine dost olmuşlar ki, Balıkçı gölde avlanırken kuş gelip balıkçının omzuna konarmış.


Soğuk ve fırtınalı bir kış günü Balıkçı yine ava çıkmış. Ancak dalgalar bir süre sonra öylesine azmış ki, köhne (eskimiş, aşınmış) kayığı parçalanıp batmış. Balıkçı yüzerek kendini bir adaya zor atmış. Bir süre sonra kar da yağmaya başlamış. Yaşlı Balıkçı, sığındığı Taş kovuğunda, ıslak elbiseleri ile neredeyse donacakmış.


O sırada dostu olan angut kuşunun yanındaki bir ağacın dalında tüneyerek, acılı gözlerle kendine baktığını ve cıvıldadığını görmüş. İhtiyar kuşa balıkçılardan yardım getirmesini söylemiş.


Bunun üzerine kuş, yardım getirmek üzere uçup gitmiş. Diğer balıkçılar, kıyıda bir avcı kulübesinde oturmuşlar, yaktıkları ateşte ısınıp, sohbet ediyorlarmış. Uçarak içeri giren kuş önce çırpına çırpına dolanmış ve sonra yanan ateşli bir dal parçasını gagasına alarak uçup gitmiş.


Aldığı ateşi götürüp yaşlı balıkçının önünde bırakmış. Balıkçı hemen tutuşturduğu dal parçaları ile ısınıp donmaktan kurtulmuş.


Ölümden dönen balıkçı dua etmiş. Demiş ki; “ Her kim angut kuşuna tüfek atarsa tüfeği parçalansın.”


Duası kabul olası imiş. Bu yüzden avcılar, angut kuşuna tüfek atamazlar, atarlarsa tüfeklerinin parçalanmasından korkarlarmış.


Başka bir efsaneye göre; Angut, kaynanasının geçimsizliğine dayanamayıp kuş olan gelindir.

__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.03.16, 20:59   #3
» Angel Fall «

Dilem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Konular: 31
Mesajlar: 1,976
Ettiği Teşekkür: 11014
Aldığı Teşekkür: 10820
Rep Derecesi : Dilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Angıt ( Angut ) Kuşu | Ruddy Shelduck | T. Ferruginea | Özellikleri

Bilgiler için teşekkürler
Dilem Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Dilem'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.03.16, 21:01   #4
Sic ad nauseam. .

Otilia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Yaş: 26
Konular: 16
Mesajlar: 555
Ettiği Teşekkür: 76
Aldığı Teşekkür: 1845
Rep Derecesi : Otilia isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Angıt ( Angut ) Kuşu | Ruddy Shelduck | T. Ferruginea | Özellikleri

Angut musun sen ?
Şeklinde hakaret edilmeye çalışılır..
Otilia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Otilia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.03.16, 22:31   #5
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,972
Ettiği Teşekkür: 79776
Aldığı Teşekkür: 77706
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Angıt (Angut) Kuşu | Ruddy Shelduck | T. Ferruginea | Özellikleri

Ne kadar güzel bir kuş. Nasıl da ismini angut koymuşlar?
Angut diyeceğim zaman bu kuş gözümün önüne gelir diyemem. Hakaret sayılır bu güzel kuşa.

Bilgilendirme için teşekkürler Ekin.

__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.03.16, 23:23   #6
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1743
Mesajlar: 10,002
Ettiği Teşekkür: 54020
Aldığı Teşekkür: 37869
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Angıt (Angut) Kuşu | Ruddy Shelduck | T. Ferruginea | Özellikleri

Çok sevimli. Tanıtım için teşekkürler ellerine sağlık Ekin.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.03.16, 23:42   #7
Uzman Üye

Lawrance - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2015
Konular: 150
Mesajlar: 2,005
Ettiği Teşekkür: 3631
Aldığı Teşekkür: 7155
Rep Derecesi : Lawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Angıt (Angut) Kuşu | Ruddy Shelduck | T. Ferruginea | Özellikleri

Eline sağlık.
Lawrance isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Lawrance'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.03.16, 23:48   #8
Müdavim

Suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 1199
Mesajlar: 6,514
Ettiği Teşekkür: 13552
Aldığı Teşekkür: 21643
Rep Derecesi : Suzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Angıt (Angut) Kuşu | Ruddy Shelduck | T. Ferruginea | ÖzellikleriÇok güzel
Ellerine sağlık Ekin__________________
''Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
Suzim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
angut, angut efsanesi, angut kuşu efsane, angut kuşu efsanesi, angut üreme, angut yaşama şekli, angıt, çoğalma, efsane angut, ferruginea, habitat, kuşu, Özellikleri, ruddy, shelduck, üreme, yaşam şekli, yaşama şekli, yumurtlama


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 19:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.