Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi Gel kuçu kuçu...


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 23.01.09, 20:15   #1
Mestra
Gerçek Üye

Mestra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 51
Mesajlar: 676
Ettiği Teşekkür: 1111
Aldığı Teşekkür: 1844
Rep Derecesi : Mestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Çiftçi ve Bahçıvan Karıncalar...

Güney Amerika'nın bazı bölgelerinde meyve bahçeleri ve koruluklar sık sık "parasol" veya "yaprak kesici" ismi verilen bir cins karınca tarafından hücuma uğrar.

Bu istila sırasında karıncalar ne meyve, ne de ağaçların herhangi başka kısımlarını yerler. Yalnızca ağaçlardan yapraklar keserek yuvalarına taşırlar.

Uzun yıllar hayvanın bu işi neden yaptığı merak mevzuu olmuştu.

Nihayet yorucu araştırmaların sonunda esrar perdesi kalktı ve yaprak kesen karıncaların aslında mükemmel birer bahçıvan oldukları ortaya çıktı.

Binlerce karınca bir araya gelerek ağaç yapraklarını önce küçük parçalar halinde keserler. Sonra yaprak parçacıklarını başlarının üzerinde tutarak yuvalarına taşırlar. Dikkatle bakıldığında bu yaprakların bir çoğunun üzerine minicik karıncaların bindirildiği görülür. Bunlar işçi karıncaları küçük parazitlerden koruyan jokey'lerdir.

Karıncalar yuvalarına döndüklerinde yanlarında getirdikleri yaprakları da yerin oldukça derinliklerinde hususi odalara depo ederler. Sonra iyice ezerek çiğnerler ve yumuşak ezilmiş bir kıvama koyarlar. Ağızlarının altındaki küçük torbacıklardaki başka artıkları da bunun içine karıştırırlar. Böylece yeşil bir hamur hâline gelen materyali odalara yayarlar. Bundan sonra kendi haline bırakılan odalar zamanla birer mantar bahçesi haline gelir. Fakat mantarın yetişmesi hiçbir şekilde şansa bırakılmaz. % 60 rutubet ve 25 derece sıcaklık mantarın gelişmesi için en müsait vasat olduğundan daima bu şartlar muhafaza edilir. Bu mantar, karıncaların gıdasıdır ve protein ihtiyaçlarını karşılar.

Yaprak kesen karıncaların her bir türü ayrı birer mantar cinsi yetiştirir. Bahçelerinin istenmeyen mantar türünden temizlenmesi bir grub karıncanın vazifesidir.

Karınca beyi, yeni bir topluluk kurmak istediği zaman; bir çukur açar. Çukurun içine ağzının altındaki torbacıkta bulunan mantar enzimini akıtır. Bunun içine kendi yumurtalarından bir kaç tanesini kırar ve daha sonra bu hamurun içine yumurtlar. Yumurtalardan çıkan karıncalar besinlerini hazır bulurlar.


Karıncaların Çiftliği


Bazı karıncaların da hayvan besleyip yetiştirdiklerini söylesem inanır mısınız bana? İster inanın ister inanmayın bu doğru. Bu karıncalar insanların inek,
koyun, keçi vs. beslediği gibi kendilerinden daha küçük canlıları besle yerek onlardan çeşitli yönleriyle
faydalanmaktadır.

Ne Besliyorlar?

Bu karıncalar, kurdukları çiftliklerinde “Yaprak biti” yetiştiriyorlar. Yumurtaya benzeyen yumuşak vücutları, bitkileri delebilecek gagaları olan minik canlılardır yaprak bitleri. Minik diyorum çünkü boyları genelde 2–3 milimetre kadar. Yaprak bitleri bakla, fasulye gibi bitkilere yerleşir, bitkinin dokusunu deler ve oradan bitkinin öz suyunu emerler. Bir iki milimlik canlıların çeneleri, son derece ince, iğneye benzer bir cerrah mili gibi yaratıldığı için bu işlemi kolaylıkla
gerçekleştirirler.

Yaprak Biti Beslemenin Püf Noktaları

İşte karıncalar bu yaprak bitlerini besler, onların bakımlarını yapar. Üstelik bakımlarını yapmakla da kalmaz ve yaprak bitlerini uğur böcekleri, tülkanatlılar, örümcekler gibi düşmanlardan da korur. Peki neden? Çünkü yaprak bitleri, bitkilerin özsuyu ile beslenir. Ama bu sıvının hepsini tüketemez. İşte karıncalar bu fazla sıvıyı, yani bitki özünü onlardan alarak bu sıvı ile beslenir. Karıncalar, onların hayatını kolaylaştırarak daha çok sıvı üretmelerini sağlar, hatta daha çok sıvı üretmeleri için onları yönlendirir. Bunun için de onları bitkilerin daha çok besleyici olan uçlarına doğru sürer, gerektiğinde onları zorla orada tutarlar. Hatta bazen onları yuvalarına götürür, orada bakımını yaparak onların ürettiği sıvıdan yararlanırlar. İri bir bitin bir saatte iki milimetre küp sıvı ürettiğini düşünürseniz bunun karıncalar için ne kadar önemli olduğunu anlarsınız.

Yapılan araştırmalarda bir karınca kolonisinin, yaprak bitlerini kullanarak üç ayda 2- 3 kg tatlı sıvı toplayabildiği belirlenmiştir. Bu durum hayvancılık yapan insanların çalışmalarına ne kadar benziyor değil mi? İnsanlar da inek, koyun, keçi gibi canlılardan daha çok verim almak için onların bakımını özel olarak yapar, yaşadığı ortamı daha güzel hâle getirir. Böylece onların sütünü artırır.
KARINCALARIN,

• Yaklaşık dokuz bin ayrı türü olduğunu,

• Yaratılış programına göre temizlikçiler, ziraatçılar, hayvan yetiştiriciler gibi farklı mesleklere ayrıldığını ve bu mesleklere uygun vücut donanımına sahip olarak yaratıldıklarını,

• Sert kabuklu buğday tohumlarını, ıslatıp hamur hâline getirerek kuruması için güneşe serdiklerini,

• Yuvalarının giriş bölümlerini, güneşe ve dünyanın manyetik alan yörüngesine göre ayarladığını,

• Gıda sıkıntısı ortaya çıkınca işçi karıncaların besleyici karınca olarak hizmet vermek için yedek midelerindeki gıdaları zayıf karıncalara yedirdiğini,

• Yiyecek aramaya tek sıra halinde çıkarak yol boyunca bıraktıkları kokuyla birbirlerini takip ettiklerini,

• Geçtikleri her yerin fotoğrafını çekip beyinlerinde depoladıklarını ve bu sayede yuvalarından uzağa gitseler de kolaylıkla evlerine dönebildiklerini,

• Kraliçe karıncanın yirmi yıl kadar yaşayabildiğini,

• Bir çeşit temizlik işçisi gibi çalışarak, yeryüzünü çöplük olmaktan koruduğunu ve bu işleri yapmaları için onlara iki çift çene parçası verildiğini... Dıştakilerin büyük olup yiyecekleri taşımaya ve toprağı kazmaya, içtekilerin ise küçük olup gıdaları kesip öğütmeye yaradığını...

BİLİYOR MUYDUNUZ!alıntı

Konu Toothy tarafından (16.04.09 Saat 20:03 ) değiştirilmiştir..
Mestra isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 16.04.09, 17:39   #2
Mestra
Gerçek Üye

Mestra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 51
Mesajlar: 676
Ettiği Teşekkür: 1111
Aldığı Teşekkür: 1844
Rep Derecesi : Mestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerdeMestra Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Çiftçi ve Bahçıvan Karıncalar...

Sadece Karınca Ama!

Bir karıncayı alın, suyun içine batırın, saatlerce tutun ölmez. Sudan çıkardığınızda ölü gibi görünür ama birkaç saat içinde kendine gelir. Biz insanlar böyle suya batırılsak, nefes alamadığımız için oksijensizlikten ölürüz ama su karıncaların çok ince olan nefes tüplerinden içeri giremez. Karbondioksitten narkoz yemiş gibi olurlar. Tabii ki bu süre çok uzarsa onlar da ölürler ama dayanma süreleri inanılmazdır.

Ne var ki, karıncalar yağmur ve seller altında bu şekilde nefeslerini tutarak mücadele vermiyorlar. Yağmuru hissedince yuvalarına giriyorlar ve giriş yollarını tıkıyorlar. Ateş karıncası denilen bir türünde ise karıncalar birbirlerine tutunarak sel sularının üstünde yüzüyorlar. Bir yerde karaya vurup çıkıyorlar. Tabii kraliçe karınca ortada, yüksekte ve mümkün olduğunca kuru tutuluyor.

Karınca yuvaları inşaat tekniği olarak örnektirler. Yuvanın girişine bağlı ve buradaki suyu alıp başka tarafa verebilen birçok tünel daha inşa ederler. Bazıları ise yuvalarının üstünü öyle sağlam kapatırlar ki, sel sularının bir evin çatısının üstünden aşması gibi geçip giderler.

Yine de bir aksilik olur, yuva su ile dolarsa, karıncalar çöp ve yaprak parçalarına veya yukarıda belirtildiği gibi birbirlerine tutunup yüzebilirler. Çok şiddetli yağmurdan sonra oluşan çamur tünellerini kapattığı zaman ise yuvalarını yeniden inşa etmek zorunda kalırlar.

Gündelik hayatta artık yaygın olarak kullanılan mikrodalga fırınların kapaklarında kaçak yapmamaları, insanlara zarar vermemeleri için özel tedbirler alınır. Ancak bir mikrodalga fırınına girmiş karıncaya, fırın çalıştığı sürece bir zarar gelmeyeceğini biliyor muydunuz?

Mikrodalga fırınlarında ışın yoğunluğu bir noktaya göre ayarlıdır. Bu nokta hemen hemen fırının ortasıdır. Bu nedenle yiyecek, her tarafı eşit pissin diye ortada dönen bir tabla üzerine konulur. Karıncalar fırında ışınların daha az yoğun olduğu bölgeleri hissederler. Zaten sıcak bölgelere girseler de, vücut yüzey alanlarının hacimlerine oranla yüksek olması nedeni ile ılık bölgeyi bulana kadar kendilerine zarar gelmez
__________________
"Düşünmeden okumak köreltir, okumadan düşünmek yanıltır. Düşünmeden öğrenmek faydasız, öğrenmeden düşünmek tehlikelidir."
Konfüçyüs
Mestra isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 16.04.09, 17:56   #3
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 20,607
Ettiği Teşekkür: 83537
Aldığı Teşekkür: 122712
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Çiftçi ve Bahçıvan Karıncalar...

Karincalar zaten hayranlik duydugum hayvanlardir..

Ufacik cüsselerine ragmen basardiklarina bakilirsa, saygi duyulasi hayvanlar

Kücükken onlarin yuvalarinin deliklerini toprakla doldururdum (ne hainmisim), sanrada beklerdim ne yapacaklar diye..

Hic yilmadan deligin agzini acmaya koyulurlardi..

Simdi nerede karinca yuvasi görsem, kenarindan onlari ezmeden gecmeye calisiyorum, ezdiklerim de vardir ama..
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 19.04.09, 12:14   #4
KaRaaNKa
Tam Üye

KaRaaNKa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 14
Mesajlar: 210
Ettiği Teşekkür: 41
Aldığı Teşekkür: 349
Rep Derecesi : KaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Çiftçi ve Bahçıvan Karıncalar...

Alıntı:
Ateş karıncası denilen bir türünde ise karıncalar birbirlerine tutunarak sel sularının üstünde yüzüyorlar. Bir yerde karaya vurup çıkıyorlar. Tabii kraliçe karınca ortada yüksekte ve mümkün olduğunca kuru tutuluyor

Örnek video ekleyeyim

KaRaaNKa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 19.04.09, 12:24   #5
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 20,607
Ettiği Teşekkür: 83537
Aldığı Teşekkür: 122712
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Çiftçi ve Bahçıvan Karıncalar...

Video acilmiyor....
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 19.04.09, 15:55   #6
**EMEL**
Müdavim

**EMEL** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2009
Konular: 404
Mesajlar: 3,742
Ettiği Teşekkür: 12534
Aldığı Teşekkür: 13868
Rep Derecesi : **EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor
Ruh Halim: Pisman
Standart Cevap: Çiftçi ve Bahçıvan Karıncalar...

Abi kardeş karıncalara sarmışınız hayırdır
__________________
Hayat dediğiniz 1 çay
İnsan ise sadece 1 şeker
Karıştırdıkça hayattan tat aldığını sanırsın
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..
**EMEL** isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 19.04.09, 16:11   #7
oneyouu
Ziyaretçi
oneyouu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Çiftçi ve Bahçıvan Karıncalar...

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi **EMEL** Mesajı göster
Abi kardeş karıncalara sarmışınız hayırdır
Emel lafı ağzımdan aldın vallahi
  Alıntı ile Cevapla
Eski 19.04.09, 16:14   #8
KaRaaNKa
Tam Üye

KaRaaNKa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 14
Mesajlar: 210
Ettiği Teşekkür: 41
Aldığı Teşekkür: 349
Rep Derecesi : KaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerdeKaRaaNKa Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Çiftçi ve Bahçıvan Karıncalar...

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi **EMEL** Mesajı göster
Abi kardeş karıncalara sarmışınız hayırdır
Nasıl sarmam
Her bahar onlarla mücadele ediyorum, zeminde oturunca börtü böcekle muhabbeti ilerletmek gerekiyor

Video youtube de çalışıyor ama buraya taşıyınca problem çıkarıyo meret
Bu youtube deki adresi

A042J0IDQK4Bu da resim...

KaRaaNKa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 19.04.09, 16:20   #9
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 20,607
Ettiği Teşekkür: 83537
Aldığı Teşekkür: 122712
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Çiftçi ve Bahçıvan Karıncalar...

Bir belgeselde izlemistim. Büyük bir akvaryumun icine koydular bunlari toprakla beraber.

Suyu doldurdular. Aynen resimdeki gibi hepsi kümelestiler..Kralice de tepede.

Süper yaratiklar..
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bahçıvan, Çiftçi, karıncalar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim


WEZ Format +3. Şuan Saat: 10:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.