Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi Gel kuçu kuçu...


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 29.01.09, 05:04   #1
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1447
Mesajlar: 5,886
Ettiği Teşekkür: 18278
Aldığı Teşekkür: 25943
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Muhabbet Kuşu Besleyenler Okusun

Muhabbet Kuşları

Temel İhtiyaçları

* Yüksek kaliteli tohum
* Temiz ve taze su ( multi - vitamin takviyeli )
* Mürekkep balığı kemiği
* Mineral tablet
* En az bir oyuncak ( sallanabilir geniş halka, merdiven, ayna vb. )
* Günlük ilgi

Evcilleştirme

Öncelikle yeni evine gelen muhabbet kuşunuzun birkaç gün yeni ortamına ve kafesine alışmasını beklemelisiniz.

Muhabbet kuşlarını evcilleştirmek kolaydır ve kısa sürede karşılığını alırsınız. İlk olarak evcilleştirme bir kişi tarafından yapılmalıdır. Bu kişi kuşla yalnız olmalı ve ani hareketlerden kaçınmalı, stres yapmasını önlemelidir. Eğitime kafes içinde başlanmalı, kafes içine sokulan el mümkün olduğunca yavaş hareket ettirilerek ona dokunmaya çalışılmalıdır. Ürkütmeden güvenini kazanmaya çalışmalısınız. Bu arada sakin, yumuşak ses tonuyla onunla konuşun. Bir süre sonra kendisine dokunmanıza izin verecektir. Bu şekilde onun güvenini kazanıp daha sonra işaret parmağınızla göğsüne dokunarak parmağınıza çıkmasını tembihleyin. Kesinlikle elinizle kavrayıp tutmaya çalışmayın. Bu onların en nefret ettiği şeydir ve size güvenini kaybeder.

İlk aşamada kafesine ve size alışan kuşunuzu artık kafes dışına çıkarabilirsiniz. Bunu yapmadan önce bir takım önlemleri almalısınız.

Kapıların, pencerelerin kapalı olmasına ve camların önünde tül yada perde olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde açık kapı yada pencerelerden dışarı kaçabilir veya camları farketmeyerek çarpıp ölebilir.

· Odada kedi, köpek olmamalı.
· Aspiratör varsa çalışır durumda olmamalı.
· Ateş yada kızgın birşeyler olmamalı.
· Yeterli derecede ışık olmalı.

Uygun ortam sağlandıktan sonra, elinizi yavaş hareketlerle kafese sokup işaret parmağınızın üzerine çıkmasını sağlayın. Bir süre tam bir güven sağlayana kadar onunla konuşup iletişim kurun.

Daha sonra elinizi yavaşça kafesin dışarısına onunla birlikte çıkarın. İlk başta gönülsüz olacaktır. Dışarı çıkmak istemediğinden parmağınızdan atlayıp kafesin tellerine tutunacaktır. Birkaç defa denedikten sonra kafesin dışına çıkmaya ikna edebilirsiniz. Dışarı çıktığında uçarak etrafı tanımasına müsade edin. Uçarken üzerinize konmaya çalışacaktır. Onu korkutacak ani hareketlerden kaçınmalısınız.

Kafesin üzerine konan kuşunuz, kafesinin içerisine kendi girebilir. Girmediği taktirde işaret parmağınızın üzerine alıp içeriye sokmaya çalışın. Asla onu yakalamak için kovalamayın. İçeri girmiyorsa yapılacak en son şey ; havanın kararmasını bekleyerek veya suni bir karartma uygulayarak görüş olmadığı için uçamayacak olan kuşunuzu yumuşak bir şekilde kavrayarak kafesine koyabilirsiniz.

Bazı Bilgiler


Ömürleri ortalama 7-10 yıl kadardır. Ömürleri bakım ve beslenme şartları ve stres faktörleriyle alakalı olarak artabilir yada azalabilir.

Yeni yavru alırken: Yavru bir muhabbet kuşu almadan önce bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Önce kaç yavru alacağınıza ve bunların cinsiyetlerinin ne olacağına karar vermelisiniz. Tabi sonrada nereden bu yavruları temin edeceğinize, sağlıklı yavruları nereden alabileceğinize karar vermelisiniz. Önce sağlıklı bir yavrunun nasıl olması gerektiğini öğrenmeniz lazım. Sağlıklı bir yavrunun tüyleri parlak ve vücuduna yapışık (kabarık değil) kakası ne sert nede yumuşak sürekli hareket eden öten ve yerinde duramayan bir davranış tarzı olmalı. vücudunun herhangi bir yerinde tüy dökülmesi olmamalı ve burnu akmamalıdır. Bütün bunları dikkate alarak yavruları alabileceğiniz bir kuşçuya yada tanıdığınız yavrusu olan bir arkadaşınıza gidebilirsiniz.

Sıra kafeste: Yavrunuzun yaşayacağı ev olan kafesi alırken mutlaka yavrunun rahat hareket edebileceği genişlik ve büyüklükte olmasına dikkat etmeniz gerekir. Özellikle kafes içine yavrunuzun oyuncaklarını koyduktan sonra yavruya ne kadarlık bir dolaşma alanı kaldığına ve bu alan içinde kanatlarını rahat bir şekilde hareket ettirip ettiremediğine dikkat etmelisiniz. Kafesine koyacağınız oyuncakların ve tüneklerin temiz olmasına özen göstermelisiniz. Sağlıklı bir kuşunuzun olması için kafesin zeminine kuş kumunu ve tüneklerine de tünek zımparasını takmalısınız. Tabi ki Yavrunuzun kalsyum ihtiyacını karşılarken gagasının da bakımını yapan gaga taşını da unutmayacaksınız.

Mama ve su: Öncelikle yavrunuzu iyi kalitede kabuklu yem vermelisiniz. Çünkü yemle alması gereken vitaminler sadece kabuklu yemlerde bolca bulunur. Vereceğiniz su ise taze,temiz ve ılık içme suyu olmalıdır.

Bakımları: Yavrunuzun düzenli olarak bakımını yapmanız gerekir. Düzenli olarak yavru sayınıza bağlı olarak kafesini temizlemelisiniz. Gagasının fazla uzayıp uzamadığını kontrol etmekte sizini işleriniz arasındadır tabi ki Kuşunuzun düzenli olarak tırnaklarının uzayıp uzamadığını da kontrol etmelisiniz. Özellikle fazla uzun tırnaklar onun perdeye asılı kalmasına ve ayaklarında kırılmalara dahi neden olabileceğini unutmamalısınız. Gagasının uzamasını kontrol altına almak için dil balığı kemiği ve tırnak uzamalarını kontrol altına almak için de tünek zımparası kullanmanızda fayda var.

Yumurtlama zamanı: Kafesinizde mutlaka bir folluğun bulunmasına dikkat edin çünkü yumurtlama dönemlerinde yumurtalarını bu folluklara yapacaklardır. ayrıca hemen belirtelim ki bu yumurtaları mümkün olduğu kadar ellememeye dikkat edin çünkü anne kuşunuz sizin zannettiğinizden daha çok kıskanç olabilir ve bir gün bu yumurtaları folluktan dışarı attığını görebilirsiniz. Bu dönemde annenin beslenmesine dikkat etmelisiniz. Veterinerinizin önerisine göre antibiyotik veya vitamin takviyesinde bulunmanız gerekebilir.


Konuşmayı Öğretmek

Birçok papağan türü insan mimik ve konuşmalarını başarıyla taklit edebilir. Muhabbet kuşları da iyi bir konuşucudur.

Genç olanları yaşlı olanlara oranla konuşmayı daha çabuk öğrenir. Erkeklerin konuşma haznesi dişilere göre daha fazladır. Muhabbet kuşları kelime haznelerinde 20 den fazla kelimeyi rahatlıkla tutabilirler. Bu alandaki rekor 1000 kelimenin üzerindedir.

Günün belli saatlerinde onunla ilgilenirken devamlı olarak onunla konuşun. Sizin çıkardığınız sesleri dikkatle dinleyecek ve aynısını çıkarmaya çalışacaktır. İlk olarak ona adını öğretmekle başlayabilirsiniz.

Seslerinizi teybe kaydedip ona dinleterek de öğretebilirsiniz. Kafesine ayna koyarak öğrendiklerini onunla konuşmasına, pratik yapmasına imkân hazırlayın.

Muhabbet kuşunuzun kısa sürede ve ilginiz doğrultusunda çok sayıda kelimeyi net olarak çıkarabildiğini göreceksiniz. Kelime haznesini de onunla muhabbetiniz doğrultusunda geliştirecektir...

Yumurtaları Hakkında Bilgiler

18 Gün içinde yumurtadan çıkan yavru muhabbet kuşlarının cinsiyetlerini ayırt etmek oldukça zordur. Bu dönemde yem yiyemeyen yavruları yaklaşık 1 ay süreyle anneleri bakar. bu süre içinde yine anneleri yavrulara yemek yemenin yanı sıra uçmak gibi yavrular için pek çok önemli alışkanlığı da öğretir. Yavrular büyüdükçe burunlarının üstünde bulunan ve önceleri beyaz olan burun eti bazı yavrularda mavi renk almaya başlar ki bu yavrularda cinsiyetlerinin ayırımında oldukça önemlidir. Renk değişikliği olan yavrular erkek yavrulardır.

Yaklaşık 1 yaşına gelen muhabbet kuşları olgun kabul edilirler ve yumurtlamaya başlarlar bu süre artabildiği gibi azalabilir de.Bir yumurtlama döneminde 3-8 adet arasında yumurta yaparlar. Bu yumurtalardan yavrunun çıkabilmesi için annenin yanında bir erkek muhabbet kuşunun bulunması ve onunla çiftleşmesi gerekir. Eğer erkek kuş yoksa yavrunun çıkma şansı da yoktur. 18. gününde yavrular yumurtadan çıkar. Yumurtadan çıkan yavrular tüysüz, çıplak ve kördür. Gözler 6. gün açılır.İnanılmaz bir hızda büyüyen yavrular 28. günlerinde yuvayı terk edecek duruma gelirler. 5-6 haftalıkken kanat ve kuyruk tüyleri gelişimlerini tamamlar, uçmaya ve kendi başlarına beslenmeye başlarlar. Bu dönemde yavru yemi kullanmanızda fayda vardır.


Yumurtlama ve Yavruların Bakımı

Muhabbet kuşları 12 aylıkken en iyi yaşlarındadırlar (erişkin ). Dişiler 4 yaşından sonra, erkekler 6 yaşından sonra yaşlanmaya başlar.

Cinsiyet ayrımında ; gaga üzerindeki burun bölgesinde bulunan etli dokunun rengine bakılır. Bu bölge mavi olanlar erkek, soluk veya et renginde olanlar dişidir.

Muhabbet kuşları eş kabullenmede oldukça seçicidir. Çiftler birbirlerini benimsediklerinde çiftleşmek için uygun zamanı beklerler. Kuşlarda seksüel istek güneş ışığıyla uyarıldığından doğru zaman baharın gelmesiyle başlar. Yuva kurma hazırlıklarına başlayan çiftler için gerekli malzemeleri kafes içine yerleştirmelisiniz.

Dişi birer ve ikişer gün arayla 3 ile 10 yumurta arası yumurtlar. ( ortalama 6 )

18. gününde yavrular yumurtadan çıkar. Yumurtadan çıkan yavrular tüysüz, çıplak ve kördür. Gözler 6. gün açılır.

İnanılmaz bir hızda büyüyen yavrular 28. günlerinde yuvayı terkedecek duruma gelirler. 5-6 haftalıkken kanat ve kuyruk tüyleri gelişimlerini tamamlar, uçmaya ve kendi başlarına beslenmeye başlarlar. Bu dönemde yavru yemi kullanmanızda fayda vardır.

Yumurtlama dönemindeki ve yavru besleme dönemindeki anneler için katı yumurtayla hazırlanan mama iyi bir protein kaynağıdır. İçine ufalanmış yumurta kabuğu konarak ihtiyacı olan Ca ( Kalsiyum ) takviyesi yapılır.


Hastalıkları

Muhabbet kuşları oldukça hastalıklara karşı hassastırlar. Çok kolay hasta olurlar ve oldukça zor iyileşirler. Kuşunuz hasta olduğunu ishal yada kabız olmasından, Tüylerinin kabarmasından,yemek yememesinden yada hapşırmasından anlayabilirsiniz. Önemli olan her şeyde olduğu gibi uygun tedaviye erken başlamaktır.

Kusma: Kusma bir hastalık değildir. Kusma bazı hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkar. O yüzden kusma oldukça önemli bir belirtidir.Muhabbet kuşlarında oldukça sık görülen kusma bazen eş istemenin de bir belirtisi olabilmektedir. Kuşlarda tifoda ecoli enfeksiyonlarında sindirim sistemi rahatsızlıklarında da sıkça kusmaya rastlanır. Kusmanın tedavisini mutlaka bir veteriner hekimin kontrolünde yapılması gerekir. Genellikle eş isteyen kuşlar aynanın karşısına geçerek kusarlar.

İshal: Kuşunuzun ishal olması mikrobik bir olay olarak değerlendirilir ve yine sebepleri altında pek çok hastalık yatar. ecoli enfeksiyonlar tifo new casle ve sindirim sistemi rahatsızlığında bazen solunum sistemi rahatsızlıklarında da ishal görülebilir. Muhabbet kuşları oldukça hassas olduklarından stres faktörleri de onlarda çoğu zaman ishal yapar.

Tüylerin kabartılması: Muhabbet kuşları hava akımlarına karşı oldukça hassastırlar. en ufak bir hava akımında çok kolay hasta olurlar. Ateşli hastalıklarda özellikle tüylerini kabartarak vücut ısılarını dengelemeye çalışırlar. Böyle durumlarda yapılan en büyük yanlışlardan biri de kuşa aspirin içirilmesidir. Yapılacak doğru hareketse hemen veteriner hekime müracaat etmektir.

Nezle: Çoğu kişi her burun akıntısını nezle yada astım olarak değerlendirir.

Oysa durum bunlardan çok daha farklı bir sebebe dayanabilir. Kuşlarda burun akıntısı nezlede astımda yada solunum yollarının herhangi bir yerindeki iltihaplanmadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun nedenini iyi düşünüp uygun tedaviyi yapmak en doğrusudur.

Kaşıntılar: Kuşunuzun kaşıntısı pek çok sebebe dayalı olabilir. Öncelikle Kuşunuzda dış parazit adını verdiğimiz bit yada pirelerin bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz . Özellikle kanat içlerinde ve bacak aralarında tüylerini aralayarak yapacağınız basit bir kontrol size bu konuda bir fikir verebilir. kuşunuzda dış parazit olmadığı halde hala kaşınıyorsa bunun nedeni mantar enfeksiyonları, karaciğer yağlanmaları yada gıdaya bağlı alerjiler veya bir böcek ısırmasına karşı şekillenen alerjik olaylar hatta evde kullandığınız parfümlere bağlı şekillenebilen alerjiler dahi olabilir.

Tümörler ve kistler: Kuşlarda tümörler ve kistler oldukça sık rastlanan bir durumdur. Erken yapılan müdahalelerde bunlar çok kolay tedavi olunabilirken gecikmiş olaylarda durum hiçte hoş değildir. Özellikle tüylerde şekillenen tümörler ve bağırsak tümörlerine çok sık rastlanır. Hatta bu tümörler çoğu zaman yumurtanın karın boşluğunda kalması ile sıkça karıştırılır.

Yaralanmalar kırıklar-çıkıklar: Kuşlarda yaralanmalar çoğu zaman fark edilmeden üstlerine basılması kapı aralıklarına sıkışmaları yada perdeye konduklarında tırnaklarının perdeye takılı kalması sonucu oluşur. Bazen elektrik çarpmaları yada gaga ve tırnağını keserken uygun yerden kesilmemesi sonucu da şekillenebilir. Zaman geçirmeden veteriner hekime kuşunuzu götürmek onun hayatını kurtaracağını unutmayınız.


Muhabbetin Sırları

Kanaryalar ve ötücü kuşlar üzerine, Türkiyede bulunabilecek en kapsamlı kitabı hazırlayan Samsun Serinofil Derneği, şimdi de muhabbet kuşu besleyenlerin ellerinden düşüremeyeceği bir kitabın hazırlığı içinde. Dernek üyesi Kemal Öncelin, muhabbet kuşu meraklıları için yaptığı derleme, evlerin küçük ve yaramaz üyeleriyle ilgili sırlara ışık tutuyor.

Saniyede 150 Resim: Muhabbet kuşları, objeleri, tıpkı insanlar gibi renkli algılarlar. Kafalarının her iki yanındaki gözleri sayesinde çok geniş bir alanı görebilirler. Gözleri birbirinden bağımsız hareket edebilir ve arkalarını yukarda olup bitenleri görebilir. Saniyede 150 resmi algılar. Buna karşılık insanların 16 resmi algılayabildiklerine dikkat çekmek isteriz. Bu kuşların hızlı uçması nedeniyle görmeleri hayati önem taşır.

Teyp Gibi: İyi duymak kuşlar için hayati öneme haizdir. Çağırma ve ötüş kuşların iletişim kurmada en önemli aracıdır. Örneğin 400-20000 arasındaki ses frekansını algılayabilirler. Tıpkı teyp gibi, belirli sesleri hafızaya alırlar. Onları tekrar kullanabilirler. Bizim dilimizdeki kelimeleri kullanabildikleri gibi doğadaki kendi aralarındaki iletişimde de bu duyu özellikleri önem taşır.

Titreşime Duyarlı: Muhabbet kuşları iyi bir dokunma duyusuna sahiptirler. Kuluçkadaki dişi kuş yumurtadaki yavru kuşun hareketlerini karnı ile hissedebilmektedir. Şüphesiz muhabbet kuşunun en iyi dokunma duyusu titreşim duyusudur. Bu da ayaklarının titreşimi algılamasıdır. Bu duyu organı ile yem arayışında bir yılanın tehlikesine karşı uyarılmış olur. Evcil kuşların kendilerini bazı seslere alıştırması gerekir. Örneğin ağır vasıtaların geçiş seslerine alıştığı gibi. Bu sesler gece panik yaratır. Sık sık kuşlar korkutulmamalı. Örneğin titreşim gösteren araçlardan buzdolabı üstü gibi yerlerden uzak tutmalıdır.

Bazıları Tatlı Sever: Kuşların tat alma duyusu insanlarınkine eşdeğer değildir. Yine de farklı tat alma duyusuna sahiptirler. Bazıları tatlı algılarlar ve her şeyi tuzlu severler. Hatta tuz tanelerini gagalarlar. Bazı muhabbet kuşları tatlı yiyeceklere saldırırlar. Daha öne de bahsettiğimiz gibi muhabbet kuşları tatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak tutulmalıdır. Fakat yine de bazı tatlı yiyecekler mesela bir kek parçacığı tabaktan dökülen tuz tanelerinin yenilmesine izin verilebilir.

Koku Duygusu: Bu kuşların ne kadar iyi koku aldıkları tam olarak bilinmiyor. Fakat ünlü bir yazar olan Berta Ragohi kendi kuşunun sevdiği yemeği kokusundan tanıdığını ve yerinde duramadığını yazmıştır.


Adım Adım Güven

Kuşunuzun güvenini kazanıp kazanamayacağınız evcil olup olmayacağı suskun veya ürkek olacağı, ilk günden belli olur. Mümkünse eve geldiği ilk günden itibaren ona fazla yaklaşmadan sürekli yanında bulunmanız gerekir. Onunla çok konuşmalısınız.

Büyük ihtimalle kuş size karanlık bir kutuda verilmiştir. Delik açılmış bir karton kutu içinde kışın soğuktan yazın sıcaktan korunarak, mümkün olduğunca çabuk eve getirilmeli.

Kutudan direk kafesin içine girişini sağlayacak şekilde çıkarın. Kuş karanlıktan aydınlığa geçeceği için hemen kafese girer. O andan itibaren kuşu yalnız bırakın ve çevresini incelemesini izleyin. Ev ortamına alışmak için etrafı dikkatle inceleyecektir. Eğer bir şey yemez içmezse endişelenmeyin. Kendini rahat hissedince ve arkadaşlarından ayrılma şokunu üzerinden atınca normale dönecektir.

Eğer kuş odayı sigara içenlerle paylaşıyorsa yatmadan önce havalandırın. Lambayı söndürmeden önce rahat olarak tünekte olmasına dikkat edin. Odadaki tüm ışıkları kapatın ama az ışık veren bir lamba bulundurun. Çünkü alışık olmadığı sesler onu rahatsız edebilir ve yem yemesini su içmesini karanlıkta sağlayamayabilir. İlk günün sabahı kuşun kafesinden tutarak onunla sessizce konuşun ve taze yemler verin. Sonra onu yalnız bırakın ki korku ve heyecanını üzerinden atsın.

Çevresine alışması ele gelmesiyle daha kolaylaşacaktır. Evcil olması çok önemlidir. Evcil demek ele ya da parmağa korkusuzca gelip konması demektir.

Doğru Muhabbet Kuşu Seçimi

Muhabbet kuşları bakımı kolay neşeli ve güzel ev hayvanlarıdır. Bakımları pahalı değildir. Aile yaşamına bayılırlar ve ortalama yaşına kadar yaşayabilselerde 20 yaşına hatta daha fazla yaşayan muhabbet kuşları da vardır. Kuş seçmi sırasında aramanız gereken birkaç iyi sağlık belirtisi vardır. Erişkin yerine genç bir muhabbet kuşunun seçilmesi size daha büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Seçim

Sizlere tavsiyemiz ; ülkemizde özel olarak yetiştirilmiş ve üretilmiş muhabbet kuşlarının 1,5 aylık yavrularını satın almanızdır. Bu yavruların 3. ayını geçmemiş olması daha kolay evcilleştirmeniz açısından sizlere avantaj sağlayacaktır. Bu yavru muhabbet kuşlarını, özel üreticilerden, bazı hayvan satan mağazalardan yada çevrenizdeki birilerinin kuşlarının yavrularından da edinebilirsiniz. Bu genç muhabbet kuşları çok kısa sürede evcilleşir ve hayatının büyük bir bölümünü sizlerle paylaşarak evinizin neşesi, ailenizin bir ferdi olur.

Bir süre sonra onun da ihtiyaçları göz önünde bulundurularak 2. bir kuş edinilebilir. Ama bu durumda sizlerle paylaşacağı zamanın biraz azalacağı unutulmayarak ihtiyacı doğrultusunda karar verilmelidir. Başlangıçta bir çift kuş alınması evcilleştirme ve konuşmayı öğretmede bir takım konsantrasyon zorlukları çıkarabilmektedir. öncelikle bir erkek yavru alınıp eğitildikten sonra yada 1 yaşına geldiğinde aynı şekilde bir dişi yavru alınması doğru olur. Dişi de yaşını doldurduktan sonra uyumlu bir çift oluştururlar. Muhabbet kuşlarının eş kabullenmede seçici oldukları göz ardı edilmemelidir.

Her hangi bir ev hayvanında da olduğu gibi iyi üretilmiş sağlıklı bir muhabbet kuşunun seçimi dikkat ister. Öncelikle ciddi bir üretici ya da temiz ve kuş konusunda tecrübeli bir evcil hayvan mağazasından alınmalıdır. Sağlıklı bir muhabbet kuşu:

· Hareketli ve çevresiyle ilgili olmalı
· Tüylerini keyifle temizlemeli
· Tek bacak üzerinde tüneğinde keyifle ötüşmelidir
· Tüyleri parlak ve temiz olmalıdır
· Kuyruk altı temiz ve kuru olmalıdır
· Burun delikleri akıntısız ve aynı büyüklükte olmalıdır
· Aşırı kilo fazlalığı olmamalıdır

Genç Öğrenci:

Muhabbet kuşunuza konuşmayı öğretmek istiyorsanız 6-9 hafta arasında bir erkek ya da dişi almalısınız. 12 haftaya kadar muhabbet kuşunuzun yaşının belirlenmesi için belirli özelliklere sahiptir. Genç bir muhabbet kuşunun boğazının yanındaki benekler henüz belirginleşmemiştir. Ayrıca alınlarındaki çizgiler hala çok belirgindir. Çok net olmasa da burun deliklerinin çevresi erkeklerde morumsu mavi, dişilerde kahverengimsi beyazdır. Bu yaşlarda gözlerinin çevresinde beyaz halka olmadığından gözleri daha siyah ve iri görünür.

12 haftalık civarında yavru tüyleri dökülmeye başlar. Erkeklerin burun üstü deri rengi canlı maviye dişilerinki kahverengine dönüşür. Her iki cinsiyetin gözlerinin çevresinde de halka oluşuır. Biri muhabbet kuşu erişkin tüylerine ulaştığında yaşının belirlenmesi neredeyse imkansızdır.

Bazı muhabbet kuşu ırklarının yaşları aynı şekilde anlaşılmaz. Bir Albino, Lutinu ya da diğer egzotik muhabbet kuşu alıyorsanız bir uzman tavsiyesine gereksiniminiz vardır. Doğru yaştaki bir muhabbet kuşunu belirlediğininzde parlak canlı gözler ve eksiksiz kuyruk tüyleriyle hareketli bir tansinde karar kılmalısınız. Tüylerinin derisine yapışık ve anüs çevresinin temiz olduğundan emin olmalısınız. Renk üretmeyi düşünmediğininz sürece tamamen kişisel bir seçimdir.
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.01.09, 05:05   #2
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1447
Mesajlar: 5,886
Ettiği Teşekkür: 18278
Aldığı Teşekkür: 25943
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Muhabbet Kuşu Besleyenler okusun

Erişkinlerin Eğitimi Daha Güçtür

Konuşmasını istiyorsanız erişkin bir muhabbet kuşu almamaya dikkat edin. 9 haftalıktan birkaç gün geçmesi önemli olmayabilir; ama 9 aylık bir muhabbet kuşu konuşmayı hiç öğrenmeyebilir. Kuşhanede bir süre bekletilmiş dişiler konuşma konusunda isteksiz olacaktır.

Yine de bunların çok bir önemi yoktur. Konuşmayan muhabbet kuşları da mükemmel birer dost olarak günlerinize neşe katacaktır.

Beslenme

· Muhabbet kuşlarının temel besin kaynakları ; tohumlar, meyvalar ve sebzelerdir.
· Muhabbet kuşunuza yem alırken yüksek kaliteli tohum içermesine dikkat etmelisiniz.
· Günlük rendelenmiş havuç, mümkünse yapraklı havuç ( yapraklar ıslak ) favori yiyecekleridir.
· Elma, çilek ve diğer taze sebze ve meyvaları da yiyecek olarak sunabilirsiniz. Taze olmayan sebze ve meyvalar hastalanmasına sebep olabilir.
· Kıvırcık salata ve Kara lahana verilmemelidir. Verildiği taktirde ishal olacaktır.
· Tahıl ekmeği ( buğday, arpa, mısır ), bisküvi kuşunuzun severek yiyeceği besinlerdir. Ancak bu tipte yiyeceklerle beslemek şişmanlatır. Mümkün olduğunca az miktarda verilmelidir.
· Haftada bir yumurta maması verilebilir. Özellikle yumurtlama dönemindeki ve yavrularına bakan anneler için ideal protein kaynağıdır. Bu dönemde günlük olarak verilmesi yavruların gelişimi için faydalı olacaktır.
· Yumurta maması ; 1 adet haşlanmış katı yumurta 3 adet vitamin ve mineral takviyeli bebek bisküvisi bir miktar ufalanmış yumurta kabuğu
· İnce süzgeçten geçirilerek ufalanan yumurta ve bisküvilerin içine bir miktar yumurta kabuğu ufak parçalar halinde konulur. Hazırlanan mamanın yarısı buzdolabında ertesi gün verilmek üzere saklanabilir. Ancak tüketime sunulan miktar gece olmadan kafesten alınır. Bayatlamasına ve bozulmasına fırsat verilmeden bitirilmelidir. Aksi taktirde gıda zehirlenmesi oluşabilir.
· Her zaman suluklarında temiz ve taze su olmasına dikkat etmelisiniz. 2-3 günde bir su kabları temizlenip suları değiştirilmelidir. Sularına 2-3 damla multi-vitamin takviyesi sağlıkları için idealdir.
· Yemlikler sürekli kontrol edilmeli ve yemleri tazelenmelidir. Yem kabuklarının biriktiği yemlikler bazen dolu sanıldığı için takviye edilmediği ve kuşların açlıktan zayıfladıkları hatta öldükleri vakalar görülmektedir. Yem kablarına üflenerek yem kabukları atılmalı ve kuşunuzun ne kadar yem yediği
· dikkatle takip edilmelidir. Unutulmamalıdır ki yem yemesi sağlığının en önemli göstergesidir.
· Mürekkep balığı kemiği veya yumurta kabuğu Ca ( Kalsiyum ) takviyesi açısından gereklidir.Mineral tabletleri de kullanılmalıdır.
· Muhabbet kuşunuz için kum taşı gerekmez.
· Muhabbet kuşlarının kağıt yeme alışkanlıkları olduğu için kafeslerinin tabanına mümkünse gazete kağıdı kullanmayınız. Özellikle renkli mürekkep sorun çıkarmaktadır.
· Kötü beslemeden dolayı ilk yıl ölümler görülmektedir. Bilinçli besleme kuşunuzun sağlıklı gelişimi ve uzun süre yaşaması için şarttır.


Sorular ve Cevaplar

1- Muhabbet Kuşunun Yuvası Nasıl Olmalı

Pet shoplarda, muhabbet kuşları için uygun ölçülerde hazırlanmış yuvalar bulmak mümkün. Dilerseniz, 25 santim yüksekliğinde, 15 santim derinliğinde ve 15 santim genişliğinde bir yuvayı kendiniz de kontraplaktan yapabilirsiniz. Yuvaların arka kısmında, yavruları kontrol edebilmek için dışarı doğru açılan bir kapı ve ön kısmında anne ve babanın girebilmesi için bir delik bulunmalı. Giriş deliğinin birkaç santim altına, kuşcuların konarga adını verdiği kısa tüneği yerleştirmeyi unutmayın. Dişi kuş, yuvalığa uçtuğu zaman, giriş deliğinin kenarına değil, konargaya konacaktır. Ayrıca dişinin yuva yapabilmesi için arka kısıma bir oyuk yapmanız yuvanın düzgün durmasını sağlayacaktır.

2-Yuva Yapmasına Yardımcı Maddeler Neler Olmalıdır


Doğada yaşayan kuşlar, güçlü gagalarıyla ağaç dallarını ufalayıp, elde ettikleri talaşı, yuvalığın dibine taşırlar. Kafeste yaşayan kuşlara yardımcı olmak için, yuvanın tabanını üç santim yüksekliğinde, talaşla kaplayın. Yuvaya koyduğunuz talaşın, kimyasal maddelerle işlenmiş ağaçlardan elde edilmediğine emin olun. Ayrıca yuva yapmasına yardımcı olamak için kendir liflerini kafese koyarsak, dişi yuva yapmak için bu malzemeyi kullanacaktır.Yuva geniş bir kafese yerleştirilmeli. Kafes küçükse, yer kaplamaması için kapıyı açıp, dışarıdan yerleştirin. Muhabbet kuşları önce , yuvayı merakla izler. Dişi kuş gün geçtikce, yuvayla daha çok ilgilenir. Yuvanın içine gözatmaya başlar. Bir süre sonra içine girip, sağı solu gagalayıp, kontrol eder. Giderek, yuvada daha çok kalır. Erkek kuş da yuvaya gözatar ama içeri girmez. Dişiden uzak duran erkek kuş, artık daha cüreetkar davranacaktır.

3- Yumurtladığı Zaman Dişinin Davranışları Nasıldır ve Neden Bazen Yumurtasını Aşağıya Atar ?


İlk yumurtadan sonra iki günde bir olmak üzere toplam 4 ile 6 yumurta yaparlar. Yumurtlamak, dişi için muazzam zordur. İlk yumurtadan sonra kuş kuluçkaya yatar. Yalnızca, tuvalet ihtiyacı için dışarıya çıkar. Artık, erkeğin onu besleme zamanı gelmiştir. Bu arada meraklanarak yuvanın içine bakmak gibi bir harekette bulunmanız dişiyi rahatsız edeceğinden bazen yumurtaları kırmak yada aşağıya atmak gibi eylemlerle de karşılaşabilirsiniz. En iyisi uzaktan takip etmektir.Muhabbet kuşları hislerini çabuk gösteren, çabuk kızan kuşlardır. Özellikle yumurtladıktan sonra yuvasına bakılmasından, kendisi yada eşi ile ilgilenilmesinden, Kafes yada yuvasının yer değiştirilmesinden kesinlikle hoşlanmaz. Bunu yumurtalarını kırarak yada yuvadan aşağı atarak gösterir. Hatta yumurtadan çıkmış yavrusunu dahi yuvadan atabilir yada gagalayarak öldürebilir. bazen yeniden yumurtlayacağı zamanda yavrusunu öldürerek aşağıya atabilir. Buda bu kuşun yapısında olan ve henüz çözülememiş bir durumdur. Eğer yumurta boş yada yavruya bakma niyeti yoksa zaten yumurtayı aşağıya atar. Kanaryada böyle bir şey kesinlikle olmaz. Kanaryalar daha ağırbaşlı ve uysaldırlar.

4- Yumurtaların Döllendiği Nasıl Anlaşılır?

Kuluçkanın 6ncı gününde, yumurtanın döllenip döllenmediği anlaşılır. Elinize aldığınız yumurtayı, bir el fenerine doğru tutun. Yumurtanın çekirdeğini görebilirsiniz. Döllenmemiş yumurtanın içinde leke göremezsiniz. Yumurtaların hepsini yuvaya koyun ki, dişi kızmasın.

5- Yavru Muhabbet Kuşu Kaçıncı Günde Yumurtadan Çıkar?

Yumurtadaki embriyonun, bebek muhabbet kuşuna dönüşmesi için, belli ısıda 18 gün geçmesi gerekir. Nasıl ikişer gün arayla yumurtladıysa, yavrularda aynı şekilde ikişer gün arayla yumurtadan çıkar. Dişi kuş, farklı boylarda yavrularla ilgilenmek zorundadır. Yuvada hala tüylenmemiş yavru varsa, bunları gece gündüz, kanatları altında korumaya devam eder.

6-Yavru Muhabbet Kuşunun Sağlıklı Yetişebilmesi İçin Nelere Dikka Edilmelidir ?


· Yuva sıcaklığı 37, ev sıcaklığı ise 16-18 derece olmalıdır. Yumurtaların kurumaması için kafesin içinde nem oranı yüksek tutulmalıdır.

· Kuşlar, filizlenmiş tohumlar ve özel kuluçka yemleriyle beslenmeli.

· Yuvalar her gün kontrol edilmeli. Yuva kontrolü, kuşun yuvada olmadığı zamanlar yapılmalı.

· Yumurtaların kabukları yavrulara zarar verir. Yumurta kabukları, zaman geçirmeden yuvadan alınmalı.

· Yavrulardan biri ölmüş olabilir. Diğer yavruların sağlığını tehtid eden ölü yavru mutlaka yuvadan çıkartılmalı.

· Yavrunun kursağına hafifce dokunun. Genellikle boştur. İyi beslenmeyen yavrular, gelişimlerini tamamlayamazlar. Anneler, yeterince beslenmemiş olabilirler. Bu yüzden yavruların ve annelerin özel olarak beslenmesi gerekir.

· Kuluçka döneminden önce satıcılardan beslenme şırıngası ve yavru yemi alın. Yavruları ilk 14 günde şırıngayla, daha sonra kaşıkla besleyin.

· Besleyeceğiniz yavruyu, yumuşak bir kağıt havlunun üzerine yatırın. Hazırladığınız özel yemi, şırıngayla yavrunun diline damlatın. Kursağı doluncaya kadar bu işleme devam edin. Annenin yeterince besleyemediğini inandığınız yavrulara bu işlemi her gün uygulayın.7- Yavru Muhabbet Kuşunun Gelişmesi Nasıl Olur ?

· Yavru yumurtadan çıktığında 2-2.7 gram ağırlığındadır. ilk beş gün boyunca gözleri kapalıdır. Sırt üstü yatar pozisyonda, annesinin yemlemesini bekler.

· 6-8inci günler arasında yavrunun ağırlığı 12-14 grama ulaşır.

· 7nci gün kanat tüyleri belirmeye başlar.

· 8inci günde başını dik tutmaya başlar. Birkaç sıçrama yapabilir.

· 9uncu gün kuyruk tüyleri büyümeye başlar. Gözleri açılır. Kuyruk kısmına oturarak beslenir.

· 12nci gün, tüm ince tüyleri çıkmıştır. Ağırlığı 23 grama ulaşır.

· 17nci gün tüm tüyleri tamamlanır. Hala yuvadan çıkmaz.

· 21inci gün, tüy renkleri belirginleşir.

· 28 ve 31inci günler arasındayavrular tırmanabilir. Kanatlarını çırparlar. Yuvadan çıkabilirler.

· 28inci gün, tüm tüyleri tam anlamıyla çıkmıştır. Renkleri büyüklerinkine nazaran daha mattır.

· 3-3 aylıkken, gençlik dönemi tüy değişimi gerçekleşir. Yeni çıkan tüyleri, büyüklerinki gibi parlak olur.8- Muhabbet Kuşunun Erkek Ya da Dişi Olduğunu Pratik Olarak Nasıl Anlarsınız?

Muhabbet kuşunuzun erkek yada dişi olup olmadığını anlayabilmek basit bir yol göstereceğiz. Elbetteki bu uzman bir kuşçu

gözüyle yapılmış bir tespit olmasada,Muhabbet kuşunun gagasının üzerindeki etli kısım koyu renkli ( Mavi yada benzeri renkli) ise erkek, renk yok ise dişidir diyebiliriz.9- Muhabbet Kuşu İle Arkadaş Olabilmek İçin Neler Yapmalıyız ?

· Muhabbet kuşları, neşeli, akrobatik, sevecen, sıcakkanlı ve şaşırtıcı küçük kuşlardır. Onların dostluklarını kazanmak için, zekice yaklaşarak ilgisini çekin. Zaten çoğunlukla onlar sizden önce size yaklaşacaklardır. Ancak bu narin vücuttaki eğlendirici kişilik, ona kaba davranmanıza asla müsaade etmez.

· Bir çok muhabbet kuşu, omuzlarınızda vakit geçirmeyi çok sever. Bu özelliklerine rağmen genellikle kucaklanacak, okşanacak hayvanlardan değildirler.

· Ama ara da bir başlarının kaşınmasından da hoşlanırlar.

· Muhabbet kuşları, kendilerine her gün dokunulmasını isterler. Eğer dokunuşlarınızı yeterli bulmazlarsa utangaç, vahşi ve bazen de yaramaz olabilirler.10- Muhabbet Kuşunu Evcilleştirmek İçin Ne Yaparız ?

Onların çoğu, ailelerinin yanında, insani dokunuşlardan uzak büyüdükleri için ürkek olurlar. Bir muhabbet kuşunu çok genç yaşlarda, hatta bebekken elde ederseniz, evcilleştirilmesi çok daha kolaydır. Elle beslenen bebekler, kısa sürede sizinle arkadaş olurlar. Onlar, ebeveynleri tarafından yetiştirilenlerden daha fazla kucaklanılmaktan hoşlanırlar.Muhabbet kuşlarının tek başlarına ya da çift olarak tutulması mümkün. Eğer gerçekten kuş evcilleştirmek istiyorsanız, yalnız bir kuş edinmeniz daha iyi olacaktır. Çift olan kuşların asla evcilleştirilemeyeceği anlamında söylemiyoruz bunu. Sadece çift olan kuşlarınızı evcilleştirmek için daha fazla çalışmanız gerekir.11- İki Muhabbet Kuşu Yanyana Olunca Evcilleştirmek Zor mu ?

Tek bir kuşa göre daha zordur. Bunun sebebi de, kuşlar çift iken, birbirleri ile ilişki halindedir ama yalnız bir kuş, sadece sizinle ilişkidedir. Onun bir arkadaşı olması gerektiğini hesaba katın ve bu siz olun. Eğer tercihiniz çift kuş edinmekse, fakat aynı zamanda da size arkadaşlık etmelerini istiyorsanız, işe yalnız bir kuş edinmekle başlayın. Aradan bir kaç ay geçip de sizinle ilişki kurduğunda, yanına ikinci bir kuş ekleyebilirsiniz. Ancak sadece evcilleştirmek amacıyla kuşu uzun süre tek tutmakla ona işkence etmiş olursunuz. Bu nedenle kuşun bir süre sonra evcilleşip evcilleşmeyeceği durumundan belli olur. Belli bir süre sonra evcilleşmiyorsa yanına bir eş almanız onu daha sakin kılacaktır. Ancak kuşunuz evcilleşmeye meyilli ve hatta evcilleşmis ise ona bir eş almanızda da mani bir hal yoktur. Çünkü kuşunuz birkere size alıştımı sizinle olan dostluğunu kesmeyecektir.

12- Muhabbet Kuşunu Konuşturmak İçin Ne Yapmalıyız ?

Muhabbet kuşları konuşma yeteneğine sahiptirler. Bazı kuşlar, yeni kelimeleri ve deyimleri çabuk sökerken bazıları da asla tek kelime bile öğrenemeyebilir. Öncelikle yavru muhabbetkuşları 2-4 aylık iken konuşmaya eğitmeniz daha iyi sonuç verecektir. Belli bir ayı geçen kuşlar zor konuşur, hatta tek kelime bile öğretemeyebilirsiniz. Konuşma yeteneğine erkek muhabbetkuşlarının daha yatkın olduğu gözlenmiştir. Ancak dişi kuşlarda konuşur ama erkek kuşa göre kelime dağarcığı sınırlı kalır.

Muhabbet kuşlarının hayranlık uyandırıcı bir kelime dağarcığı olsa da, bunu anlamak zor olabilir. Çünkü kelimeleri yüksek bir hızda çıkarırlar. Erkek ve dişi kuşlar konuşmayı öğrenebilir, ama erkekler sözlük dağarcıklarına sık sık yeni kelimeler eklerler ve sözcükleri daha doğal çıkarmaya başlarlar.

Eğer konuşan bir muhabbet kuşuna sahip olmayı gerçekten çok istiyorsanız, en iyi seçim, küçük yaşta, elle besleyebileceğiniz bir yavru alın. Fakat bunun bir garantisi olmadığını unutmayın.


13- Yavru Muhabbet Kuşuna Ya Da Yeni Aldığımız Bir Kuşa Nasıl Davranmalıyız ?


Yavru bir muhabbet kuşunu alıp eve getirdiğinizde, kafesine yerleştirmeden önce yarım saat oynayın. Bu sizinle iletişime geçmesine, ilişki kurmasına yardım eder. İlk başlarda kuş çok ürkek görünebilir. Ve sizden uzaklaşmayı deneyebilir. Unutmayın ki o, sizin avucunuza ulaşana kadar diğer kuşların sesi ve görüntülerinden başka bir şey bilmiyordu.

Eğer sizden uzaklaşmayı denerse, vücudunu nazikçe elleriniz arasında tutun. Sonra onu okşamaya başlayın ellerinizle. Ardından yanaklarınıza doğru götürün. Bu hareketler sakinleşmesine yardım edecektir.

Tıpkı bebek muhabbet kuşu gibi eve ilk getirdiğinizde, yetişkin muhabbet kuşunu elinize alın. Emin olun ki ilk önce kanatlarını çırpacaktır. Onu dikkatlice yere bırakın. Elinizi çok yavaşça kuşun göğsünün üstüne götürün.

Elinizi yere paralel olarak hareket ettirmeniz eğitim esnasında size kolaylık sağlayacaktır. Eğer arkaya doğru kaçarsa, vazgeçmeyin ve denemeyi sürdürün. Ürkütmeden, çok yavaş hareket ederek devam edin. Sonuçta yatışacak ve elinizin yakınına doğru yanaşacaktır. Yapmanıza izin verdiğinde, nazikçe göğsünden tutmayı deneyin. Doğru yolda olup olmadığınızı o size davranışları ile belli edecektir. Gerginse ve yeniden uzaklaşmayı denerse, yılmayın.

14- Muhabbet Kuşunu Terbiyeye Nereden Başlamalıyız ?

Artık elinizde ve siz çok yavaşça elinizi yukarı doğru kaldırıyorsunuz. Zıplamaya kalkışırsa, ona yatışması için süre verin ve tekrar deneyin. Öğretmeniz gereken öncelikli terim ‘‘Yukarı’’ ve ‘‘Aşağı’’olacaktır. Aşağı-yukarı pratik eğitimini, kuşunuzu evcilleştirirken hiç değilse haftada bir kere kullanabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarına acı vermeyi denemeyin. Eğer çimdiklemeye, ısırmaya devam ediyorsa hafifçe yüzüne üfürün. Bir kuşu elinizden düşürmemeniz gerekir. Hele de bir muhabbet kuşunu! Ona vurduğunuzda ya da düşürdüğünüzde bu hiç zevk verici bir öğreti olmayacaktır. Özellikle ısırmaya eğilimli olduğunda, kuşu omuzlarınıza yaklaştırmamanız gerekir. Hayır kelimesini ona mutlaka öğretmelisiniz.

15- Muhabbet Kuşları Nelerden Mutlu Olurlar ?

· Kendi cinsinden bir kuş
· Her zaman aynı saatte ilgi görmek
· Tatlı yiyecekler
· Mısır tanesi
· Gagalayabileceği taze ağaç dalları
· Geniş hareket alanı
· Onunla alçak sesle konuşulması
· Sahibi ile birlikte olmak
· Sahibinin renkli elbiseleri

16- Muhabbet Kuşları Nelerden Korkarlar ?

· Yalnızlık
· Ona sessizce yaklaşılması
· Çevresindeki her türlü değişiklik
· Kafesin dışında ona tanıtılmadan verilen yeni bir oyuncak
· Alışmadığı sesler
· Buzdolabı ya da çamaşır makinesi üzerinde sallanan bir kafes
· Evdeki kediler.
· Elle tutulmak

Neşelendiren Oyunlar:

· Muhabbet Kuşu, masanın üzerine konunca, bir kağıt parçasını buruşturup, yavaşça önüne atın. Ve oradan uzaklaşın.Göreceksiniz, bir süre kağıt yumağının çevresinde dolaşacak. Sonra gagalayacak. Kağıt yumağını diftmeye çalışacak. Kağıdın yüksek bir yerden düşmesini keyifle izleyecek. Düşen kağıdı, alıp aynı yere koyduğunu ve ve tekrara düşmesini keyifle izlediğini göreceksiniz.

· Ucuna tel takılmış ve telin uçu kuşa batmayacak şekilde kıvrılmış, küçük bir plastik topu masanın üzerine koyun. Hemen yanına gelip topu yuvarlacak, gagasıyla telinden tutup, onu havaya doğru atacaktır.

Onunla resim yapın. Boya kalemleriyle kağıdın üzerine şekiller çizin. Bu görüntü onu büyüleyecek. Renkli kalemleri gagasıyla tutmaya çalışacak. Kim bilir, belki bir çizgi de o atar!

· Muhabbet kuşunuzla yem arama oyunu da oynayabilirsiniz. Sevdiği yemi, küçük bir karton kutunun içine koyun. Kutunun üzerine, yemi bulduğunda bir parça koparabileceği büyüklükte delikler açın. Bu uğraş, hem onu hem de sizi çok eğlendirecek.

· Kuşunuza dans etmeyi öğretin. Radyo ya da yeybinizde müzik çalarken dans edin. Sizi dikkatle izleyecek. Kısa bir süre sonra o da sağa sola sallanmaya başlayacaktır.

· Birlikte gazete okumaya ne dersiniz. Gazetelerin sayfalarını sallayın ki, onun dikkatini çeksin. Bir süre sonra gazetenin parçasını koparıp yere atın. Kâğıt parçasıyla dakikalarca oynayacaktır.

· Bir kabın içine, pişirilmemiş şehriyeler koyun. Muhabbet kuşu, şehriyelerin içinde derin bir araştırmaya girecek, kabın içinde bir o yana bir bu yana savuracaktır. Çok gürültü yapacak, hatta şehriyeleri taşımaya kalkacak.
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.02.13, 13:02   #3
Ekin
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1229
Mesajlar: 9,773
Ettiği Teşekkür: 32086
Aldığı Teşekkür: 44462
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Merakli
Standart Cevap: Muhabbet Kuşu Besleyenler okusun

Beslemek güzel. Yalnız öldükleri zaman çok canı acıyor insanın.2 tane besledim. Birincisi öldüğünde çok üzüldük günlerce yas tuttuk. Vallahi evden bir cenaze çıkmış gibiydik.
Diğeri uzun zaman yaşadı. Çok küçükte almıştık. Evde kuş olması çok güzeldir. Evde beslenecek en güzel hayvan bence kuş.


Faydalı paylaşım için teşekkürler...
__________________
Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.13, 17:14   #4
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1447
Mesajlar: 5,886
Ettiği Teşekkür: 18278
Aldığı Teşekkür: 25943
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Muhabbet Kuşu Besleyenler okusun

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Çatlak Mesajı göster
Merhaba,dün yeni bir kuş aldım 2 aylık bu gün ikinci günü onu kafesinden çıkardım ve dışarı çıkmadı zorladım ve çıktı 2 kere yere düştü çok korkuyor güvenini kazanmam için ne yapmalıyım?
Bu konuyu açtığım zaman,bende birkaç muhabbet kuşu besliyordum,daha sonra kuşların kafeste besleme olayı beni rahatsız etti,bıraktım.

Sorunuza gelince.
Birkaç kuşda bende aynı sorunları yaşadım,bir tanesi düzeldi,diğeri düzelmedi.Zaten bu sorun yüzünden araştırmalar yaparken,bulduğum bilgileride forumda paylaştım,bende uzman değilim,konuyu tam okursanız mutlaka cevabı vardır,çok kapsamlı bir konu.Benim tek tavsiyem,ürktüğü hareketleri yapmayın,sabırlı olun,kafesin yanına sevmek amaçlı yaklaşsanız bile yanlış anlar,bir müddet ortama alışana kadar,yem ve su vermek harici rahat bırakmanız.
Kolay gelsin
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.13, 17:29   #5
Yunus Emre
Ölümüne özgür, ölümüne demokrat..

Yunus Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Konular: 1
Mesajlar: 138
Ettiği Teşekkür: 453
Aldığı Teşekkür: 721
Rep Derecesi : Yunus Emre Karimasını arttırmak için doğru yerdeYunus Emre Karimasını arttırmak için doğru yerdeYunus Emre Karimasını arttırmak için doğru yerdeYunus Emre Karimasını arttırmak için doğru yerdeYunus Emre Karimasını arttırmak için doğru yerdeYunus Emre Karimasını arttırmak için doğru yerdeYunus Emre Karimasını arttırmak için doğru yerdeYunus Emre Karimasını arttırmak için doğru yerdeYunus Emre Karimasını arttırmak için doğru yerdeYunus Emre Karimasını arttırmak için doğru yerdeYunus Emre Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Muhabbet Kuşu Besleyenler okusun

kartal bey'Bende bülbül gibi öten bir muhabbet kuşu var.
işyerindeki arkadaşlara söylüyorum inanmıyorlar.sizin fikriniz nedir?
Siz bana inanacakmısınız.
şimdiden teşekkürler.
__________________
İyi insanlar, o güzel atlara binip gittiler.
Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık.

Yaşar KEMAL
Yunus Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Yunus Emre'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.03.13, 16:43   #6
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1447
Mesajlar: 5,886
Ettiği Teşekkür: 18278
Aldığı Teşekkür: 25943
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Muhabbet Kuşu Besleyenler Okusun

Yukarıda verdiğim cevaptaki gibi,bende bazı sorunlar yaşadığımda yaptığım araştırmalar neticesinde,forumdaki arkadaşlarında basitçe çözebilecekleri sorunlara yol götermesi için bu konuyu açtım,yoksa uzman falan değiliz,sayın veterinerlerimize ayıp etmiş oluruz.Kafeste kuş besleme olayı bana ters geldiğinden bıraktım.

Size tavsiyem ya bir veteriner veya aldığınız yere danışabilirsiniz.

Belli zamanlarda kuşların tüy dökmesi normaldir,tüylerini kabartması bildiğim kadarıyla keyifli oldukları zamanlar yaptıkları bir eylem,kaşınma ise tüy dökme dönemlerinde normal olduğu gibi,bir mantar hastalığı olabilir,gagasını sürtebilmesi için satılan yumuşak taşlar var,onlardan bir tane edinip kafesin uygun erine koyabilirsiniz,buna ihtiyaç duyarlar normaldir,yalnız gagasının etrafında mantar oluşumu başlamışsa buda rahatsız edebilir,bir petshop veya veterine danışıp ilacından edinebilirsiniz.Bu bilgilerim amatörce beslediğim zamanlarda edindiğim şeylerdir.Siz yine yukarıdaki tavsime uyup,daha işinizi daha garanti yapabilirsiniz,nihayetinde bir can taşıyor,çok basite almamak gerek,ben 4 sene tek birkaç tane, ayrı zamanlarda besledim,bilgim bunlar ile sınırlıdır.
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.03.13, 18:24   #7
Cesur
Üye

Cesur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Yaş: 33
Konular: 2
Mesajlar: 24
Ettiği Teşekkür: 65
Aldığı Teşekkür: 144
Rep Derecesi : Cesur Karimasını arttırmak için doğru yerdeCesur Karimasını arttırmak için doğru yerdeCesur Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Muhabbet Kuşu Besleyenler Okusun

Muhabbet kuşları çok hassas hayvanlardır. Daha önce beslediklerimden edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak isterim:

1. Kullandığınız yem kaliteli olmalı. Genelde yerli ve ithal yemler satılıyor, ayrıca da açık yemler satılıyor. Açık yemler çok tavsiye edilmiyor. Üreticiyi tanımadıkça tüketmenizi önermem. Gerek hijyen, gerek tazelik açısından.

İthal yemler, yerli yemlere göre daha kaliteli ve bol tohumlu oluyor. Ancak içeriğini incelemeniz ve boyanmış maddeler bulunmamasına dikkat etmeniz önem arzediyor.

Yemi mutlaka kapalı kavanozlarda ve oda ısısının biraz altında saklamanız tazeliği açısından yararlı. Ayrıca verirken de sürekli kontrol edin, en ufak bozulmalar bile kuşun zehirlenmesine ve ölmesine neden olabilir.

2. Mutlaka suyunu günlük olarak değiştirmeniz gerekir. Hatta günde 2 defa değiştirmeniz çok daha yararlıdır. Musluk suyu vermeme dikkat edin. Ben hep hazır su veririm. İlaçlı olmaz ve daha hijyeniktir.

3. Muhabbet kuşunuzun rutin vitamin ve mineral ihtiyaçları vardır. Genelde bu ihtiyaçları hazır olarak gıdalardan alsınlar isteriz. Ama o derece gıda tüketmeleri ve bunun çeşitliliği de hastalıklara sebep olabiliyor. Sindirim sistemleri çok hassastır. Bu sebeple vitamin ve mineral desteğini dışardan vermek gerekiyor.

Piyasada çeşit çeşit vitamin, mineral çeşidi görebilirsiniz. Fiyat olarak üstte olsa da, en kaliteli ürünler Sera'nın ürünleridir. Sera Vitamin Plus V var mesela, en kaliteli vitamindir. Ancak diğer vitaminler 5 lira iken, Sera 30 liradır. Yine de onlara olan sevgi, fiyatın fazlalığını ekarte diyor.

4. Tüy döküm zamanlarında hassas olurlar. Hasta olduklarını bile düşünebilirsiniz. Kabarırlar, uyurlar. Bu süreçte vitamin desteği sürekli devam etmeli. Haftada 1 ya da 2 değil, hergün. Ve olabildiğince efor sarfetmelerini önlemeniz gerekir.

Mama da yapabilirsiniz. Mesela yumurtayı haşlayıp iyice rendeleyin. İçine havuç, muz, biraz da yumurtanın kabuklarından ekleyin. Dilerseniz çok minik miktarda bal da ekleyebilirsiniz. Harika bir mama olur. Ama ayda en fazla 3 kere verebilirsiniz bu mamayı.

5. Muhabbet kuşunun size alışması, bir sabır sürecidir. Onun bilmem kaç katı büyüklüktesiniz ve ne dediğinizi anlamıyor. Sizden korkması ve kendini savunmak için ısırması çok doğal. İlk 1 haftalık süreçte yerini hiç değiştirmeyecek şekilde, sadece onunla kafesinin dışından konuşun. Asla el uzatmayın.

Sizi ve ortamı iyice tanıdıktan sonra elinize bir miktar yem alın. Elinizden ilk zamanlar korksa da, zamanla o yemi yemeye başlayacaktır. Bu süreçte yem yedirirken sürekli onunla konuşun. Mutlaka sonunda ona zararsız olduğunuzu anladığında size yakınlaşacaktır.

Eğer yavru yaşlarda ise ve özellikle dişi değilse rahatlıkla da konuşturabilirsiniz.

6. Yeterli ilgiyi gösteriyorsanız, sürekli serbest geziyorsa eş çok sorun olmaz onun için. Ama işe gidiyorsanız, o büyük çoğunlukla kafeste kapalı ise eş mutlaka gerekli.

Eşi kafanıza göre almamanız gerekir. Kendileri çok seçicidir. Kuşçuya gidip kendinin seçmesini sağlamalısınız, bu konuda kuşçular deneyimlidir.

7. Evdeki ortamı sabit olmalıdır, kafesin yerini sürekli değiştirmeyin.

En çok korumanız gereken iki etken var: Cereyan ve ani ısı değişimleri.

8. Kafesini en geç 2 günde bir temizleyin. Haftada bir defa tüm aparatlarını kaynar su ile yıkayın. Hijyene dikkat ederseniz mantar gibi sorunlarla da karşılaşmazsınız.

Şimdilik bu kadar.
__________________
Bir kalemle bin kelime yazıyorsak; bir silgi ile de defteri sileriz, sıkıntı yok.
Cesur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Cesur'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.03.13, 18:32   #8
Slower
Yasaklı Üye

Slower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Yaş: 30
Konular: 122
Mesajlar: 2,621
Ettiği Teşekkür: 13579
Aldığı Teşekkür: 8378
Rep Derecesi : Slower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisiSlower muhteşem birisi
Ruh Halim: Cok Dertli
Standart Cevap: Muhabbet Kuşu Besleyenler Okusun

Çok önceden beslememiştim, bir süre sonra kuşun gagasında ve ayaklarında tuhaf tuhaf yaralar çıkmaya başladı gagası yamuldu şekli felan değişti ayaklarındaki yaralarda iyice kabarmaya başlamıştı tamda kuşgribi hastalığının olduğu zamanlardı annem korkup balkondan atmış ben evde yokken çok ağlamıştım bir dahada beslemedim.
Slower isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Slower'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.03.13, 19:04   #9
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1675
Mesajlar: 7,959
Ettiği Teşekkür: 27925
Aldığı Teşekkür: 35128
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Muhabbet Kuşu Besleyenler Okusun

Bizde de vardı bir zamanlar "Kirli" adında bir muhabbet kuşu..

Bu ismide babam takmıştı tüy rengi biraz kirliydi malum ya..

Ben bu kuşu korkutmayı çok seviyordum o zamanlar (tahminen 12-13 yaşlarındaydım)

Bu "Kirli" annemi çok severdi. Bir iki kez kaçma girişiminde bulunmuş ve her ikisinde de kendi isteğiyle geri dönmüştü. Birisinde kaçmış balkonda otururken annemin sesini duyup tekrar omuzuna konmuştu.. Babam ve ben mavi ekran olmuştuk

İkincisinde ise yine kaçmıştı.. bundada bu sefer bahçenin bir ağacında görmüştük.. Annemin seslenmesiyle yine dönmüştü.. Tuhaf bir kuştu kendisi..

Zamanla büyüyünce bana gıcık kapmıştı.. Kafesi açıp evin içinde dolaştığında beni görür görmez başıma çullanıyor.. Kulaklarımı ve ellerimi gagalıyordu.. Düşmanını unutmuyordu yani

Birde bir huyu vardı Kirli'nin.. Bulunduğu oturma odasında kapının kurma kolu vardı. o kapıda ki anahtar mutlaka ilgisini çekerdi. Ne zaman o anahtarı görse, kafesin kapısını zorlar kendisi açar(aynen bunu yapardı) o kapının kurma koluna konar, ordaki anahtarı gagasıyla düşürmeye çalışırdı.. Bunu yapana kadar rahat etmezdi.. Anahtar düştüğünde alır o anahtarı başka bir yere koyardık.. Çünkü tekrar kapıya taksak anahtarı düşürmeden rahat duramazdı.. bu öyle seviyelere geldi ki o kapının anahtarı hiç takılmadı.

Konuştuğu kelimeler de "çocuğum" ve "p.zevenk" ti.. o son lafıda amcamdan öğrendi, kendisinin politikal meselelerde çok dellenirken kullandığı en bol laflardan biriydi..

8 sene bizimle beraber olan "Kirli" yaz gününün gecesi 22.00 sıralarında kafesinin devrilmesi sonucu kazayla açık olan balkondan kaçmış ve bir daha bulunamamıştır.. Gündüz olsaydı gelirdi tekrar.. Ama gece malum kuş yönünü şaşırmıştır ve kaybolmuştur doğal olarak..

Kedilerden değil de doğal sebeblerden ölmüştür umarım..
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.03.13, 19:49   #10
Lion
...Az İnsan Çok Huzur...

Lion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2012
Konular: 670
Mesajlar: 5,238
Ettiği Teşekkür: 11377
Aldığı Teşekkür: 22369
Rep Derecesi : Lion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Ruhsuz
Çözüldü Cevap: Muhabbet Kuşu Besleyenler Okusun

Geçen yıl yeğenim hatırına almıştım, kerata iyi de bakıyor.
Artık eksiğimiz olursa buradan kapatırız. Ellerine sağlık dostum.
Lion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Lion'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
besleyenler, kuşu, muhabbet, okusun


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Muhabbet Kuşumuzun Yemliğini Kolay Temizleme (Püf Noktası) Mediter Hayvanlar Alemi 16 15.01.21 19:01
Garip Bir Muhabbet Kuşu LaLe Hayvanlar Alemi 9 12.03.12 13:37
Motosiklet Bilgileri |Sağlık Riskleri | Motor Kullananlar Mutlaka Okusun Kartal Motor Sporları | Motosiklet Dünyası 1 27.11.10 22:20
Düşüncelerine Güvenenler Bu Yazıyı Okusun! Umutgüneşi Psikoloji 0 26.01.09 18:40


WEZ Format +3. Şuan Saat: 08:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.