Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi Gel kuçu kuçu...


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 08.08.12, 16:08   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 7985
Mesajlar: 29,502
Ettiği Teşekkür: 107943
Aldığı Teşekkür: 156412
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Tembel Hayvanlar l Üç Parmaklı Tembel Hayvan

Tembel HayvanlarTembel hayvanlar, Orta ve Güney Amerika'da yaşayan Megalonychidae, Bradypodidae familyalarına ait 6 türü kapsayan orta büyüklükteki memelilerdir. Bilim adamlarının çoğu tembel hayvanları Folivora alt takımında sınıflandırırken, bazıları onları Phyllophaga grubunda toplar. Bu iki grubun da adı, ilki Latince'de, ikincisi ise Eski Yunanca'da "yaprak yiyen" anlamındadır.


Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Üst takım: Xenarthra
Takım: Pilosa - (Dişsiz memeliler)
Alt takım: Folivora - (Tembel hayvanlar)
Familya: Bradypodidae
Cins: Bradypus (Üç parmaklı tembel hayvan)

Üç parmaklı tembel hayvanlar (Bradypodidae, Bradypus), dişsiz memeliler takımından bir familya ve cins. İki parmaklı tembel hayvanlar (Megalonychidae) ile birlikte tembel hayvanlar (Folivora) alt takımını oluştururlar.

Özellikleri

Üç parmaklı tembel hayvanların vücut yapısı ağaca asılı bir şekilde yaşamaya uyum sağlamıştır. Uzunlukları 40 – 70 cm ve ağırlıkları 3 – 5 kg arası değişir. Kuvvetli yapılı ön ve arka ayaklarında daima kanca şeklinde, keskin pençeli üç parmağı bulunur. Kuyruksuz olan iki parmaklı tembel hayvanlardan farkları 2 – 9 cm uzunluğunda kısa bir kuyrukları ve daha çok boyun eklemlerine sahip olmalarıdır. Bunların sayesinde bütün vücudu hareket ettirmelerine gerek kalmadan, sırf kafalarını 270 derece çevirerek daha çok besin kaynağına ulaşabilirler. Kafaları küçük ve yuvarlaktır. Gözleri ve postun içinde saklı kalan kulakları küçüktür. Görme ve koklama duyguları zayıf olur. Diğer dişsiz memelilerden farklı olarak tek bir türden oluşan dişleri vardır. Kesme ve koparma dişleri bulunmaz, sadece 18 adet, ufak çiğneme dişleri olur.

Vücutlarını sıkıca kaplıyan postları gri-kahverengidir ve içinde yaşayan bakteriler ve cyanobakterilerinden dolayı özellikle yağmur zamanında yeşilimsi görünür. Bu yeşil görünüm ağacın dalları arasında zor bulunmasınıda sağlar. Ayrıca erkeklerin sırtlarında sarı veya kavuniçi bir leke olur. Postları içinde çok sayıda böcek türü de bulunur. Her bireyin üstünde 1000 civarında böcek yaşar. Chrysauginae taksonundan birçok kelebek türü hatta onlara bağımlıdır. Tembel hayvan tuvaletini yapmak için ağaçtan indiğinde kelebek postun içinden çıkarak yumurtalarını dışkının içine yerleştirir. Dışkı ile beslenen larvalar metamorfoz sonrası kendine yeni bir tembel hayvan arar.
Yayılımı

Üç parmaklı tembel hayvanlar Orta Amerika'dan (Honduras) Güney Amerika'ya uzanan bir bölgede yaşar. Ancak And dağları'nda, Orinoco ırmağına bitişik Llano-bölgelerinde ve Güney Amerika'nın güneyinde rastlanılmazlar.


Yaşam şekli
Yaşam şekilleri gün boyu tepetaklak ağaca asılı kalmak ve enerji tasarufu gerektiren az vitaminli bir beslenmenin üzerine kuruludur. Sadece tropik ormanlarda yaşayan tembel hayvanlar neredeyse tüm hayatlarını ağaçtan sarkık bir şekilde geçirirler. Bu pozisyonda uyur, yer, çiftleşir ve hatta doğururlar. Güçlü kolları ve uzun pençeleri ile ağaca o kadar sağlam tutunurlarki, hatta ölümden sonra bile bir müddet ağaca sarkık kalırlar. Çok yavaş hareket ederler; dakkikada 4 metre tespit edilen en yüksek hızları olmuştur. Sadece ağacı değiştirmek veya tuvalet için ağaçtan inerler ve buda çok düşük olan metabolizmalarından dolayı ancak 1 - 2 haftada bir gerekli olur. Yerde vücutlarını dirsekleri ve tabanları ile iterek sürünürler. Böyle dakkikada sadece 2,5 metre ilerlemeyi başarırlar. Ancak iyi yüzerler.
Üç parmaklı tembel hayvanlar çiftleşme zamanının dışında Yalnız yaşar. Herhangi bir gündüz-gece ritimleri tanımazlar. Günde yatarak geçirdikleri birkaç saat gündüz de gece de olabilir. Başlıca düşmanları jaguar, harpiye kartalı (Harpia harpyja) ve örneğin anakonda gibi dev yılan türleridir. Az hareket etmeleri ve post renkleri zor bulunmalarını sağlar. Saldırıya uğradıklarında kendilerini uzun keskin pençeleri ile savunur, saldıranları ağır yaralayabilirler.
Beslenme
Neredeyse sırf yapraklar ile, ara sıra tomurcuk ve ince dallar ile beslenirler. Özellikle karınca ağacının (Cecropia) yapraklarını tercih ederler.

Üreme

Bazı popülasyonlarda çoğu doğumlar kuraklık zamanına denk gelir, diğerlerinde belli bir çiftleşme zamanı yoktur. Çiftleşmeden sonra erkek dişiyi Yalnız bırakır ve gider. 6 ay süren bir gebelikten sonra 200 - 250 gr ağırlığında tek bir yavru doğar. İlk haftalarını annesinin karnına tutunarak geçiren yavru 6 haftadan sonra emmeyi bırakır, ama annesinin yanında bir süre daha kalır. Altı ay sonra anne yavruyu aniden terk eder ve yine çiftleşmeye hazırdır. Kaç yıl yaşadıkları bilinmemektedir.

Sınıflandırma
Üç parmaklı tembel hayvanların yayılımı:

Yeşil= Kahverengi gerdanlı tembel hayvan, Mavi=Ai, Kırmızı= Yeleli tembel hayvan, Mor=B. pygmaeus

4 tür tanınmaktadır

Yeleli tembel hayvan
(Bradypus torquatus, bazen Scaeopus adlı ayrı bir cins olarak sınıflandırılır)

Kahverengi gerdanlı tembel hayvan
(B. variegatus)
Beyaz gerdanlı tembel hayvan veya Ay (B. tridactylus)

Cüce tembel hayvan
(Bradypus pygmaeus) ancak 2001 yılında Robert Anderson ve Charles Handley tarafından tarif edilmiştir. Sadece 5 km² büyüklüğünde olan Escudo-adası'nda yaşamaktadır.


__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Eski 08.08.12, 16:46   #2
Uzman Üye

Gece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 70
Mesajlar: 1,089
Ettiği Teşekkür: 5605
Aldığı Teşekkür: 6833
Rep Derecesi : Gece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Tembel Hayvanlar l Üç parmaklı Tembel Hayvan

Çok yavaş hareket ettiklerinden mi tembel hayvan
adını almışlar?

Oldukça sevimliler...
Konu için teşekkürler Canan...
__________________
"Aşk nasıl da kırılgan, sus dedim ama olmadı
Kalbimden ismin geçti , kimseler duymadı"
Gece isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Gece'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.08.12, 16:51   #3
...:: HüsoMeL::...

DarkAngeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Yaş: 35
Konular: 1381
Mesajlar: 4,038
Ettiği Teşekkür: 19943
Aldığı Teşekkür: 19614
Rep Derecesi : DarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Tembel Hayvanlar l Üç parmaklı Tembel Hayvan

Ben de geçen hafta belgeselde tanıştım kendisiyle.Onu izlerken biz de ailecek mayışmıştık hatta

Yavruları çok şirin oluyor ama yetişkinleri için aynını söyleyemeyeceğim.

Bir de yavrular kaka dansı yapıyorlar ama bir türlü videosunu bulamadım

Teşekkürler Canan'cım..
__________________
DarkAngeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz DarkAngeL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.08.12, 19:03   #4
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1595
Mesajlar: 7,984
Ettiği Teşekkür: 29683
Aldığı Teşekkür: 35066
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Tembel Hayvanlar l Üç parmaklı Tembel Hayvan

En tembel hayvanları koala olduklarını bilirdim bu konu beni yanılttı..

Teşekkürler canan
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.08.12, 11:16   #5
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 7985
Mesajlar: 29,502
Ettiği Teşekkür: 107943
Aldığı Teşekkür: 156412
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Tembel Hayvanlar l Üç parmaklı Tembel Hayvan

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gece Mesajı göster
Çok yavaş hareket ettiklerinden mi tembel hayvan
adını almışlar?

Oldukça sevimliler...
Konu için teşekkürler Canan...
Alıntı:
''neredeyse tüm hayatlarını ağaçtan sarkık bir şekilde geçirirler. Bu pozisyonda uyur, yer, çiftleşir ve hatta doğururlar. Güçlü kolları ve uzun pençeleri ile ağaca o kadar sağlam tutunurlarki, hatta ölümden sonra bile bir müddet ağaca sarkık kalırlar. ''


Baksana hallerine.
.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.08.12, 11:26   #6
Tam Üye

Zümrüd-ü Anka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 25
Mesajlar: 235
Ettiği Teşekkür: 324
Aldığı Teşekkür: 1021
Rep Derecesi : Zümrüd-ü Anka Karimasını arttırmak için doğru yerdeZümrüd-ü Anka Karimasını arttırmak için doğru yerdeZümrüd-ü Anka Karimasını arttırmak için doğru yerdeZümrüd-ü Anka Karimasını arttırmak için doğru yerdeZümrüd-ü Anka Karimasını arttırmak için doğru yerdeZümrüd-ü Anka Karimasını arttırmak için doğru yerdeZümrüd-ü Anka Karimasını arttırmak için doğru yerdeZümrüd-ü Anka Karimasını arttırmak için doğru yerdeZümrüd-ü Anka Karimasını arttırmak için doğru yerdeZümrüd-ü Anka Karimasını arttırmak için doğru yerdeZümrüd-ü Anka Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Olu Gibi
Standart Cevap: Tembel Hayvanlar l Üç parmaklı Tembel Hayvan

Benim bi arkadaş var oda bu listeye eklenebilirdi aslında
__________________

Akıllı ve iyi niyetli insanlara özgü bir ada olması için neler vermezdim; öyle bir yer olsa ben bile vatansever kesilirdim

Albert Einstein


Zümrüd-ü Anka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Zümrüd-ü Anka'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.08.12, 11:06   #7
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 7985
Mesajlar: 29,502
Ettiği Teşekkür: 107943
Aldığı Teşekkür: 156412
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Tembel Hayvanlar l Üç parmaklı Tembel Hayvan

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
En tembel hayvanları koala olduklarını bilirdim bu konu beni yanılttı..

Teşekkürler canan

Koalalar bunların yanında yunmuş yıkanmışlar

Ben de yeni tanıdım bu tembelleri Serseri
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.12.12, 00:13   #8
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 5,070
Ettiği Teşekkür: 17725
Aldığı Teşekkür: 26839
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Tembel Hayvanlar l Üç parmaklı Tembel Hayvan

Oooyyy. Bayıldım yaşam tarzlarınaKeşke böyle bir yaşam tarzım olsaydı
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.01.13, 21:57   #9
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,380
Ettiği Teşekkür: 83912
Aldığı Teşekkür: 79542
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Tembel Hayvanlar l Üç parmaklı Tembel Hayvan

Tembellik olimpiyatları olsa bu hayvanlar hiç yorulmadan birinci olacaklarına adım gibi eminim.

Sadece ağaç değiştirmek ve tuvalet ihtiyaçını karşılamak için iki hafta ve bir hafta da bir ağaçtan iniyorlarmış. Öldüklerini bile anlayamacak kadar tembeller.

Ölü ve hala ağaçta pozisyonları hiçbozmdan uzun bir süre durabiliyorlar. Hadi bunu da geçtim postlarının içinde bir sürü böcek vari canlı yerleşiyor ve hayatlarına devam ediyorlar. Kaşınmaz mı?


Ne hikmetse "Bezgin Bekir" karikatür karakterini hatırlattı.Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.01.13, 22:54   #10
Süper Üye

Limon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 203
Mesajlar: 2,711
Ettiği Teşekkür: 2289
Aldığı Teşekkür: 12519
Rep Derecesi : Limon isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Tembel Hayvanlar l Üç parmaklı Tembel HayvanLady Gaga gibi tırnakları var bunun
__________________
Limon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Limon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
hayvan, hayvanlar, parmaklı, tembel


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 12:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.