Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 04.03.15, 10:43   #1
Müdavim

Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2013
Konular: 389
Mesajlar: 3,967
Ettiği Teşekkür: 14738
Aldığı Teşekkür: 15637
Rep Derecesi : Deniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği var
Ruh Halim: none
Standart Oğlunu Gözlerindeki Hüzünde Taşıyan Kadın: Şadan Eren
Katliamların, baskıların, kırımların acılarını en çok analar çeker. Yıllarca oğlunu bekleyen Cemil Kırbayır’ın anası Berfo Ana; oğlunun katlinden sonra tüm gazetecileri “Hepiniz benim için birer Metin’siniz” diye bağrına basan Fadime Ana; hiç olmazsa oğlunun mezarına çiçek koyabilen, ancak diğer kayıp yakınlarını bir gün olsun yalnız bırakmayan Hasan Ocak’ın annesi Emine Ana ya da Sivas’ta iki evladını birden yitiren Hüsne Ana ve onlarcası... Bir de yıllarca acısını kendi içinde yaşayan, kimselerle paylaşamayan Şadan Ana, Şadan Eren..

Katliamların, baskıların, kırımların acılarını en çok analar çeker. Yıllarca oğlunu bekleyen Cemil Kırbayır’ın anası Berfo Ana; oğlunun katlinden sonra tüm gazetecileri “Hepiniz benim için birer Metin’siniz” diye bağrına basan Fadime Ana; hiç olmazsa oğlunun mezarına çiçek koyabilen, ancak diğer kayıp yakınlarını bir gün olsun yalnız bırakmayan Hasan Ocak’ın annesi Emine Ana ya da Sivas’ta iki evladını birden yitiren Hüsne Ana ve onlarcası... Bir de yıllarca acısını kendi içinde yaşayan, kimselerle paylaşamayan Şadan Ana, Şadan Eren...
Berire Şadan Eren, Osmanlı mebusu Ömer Fevzi’nin torunu, Avukat Talha Sırrı’nın ikinci evliliğinden doğan kızıdır. Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir, ancak ilkokuldan sonra okuyamaz. Diğer varlıklı aileler gibi, babası da “kız çocuğu” diye okutmaz. “O dönem yoksulların kızları okudu, ama diğerleri gibi babam da beni okutmadı” diye anlatır okula gönderilmemesini.

İSTEMEYE GELDİKLERİNDE ELMA AĞACININ TEPESİNDEYDİ

Şadan Ana 15-16 yaşlarındayken, Köy Öğretmeni Ahmet Eren’in ailesi kendisini istemeye geldiğinde, o “elma ağacının tepesinde”dir. Annesi zor ikna eder ve görücülerin karşısına çıkar.
8 aylık bir nişanlılık döneminin ardından Öğretmen Ahmet Eren’le evlenen Berire Şadan Eren’in
4.5 yaşında ölen Gülşen ile 12 Eylül faşist darbecilerinin idam ettirdiği Erdal Eren dışında ikisi kız dört çocuğu olur. Şadan Ana, “Çocuklarımın hep iki adı var, sadece bu ikisinin birer adı vardı. Nedense onlara tek isim koymuşum, onlar da gitti” diye anlatır.
Eşi ile görücü usulü evlenmesine rağmen birbirlerini çok severler, birlikte sinemalara, tiyatrolara, birçok kültürel etkinliğe giderler. Eşi Ahmet Eren’i, “Onun gibi bir insan zor bulunur” diye anlatırdı Şadan Ana.

ÇOCUKLARI İÇİN ANKARA’YA GELDİ

“Çocuklarının okuması” için 1977’de Ankara’ya yerleşirler. Bir yıl öncesinden Erdal Eren, teyzesinin oğlunun okuduğu yapı meslek lisesine kayıt yaptırıp, teyzesinin yanında okur. “Hiç razı değildim oğlumun uzakta olmasına” diyen Şadan Ana, iki yıl sonra oğlunun ardından Ankara’ya taşındıklarını, eşinin emekli parasıyla Dikmen’de bir ev aldıklarını anlatır.
Guatr hastalığı nedeniyle tedavi gören Şadan Ana, acıların acısını 13 Aralık 1980’de, “Çok hümanistti, karıncayı bile incitmezdi” dediği oğlu Erdal Eren’in idamı ile yaşayacaktı.

HÜKMÜ ÖNCEDEN VERİLMİŞ İDAM

ODTÜ Öğrencisi Sinan Suner, MHP’li Cengiz Gökçek’in koruması Süleyman Ezendemir tarafından öldürülmüştür ve yoldaşları bu ölümü protesto edecektir. Yukarı Ayrancı’da yapılan bu gösteriye asker müdahale eder ve çıkan çatışmada Er Zekeriya Önge sırtından vurularak öldürülür. Bu ölümden, 24 kişiyle birlikte gözaltına alınan Erdal Eren sorumlu tutulur.
Hükmün çoktan verildiğini Şadan Ana şu sözlerle anlatır: “Eve geldiklerinde, ‘Oğlun bir askeri öldürdü, idam edilecek’ dediler”.
Hızlandırılmış, göstermelik bir yargılama süreci... 12 Eylül darbesinin hemen ardından Kenan Evren’in “Asmayalım da besleyelim mi?” sözleriyle 13 Aralık 1980’de gelen idam. Erdal’ın idamını protesto eden Ercan Koca’nın da işkencede katledilmesi...
Erdal Eren, “Oğlunuz Erdal” imzasıyla idamından önce gönderdiği mektupta, “... Zavallı ve çaresiz biriymişim gibi ardımdan ağlamanız beni yaralar. Bu konuda ne kadar güçlü, ne kadar cesur olursanız, beni o kadar mutlu edersiniz. Hepinize özgür ve mutlu yaşam dilerim...” diye yazsa da mümkün müdür evladın ardından ağlamamak.

BABA EREN’İN KALBİ DAYANAMADI

Babanın yorgun kalbi oğlunun acısına daha fazla dayanmaz ve Erdal’ına kavuşmak için acele eder. Aynı yıl, 1984’te Şadan Ana da ağır bir trafik kazası geçirir. Ne ironik ki, Şadan Ana’ya çarpan araç, askeri bir araçtır. ‘Öldü’ diye yere uzattıkları, ancak bir çiftin alıp arabaları ile Trafik Hastanesine götürdükleri Şadan Eren uzun ve meşakkatli bir tedavinin ardından yaşama döner.
Ama yıllarca o kazanın izlerini vücudunda taşıyan Şadan Ana, son olarak üç ay önce emboli atması sonucu felç geçirir. Acılara, sıkıntılara alışıktır ama yürüyememe, konuşamama çok ağır gelir Şadan Ana’ya. İyileşmek, kendisini dört gözle bekleyen evine, çiçeklerine, Maviş’ine kavuşmak için çok çaba harcar ama olmaz...

OĞLU İÇİN AÇILAN STANTI BULDU

Şadan Ana, yıllarca acısını kendi içinde yaşar, paylaşamaz. Bunda, “Aman hastalanmasın, bir şey olmasın” diyen çocuklarının payı yok değil.
Şadan Ana, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun Erdal için Konur Sokak’ta kurduğu standa gelmişti. Aysun Cerek’in aramasıyla gittim. Önce tanıştık, birkaç fotoğraf çektikten sonra Evrensel’in bürosuna davet ettim. Birlikte gittik, arkadaşlar için de hoş bir sürpriz oldu. Yakın ilgi Şadan Ana’nın gururunu okşadı. Zaten ondan sonra da yıllarca hiç kopmadık.
Şadan Ana, Yaşamkent’teki evinde çiçekleri ve kuşları ile kendine apayrı bir dünya kurmuştu. Onlarca saksıdan oluşan çiçekleri yazın balkona, kışın salona taşır, tek tek onlarla konuşur, sularını, gübrelerini eksik etmezdi. Bizleri görünce yüzü güler, candan karşılardı ama neşeli olduğunda bile gözlerindeki o hüzün, Erdal’ın eksikliği hep hissedilirdi.
Önceleri hiç konuşmazdık, soramazdık biz de, “üzeriz”diye. Her ‘Erdal’ dediğimizde gözlerinden ip gibi yaşlar süzülür, dudakları büzülür, acı, özlem gözyaşı olur akardı.
Görüşmelerimizde Erdal’ın idamından sonra doğan çocuklara Erdal, Eren isimlerinin verildiğini, başka ülkelerde bile Erdalların, Erenlerin olduğunu anlatırdık. “Bir gün Erdalları, Erenleri seninle buluşturalım, binlerce Erdal, Eren senin evladın olarak karşına çıkacak” önerimiz gururunu okşamış, hoşuna gitmişti. Şadan Ana Erdallarla, Erenlerle buluşamadı, ama yıllarca ismini söylemeye hasret kaldığı, söyleyemediği Erdal Eren’ine kavuştu.
Güle güle güzel anam, yoldaşımıza selam söyle. Seni çok özleyeceğiz.

Sultan ÖZER
__________________
Bağımsızlıktan yoksun bir ulus,Uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz.


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.03.15, 10:57   #2
Üye

Flaneur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2015
Yaş: 35
Konular: 3
Mesajlar: 134
Ettiği Teşekkür: 160
Aldığı Teşekkür: 602
Rep Derecesi : Flaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: Oğlunu gözlerindeki hüzünde taşıyan kadın: Şadan Eren

Erdal Eren'in yaşını büyütüp idam edenlerin yetiştirip palazlandırdıkları, şimdi yaşını büyütmeye gerek bile duymadan sokaklarda infaz ediyor Berkin Elvan'ları, Uğur Kaymaz'ları...

Nur içinde yatsın çileli anamız.
__________________
The opposite of love is not hate, it's indifference. The opposite of art is not ugliness, it's indifference. The opposite of faith is not heresy, it's indifference. And the opposite of life is not death, it's indifference.

Elie Wiesel
Flaneur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Flaneur'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.03.15, 11:21   #3
Tam Üye

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 9
Mesajlar: 369
Ettiği Teşekkür: 1079
Aldığı Teşekkür: 1455
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Oğlunu gözlerindeki hüzünde taşıyan kadın: Şadan Eren

Çok garip günler yaşadık, kimin kim olduğu aldatmacasının doruk yaptığı...

1980 Askeri darbesinin hemen yaklaşık bir ay sonraki sayısında SIZINTI dergisi Son Karakol adlı yazısında " Askeri Darbeyi övmüş, ülkenin darbe ile yeni bir soluk alacağını " söylemiştir...

Peki " Sızıntı " dergisi kimin dergisi...Fettullah Gülen'in...Yada sonraki adıyla GÜLEN CEMAATİ nin...!

Bu günkü iktidar sürekli " darbe korkutuculuğu " yaparken, kol kola iktidara geldikleri ve şimdi akıllarınca insanları " salak " yerine koyarak " bunlar paralelciler " dedikleri cemaatin safında yıllarca yürümüşler ve askeri darbeyi de ÖVMÜŞ lerdir...

Ne KANLI PAZAR ları, ne Erdal Eren'leri, ne Berkin Elvanları unutmadık, asla da unutmayacağız...!
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.03.15, 11:51   #4
Müdavim

Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2013
Konular: 389
Mesajlar: 3,967
Ettiği Teşekkür: 14738
Aldığı Teşekkür: 15637
Rep Derecesi : Deniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği var
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Oğlunu gözlerindeki hüzünde taşıyan kadın: Şadan Eren

ALLAH RAHMET EYLESİN !... sizleri unutmadık unutmayacağız unutturmayacağız!...
__________________
Bağımsızlıktan yoksun bir ulus,Uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz.


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 04.03.15, 13:46   #5
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5985
Mesajlar: 25,806
Ettiği Teşekkür: 100651
Aldığı Teşekkür: 141503
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Oğlunu Gözlerindeki Hüzünde Taşıyan Kadın: Şadan Eren

Gardım düştü

Teşekkürler Deniz....
__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.03.15, 14:44   #6
Müdavim

Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2013
Konular: 389
Mesajlar: 3,967
Ettiği Teşekkür: 14738
Aldığı Teşekkür: 15637
Rep Derecesi : Deniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği varDeniz parlak bir geleceği var
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Oğlunu Gözlerindeki Hüzünde Taşıyan Kadın: Şadan Eren

Okurken gözyaşlarımı tutamadım iş yerinde çıkıp 1 saat dolaştım dışarıda..
@Canan.

teşekkürler..
__________________
Bağımsızlıktan yoksun bir ulus,Uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz.


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
eren, gözlerindeki, hüzünde, kadın, oğlunu, taşıyan, Şadan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kadın Olmak Zor İş Canan Kadınlara Ait Güncel Konular 18 08.08.14 21:06
Osmanlı, Padişahları'nın Eşleri Kartal Türk Tarihi 26 28.06.14 03:46
Kadın Olmak Smyrna Kadınlara Ait Güncel Konular 16 02.01.11 01:54
Tüm illerdeki kadın dernekleri iletişim bilgileri Bahar Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler 0 25.12.10 02:50


WEZ Format +3. Şuan Saat: 19:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.