Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 31.10.15, 21:41   #1
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,713
Ettiği Teşekkür: 18775
Aldığı Teşekkür: 20507
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart 7 Sayısının Gizemi

7 Sayısının GizemiEZ ED EM, sıkışarak EZ-ED EM……..EZ EDİ sonunda Yakutlar’da SETİ, Orta Asya’da CETİ, bizde YEDİ olmuş, esas anlamını kaybederek 7 sayısını ifade etmek için kullanılmıştır.

ÖN TÜRKÇE’deki SETİ, Batı dillerine SEPTEM, SETTE, SEPTE, SEVEN, ZİEBEN şekillerinde geçmiştir.

Dünyanın var oluşundan günümüze kadar gelen zaman içinde ve kutsal dinlerin ortak sembolleri arasında 7 rakamının ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Bir inanışa göre, dünyanın görünen ve görünmeyen âlemler arasında ve kozmozdaki rakamı 7 dir.

7 (Yedi), tamamlanmışlığın, bütünlüğün, birliğin, göksel uyumun, mükemmel düzenin sembolü olarak bilinir.

7 rakamı, vahiy yoluyla alınan kutsal ayetlerde de sık sık yer alır; hem uhrevî hem de dünyevî alanı kapsayan bir sayıdır.

Ruh, Madde ve İnsan ile (3 unsur), Hava, Su, Toprak ve Ateş (4 element) birleşiminin sayısı 7 ’dir ve bunlar Dünya Gelişim Sayısının temelini oluştururlar.

Doğa’da, Güncel ve Sosyal Hayat’ta, İnsanın Varlığında ve Dinî Hayat’ta tesadüf ettiğimiz 7 lere bir göz atalım:


Doğada 7 Sayısının Geçtiği Yerler

Gökkuşağı 7 renktir.

Büyük Ayı 7 yıldızlıdır.

Dünyada 7 kıta vardır.

Gökyüzü 7 kattır.

En çok tanınan ve bilinen gül çeşidi “ 7 Veren Gülü”dür.

Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesi vardır.

Rio, Roma ve İstanbul 7 tepe üzerine kurulmuştur.

Kızılderililerde 7 mevsim vardır.

Avustralya’da Aborijin ve Kulinler’de de 7 mevsim vardır.


Güncel ve Sosyal Hayatta 7 Sayısının Geçtiği Yerler

Bir Haftada 7 gün vardır.

Dünyanın harikası nedense 8 değil 7 dir.

Müzikte 7 nota vardır.

7 temel renk vardır.

James Bond 007 dir.

Bizim Hürmüz bile 7 kocalıdır.

Pamuk Prenses’in 7 cücesi vardır.

Romalılar 7 ‘nin kutsal ve uğurlu olduğuna inanırlardı. 7 gizemi ve gücü temsil ediyordu.

Konstantin adını verdiği şehirde (İstanbul) yaptırdığı sarayındaki büyük salonun adını “Yedi Kandil“koymuştu. İmparatoru korumakla görevli “Yedi Muhafız Alayı” vardı.

ATATÜRK 7 harftir.
......


Yedi Âlimler Hikayesi: “Yedi Âlimler Hikâyesi”, kaynağını Sindbadname’den alan Türkçe masallar derlemesidir. Bir cariyenin iftirasına uğrayan Doğulu bir hükümdarın oğlunun kurtulması için, ülkedeki 7 bilge (âlim) vezirden her birinin 7 gün boyunca kadınların kurnazlıkları üzerine anlattıkları öykülerden oluşur. Derlemenin adı da bu 7 âlimden gelir.

Yedi Askı: Arapça’da Muallakatü’s- Seba. Arap edebiyatında, İslâm öncesinde yazılmış 7 kasideden oluşan derlemedir. Her biri yazarların en iyi yapıtı sayılan bu kasidelerin, Kâbe duvarlarına asıldıkları için bu adla anıldığı sanılır.

Yedi Hafta Savaşı: Avusturya- Prusya Savaşı olarak da bilinir. 1866’da, Avusturya, Bavyera, Saksonya, Hannover ve bazı küçük Alman devletleriyle Prusya arasında 1866 yılında yapılan ve 7 hafta süren savaştır. Prusya’nın zaferiyle sonuçlanmış, Avusturya’nın Almanya’dan çekilmesine yol açmıştır.

Yedi Yıl Savaşı: Fransız devriminden önce Avrupa’nın bütün büyük devletlerinin katıldığı son büyük savaştır. (1756-63) Savaşın bir cephesinde Fransa, Avusturya, Saksonya, İsveç ve Rusya, öbüründe Prusya, Hannover ve İngiltere yer almıştı.

Yedi Meşaleciler: Yedi Meşale adlı edebiyat akımının kurucuları…

Yedigün: İstanbul’da yayımlanan haftalık magazin dergisi (15 Mart 1933- 17 Ağustos 1950)

Yedi Gün: Ankara’da yayımlanan haftalık haber ve aktüalite dergisi (1972- 78)

Yedinci Sanat: İstanbul’da 24 sayı yayımlanan aylık sinema dergisi…

Yeditepe: İstanbul’da 1 Nisan 1950- Haziran 1984 arasında, önce 15 günlük, daha sonra da aylık olarak yayımlanan edebiyat ve sanat dergisi.

Yedikır Barajı: Amasya’nın Suluova ilçesinde, Tersekan Çayı üzerinde kurulu toprak dolgu barajı…


7 İLE İlgili Deyişler

Yedi Belâ, Yedi Canlı, Yedi İklim dört bucak, Yedi kat el, Yedi mahalle duydu, Yediden Yetmişe, Yedi Düvel, Yedi Göbek, Yedi Delikli Tokmak


İnsanın Varlığında 7 Sayısının Geçtiği Yerler

İnsanın soyu 7 göbek öteye gider.

İnsanın 7 çakrası vardır.

İnsanın yüzünde 7 delik vardır. (Ağız, 2 kulak, 2 göz, 2 burun deliği)

Çocuklar okula 7 yaşında başlar.

7 aylık bebeklerin yaşama şansı, 8 aylık bebeklerden daha fazladır.


Dini Hayatta 7 Sayısının Geçtiği Yerler

Yedi Ruh: Eski Mısır’da Güneş Tanrısı’nın 7 ruhlu olduğuna inanılıyordu.

Yedi Bilge: Sümerlerde Ea, “Su Tanrısı” dır. Enkı adıyla da bilinir. İnanışa göre Su Tanrısı Ea’nın 7 Bilge Öğrencisi vardı. Bunlar yeryüzüne çıkıp insanlara bilgelik ve bilim öğretirlerdi.

Yedi Musalar: Müziği yaratan 7 müzik perisi (Anadolu- Helen mitolojisinde yer alan Musa denilen bu periler türkü çığırır, çalgı çalarlardı.)

Yedi Kurban: M.Ö.278 yıllarında Balkanlar üzerinden Anadolu’ya geçerek Ankara yöresine yerleşen Galatlar’ın kurban törenlerinde 7 hayvanı kurban olarak kesmeleri. (Anadolu’da bir işin, bir dileğin yerine gelmesi için 7 koç kurban etme geleneğini de buna bağlayan halkbilimciler var.) (Örneğin bir yakınım, uzun zamandır bir çocuklarının olmasını arzu ediyordu. Bunun için 7 koç kurban edildi. Çocuk, 7 nci ayın 7 nde doğdu ve yedi sene bir koç kurban edildi.)

Yedi Kamış: Sirinks uzunluklarına göre yanyana dizilmiş 7 kamıştan oluşan bir tür panflüttür. Frigya mitolojisine göre, Pan’ın (kırların ve çobanların tanrısı) icat ettiği ve elinden düşürmediği müzik aletidir, bir efsaneye konu olmuştur. Efsaneye göre kırların, çobanların ve sürülerin tanrısı ve koruyucusu olan Pan, Sirinks (Frigce ) isimli güzel bir periye aşık olur. Pan’ dan kaçmak için Sirinks kendisini su kamışı bitkisine çevirir. Bu güzel perinin onuruna, ve ona olan aşkı için Pan bu kamışlardan biraz keser ve bugün “Sirinks” veya “Pan flütü” olarak adlandırdığımız müzik aletini yapar.

Yedi Engel: Şaman inancına göre Tanrı Ülgen’in katına ulaşmak için geçilmesi gereken 7 engel vardır. Bu engelleri aşmak, insanın inanç bakımından değişik aşamalardan geçmesine, olgunlaşmasına bağlıdır.

Yedi Kişi: (Şaman inancına göre) Tanrı Ülgen’in yeryüzünde, önce, kemikleri kamıştan, etleri topraktan 7 kişi yarattığına inanılır..

Yedi Oğul: Ülgen’in 7 oğlu vardır: Karşıt, Bura- Kan, Yaşıl- Kan, Burça- Kan, Karakuş, Baktı- Kan, Er- Kanım.

Yedi Kulaç: Asya’da yaşayan Beltir adlı Türk topluluklarının düzenlediği bir din töreninde 7 kulaç uzunluğunda bir ip kullanılır, buna onların dilinde “ çilipağ “ denir.

Yedi Gün: Yenisey’de yaşayan şamanist Türk boylarından Beltir’ler, ölüyü Müslümanlar gibi yıkarlardı. Ölü toprağa verildikten sonra, ölünün dul kalan karısının saç örgüleri çözülüp dağıtılır ve yarısından aşağısı kesilirdi. Dul kadın, ancak ölünün toprağa verilişinden 7 gün sonra saçlarını örebilirdi.. Ölünün karısı ve çocukları, ölünün toprağa verişinden sonra 7 gün içinde, ölünün ciğerleri rahatsız olmaması için, ciğer yemezlerdi. Ölü toprağa verildikten 7 gün sonra, köy yahut oba halkı toplanıp mezarlığa giderler ve mezarın başında ateş yakarlardı.

Çin’in Gan-su eyaletinde Nan- şan dağlarının kuzey kollarında yaşayan Sarı Uygurlar, uzun zamandır Budist sayıldıkları halde defin törenlerinde bir çok Şamanlık unsurlarını muhafaza etmişlerdir. Bunlar ölülerini üç veya 7 gün evlerinde saklarlar. Bu müddet içinde lamaları çağırıp dualar okuturlar.

Yedi Kez Tekrar: Çin kaynakları, VI. yüzyılda Göktürkler’in defin törenini şöyle anlatmaktadır: ” Ölü bulunan çadırın etrafında at üzerinde 7 defa dolaşırlar. Kapının önünde bıçakla yüzlerini kesip ağlarlar. Yüzlerinden kan ve yaş karışık olarak akar. Bu töreni 7 defa tekrar ederler.

Yedi Gün Yedi Gece: Gılgamış Destanı’ nda Tanrı Enkidu’ yu alt etmek için 7 gün 7 gece oyalandırılması… Aynı şekilde Budha dininde “Çıtamani” denen mutluluk incisini bulmak ve insanları mutluluğa kavuşturmak için Budha’nın gizli bir ülkede 7 gün, 7 gece yol gitmesi…

Yedi Melek,Yedi Gün: Yezidilerin inancına göre 7 imam (peygamber) ve bunların yaratıldığı 7 gün Melek Taus (Pazar), Derdail (Pazartesi), İsrafail (Salı), Mikail (Çarşamba), Cevrail (Perşembe), Şamnail (Cuma),Turail(Cumartesi)…

Yedi Şans Tanrısı: (Şişi- fuku- cin) Japon mitolojisinde iyi talih ve mutlulukla ilişkilendirilen 7 tanrı vardır. Her biri farklı kökenlerden geldiği halde 16 ncı yüzyıldan sonra aynı kümede toplanan bu tanrılar Bişamon, Daikoku, Ebisu, Fukurokucu, Curocin ve Hotei ile tek tanrıça olan Benten’dir. Halk şarkılarına da konu olan Şişi- fuku, cin resim ve oyunlarda tek tek ya da topluca komik öğelerle betimlenir.

Tevrat’a göre Firavun, rüyasında 7 cılız ineğin, 7 semiz ineği yediğini görmüştü.

Tevrat ve İncil’de, 7 sayısı yaygın olarak kullanılmıştır. 7 rahip, 7 trompet, 7 kilise, 7 mühür, 7 kâse, 7 yıldız, 7 boynuz, 7 başlı canavar, 7 ruh, 7 kollu şamdan çok bilinen örneklerdir.

İnanışa göre, Hz. Süleyman’ın tapınağına 7 basamakla çıkılıyordu.

Tufanın hazırlıkları 7 gün sürmüştü.

Nuh’ un, gemiden uçurduğu güvercin 7 gün boyunca uçmuş ancak sekizinci gün gemiye dönebilmişti.

Yedi Tur: Eskiden Yahudiler, Kamış Bayramı’nda tapınaklarında toplanır ve kutsal mihrabın etrafında 7 kez dönerlerdi.

Museviler’ de Hamursuz Bayramı’ndan 7 hafta sonra yapılan Gül Bayramı’ nda günah adağı olarak 7 kuzuyu kurban etme geleneği vardır.

Yedi Çoban: Musa peygamberin, Firavun’dan kaçarak, gittiği Medyan çölünde yardım ettiği söylenen 7 çoban kız.

Yedi Oğul :Tevrat’a göre Yafes’in 7 oğlu vardır.Bunlardan her biri bir ulusun atası sayılır.

Hıristiyanlıkta manastır hareketinin başlangıcından bu yana 7 büyük günahtan söz edilir. Bu günahlar şöyle sıralanır: 1)Kibir, 2) Açgözlülük, 3) Şehvet, yani aşırı ve yasaklanmış cinsel istek, 4) Kıskançlık, 5) Oburluk ve genellikle ayyaşlık, 6) Öfke ve 7) Tembellik.


Katoliklerde 7 sakrament esastır

Yedi Uyurlar: “Eshab-ı Kehf” olarak bilinir. Ölümden sonra dirilişe ilişkin ünlü efsanenin kahramanlarıdır. Ortaçağ boyunca Hıristiyan ve İslâm dünyasında çok tutulan efsaneye göre, Roma İmparatoru Decius döneminde Hıristiyanlara yapılan baskılar sırasında (İS. 250) 7 Hıristiyan asker doğdukları kent olan Ephesos (Efes) yakınında bir mağarada gizlenirler. Daha sonra mağaranın kapısı kapanır. Böylece İmparator Decius’un çıkardığı ferman uyarınca pagan kurban törenlerine katılmaktan kurtulan 7 Hıristiyan, mucizevi bir uykuya dalarlar. Doğu Roma İmparatoru II. Thedosius döneminde (İS. 408- 450) mağaranın ağzı açılınca uyanırlar. 7 asker, yaşadıkları deneyimin derin anlamını açıkladıktan sonra ölürler. Bunun üzerine onlar adına kutsal bir mezar yapılır.
Batı’da yaygın olan anlatıda Eshab-ı Kehf, Maksimianos, Malkhos, Markianos, Ioannes, Denis, Serapion ve Konstantinos’ tur.

Doğu’ daki anlatılarda ise bu adlar Mekselina, Yemliha, Mernuş, Saznuş, Debernuş, Meslina ve Kefeştatayyuş olarak geçer.

Afşin ve Tarsus’ta Eshab-ı Kehf, Efes’ te ise “Yedi Uyurlar” adıyla anılan ve ziyaret edilen mağaralar vardır.

Yedinci Gün Adventisleri: 19. yüzyılda ABD’de ortaya çıkan bin yıl inancına bağlı Protestan akımı Adventizmin günümüzdeki en büyük koludur.

Kur’an’ın ilk suresi Fatiha 7 ayettir.

Kainat 7 günde yaratılmıştır.

Kabe’nin etrafı 7 kere tavaf edilir.

Mevlevilik’te 7 bilgelik rakamıdır.

Mevlevilerde 7 selâm vardır.

İslâm dininde 7 mertebe vardır.

Müslümanlar Hac sırasında Safa ile Merve arasında 7 kez gidip- gelirler.

Müslümanlar Hac sırasında şeytan taşlamada 7 taş atarlar. Mina’da, bayram günleri üç gün şeytan taşlanır. Bayramın birinci günü Mina’da, Cemre- i Akabe [Büyük Şeytan] denilen yerde iki buçuk metreden veya daha uzaktan Cemre [Büyük Şeytan] yerini gösteren duvarın dibine nohut kadar yedi taş atılır. Bayramın ikinci günü, öğle namazından sonra üç ayrı yerde, yedişer taş atılır. Mescid-i Hıf’e yakın olandan başlanır. Önce küçük şeytan, sonra orta şeytan ve büyük şeytana yedi taş atılır, toplam 21 taş eder. Bayramın üçüncü günü de böyle yedişer taş atılır ki, hepsi 49 taş olur. [Aynen ikinci günkü gibi.] Üçüncü günü güneş batmadan önce, Mina’dan ayrılınır. Dördüncü gün de Mina’da kalıp, sabahtan güneşin batışına kadar dilediği zaman 21 taş daha atmak müstehabdır. [Küçük, orta ve büyük şeytana yedişer taş atılır.]

Kuran’da 7 Gök tabiri, 7 kez geçer. (Bakara Suresi 29), ( 17. İsra Suresi 44), ( 23. Muminun Suresi 86), (41. Fussilet Suresi 12),( 65. Talak Suresi 12), (67. Mülk Suresi 3), (71.Nuh Suresi 15). ayetlerde gerçekleşmektedir.

Yedi İmamcılık: Sebiye, “Yedi İmamcılık” olarak da bilinir. Şiiliğin, imamların sayısını yediyle (seb’) sınırlayan koludur. Sebiye izleyicileri zamanla 7 sayısı üzerine kurulu bir öğreti geliştirmişlerdir. Buna göre yeryüzünde her zaman Tanrı’ nın kanıtları (hüccet) vardır. Kanıtlar, konuşan (natık) ve susan (samit) olmak üzere ikiye ayrılır. 7 konuşan kanıt Hz. Adem, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. Musa, Hz. İsa, Hz. Muhammed ve Muhammed et- Tamm’dır. Her iki konuşan kanıt arasında da 7’şer susan kanıt vardır. Hz. Muhammed ile Muhammed et- Tamm arasındaki susan kanıtlar, Hz. Ali ile başlayıp Hz. İsmail ile biten 7 imamdır.


Eski Ahitte 7 Sayısının Geçtiği Yerden Örnekler

Eski Ahit (Tevrat)’te çok sık 7 rakamı ile karşılaşılmaktadır. Örnek olarak

BAP 2: 2 “Ve Allah yaptığı işi 7 nci günde bitirdi; ve yaptığı bütün işten 7 nci günde istirahat etti.”

BAP 2: 3 “Ve Allah 7 nci günü mübarek kıldı ve onu takdis etti.”

BAP 7: 2-3 “Bütün yeryüzü üzerinde zürriyetlerinin sağ kalması için, kendisine her temiz hayvandan, erkek ve onun dişisi olarak 7 şer, ve temiz olmayan hayvanlardan, erkek ve onun dişisi olarak ikişer”, “ “ Göklerin kuşlarından da erkek ve dişi olarak 7 şer 7 şer alacaksın.”

BAP 7: 4 “Çünkü ben 7 gün sonra, yeryüzü üzerine kırk gün kırk gece yağmur yağdıracağım.”

BAP 7: 10 “Ve vaki oldu ki, o 7 günden sonra, tufanın suları yeryüzü üzerinde idi.”

BAP 8: 4 “Ve gemi 7 nci ayda, ayın 17 nci gününde, Ararat dağları üzerine oturdu.”

BAP 8: 10 “Ve diğer 7 gün daha bekledi; ve güvercini gemiden tekrar gönderdi.”

BAP 8: 12 “Ve diğer 7 gün daha bekledi, ve güvercini gönderdi.”

BAP 2: 28 “Ve İbrahim sürüsünden 7 dişi kuzuyu ayrıca koydu.”

BAP 22: 29 “Ve Ağbimelek İbrahim’e dedi: Ayrıca koyduğun bu 7 dişi kuzu ne demektir?”

BAP 22 : 30 “Ve dedi: Bu 7 dişi kuzuyu benim elimden almalısın.”


Yeni Ahit'te (İncil'de) 7 Sayısının Geçtiği Yerler

MATTA

BAP 16 : 10 “Dört bin kişinin 7 ekmeğini, ve kaç sepet kaldırdığını anlamıyor ve anmıyor musunuz?” BAP 16: 21 “O zaman Petrus gelip İsa’ya dedi: Ya Rab, kardeşim bana karşı kaç defa günah işlerse, ben ona bağışlayayım? 7 kereye kadar mı?”
BAP 18: 22: “İsa ona dedi. Sana 7 kereye kadar değil, fakat 77 kere 7’ye kadar, diyorum.”

BAP 22: 25: “İmdi, bizde 7 kardeş vardı; birincisi evlendi ve öldü ve zürriyeti olmadığından karısı kardeşine bırakıldı.”

BAP 22: 26 “İkincisi ve üçüncüsü de, 7 ncisine kadar, öyle öldü.”

MARKOS

BAP 8: 5“Onlara sordu: kaç ekmeğiniz var? Onlar da: 7 dediler.”
BAP 8: 6“Yere otursunlar diye halka emretti; ve 7 ekmeği alıp şükrettikten sonra kırdı, önlerine koymak üzere şakirtlerine verdi.”
BAP 8: 8“Yediler ve doydular; artan parçalardan 7 sepet kaldırdılar.”
BAP 8: 20“7 ekmeği dört bin kişiye parçaladığım zaman, kaç sepet dolusu parçalar kaldırdınız? Onlar da: 7 dediler.”
BAP 12: 20“7 kardeş vardı.”
BAP 12. 22“7 si de zürriyet bırakmadılar.”
BAP 16: 9 “Haftanın ilk gününde sabah erken İsa kıyam ettiği zaman, önce kendisinden 7 cin çıkarmış olduğu Mecdelli Meryem’e göründü.”


LUKA

BAP 3: 36 “Kızlığından sonra kocası ile 7 yıl geçirmişti.”

BAP 20: 29 “Şimdi 7 kardeş vardı.”

BAP 20: 31 “Böylece 7 si de çocuk bırakmadan öldüler.”


YUHANNA
BAP 4: 52 “Dün 7 nci saatte ısıtma onu bıraktı.”

YUHANNA’NIN VAHYİ

BAP 1: 4 “Yuhanna Asya’da olan 7 kiliseye: Var olan ve var olmuş olan ve gelecek olan tarafından, ve kendi tahtının huzurunda bulunan 7 ruhtan, ve sadık ve şahit…”

BAP 1: 11 “Gördüğünü kitaba yaz, ve 7 kiliseye, Efesosa ve İzmir’e ve Bergama’ya ve Tiyatira’ya ve Sardis’e ve Filadelfya’ya ve Laodikya’ya gönder, diyordu.”

BAP 1: 12 “Benimle söyleşen sesi görmek için döndüm. Ve döndüğümde, 7 altın şamdan….gördüm.”

BAP 1: 16 “Ve sağ elinde 7 yıldız vardı, ve ağzından iki ağızlı keskin bir kılıç çıkıyordu.”

BAP 1: 20 “Benim sağ elimde gördüğün 7 yıldızın sırrını ve 7 altın şamdanı yaz. 7 yıldız 7 kilisenin melekleridir ve 7 şamdan 7 kilisedir.”

BAP 2: 1 “Efesos’ta olan kilisenin meleğine yaz: 7 yıldızı sağ elinde tutan, 7 altın şamdanın ortasında yürüyen, şu şeyleri diyor:”


Kur'an'da 7 Sayısının Geçtiği Yerler

Kuran’da 7 nci Süre, el- A’râf Süresi’dir. A’râf’ta yani cennet ile cehennem ehli arasındaki yüksek bir yerde bulunan insanlardan, ilâhî vahyin doğruluğundan ve dünyanın vahye ihtiyacından söz edilir.

Kuran’da 7 nci Sure olan el_A’râf’ın 7 nci Ayeti’ne bakalım:
“Ve onlara (olup bitenleri) tam bir bilgi ile mutlaka anlatacağız. Biz, onlardan uzak değiliz.”

Burada, tüm olup bitenle ilgili bilginin insanlığa aktarılacağı ve vahiy kanalıyla Yüce Yaradan ile insanlar arasında sıkı bir bağ olduğu belirtiliyor.

Tüm bu bilginin, 7 nci Süre’nin 7 nci Ayeti’nde olması, herhalde tesadüf olamaz.

Bakara Suresi, Ayet -29: “O yerde ne varsa hepsini sizin için yarattı. Sonra semaya yöneldi, onu 7 gök olarak yaratıp düzenledi.”

Bakara Suresi , Ayet -196: “Kurban kesmeyen kimse hac günlerinde üç, memleketine döndüğü zaman 7 olmak üzere oruç tutar ki, hepsi tam on gündür.“

Bakara Suresi, Ayet -261: “Allah yolunda mallarını harcayanların örneği, 7 başak bitiren bir dane gibidir ki, her başakta yüz dane vardır.”

Yusuf Suresi, Ayet -43: “ Kral dedi ki : ben (rüyada) 7 arık (zayıf) ineğin yediği 7 semiz inek gördüm. Ayrıca, 7 yeşil başak ve diğerlerini de kuru gördüm.”

Yusuf Suresi, Ayet -46: “(Yusuf’un yanına gelerek dedi ki Ey Yusuf, ey doğru sözlü kişi ! (Rüyada görülen) 7 arık ineğin 7 semiz inek ile 7 yeşil başak ve diğerleri de kuru olan (başaklar) hakkında bize yorum yap.”

Yusuf Suresi, Ayet -47: “Yusuf dedi ki: 7 sene adetiniz üzere ekin ekersiniz. “

Hicr Suresi, Ayet -44: “ Cehennemin 7 kapısı vardır. Onlardan her kapı için birer gurup ayrılmıştır.”

Hicr Suresi, Ayet -87: “ Andolsun ki, biz sana tekrarlanan 7 ayeti ve yüce Kuran’ı verdik” (Rivayete göre bu 7 ayet, namazların her rekatında tekrar edilen Fatiha Suresi’dir.)

İsrâ Suresi, Ayet 44: “7 gök, yer ve bunlarda bulunan herkes O’nu tembih eder.”

Kehf Suresi, Ayet -22: “(Kimileri de Onlar 7 kişidir; sekizincisi köpekleridir.”

Muminun Suresi, Ayet – 7: “ Andolsun biz, sizin üstünüzde 7 yol yarattık. Biz yaratmaktan habersiz değiliz.”

Muminun Suresi, Ayet -86: “ 7 kat göklerin Rabbi, azametli Arş’ın Rabbî kimdir? diye sor.”

Lokman Suresi, Ayet -27: “Şayet yeryüzündeki ağaçlar kalem, deniz de arkasından 7 deniz katılarak (mürekkep olsa ) yine Allah’ın sözleri (yazmakla) tükenmez.”

Fussilet Suresi, Ayet -12: “ Böylece onları iki günde 7 gök olarak yarattı ve her bir göğe görevini vahyetti.”

Talak Suresi, Ayet -12: “ Allah, 7 kat göğü ve yerden bir o kadarını yaratandır.”

Mülk Suresi, Ayet- -3: “ O ki, birbiri ile ahenktar 7 göğü yaratmıştır.”

Hakka Suresi, Ayet -7: “Allah onu, ard arda 7 gece, sekiz gün onların üzerine musallat etti. “

Nuh Suresi, Ayet -15: “ Görmediniz mi, Allah, 7 göğü birbiriyle ahenktar olarak nasıl yaratmış !”

Nebe Suresi, Ayet -12: “ Üstünüzde 7 kat sağlam göğü bina ettik.”

NOT: Yed kelimesi, Arapça isimdir. “El”, “Kudret” anlamına gelir. Yed-i beyza kelimesi, “Beyaz El” anlamdadır. Hz. Musa’nın parlayan eli, onun ilk mucizesi, kerameti anlamımdadır. Yedullah kelimesi ise “Tanrı Eli” anlamına gelir.

Sayın Halûk Tarcan, “Ön Türk Uygarlığı” isimli eserinde, 7 rakamı ile ilgili olarak şunları yazmaktadır:
“OZ’laşma, yani yanarak (Tanrı katına geçmek üzere) şekil değiştirmeyi ifade eder. Kutsama merasimi’ni gösteren resimlerde 7 kişi tarafından temsil edilmektedir.

EZ EDİ, takdis edilmiş anlamı verir, sembolü 7’dir.
EZ ED A EM, takdis merasimi duruşudur, bu kavram güneşin yalqınlarını “Yılan” la temsil ediyordu.

Takdis merasimi 7 yalqınla ifade ediliyordu.

Yılanı, oynayan 7 kişi temsil ediyordu.


7 rakamı, dünyanın ve insanın oluşum ve tarihinde önemli bir yer işgal etmektedir.


Kaynak: ahmetakyol.net
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.10.15, 22:22   #2
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 17,522
Ettiği Teşekkür: 73486
Aldığı Teşekkür: 67740
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: 7 Sayısının Gizemi

Yine on numara bir konu olmuş Modum...

Ellerine sağlık...

Teşekkürler...
__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.10.15, 22:23   #3
Uzman Üye

Lawrance - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2015
Konular: 107
Mesajlar: 1,875
Ettiği Teşekkür: 2856
Aldığı Teşekkür: 6412
Rep Derecesi : Lawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardırLawrance şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: 7 Sayısının Gizemi

Uğurlu rakamımdır

Teşekkürler
Lawrance isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Lawrance'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.10.15, 22:59   #4
Uzman Üye

Farbak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Konular: 75
Mesajlar: 1,884
Ettiği Teşekkür: 5163
Aldığı Teşekkür: 6939
Rep Derecesi : Farbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 7 Sayısının Gizemi

Bir ara Edip Yüksel Kuran da 19 Mucizesini anlatan kitabı ile ses getirmişti ama sonra tamamen bu matematiksel temele dayanmadığı ortaya çıkarılınca, yazdığım kitabı çöpe atın demek zorunda kalmıştı.Rahmetli Cenk Koray da yanılmıyorsam Kuran,Atatürk ve 19 Mucizesi isimli bir kitap yayınlamıştı vefatından önce.
İlginç tesadüfler diyorum ben bunlara.
Teşekkür ederim paylaşımınıza.
__________________
Farbak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Farbak'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.11.15, 15:56   #5
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 9,218
Ettiği Teşekkür: 32639
Aldığı Teşekkür: 31431
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: 7 Sayısının Gizemi

Bence de tesadüf araştırdığınızda her sayının bir gizemi ile ilgili bilgi vardır.

Konu ilginç güzel de hazırlanmış emeklerine sağlık.

Teşekkürler.
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.11.15, 21:33   #6
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1660
Mesajlar: 9,672
Ettiği Teşekkür: 57817
Aldığı Teşekkür: 36215
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 7 Sayısının Gizemi

Teşekkürler @Dilaver.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.11.15, 23:30   #7
Yasaklı Üye

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,658
Ettiği Teşekkür: 79421
Aldığı Teşekkür: 37485
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: 7 Sayısının Gizemi

Teşekkürler Dilaver degerli bilgiler icin...
Mobil Sürüm ile Gönderildi
CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
gizemi, sayısının


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.