Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler (http://www.forumgercek.com/her-konuda-kisa-bilgi-ve-haberler/)
-   -   Balıklar Hayatta Kalmak İçin Alkol Üretiyor! (http://www.forumgercek.com/her-konuda-kisa-bilgi-ve-haberler/133057-baliklar-hayatta-kalmak-icin-alkol-uretiyor.html)

Gülümsün 13.08.17 11:07

Balıklar Hayatta Kalmak İçin Alkol Üretiyor!
 
Balıklar Hayatta Kalmak İçin Alkol Üretiyor!
Oksijenin bittiği donmuş göller gibi ortamlarda balıkların ölmemek için etil alkol ürettikleri ortaya çıktı bilim insanlarının yaptığı çalışma ilgi uyandırdı.


İnsanlar ve genelde diğer omurgalı hayvanlar, oksijenin olmadığı bir alanda birkaç dakika içerisinde ölürler. Webtekno’da yer alan habere göre Oslo ve Liverpool Üniversiteleri’ndeki bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda, oksijenin zamanla tükendiği donmuş göllerin altında yaşayan balıkların hayatta kalabilmek için etil alkol ürettikleri tespit edildi.

ALKOL ÜRETİYORLAR

Yapılan araştırmalara göre kısa sürede donmuş buzun altına gizlenmiş gölün oksijenini bitiren balıklar, anaerobik olarak üretilen laktik asidin etil alkole dönüşmesini sağlayarak hayatlarına devam edebiliyorlar. Omurgalılar arasında benzersiz bir özellik olarak kabul edilen ve bira mayası ile ilişkili olan bu farklı kabiliyetin goldfish(japon balığı) ve vahşi akrabaları, kabak sazanı gibi göl balıklarında ortaya çıktığını gözlemlendi.

Oslo Üniversitesi’nde yazar olarak görev yapan Dr. Cathrine Elisabeth Fegarnes, “Bu araştırma, biyolojik yeniliğin evrimi ve türlerin önceden rahatsız edilmeyen çevrelerde adaptasyonu için bütün genom duplikasyonlarının rolünü vurguluyor” dedi.


KaynakDilaver 14.08.17 21:56

Cevap: Balıklar Hayatta Kalmak İçin Alkol Üretiyor!
 


Şimdi anladınız mı, balık avcılığına neden bu kadar düşkün olduğumu?

Onlar üretir, ben tüketirim.. :kiki:


ersi 15.08.17 13:33

Cevap: Balıklar Hayatta Kalmak İçin Alkol Üretiyor!
 
Ben rakıda ilave ediyorum.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 23:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker