Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler (http://www.forumgercek.com/her-konuda-kisa-bilgi-ve-haberler/)
-   -   Deniz Kestanesi İğnesi Nasıl Çıkartılır? (http://www.forumgercek.com/her-konuda-kisa-bilgi-ve-haberler/133168-deniz-kestanesi-ignesi-nasil-cikartilir.html)

Canan 22.08.17 23:06

Deniz Kestanesi İğnesi Nasıl Çıkartılır?
 
Deniz Kestanesi İğnesi Nasıl Çıkartılır?

Yaz aylarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri de deniz kestanesi iğnesi batmasıdır. Bazı denizlerimizde çok fazla deniz kestanesi buluınmaktadır. Bu nedenle denizde veya kumsalda yürürken deniz kestanesi iğnesinin ayağınıza batması kaçınılmaz olabilir.


Havaların ısınması ve deniz sezonunun açılmasıyla beraber deniz kestanesi iğnesi batması bu aralar herkesin başına gelebilir. Deniz kestanesi iğnesi batması durumda çok fazla dikkat etmek gerekir. Çünkü iğnesi çok fazla toksik madde barındırır. Dolayısıyla deniz kestanesi iğnesinin ayağımıza battığı andan itibaren çok dikkatli olmamız gerekir.

Deniz kestanesi iğnesini çıkartırken demir ve metal kullanılmaması gerekir. Bu gibi durumlarda cımbız ve maşa kesinlikle aklınıza gelmemelidir.

Zeytinyağı yöntemi

Deniz kestanesi iğnesi batan bölge zeytin yağı ile ovulmalıdır. Ayrıca her gün iğne batan bölge sıcak suda bekletilmelidir. Dairesel hareketlerle ovulan bölge 2 veya 3 gün sonra deri yüzeyine çıacaktır. Ancak bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra temiz bir cımbızla kalan iğneleri toparlayabilirsiniz.

Alkollü pamuk yöntemi

Deniz kestanesi iğneleri çıktıktan sonra kalan bölgeyi alkollü pamuk ile temizlemek en doğru yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sıcak su yöntemi

Deniz kestanesi iğnesi battığı andan itibaren diken batan bölgeyi sudan çıkarıp sıcak suyun içerisinde yarım saat bekletmenizi öneririz. temizlemiş olduğunuz bölgeyi hiç müdahale etmeden doktora göstermenizde diğer etkili ve sağlıklı yöntemler arasında yer almaktadır. Doktor gerekli müdahaleyi ve tedaviyi en etkili ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirecektir.

Sirkeli su yöntemi

Deniz kestanesini çıkarmanın bir diğer yöntemi de sirkeli su yöntemidir. Sirkeli ve sıcak suyun içerisinde sorunlu bölgeyi beklettiğinizde dikenlerin çıkmasını kolaylaştırabilirsiniz.
Ancak en sağlıklı yöntem doktora başvurmaktır. Aksi taktirde yanlış bir uygulama sonucunda enfeksiyon kapabilir, ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilirsiniz.

Deniz kestanesi iğnesi zararlı mıdır?

Denizde yaşayan canlıların hemen hemen hepsinde kendi savunma mekanizmelerını oluşturmak için, toksik madde bulunur. Ancak deniz kestanesi dikenleri zehirli değildir. Dolayısıyla iğnesinin batması durumda yanlış müdahale uyguladığınız taktirde o bölgede enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Çıkarmaya çalışırken dikenin bir kısmı derinin altında kalarak, gömülmesine neden olabilir. Bölgeyi cımbızla veya herhangi bir metal eşyayla deşmek ciddi enfeksiyonları beraberinde getirebilir. Küçük yaraların mikrop kaparak zamanla büyümesine sebebiyet verebilir. Dolayısıyla deniz kestanesi kendi başına enfeksiyon kapmanıza neden olmaz. Yanlış yapılan müdahaleler sonucunda o bölgede ciddi enfeksiyon hatta mikrop kapmasına bile neden olabilir.

Deniz kestanesinin faydaları!
Deniz kestaneleri iğnelerinin batması sağlık konusunda ciddi sorunlara neden olsa da kendi başına tüketildiğinde sağlığımız için oldukça yararlı olduğu söylenmektedir. Ülkemizde çok fazla olmasına rağmen, tüketimi açısından deniz kestanesi çok popüler olmasa da sağlığımız açısından oldukça yararlıdır.

Deniz kestanesi içerisinde zengin yumurtalar barındırır.
Genellikle üzerine limon sıkılarak taze bir şekilde tüketilen deniz kestanesi, besleyici ve afrodizyak etkisi olduğu bilinmektedir.

Deniz kestanesi aralık ve mart aylarında tüketilmelidir. Diğer aylarda tüketilen deniz kestanesinin tadının acı ve tatsız olduğu söylenmektedir.

Gülümsün 23.08.17 00:22

Cevap: Deniz Kestanesi İğnesi Nasıl Çıkartılır?
 
Faydalı olmasına rağmen bugüne kadar hiç yemedim yiyemem de. :zno:
Bilgiler için teşekkürler Cananığım. :!


WEZ Format +3. Şuan Saat: 06:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker