Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 19.01.19, 16:17   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 7874
Mesajlar: 29,290
Ettiği Teşekkür: 107642
Aldığı Teşekkür: 155811
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart 720 Bin Liralık ‘Cami Tasarımı’ Yarışması

Diyanet İstedi, Bakan Talimat Verdi: 720 Bin Liralık ‘Cami Tasarımı’ Yarışması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 720 bin lira ödüllü 'cami tasarım fikir yarışması' düzenliyor. Konuyla ilgili yapılan resmi açıklamada; yarışmanın, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın taleplerine istinaden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un talimatıyla düzenlendiği vurgulandı.720 bin lira ödüllü Cami Tasarımı Fikir Yarışması, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi doğrultusunda Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatı ile düzenleniyor. Kategoriler ise 200 kişilik ve 1000 kişilik camiler olmak üzere 2 bölüme ayrıldı. Yarışmanın duyurusu Yapı İşleri Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinde yapıldı. İlgili duyuruda yarışmanın detayları şu şekilde açıklandı:“Ülkemiz cami mimarisinde çok zengin bir tarihi birikime sahip olmasına karşın günümüzde, eskinin çoğunlukla başarısız taklidinden veya kimliksiz tasarımlardan öteye geçilemeyip beklentiler karşılanamamıştır. Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, hem camilerimizin tarihsel gelişimine katkı sağlayarak geleneksel tecrübenin yaşatılması, hem de toplumun ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan, aynı zamanda günümüzün imkanlarını da kullanan bir tasarım yaklaşımı ile ele alınması, İslam dininin ibadethane mekanı olan camilerin çeşitli yan işlevler ile desteklenmiş bir odak olmasına yönelik fikirlerin paylaşımın sağlanması amacıyla Cami Tasarımı Fikir Yarışması düzenlenmektedir. Mimari açıdan tarihe, kültüre, geleneğe vurgu yapılırken çevre ile uyumlu, sürdürülebilir, enerji verimliliği olan, iklimsel verileri topografyayı gözeterek, işletme planı çerçevesinde önceden düşünülmüş yaşayan ve yaşanan mekan kurguları beklenmektedir. Doku, renk, ışık gölge, desen, boyut vb. mimariye ilham veren her türlü kavramın düşünüldüğü tasarımlar beklenmektedir.

Yarışma 200 kişilik ve 1000 kişilik camiler olmak üzere 2 kategoriye ayrılmıştır. 1000 kişilik cami için 3300 metrekarelik, 200 kişilik cami için ise 570 metrekarelik ihtiyaç programı belirlenmiştir. Cami tasarımlarında, engelli ve yaşlıların erişilebilirliği, kadınlara özel kullanım alanları ve imkanlar, çocuklar için camide özel alanlar olması beklenmektedir. Caminin ibadethane işlevinin yanında sosyal ve eğitim işlevlerini de üstlenebilmesi amacıyla ihtiyaç programında çok amaçlı salon, kütüphane, Kuran kursları gibi çeşitli donatılara da yer verilmiştir. Bu sayede toplumumuzun her yaşta ve durumda camilerle bağının kurulması ve kopmaması hedeflenmektedir. Cami Tasarımı Fikir Yarışması, camilerimizin daha estetik, erişilebilir, sağlam ve çevreye duyarlı olabilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın taleplerine istinaden Sayın Bakanımızın talimatlarıyla Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ve İller Bankası Anonim Şirketi ortak çalışmasıyla düzenlenmektedir.”

720 BİN LİRALIK ÖDÜL

Projelerin son teslim tarihinin 10 Nisan 2019 olduğu yarışmada 200 kişilik ve 1000 kişilik camiler kategorileri için üçer derece, üçer mansiyon ikişer de satın olmak üzere seçilecek 16 projeye toplamda 720.000 TL ödül verileceği açılandı.
Sözcü
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.19, 16:23   #2
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 869
Mesajlar: 7,042
Ettiği Teşekkür: 20927
Aldığı Teşekkür: 24085
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 720 Bin Liralık ‘Cami Tasarımı’ Yarışması

Bin yıldır bu topraklardan bir buluş çıkmıyor...
Cami tasarım yarışmasıymış!..
Türkân Saylan ne güzel özetlemiş bu durumu: ''Namaz kılacaklarına bale yapsınlar''
Çok daha hayırlı bir iş olurdu.
__________________
The '80's were the best time EVER - so glad I lived the life at the time.
Her şey güzel olacak Ekrem abi...
Rosebud Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.19, 16:31   #3
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 7874
Mesajlar: 29,290
Ettiği Teşekkür: 107642
Aldığı Teşekkür: 155811
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 720 Bin Liralık ‘Cami Tasarımı’ Yarışması


Cami Tasarımı Fikir YarışmasıÇevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen "Cami Tasarımı Fikir Yarışması"na proje teslimi için son tarih 10 Nisan 2019.

YARIŞMANIN TÜRÜ VE ŞEKLİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talebi üzerine 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 23. maddesi ile "Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği" doğrultusunda düzenlenen serbest, ulusal ve tek aşamalı, mimarlık, mühendislik, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı meslek disiplinlerinin de ekip üyesi olarak katkı sağlayabileceği bir fikir yarışmasıdır.

YARIŞMANIN KONUSU VE AMACI

Camiler, gerek toplumsal hayatın içindeki yerleri, gerekse kutsal ve mistik sembol niteliği taşımaları açısından çok önemli yapı türlerindendir.

Zengin İslam mimarlık geleneğinde camiler, ibadethanenin sosyal hayatın merkezinde yer almasını sağlayacak donatılar, farklı işlevlerle birlikte ele alınmış, ulaşım, iklim, topografya, malzeme, insan ölçeği önemle gözetilmiş, inşaa edilen mekânın strüktür, sembolizm ve oran meseleleri ele alınmış, taş, tuğla, ahşap ve benzer malzemeler kullanılarak oluşturulan strüktürel elemanların tezyiniliği yanında çeşitli satıh düzenleme imkanları, bezeme, hat kullanımı, tabii, suni aydınlatma ile zenginleştirilerek caminin sosyal ve dini ruhunu yansıtan pek çok ibadethane mekanı oluşturulmuştur.

Ülkemiz cami mimarisinde çok zengin bir tarihi birikime sahip olmasına karşın günümüzde, eskinin çoğunlukla başarısız taklidinden veya kimliksiz tasarımlardan öteye geçilemeyip beklentiler karşılanamamıştır. Bu nedenle, önerilecek camiler bir yönüyle geleneksel tecrübeyi içselleştiren, toplumun ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan, aynı zamanda günümüzün imkânlarını da kullanan bir tasarım yaklaşımı ile ele alınabilir.

Yarışmanın amacı İslam dinin ibadethane mekanı olan camilerin, çeşitli yan işlevler ile desteklenmiş bir odak olmasına yönelik fikirlerin paylaşımının sağlanmasıdır.

Camilerin;

Kent ve kentli ile olan ilişkileri göz önünde bulundurularak, bölgenin tarihi ve mimari dokusuna, açık ve kapalı mekanlara, doğal ve yapılı peyzaja uygun olması,
Yarışmanın özendireceği tasarım yaklaşımının geleneksel cami mimarimizin birey üzerinde bıraktığı ferahlık, yalınlık, tevazu ve huzur gibi insani hallerin oluşumunu önemseyen mekânsal çözümlemeleri hedeflerken; çağımızın teknolojik gelişmelerine uygun yapısal ve işlevsel yenilikleri de içermesi,
Kadın, engelli, yaşlı, genç ve çocuklar tarafından ulaşılabilir, güvenli ve konforlu bir şekilde kullanılabilen, estetik, sağlamlık ve ekonomiyi de gözeten bir yaklaşım sergilemesi gerekmektedir.

YARIŞMANIN KATEGORİLERİ

Yarışma 2 ayrı kategoride düzenlenmektedir:

1.Kategori: 200 kişilik cami
2.Kategori: 1000 kişilik cami

Her iki büyüklükteki cami, kendi kategorisinde değerlendirilerek ödül alacaktır. Yarışmacılar, seçtikleri bir kategoride veya ayrıca şartname bedeli ödemek ve farklı bir rumuz belirlemek şartı ile birden fazla kategoride yarışmaya katılabilirler.

SONUÇLARIN İLANI

Yarışmanın sonucu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Resmi Gazete'de ve yarışma web sitesinde ilan edilecek ayrıca jüri raporu çoğaltılarak bütün yarışmacılara gönderilecektir.

ÖDÜLLER VE ÖDEME ŞEKLİ

Belirlenen yarışma niteliğine uygun olan ve jüri tarafından yeterli görülen projelere, her ölçekteki cami için 3'er adet ödül, 3'er adet mansiyon ve 2'şer adet satınalma olmak üzere 16 adet ödül verilecektir.

200 KİŞİLİK CAMİ İÇİN

ÖDÜLLER

1.ÖDÜL (NET) : 90.000-TL
2.ÖDÜL (NET) : 70.000-TL
3.ÖDÜL (NET) : 50.000 -TL


MANSİYONLAR

MANSİYON (NET) : 25.000-TL
MANSİYON (NET) : 25.000-TL
MANSİYON (NET) : 25.000-TL


SATINALMA

SATINALMA (NET) : 20.000-TL
SATINALMA (NET) : 20.000-TL


1000 KİŞİLİK CAMİ İÇİN

ÖDÜLLER

1.ÖDÜL (NET) : 110.000-TL
2.ÖDÜL (NET) : 80.000-TL
3.ÖDÜL (NET) : 60.000-TL


MANSİYONLAR

MANSİYON (NET) : 35.000-TL
MANSİYON (NET) : 35.000-TL
MANSİYON (NET) : 35.000-TL

Yarışma sonunda jürinin değerlendirmesine göre yukarıda yazılı ödüller sonucun Resmi Gazete ile ilanından en geç bir ay sonra yarışmacılara net olarak ödenecektir. Ödemeler ekip başının banka hesabına yapılacaktır.
Kaynak

***
Arada kırptıklarım oldu
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.19, 16:34   #4
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 111
Mesajlar: 2,012
Ettiği Teşekkür: 4671
Aldığı Teşekkür: 7230
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 720 Bin Liralık ‘Cami Tasarımı’ Yarışması

Millet karnını doyurma derdinde bunlar Cami yapma derdinde.Parayı nasıl çarçur edeceğimizi şaşırdık. Zarar eden köprüler, havalimanları, batık fabrikalar, artan mutfak enflasyonu, fatura zamları vs... Hiç bunları konuşan yok. Varsa yoksa mağduriyet, cami projeleri, imam hatipler, dış güçler, başörtüsü. Bunlar karın doyurur belki...

Bir çok ekonomik hatalar yaptık ve piyasada artık borçlanmak kolay değil yani bitti o bol şaşalı günler. Seçimden sonra asıl sürpriz zam dalgaları gelecek zannımca. Tarihimizin en yüksek faiz artışını yapan Merkez Bankası bile Yabancı yatırımcıyı maalesef ülkemize çekemedi. Zira yabancılar bize güvenmiyor.
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.01.19, 17:22   #5
Üye

Aquila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2018
Yaş: 43
Konular: 36
Mesajlar: 124
Ettiği Teşekkür: 237
Aldığı Teşekkür: 356
Rep Derecesi : Aquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 720 Bin Liralık ‘Cami Tasarımı’ YarışmasıYiğit muhtaç olmuş kuru soğana.

Bunlar hala her 50 metreye bir cami yaptırıyorlar.


__________________
Aquila isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aquila'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
liralık, tasarımı’, yarışması, ‘cami


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.