Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 21.03.19, 16:20   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8924
Mesajlar: 31,091
Ettiği Teşekkür: 105426
Aldığı Teşekkür: 162851
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Kemik Suyu, Ciğer, Kokoreç, Paça Çorbası, İşkembe Yararlı mı Zararlı mı?


Dr. Yavuz Dizdar: Sağlığınızı kemik suyu ile koruyun

Ünlü Onkolog Doktor Yavuz Dizdar'dan SÖZCÜ'ye çok özel açıklamalar: Kemik suyu, ciğer, kokoreç, paça çorbası, işkembe yararlı mı zararlı mı?


Dr. Yavuz Dizdar: Sağlığınızı kemik suyu ile koruyun


Yavuz Dizdar, “Kemik suyu sağlıklı ve zinde kalmanın anahtarıdır” dedi. Kemik suyundaki kolajenin kemikleri güçlendiren ve yaşlanmayı geciktiren bir etkiye sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi:


Eskiden hemen her evde kaynayan ve çorbaya, pilava eklenen kemik suyu; günümüzde hazırlaması hem zahmetli olduğundan hem de bulyonlar yüzünden unutulmaya yüz tutmuş durumda. Oysa sağlık için öylesine değerli ki… Adeta bir şifa kaynağı… Dünyanın pek çok ülkesi bu gerçeğin farkında ve kemik suyu servisi yapan kafeler, taze yapılmış olarak evlere servis yapan firmaların sayısı hızla artıyor. Dolayısıyla bizler de yıllardır uzak durduğumuz kemik suyu ve sakatatları yeniden hayatımıza sokmalıyız. Peki bu gıdaların sağlığa ne gibi faydaları var, nasıl hazırlanmaları gerekiyor ve en çok kimlere öneriliyor? Yavuz Hoca'ya sordum, o da detaylarıyla anlattı… Eminim bu yazı dizisini okuduktan sonra sizler de kemik suyu ve sakatatlara daha sıcak bakacak; beslenme listenizde onlara daha fazla yer vermeye başlayacaksınız…

NEDEN TÜKETMELİYİZ?

Kemiğin pek suyu varmış gibi görünmez. Bizim kastettiğimiz de zaten kemiğin suyu değil, bağlayıcı dokusu, yani bir cins tutkalı olan maddedir, buna kolajen adını veriyoruz. Bu madde insan vücudundaki bütün proteinlerin de yüzde 70'ini oluşturur. Aslında dokunun çatısı bu maddeden oluştuğundan her dokuda bir miktar vardır ama özellikle kemikte ve bağ dokusunda yoğunlaştırılmış biçimde bulunur. Bir örneklemeyle anlatalım, bu kaliteli betonun demirine benzer, yük taşıyan kısımlarda daha yoğundur. O nedenle özellikle iskelet sisteminin taşıyıcı kemiklerinde yoğun biçimde bulunur. Vücudumuz
da kolajen sentezleyebilir ama bunun için proteinlerin yapı taşları olarak adlandırılan temel amino asitlerin hazır alınması büyük kolaylık sağlar.

NASIL SAKLANMALI?

Kemiği kaynatırsanız kolajenin önemli bölümü suya geçer, kemik de ağırlığından ve gücünden kaybedip yumuşar. Suya
geçen kolajen ise soğuduğunda jöleye dönüşür. Şefler bunu elde edebilmek için yamaklarını nöbete koyup çok uzun süre kaynatır, bizim koşullarımızda ise 4-5 saat bunu elde etmek için yeterlidir. Kaynatma suyunun içine en baştan havuç, soğan gibi sebzeleri de koyarsanız elde ettiğiniz ürün zaten çok daha besleyici ve lezzetli olacaktır. Eğer bir saatte yaparım derseniz bir şey elde edemezsiniz.

JÖLEYİ BÖLÜP DONDURUN

Seçenek olarak düdüklü tencere de kullanılabilir, zira kolajen düdüklü tencerenin basıncından olumsuz etkilenmez.
Düdüklü tencere daha çok lezzeti veren halka yapılı aminoasitleri bozar. Oysa kolajendekiler halka değildir. Bu
durumda en iyisi mesela ayda bir kez bu işlemi toptan yapmak ve elde edilen jöleyi parçalara bölüp dondurmaktır.Bunun için buz kalıplarını kullananlar da var, ihtiyaca göre bölüp çorbaların, yemeklerin içine ve elbette çocukların mamalarına da eklenebilir.

NE ZAMAN HAZIR HALE GELİR?

Bir kere dört saat kavramını dikkate alabilirsiniz. Genellikle dana kemiği kullanılır, tencereye kolay sığması için artık marketlerde dilimlenmiş olarak satılıyor. Hatta kasapların çoğunda da özel dilimleme testereleri var. Siz yeterince kaynattığınızda zaten içindeki ilik boşalacağından geriye sadece kemik kalır. Biraz dikkatli biri bu kalan kemiğin hafiflemiş olduğunu algılar, hatta kemiği bütün olarak koyduğunuzda birleşme noktalarından ayrıldığını görürsünüz. Aslında oraları kemiğin büyüme bölgeleridir, kaynatınca ayrışırlar. Ama beri yandan kaynatma suyu soğuduğunda tiril tiril jöle olur. İşte bunu küçük parçalara, mesela kavanozlara bölüştürüp saklarsınız.

ÖZELLİKLE KİMLER İÇMELİ?

Çocuklar büyüme döneminde olduklarından kemikleri bu yapı taşına özellikle gereksinim gösterir. Siz kolajeni etten bir yere kadar alabilirsiniz, o nedenle özellikle çocukların çorbalarına, kaşık mamalarına katılması son derece yararlı olacaktır.

Eskiden yapılan da zaten buydu ama zamanla mamanın kolaylığı kemik suyunun zahmetine üstün geldi. Yaşlılar da kemik suyu tüketmeli. Çünkü osteoporozun nedeni kalsiyum eksikliği değildir. Kalsiyum her şeyde var ama bunun çöktüğü ortam kolajendir, yaşlanma ve hareketsizlikle birlikte azalır ya da yapımı yavaşlar. Yaşlananların boylarının kısalması kemiklerin kolajeninin azalması nedeniyle çökmesine bağlıdır. Eğer egzersiz yapar ve beraberinde de kolajen almayı sürdürürseniz bu süreç yavaşlar. Yani kemik suyu sizin dinç kalmanızı sağlar.

KOLAJENİN FAYDALARI NELERDİR?

Vücudun bütün yapım ve tamirat işlerinde bu hammadde kullanılır. Bizim de içinde olduğumuz canlıların çoğu gün boyunca kaynak ve enerji alır, geceyle ve özellikle uykuyla birlikte bu kaynaklar yapım faaliyetinde kullanılır,
zira büyüme hormonu gibi yapımı ve tamiratı uyaran hormonlar özellikle gece salınır. Siz vücuda kaynağı hazır
verirseniz bu işlevler çok daha kolay yerine getirilir. Vücudun kolajen sentezi yavaştır, dolayısıyla eksiği bir anda kapatamazsınız. Bu yavaş sentez özelliğini kırıkların iyileşmesinden de rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Kolajen özellikle kemikte yoğun olarak bulunduğundan iyileşme ayları bulur.

EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇAR?

Sadece kemikler değil, derinin buruşup sarkmasından tutun, karın fıtıklarına kadar pek çok hastalık kolajen eksikliğiyle artar. Dolasıyla kemik suyu sağlıklı ve zinde kalmanın anahtarıdır. Kemik suyu; grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşmesini de kolaylaştırır, olasılıkla koruyucu etkisi de vardır. Kanser için tedavi görenlerde, yani kemoterapi alanlarda ise özellikle kemoterapi uygulamasının ardından kemik suyu alınması çok önemli. Zira kemoterapi vücudu çözer, yeniden yapım için de kaynak gerekir.

NASIL TÜKETİLMESİ GEREKİR?

Kemik suyu ve içerdiği kolajen yaşlanmayı geciktirir, vücudun zinde kalmasını sağlar. Bunun için bir şey daha gerekli, o da C vitaminidir. Zira kolajenin sağlamlaştırılması için suyundan arındırılması gerekir, bu da C vitamininin aracısı olduğu bir işlemle yapılır. Siz kolajen alır C vitamini almazsanız iskorbüt benzeri bir tablo ortaya çıkar. Bu denizci hastalığı olarak bilinen durumdur. Keşifler döneminde denizciler gemiye tuzlanmış et almışlar, ama narenciye benzeri C vitamininden zengin besinler olmadığı için bu hastalığa yakalanmışlar. Bugün de aslında benzer durum gereksiz alınan bazı antibiyotiklerle yine yaşanıyor.

ANTİBİYOTİKLER BOZAR MI?

Neden bozmasın, sistem benzer çalışır. Bazı antibiyotikler beş gün kullanmayla bile kas kirişlerinin kopmasına
neden olabiliyor. Bunlar bilinen ve görünenleri, ama gıdada koruyucu ya da hızlı büyütme amaçlı kullanılan
antibiyotikler de var. Bunlar istedikleri kadar göz ardı edilsinler, varlar. Dolayısıyla azar azar da olsa alıyoruz. Birincisi gereksiz yere antibiyotik kullanmayacaksınız ama beri yandan endüstriyel üretilmiş et ürünlerinden de uzak duracaksınız.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.19, 16:52   #2
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 86
Mesajlar: 6,359
Ettiği Teşekkür: 27883
Aldığı Teşekkür: 32139
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kemik Suyu, Ciğer, Kokoreç, Paça Çorbası, İşkembe Yararlı mı Zararlı

Ben bütün bnları söylesem...'İyyyyyiii'' oluyor. Doktor söyledi mi gazeteye manşet, foruma bir sayfa yazı oluyor.

Her hafta Cumartesi günü sabah erkenden iki kase ayak-paça çorbası içerim. Bol sarımsaklı...uff canım çekti. Cumartesi günü gelmez arık.
__________________
Tura Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Tura'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.19, 19:42   #3
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8924
Mesajlar: 31,091
Ettiği Teşekkür: 105426
Aldığı Teşekkür: 162851
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kemik Suyu, Ciğer, Kokoreç, Paça Çorbası, İşkembe Yararlı mı Zararlı

@Tura

Sabah erkenden?..

Güzel pişirilmiş kelle paçayı ben de severim ama, sabah önce kahvaltı.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.19, 19:49   #4
Uzman Üye

Cimcimecik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2018
Konular: 57
Mesajlar: 2,171
Ettiği Teşekkür: 752
Aldığı Teşekkür: 2835
Rep Derecesi : Cimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kemik Suyu, Ciğer, Kokoreç, Paça Çorbası, İşkembe Yararlı mı Zararlı

Kokoreç, söğüş, işkembe, kelle paça, ayak paça...
Hepsini çok severim, gidip yerim koşa koşa.
__________________
"Ne kadar az bilirseniz, o kadar şiddetle savunursunuz."

Bertrand Russell
Cimcimecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.19, 20:01   #5
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8924
Mesajlar: 31,091
Ettiği Teşekkür: 105426
Aldığı Teşekkür: 162851
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kemik Suyu, Ciğer, Kokoreç, Paça Çorbası, İşkembe Yararlı mı Zararlı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Kokoreç, söğüş, işkembe, kelle paça, ayak paça...
Hepsini çok severim, gidip yerim koşa koşa.
Kokoreç yemedim deneyebileeğimi de sanmıyorum. Ancak, kokoreç olduğunu bilmeden yedirirlerse, severim. Çünkü, herkes çok lezzetli olduğunu söylüyor
Ha sahi, ben, kelle paçayı biliyorum. Tura da, sen de, ayak paça da diyorsunuz. Bu ayak, koyunun bildiğimiz ayağı mıdır?
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.19, 20:04   #6
Uzman Üye

Cimcimecik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2018
Konular: 57
Mesajlar: 2,171
Ettiği Teşekkür: 752
Aldığı Teşekkür: 2835
Rep Derecesi : Cimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kemik Suyu, Ciğer, Kokoreç, Paça Çorbası, İşkembe Yararlı mı Zararlı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Kokoreç yemedim deneyebileeğimi de sanmıyorum. Ancak, kokoreç olduğunu bilmeden yedirirlerse, severim. Çünkü, herkes çok lezzetli olduğunu söylüyor
Ha sahi, ben, kelle paçayı biliyorum. Tura da, sen de, ayak paça da diyorsunuz. Bu ayak, koyunun bildiğimiz ayağı mıdır?
Kelle paça ile ayak paça farklı. Aslında paça zaten ayak demek. Ama böyle ayrışmış isimleri.

Kokoreçi ise İzmir'de yemek gerek.
__________________
"Ne kadar az bilirseniz, o kadar şiddetle savunursunuz."

Bertrand Russell
Cimcimecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.19, 21:02   #7
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1743
Mesajlar: 9,999
Ettiği Teşekkür: 53977
Aldığı Teşekkür: 37854
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kemik Suyu, Ciğer, Kokoreç, Paça Çorbası, İşkembe Yararlı mı Zararlı

Bu konu bana göre değil. Vejeteryanım ben. Hemen çıkıyorum konudan.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.03.19, 09:40   #8
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 86
Mesajlar: 6,359
Ettiği Teşekkür: 27883
Aldığı Teşekkür: 32139
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kemik Suyu, Ciğer, Kokoreç, Paça Çorbası, İşkembe Yararlı mı Zararlı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
@Tura

Sabah erkenden?..

Güzel pişirilmiş kelle paçayı ben de severim ama, sabah önce kahvaltı.
Evet sabah kahvaltısı yerine ayak-paça çorbası içerim, ne olmuş ki?
Kelle fırında olursa yerim. Daha lezzetli oluyor. Küçükbaş hayvanın ayağı derisi kızgın ateşte tütsülenip temizlendikten sonra kaynatılır ve çorba olarak içilir.
Eskiden tütsüleme işini, bakır kalaycıları veya demirciler körüklerinde odun kömürü ile yaparlardı Ayrı bir lezzet olurdu.

Ayak paça, her derde deva bir çorbadır. Özellikle sen, şu ayağından sorun yaşadığın zamanlar 3 günde bir bu çorbayı içseydin, hızla iyileşirdin. Kışın bu çorbayı devamlı tüketenler hiç grip olmaz.
__________________
Tura Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Eski 22.03.19, 11:36   #9
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8924
Mesajlar: 31,091
Ettiği Teşekkür: 105426
Aldığı Teşekkür: 162851
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kemik Suyu, Ciğer, Kokoreç, Paça Çorbası, İşkembe Yararlı mı Zararlı

Bir şey olmadı. Ben sabahları hiç bir çorba içemem de ondan öyle dedim.
...
Kelle-paça-ayağın tadını nerdeyse unuttum. Bana göre, onun lezzeti, derisinin ütelenerek pişirilmesi. Deriyi yüzerek pişirilmesi onun kadar lezzetli gelmedi.
Mobil Sürüm ile Gönderildi
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Canan'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ciğer, Çorbası, işkembe, kemik, kokoreç, paça, suyu, yararlı, İşkembe, zararlı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 12:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.