Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 19.04.20, 15:35   #1
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 191
Mesajlar: 1,861
Ettiği Teşekkür: 9593
Aldığı Teşekkür: 7206
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Rubikon Operasyonları

Rubikon 1: Türkiye’nin Dinlendiği Operasyonun Perde ArkasıZDF, Washington Post ve SRF’in ortaya çıkardığı ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100’den fazla ülkenin BND ve CIA tarafından dinlenmesine dair belgesel ZDF’te gösterilecek.


Alman kamu televizyonu ZDF, ABD gazetesi Washington Post ve İsviçre kanalı SRF'in Şubat ayında ortaya çıkardığı ve ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ile Almanya Dış İstihbarat Servisi'nin (BND), 1970-1993 yıllarında 130 hükümeti, orduyu ve istihbaratı dinlemesine dair 60 dakikalık belgesel 18 Mart’ta ZDF Infokanal’da yayımlanıyor.


ZDF’in Türkiye ile ilgili kısmını DW Türkçe ile paylaştığı, BND'nin "Rubikon", CIA'in "Minerva" olarak adlandırdığı dinleme operasyonu belgelerine göre, Alman ve ABD istihbaratlarının kripto cihazları manipüle etmesi sonucu Doğu Almanya gizli servisi Stasi de o cihazları kullanan pek çok ülkenin gizli haberleşmelerini deşifre etmeyi başardı ve kaydetti. Bu ülkelerin başında da NATO üyesi Türkiye geliyordu.

Stasi arşivlerine göre Türkiye’nin şifreli diplomatik yazışmaları ile NATO-Türkiye arasındaki iletişim, Rusya Gizli Servisi KGB’nin de desteğiyle Doğu Almanya istihbaratı tarafından uzun süre dinlendi. Stasi’nin BND ve CIA tarafından manipüle edilen kripto cihazları dinleme faaliyeti için Berlin Wuhlheide'deki merkezinde saatte 25 bin bantın aynı anda kayıt yaptığı belirtiliyor. Yine arşivlerdeki belgelere göre, Stasi'ye şifreli yazışmaları çözmeyi sağlayan donanımı Rusya verdi. KGB'nin ayrıca, Türkiye’nin de kullandığı Crypto AG’nin ürettiği cihazları üçüncü kişiler üzerinden satın almayı başararak, dinleme tekniğini geliştirdiği de belirtiliyor.Rubikon Operasyonu


CIA ile BND’nin birlikte yürüttüğü Rubikon Operasyonu 1970 yılında başladı. İsveçli Boris Hagelin, 1950’lerin başında İsviçre’de kurduğu Crypto AG şirketinde, dünya çapında pek çok istihbarat örgütüne sattığı ve şifreli iletişimi sağlayan kripto cihazları üretiyordu. 1960’ların sonunda Hagelin ilerleyen yaşı nedeniyle şirketini satmak istediğini açıkladı. Alman Dış İstihbarat Servisi BND, bunu Soğuk Savaş dönemi için büyük bir fırsat olarak görüp, CIA ile anlaştı ve her iki gizli servis, Crypto AG'yi yüzde 50'şer pay ile 8 milyon 500 bin dolara satın aldı. Ancak kağıt üzerinde şirketin sahibi Liechtenstein'da bir vakıf olarak gösterildi ve bunu gizli tutma konusunda da Siemens’ten destek alındı. Siemens ayrıca yıllarca şirketin yönetim kadrolarını yetiştirdi ve atadı. Siemens dışında manipüle edilen cihazları üreten Crypto AG'nin sadece üst düzey iki yöneticisinin BND ve CIA'in dinleme operasyonu konusunda bilgi sahibi olduğu belirtiliyor.

BND 1993’te ayrıldı

BND, Alman Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) Başbakan Willy Brandt’ın döneminde başlayan ve CIA ile ortak yürütülen Rubikon Operasyonu'ndan 1993 yılında hissesini CIA’e devrederek ayrıldı. Sonrasında da ABD'lilerin dinlemeyi 2018'e kadar sürdürdüğü bildiriliyor.

ZDF’in ortaya çıkardığı belgelere göre, BND’nin operasyondan ayrılmasında belirleyici olan nedenlerden biri, İran ve Suudi Arabistan’ın dinlendiğini fark edip, harekete geçmesi oldu. Ancak BND, şirketteki payını CIA’e devrederek ayrılsa da Crypto AG’nin sattığı cihazları kullanan ülke ve istihbaratları yıllarca dinlemeyi sürdürdü.

Rubikon Operasyonu kapsamındaki gizli dinlemeleri ortaya çıkaran ZDF ekibinden editör Ulrich Stoll, DW Türkçe’ye verdiği demeçte, Rubikon veya Minerva adıyla arandığında dünyada bu operasyona dair hiçbir bilgi veya belgeye rastlanmadığını söylüyor. BND ve CIA’in, "gelmiş geçmiş en başarılı dinleme operasyonu" olarak niteledikleri bu gizli faaliyetleri ortaya çıkaran belgelerin, istihbaratların kendi kurumları için tuttukları raporlara dayandığını aktarıyor.

Türkiye'nin kullandığı cihazlar ve donanımlar rapor edildi

DW Türkçe’nin de incelediği raporlarda, Ankara’nın hangi kripto cihazları ne zaman satın aldığı, hangi şifreli teknikle ve ne zaman haberleşmeye başlanıldığı, hangi Türk büyükelçilikleri arasında ne zaman, ne tür şifreli iletişim yapıldığına dair verilerin yer aldığı görülüyor. Türk diplomatların iletişimlerinin içeriğinin ise raporlara karartılarak eklendiği dikkat çekiyor.

Uzun yıllar farklı ülkelerde büyükelçi olarak çalışan, emekli diplomat ve savunma politikaları uzmanı Onur Öymen, "Müttefiklerin birbirini dinlemesi gayritabi ve aynı zamanda karşılıklı güveni sarsacak bir durum" diye konuşuyor. Görev süresi boyunca komünist rejimle yönetilen ülkelerde de büyükelçi olarak çalıştığını belirten Öymen, orada dinlendiklerini veya izlediklerini hep hesaba kattıklarını ve çok gizli bilgi ve belgeleri özel kurye ile ilettiklerini vurguluyor. NATO üyesi olmasına rağmen Türkiye’nin BND ve CIA tarafından yıllarca dinlenmesini eleştiren 79 yaşındaki Öymen, "Biz casusluk yapmıyorduk, sorsalar, hangi konuda olursa olsun, görüşlerimizi söylerdik, gizlice dinlemelerine gerek yoktu" diye eleştiriyor.

Warwick Üniversitesi'nden uluslararası güvenlik uzmanı Prof. Richard Aldrich ise, BND ve CIA'in operasyonunu "tarihteki en skandal, en utanmazca yapılan operasyonlardan biri" diye niteliyor ve "Düşünsenize, 100'den fazla ülke kendi devlet sırlarının çalınması için üzerine bir de para vermiş" diye konuşuyor.

Elmas Topcu
© Deutsche Welle Türkçe

Kaynak : https://www.dw.com/tr/rubikon-1-türk...ası/a-52809992
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 19.04.20, 15:47   #2
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 191
Mesajlar: 1,861
Ettiği Teşekkür: 9593
Aldığı Teşekkür: 7206
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Rubikon Operasyonları

Rubikon 2: Dünya Çapında Pek Çok Suça Ortak Oldular...
Rubikon Operasyonu CIA BND


Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100’den fazla ülkenin BND ve CIA tarafından dinlendiğini ortaya koyan belgelere göre, BND ve CIA savaş ve darbeleri gizli dinlemeyle yönlendirdi.

CIA, 1973 yılında Şili'de düzenlenen kanlı askeri darbeden öncesinde haberdardı ve gelişmeleri darbenin başarılı olması için yönlendirdi.

Alman kamu televizyonu ZDF, ABD gazetesi Washington Post ve İsviçre kanalı SRF'in Şubat ayında ortaya çıkardığı ve ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ile Almanya Dış İstihbarat Servisi'nin (BND), 1970-1993 yıllarında 130 hükümeti, orduyu ve istihbaratı dilemesine dair belgelerde Türkiye önemli bir rol oynuyor. Rubikon Operasyonu denilen ve ZDF’in Türkiye ile ilgili bölümlerini DW Türkçe ile paylaştığı belgelere göre (*), BND ve CIA’in dinleyebilmek için kırılabilir şifreyle ürettiği manipüle kripto cihazları yıllarca sattığı Türkiye, Varşova Paktı ülkeleri için de kolay av haline geldi ve Doğu Almanya istihbaratı Stasi Türkiye’yi yıllarca dinledi.

BND ve CIA’in sahibi olduğu Crypto AG’nin ürettiği ve güvenli diye satılan manipüle edilmiş cihazların Ortadoğu’daki en önemli müşterileri Suudi Arabistan, İran, Irak, Suriye, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ydi. Afrika’da ise Mısır, Cezayir, Libya, Fas, Tunus, Etiyopya, Fildişi Sahilleri, Nijerya, Tanzanya ve Güney Afrika’ydı.

Güney Amerika'da cizahları Arjantin, Şili, Brezilya, Kolumbiya, Meksika, Peru, Uruguay, Venezuela satın alırken, Crypto AG'nin Asya'daki müşterileri Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Burma, Filipinler, Malezya, Tayland, Japonya, Güney Kore, Endonezya ve Mauritius oldu.

BND ve CIA Türkiye dahil NATO üyelerini de dinledi

Ancak BND ve CIA, dinlemek üzere manipüle ettiği cihazları İrlanda, İspanya, Portekiz, İtalya ve Türkiye gibi NATO üyesi ülkelere satmaktan ve onları da dinlemekten çekinmedi.

ZDF’in araştırmasına göre 1972 yılında CX52 kripto cihazlarından alanlar arasında Şili de vardı. Bu cihazların alınmasıyla beraber CIA, ülkede bir sene sonra yapılacak kanlı askeri darbe konusunda adım adım haberdar oldu ve gelişmeleri darbenin başarılı olması için yönlendirdi. Gizli servis belgelerine göre 1973'te kanlı bir darbe ile askeri diktatörlüğün işbaşına gelmesi için ipleri çeken, dönemin ABD Başkanı Richard Nixon’un güvenlik danışmanı ve daha sonra dışişleri bakanlığı görevine gelen Henry Kissinger'dı. 17 yıllık askeri diktatörlük döneminde Şili’de 30 bin insan tutuklandı, 1 milyon kişi ülkesinden kaçmak zorunda kaldı. 3 bin kişi de ya öldürüldü ya da kayıp.BND ve CIA, 1976'da Arjantin'de askeri darbe sonucu kurulan kanlı diktatörlüğün gidişatında da belirleyici oldu.

Aynı şekilde Arjantin’deki kanlı diktatörlükte de gidişatta BND ve CIA belirleyici oldu. Manipüle edilen kripto cihazlar sayesinde her iki istibarat ülkedeki insan hakları ihlallerini biliyordu ve engellemedi. 30 bin kişinin hayatını kaybettiği diktatörlük döneminde, her hafta askeri uçakların havalandığı ve işkence yapılan muhaliflerin havadan Atlantik Okyanusu’na atıldığı bilgisi hem CIA hem de BND tarafından yapılan dinlemelerde kayda geçti.

"Dünya çapında pek çok suça ortak oldular"

Oğlu Carlos 1977’de kaçırılan ve bir daha ondan haber alamayan, Arjantin’deki kayıpların bulunması için annelerin kurduğu inisiyatif Plaza de Mayo’nun öncülerinden Nora Morales de Cortinas, dünya çapında hükümetlerin Arjantin’deki işkenceden ve kaçırılmalardan haberdar olduğunu ve engellemediklerini söyleyip, onları suça ortak olmakla suçluyor. "Dokuz yıl süren diktatörlükle işbirliği yaptılar. Kiliselerin dahil olduğu, sivil, askeri ve ekonomik bir diktatörlüğün işbirlikçileri oldular" diye konuşuyor.Falkland Savaşı’ndan batırılan Arjantin savaş gemisi Belgrano

ZDF'in ulaştığı begelere göre, Arjantin'deki askeri diktatörlükle iyi ilişkilerine rağmen, 1982 yılında Arjantin Ordusu’nun İngilizlerin yönetimindeki Falkland Adaları’na operasyon düzenlemesi ile başlayan savaşta ise BND ve CIA, İngiltere'nin yanında yer aldı. Ülkenin Falkland Savaşı’ndan galip çıkmasını sağlayacak bilgileri İngiltere’ye, manipüle edilmiş cihazlarla haberleşen Arjantin birliklerini dinleyen BND verdi. 323 kişinin hayatını kaybettiği Arjantin savaş gemisi Belgrano’nun batırılmasına götüren karar için Londra’ya verilen istihbaratın da BND’den gittiği belirtiliyor.

Türkiye'deki olaylar engellenebilir miydi?

BND'nin "Rubikon" ve CIA'in "Minerva" olarak adlandırdığı ortak dinleme operasyonu süresinde Türkiye’de de çok sayıda katliam, suikast ve darbe düzenlendi. Her iki istihbarat bunlardan ne kadar haberdardı ve gidişatı ne kadar etkiledi?

DW Türkçe’ye konuşan gazeteci yazar Ömer Laçiner, "BND ve CIA'in 1970-1993 döneminde Türkiye'de meydana gelmiş olaylara dair Türkiye Cumhuriyeti’nin 'işine yarayacak' istihbaratı ona verdiğini, buna mukabil -eğer edindi ise- Türkiye demokratik kamuoyu için değerli bilgileri kendine sakladığını kuvvetle varsayabiliriz. O değerli bilgiler söz konusu zaman diliminde yaşanan korkunç olayları önleyebilecek nitelikte miydi, bilemeyiz" değerlendirmesinde bulunuyor.

Elmas Topcu
© Deutsche Welle Türkçe

Kaynak : Rubikon 2: Dnya apnda Pek ok Sua Ortak Oldular...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 19.04.20, 15:58   #3
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 191
Mesajlar: 1,861
Ettiği Teşekkür: 9593
Aldığı Teşekkür: 7206
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Rubikon Operasyonları

Rubikon 3: Kripto Cihaz Tekeli CIA ve BND’nin Elindeydi
Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkenin dinlendiğini ortaya koyan belgelere göre, CIA ve BND, bütün dünyayı dinlemekle kalmadı, bütün kripto cihaz piyasasını elinde tuttu.


Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve ABD'nin dış istihbarat servisi CIA, sahibi oldukları Crypto AG cihazlarını manipüle ederek yaptıkları satışla dünyadaki pek çok ülkeyi dinlemekle kalmadı, diğer şirketlerin satışlarını da kontrol altına alarak piyasada tekel oluşturdu. Alman kamu televizyonu ZDF, ABD gazetesi Washington Post ve İsviçre kanalı SRF'in (*) ortaya çıkardığı olaya göre, 1980’lerin başında pek çok NATO ülkesi gibi Türkiye de dinlenmeye karşı daha güvenli olan ve Alman şirket Siemens ile Hollandalı Philips’in ürettiği Aroflex tipi cihaz satın almak istedi. Siemens, dinlenmesi görece kolay Beroflex cihazlarının çoğunu zaten Türkiye’ye satmış, BND ve Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) o sayede Ankara’nın bütün diplomatik ve askeri yazışmalarını takip etmişti.


ZDF’in ulaştığı belgelere göre Türkiye, güvenli üst model Aroflex almak istediğinde Alman istihbaratı, NATO partneri Türkiye’ye tekrar kolay dinlenebilen Beroflex’lerin satılmasına karşı çıktı. Ancak NSA ısrar etti ve üst model Aroflex’in özel bir modül yerleştirilerek Türkiye’ye satılması için bastırdı.

Siemens, böylesi bir manipülasyonun kripto yazılımcılarının haberi olmadan yapılamayacağı endişesiyle NSA’in teklifi reddetti. NSA de aynı cihazı üreten Philips şirketiyle anlaştı ve cihazlara modüller yerleştirilerek Türkiye’ye satılmasını sağladı. Dinlemeyi sağlayan modül sadece röntgen tarayıcı ile görülebiliyordu. Rubikon Operasyonu’nda yer alan belgelerde BND, Türkiye anlaşmazlığı sonrasında NSA’in ilerideki cihaz satışlarına kendilerini müdahil etmediğini rapor ediyor.

BND ve CIA kripto cihaz piyasasında tekeldi

1980’de ise Hollanda’da Text Lite adlı bir şirket, telefon üzerinden kodlu mesajlaşmayı sağlayan ve şifresinin kırılması çok zor olan güvenli bir cihaz geliştirdi. BND, özellikle de CIA ve NSA, istihbarat piyasasındaki tekel konumunu kaybedeceği endişesiyle hemen harekete geçti. NSA, Philips’ten bir grup yöneticiyi Text Lite’a gönderip, kuruluşundan itibaren oluşan bütün masraflarını üstlenmeye, ilaveten 20-30 milyon gulden arası bir satış bedeli de ödeyerek şirketi satın almaya talip olduğunu bildirdi. İlaveten elindeki cihazların tamamı için de 12 milyon gulden daha verilerek, başarılı ve dinlenmesi zor cihazların üreticisi Text Lite satın alındı ve kısa süre sonra da NSA’in isteğiyle piyasadan silindi. Daha sonra aynı tekniğin dinlenmesi mümkün bir versiyonu piyasaya sürüldü.

CIA'in Virginia'daki Merkez Binası
BND ve CIA’in kripto cihazları manipüle etmesiyle onları kullanan ülkeler Varşova Paktı için de kolay av haline geldi. Doğu Almanya gizli servisi Stasi belgelerine göre, Stasi Batılı ülkelerin haberleşmelerini dinledi ve kaydetti. ZDF’e konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen eski bir Stasi çalışanı, bu ülkelerden en önemlisinin Türkiye olduğunu söylüyor. 1980’den Doğu Almanya Güvenlik Bakanlığı'nın (MfS) dağıtıldığı 1990’a kadar Türkiye'nin diplomatik yazışmaları ve Türkiye ile NATO arasındaki diplomatik ve askeri haberleşmesinin neredeyse tamamının dinlendiğini ve arşivlendiğini aktarıyor. Alman istihbarat uzmanı Erich Schmidt-Eenboom’a göre bir NATO üyesinin dinlenmesi bütün üyeleri dinlemekle eşdeğer.

Çalışanların ruhu duymadı

Crypto AG çalışanlarından, şirketin asıl sahibinin BND ve CIA olduğunu ve manipüle edilerek dinlenilebilen cihazlar üretilip satıldığını sadece iki üst düzey yöneticisi biliyordu, diğer çalışanlar bundan haberdar değildi. İlk kez 1978 yılında bir çalışan şüphelenerek İsviçre makamlarına şikayette bulundu, ancak ne güvenlik ne de yargı birimleri şikayetin üzerine gitti.

1992 Mart’ında ise Crypto AG’nin merkezinde paniğe neden olan bir gelişme yaşandı. Şirketin bir temsilcisi casusluk suçlamasıyla İran’da gözaltına alındı. Dokuz ay orada tutulduktan sonra salıverildi. Rubikon belgeleri, Hans Bühler adlı bu kişinin Alman Dış İstihbaratı BND’nin Tahran'a 1 milyon frank ödemesi karşılığında salıverildiğini ortaya koyuyor. Dönüşünde verdiği bir basın toplantısında gizli servislerin operasyonunun mağduru olduğunu söylemesi üzerine Bühler’e sahip çıkılmadığı gibi, şirketten apar topar atıldığı hatırlatılıyor.

1993'te Almanya hisselerini CIA'e devrederek Crypto AG'den ayrıldı. ABD istihbaratının ondan sonra da dinlemeyi sürdürdüğü bildiriliyor.

BND ve CIA büyük kâr yaptılar

29 Eylül 2002'de ise Crypto AG’nin en önemli müşterilerinden olan Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad’da bir saldırı düzenlendi. Bu saldırı dinleme operasyonu için dönüm noktası oldu, zira düzenlenen bombalı saldırıda hedef Crypto AG'nin bir temsilcisi ile asistanıydı ve her ikisi de hayatını kaybetti. Uzmanlar, bu saldırıyı Suudi Arabistan’ın yıllarca üzerine para ödeyerek devlet sırlarının çalınmış olmasına yönelik bir gözdağı olduğu yorumu yapıyor.

130 ülke, ordu ve istihbarata satılan kripto cihazlarda BND ve CIA tekel konumunda olduğundan oldukça iyi paralar da kazandılar. Para, Liechtenstein’daki fondan Münih’e aktarılıyor, burada yarısı çekilip, yine Münih’te bir garajda CIA’ye teslim ediliyordu. Diğer yarısı da yine peşin para olarak Almanya Başbakanlık Dairesi’ne götürülüyordu.

1991-1998’de Başbakanlık Dairesi İstihbaratlardan Sorumlu eski Devlet Bakanı olan Bernd Schmiedbauer, Rubikon Operasyonu ile dünyanın biraz daha güvenli hale geldiğini iddia ediyor ve "Bilgimiz olması halinde bütün saldırıları engellemekle yükümlüydük ve engelledik" diyerek BND'ye yöneltilen suçlamaları geri çeviriyor.

Elmas Topcu
© Deutsche Welle Türkçe

Kaynak : https://www.dw.com/tr/rubikon-3-krip...ydi/a-52848538
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 19.04.20, 16:02   #4
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 191
Mesajlar: 1,861
Ettiği Teşekkür: 9593
Aldığı Teşekkür: 7206
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Rubikon Operasyonları

Merhaba,

80 li yıllarda(tam anımsamıyorum ama 85-90 arası) aşağıda resmi olan kitabın 2.baskısı sanırım, okumuştum RUBIKON 1 /Dennis Jones'in...Çok sürükleyici ve casusluk operasyonu üzerine sürükleyici bir kitaptı, öneririm...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
operasyonları, rubikon


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 02:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.