Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Resim | Fotoğraf | Heykel > Heykeltıraşların Biyografileri


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 09.05.10, 20:15   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125081
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Lightbulb Heykele Ruh Veren Kadın - Camile Claudel (1864 – 1943)

Camile Claudel (1864 – 1943)Camille; küçük yaşlardan beri heykel tutkusuyla yaşamış sanatçı, heykelini ve ilk sevgilisi “çamur”u hayatı boyunca savunmak zorunda bırakılmış bir kadın. Heykeline duyulan öfke, aile içinde annesinin tepkisinden başlayarak, çağın ve sanat tarihinin en büyük heykeltıraşlarından Rodin’e kadar uzanmıştır. Camille, önüne koyulan engellerin ve sanatına ket vurmaya çalışanların karşısında heykelinin savaşçısı olmak durumunda kalmıştır ve bu öfkeler arasında açlığını duyduğu sevgiyi asla bulamamıştır.


Rodin’in 1884 yılında Camile’nin yaptığı ilk bronz büstü – Rodin Musee, Paris

Camille doğduğunda Laouise Athanaise, sevgisi çoktan tükenmiş bir anneydi. Hayatı boyunca Camille’den önce; 1863’te doğan ve ölen erkek bebeği Henri’nin yasını tuttu. Camille, her zaman annesinin bakışlarında sevilen “öteki çocuğu” ve annesinin kendisine karşı duyduğu öfkeyi gördü… Annesinin tüm sevgisi kendisinden önce hayata gelen ve ölen Henri ile gömülüp gitmişti. Camille annesinin sevgisinden mahrum kalmaya mahkumdu. Henüz genç bir kızken, heykel sevgisi ve çamur tutkusu, annesi tarafından istenmeyen evlat ilan edilmesine yetmişti. Bu durum anne-baba kavgası ve evdeki gerginliğin sebebi haline geldi.. Küçük kız kardeşinin aksine; toplumsal beğeniye ve evlenilmeye layık bir genç kız olarak değil de, dönemin yasaklarının beslediği asi bir ruh olarak yetişiyordu Camille. Başkaldıran tavrı, erkek kardeşi Paul Claudel’i de etkisi altına almış ve Camille, Paul’ün gözünde ideal kadın görüntüsünü oluşturmuştu. Paul, hayatı boyunca ablasına karşı gerçek bir hayranlık beslemiştir. Baba Louis Prosper, kızının seçimine destek vermiş, Paul onu anlayan tek insan olmuştur ancak hiçbir şey anne Louise Athanaise’in öfkesini, bu öfkenin ve sevgisizliğin Camille’in tüm hayatını şekillendirmesine engel olamamıştır. Louise Athanaise’in bu tavrı, kızının ileride yaşayacağı sayrı yılların temelini oluşturan boşluğun yaratıcısı olmuştur.


Camile’nin 1900 yılında yapmış olduğu Rodin’in bronz büstü – Rodin Musee, ParisCamille, 1883 yılında Paris’e heykel eğitimi için gelmiş; öncelikle Alfred Boucher ile , ardından ise Auguste Rodin ile çalışmalarını sürdürmüştür. İlk çalışmaları Alfred Boucher tarzının özelliklerini taşırken sonraki yıllarda heykelleri adeta Rodin’inkilerden ayırt edilemeyecek duruma gelmiştir ve benzer temaları birbirine çok yakın şekillerde işleyen çalışmalar yapmışlardır. Bu süreç içinde Camille ve Rodin aralarındaki 24 yaş farka rağmen tutkulu ve karşılıklı bir aşk yaşamışlardır.

Femme Accroupie
(1885 Bronz) Musee Rodin, ParisRodin pek çok yapıtını Camille’den etkilenerek yaptığını, bir çok heykeline onun yüzünü yerleştirdiğini inkar etmemiştir. Camille 1892 yılında Rodin’den hamile kalmış ve bu bebeği üzülerek aldırmıştır (o sıralarda kopmakta olan ilişkilerinden gelen bu bebeği doğuramayacağının farkındadır). Rodin’in eşi ve tek oğlunun annesi Rose Beuret ise Camille’in çalışmalarında çok defa yaşlı, çirkin kadın; desenlerinde cadı kılığında ortaya çıkmıştır. 1893 yılında Camille ve Rodin’in tutkulu aşklarındaki yıkım süreci devem etmektedir. Artık Camille Rodin’in kendisi için tuttuğu evden ve atölyeden ayrılmıştır ve ayrı yaşamaya başlamışlardır. Bu yıllardan itibaren Camille heykellerinin de Rodin’inkilere benzerliğini kaybettiği, çalışmalarında kaygan, düz yüzeyler oluşturarak daha saf bir stil oluşturduğu gözlemlenmiştir.

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.05.10, 20:24   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125081
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Heykele Ruh Veren Kadın - Camile Claudel (1864 – 1943)

Camile’nin 1888 – 1905 yılları arasında Shakuntala (Skulptur) heykelini alölyede yaparken. Heykel daha sonra mermerden yapılıp adı Vertumnus ve Pomona olarak değiştirilmiş.

Shakuntala heykelinin yapımı bittikten sonraki haliİlişkilerindeki gelgitler sonucunda ayrılık kaçınılmaz olmuştur oysa Camille Rodin’de çocukluğundan beri annesinden beklediği sevgiyi, onun gözünde gördüğü sevilen, başarılı çocuğu (Henri), kendisinin ulaşmak istediği sanatçı modelini ve heykellerine hayat veren babayı bulmuştur. Bunları kaybetmek Camille için üstesinden gelemeyeceği buhran döneminin başlangıcı olmuştur. Rodin’in modelliğini, asistanlığını yapmış ve onun pek çok eserine emeğini vermiş, yeteneğini ve kendini ona adamıştır. Sevilmeye duyduğu açlık Camille için bu kendini adama durumunu ihtiyaç haline getirmiştir ve artık taptığı bu adam çekip gitmiştir. Bu ko****an sonra Camille, dönem dönem girdiği sinir krizleri ve agresif davranışları, heykel atölyesinden dışarı taşan çığlıkları ile çevre halkının tepkisini toplamıştır. Bu dönemde kendi heykellerinin de birçoğunu eline geçirdiği sopalarla tahrip etmiştir. Gözler önüne serilen bu durumdan dolayı Camille’in psikiyatrik bir kliniğe yatırılması uygun görülmüştür ve otuz yıl; yani hayatının sonuna kadar orada tutulmuştur. Kurtuluş günü 1943 yılında bu dünyadan çekip gittiği gün olmuştur.

La Valse– Vals (1905 – Bronz) Musee Rodin, ParisCamille, klinikteki yıllarını yetersiz beslenerek, durmadan çalışarak, üstüne başına en ufak bir özen göstermeyerek, bakımsızlıktan bitkin durumda geçirmiştir. Annesi ve kız kardeşi tarafından hiç ziyaret edilmemiştir. Erkek kardeşi Paul, tek ziyaretçisi olmuştur. Öfkesini ve düşüncelerini ancak onla konuşurken ve ona yazdığı mektuplarda dile getirebilmiştir. Camille’e göre bütün olanlar Rodin’in “şeytani” başının altında çıkmaktadır; Rodin, büyük yeteneğini inkar etmediği Camille’in kendi isminin önüne geçmesinden korkmuş, ondaki yeteneği kıskanmış ve kıskançlığı aşkının önüne geçmiş bir adamdır. Kendi ölümünden sonra yerinin doldurulamaz olmasını istemiş ve bu yeri Camille’in doldurmasından endişelendiği için çareyi onu akıl hastanesine kapattırmakta bulmuş ve onu bilerek bu duruma getirmiştir. Ayrıca Camille, beraber çalıştıkları süre içinde kendi yaptığı eskizleri Rodin’in sahiplendiğini ve heykellerinde bu eskizleri kullandığını; yani kendi fikirlerinin ve yaratıcılığının çalındığını söylemiştir.

l'âge mûr - Olgunluk Çağı (Bronz 1894 – 1900) - Musee D'Orsay, Paris.Camille, hayatını sanatına adamış bir kadındır. Heykelinde kendisinin ulaşmak istediği modeli yaratmıştır. Çocukluğundan beri eksikliğini duyduğu sevgiyle dokunma, elleme, kucaklama duygusunu bulmuş, annesiyle kuramadığı fiziksel teması üç boyutlu olma özelliği taşıyan bu sanatla kurmuştur.


Le Causeuses - Dedikoducu Kadınlar (Oniks 1897) – Musee Rodin, Paris

Küçük yaşlarından beri sevgiye layık bulunmadığını gözlemleyen Camille, heykellerinde “sevgiye layık” (Louise Athanaise’in sevgisine) çocuklar yaratmış, aşkını yaşarken kimseye anlatamadığı duygularını elinin altındaki çamura aktarmıştır. Louise Athanaise’in ve Rodin’in sevgisinden mahrum kalışı onu bu sanata bağlayan düğümleri atmıştır.


C.Tuğba Gürkök / “rh+ sanat” dergisi 2005 Mayıs
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.05.10, 20:53   #3
OkyanusunKalbi
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 1930
Mesajlar: 14,985
Ettiği Teşekkür: 38246
Aldığı Teşekkür: 57037
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Heykele Ruh Veren Kadın - Camile Claudel (1864 – 1943)

Heykelleri gerçekten Rodin'in eserlerine benziyor..

Başarılı olmasından çok, kadın oluşu hoşuma gitti..Feministlik yapmadan çıkayım burdan bari..

Eline sağlık canım, çok güzel bir konu olmuş yine..
__________________
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.05.10, 22:38   #4
**EMEL**
Müdavim

**EMEL** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2009
Konular: 404
Mesajlar: 3,889
Ettiği Teşekkür: 12916
Aldığı Teşekkür: 14322
Rep Derecesi : **EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor
Ruh Halim: Pisman
Standart Cevap: Heykele Ruh Veren Kadın - Camile Claudel (1864 – 1943)

Camille, önüne koyulan engellerin ve sanatına ket vurmaya çalışanların karşısında heykelinin savaşçısı olmak durumunda kalmıştır ve bu öfkeler arasında açlığını duyduğu sevgiyi asla bulamamıştır.


gerçek sanatçı olmak işte bu kadar zor. Hayatından, güzel şeylerden taviz vermeden gerçek sanatçı olunamıyor -olunamaz ...

Her zevkin her güzelliğin her saltanatın ve şatafatın ortasında yaşayıp hala ben sanatçıyım diyenler bilmeliler ki sanatçı kolay olunmuyor birçok şeyden vazgeçmek gerekiyor, hepsi bir tarafa yeldeğirmenleriyle savaşmak gerekiyor yeri geldiğinde ve o yeri o sıfatı hakketmek...


Camille'nin hayatıda çok ilginç eserleride müthiş

Teşekkürler Lale, çokta hoş sıkılmadan okunası bir konu olmuş ellerine emeklerine sağlık canım benim

__________________
Hayat dediğiniz 1 çay
İnsan ise sadece 1 şeker
Karıştırdıkça hayattan tat aldığını sanırsın
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..
**EMEL** isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.05.10, 23:10   #5
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125081
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Heykele Ruh Veren Kadın - Camile Claudel (1864 – 1943)

Camile'nin hayatını konu alan kitabı çok önceden okumuştum.

Acı olan, Camille'nin kendi isteği dışında psikiyatrik kliniğe yatırılması. Her zaman için, her hususta en büyük destekçisi olan babasının vefatından bile haberdar edilmeyip, annesinin ve erkek kardeşinin babasının vefatından bir gün sonra kendi aralarında karar vermeleri, erkek kardeşinin klinik kağıtlarını imzalaması Camile için kaçınılmaz son olmuş.

Bir sabah Camile'nin evinin kapısı kırılıp içeri girilmiş ve onu yaşamının sonuna kadar 32 yılını geçireceği psikiyatri kliniğine götürmüşler.

En üzücü durum da, aslında Camille'nin bunca sene orada kalmasına gerek olmaması. Defalarca, kendisini hiç bir zaman ziyaret etmeyen, annesine ve kız kardeşine bu söylendiği halde, hiç ilgilenilmemiş.

Bir nevi unutulmuş orada...
Hayatı filme de konu oldu. İzlemeyenlere tavsiye ederim. Başrollerde İsabella Adjani ve Gerard Depardieu oynuyor.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.05.10, 23:24   #6
Öykü
Müdavim

Öykü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2010
Konular: 20
Mesajlar: 3,374
Ettiği Teşekkür: 46970
Aldığı Teşekkür: 15478
Rep Derecesi : Öykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Heykele Ruh Veren Kadın - Camile Claudel (1864 – 1943)

Eserleri harika. Keyifli bir konu olmuş. Teşekkürler sevgili lale.
__________________
Öykü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Öykü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.05.10, 23:28   #7
Pitsy
. . . En Çatlak Kiremit . . .

Pitsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 175
Mesajlar: 2,372
Ettiği Teşekkür: 11020
Aldığı Teşekkür: 10447
Rep Derecesi : Pitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Heykele Ruh Veren Kadın - Camile Claudel (1864 – 1943)

Teşekkürler Lale.
Pitsy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Pitsy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.05.10, 00:00   #8
CadII
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 4,865
Ettiği Teşekkür: 16863
Aldığı Teşekkür: 25991
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Heykele Ruh Veren Kadın - Camile Claudel (1864 – 1943)

Çok etkileyici, çok güzel hazırlanmış, harika bir paylaşım. Teşekkürler Lale
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.12.10, 02:35   #9
Basakca
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,498
Ettiği Teşekkür: 79297
Aldığı Teşekkür: 75320
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Heykele Ruh Veren Kadın - Camile Claudel (1864 – 1943)

Yaptığı eserlerde kendi ruh halini,yaşamının evrelerini yansıtmış gibi...

İsmini okurken de Cemile diye okumasaydım daha iyi olacaktı da neyseki sonradan aydım


Ellerine sağlık...Teşekkürler Lale..


__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.12.17, 14:19   #10
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 10031
Mesajlar: 33,178
Ettiği Teşekkür: 108115
Aldığı Teşekkür: 167825
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Heykele Ruh Veren Kadın - Camile Claudel (1864 – 1943)


__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Canan'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
heykele, kadın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tüm Ülkelerin Elçilik, Konsolosluk, İletişim Bilgileri- Alfabetik Sıralı Kartal Bir Adımda Dünya Turu 3 19.12.15 03:42
Osmanlı, Padişahları'nın Eşleri Kartal Türk Tarihi 26 28.06.14 04:46
Kadınlar ve Futbol Takımları ReaL Kadınlara Ait Güncel Konular 27 18.01.14 15:15
Diksiyon - Fonetik - Artikülasyon oneyouu Tiyatro Haberleri 11 10.05.09 16:23


WEZ Format +3. Şuan Saat: 10:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.