Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > İç Hastalıkları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 15.09.18, 02:35   #1
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1508
Mesajlar: 14,461
Ettiği Teşekkür: 59956
Aldığı Teşekkür: 51389
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Kanda Demir Yüksekliği. Gizli ve Tahribat Yapan Bir Hastalık


Vücutta demirin fazla olması damar sertliğine, hücrelerin erken yaşlanmasına ve yağlanmasına, karaciğer, pankreas ile eklemlerde ağır tahribatlara neden olabiliyor.

İSTANBUL - Genetik ya da çevresel nedenlerle, vücuttaki demir miktarı artabilir. Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Nezih Hekim, demir artışının en büyük nedenlerinden birinin hemokromatoz denilen doğumsal bir hastalık olduğunu belirtiyor. Bu hastalıkta bağırsaklardan demir emilimi artıyor ve zamanla organlarda aşırı demir birikimine neden oluyor. Hastalığa anne ve babadan geçen arızalı herediter hemokromatoz (HH) olarak adlandırılan, demir tutulumu sağlayan HFE geninin neden olduğu biliniyor.

Ancak, vücutta demir birikimi her zaman genetik kusurlara bağlı olmayabiliyor. Bazen düzenli alınan kan transfüzyonu, bazen Akdeniz anemisi (Talasemi), bazen de alkol tüketimi ile gelişen kronik karaciğer hastalıklarına bağlı olarak vücuttaki demir miktarında artış görülebiliyor.

Doç. Dr. Nezih Hekim’in verdiği bilgiye göre, demir haplarının aşırı kullanımı da demir zehirlenmesine yol açıyor. Az görülse de gebeliği sırasında içerisinde demir bulunan vitamin haplarını kullanan annelerin bebeklerinde de demire bağlı zehirlenmeler ortaya çıkabiliyor.

Hemokromatoz nedeni ile demir düzeyleri yüksek olan kişiler, bazen yaşamları boyunca hastalığının farkına varmıyor. Bazen de hastalık; eklem, karın ağrısı, sürekli yorgunluk ve halsizlikle kendini gösteriyor. Alkol alanlarda hastalığa bağlı şikayetler artarken, kadınlarda adet kanaması ile kan kaybına bağlı olarak hastalığın şiddetinde bir azalma söz konusu. Fazla demir halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, baş ağrısı, mide bulantısı gibi problemlere; karaciğer sirozu ve kalp kasında fonksiyon bozukluğuna yol açabiliyor.

DEMİRİN ARTTIĞI HANGİ TESTLERLE ANLAŞILIR?

Kanda demir miktarının, total demir bağlama kapasitesi (TIBC), doymamış demir bağlama kapasitesi (UIBC) ve ferritin testleri ile ölçüldüğünü söyleyen Doç. Dr. Nezih Hekim, bazı hastalıklarda genetik teste de ihtiyaç duyulduğunu belirterek şunları söylüyor: “Bu testlerle sadece hemokromatoz değil, demire bağlı diğer hastalıkların da tespit edilmesi mümkün. Açıklanamayan demir yüksekliği ile birlikte aşağıdaki hastalık veya şikayetlerden herhangi biri varsa genetik testler de istenebilir:

• Kronik yorgunluk, halsizlik, karın ağrısı (özellikle sağ üst kadran), ishal.
• Eklemlerde iltihap, kanser.
• Geç başlayan diyabet, karaciğer büyümesi, siroz.
• İktidarsızlık, libido kaybı, testis küçülmesi ve kısırlık.
• Kadınlarda amenore ve diğer adet bozuklukları.
• Hafızanın zayıflaması, depresyon.
• Kalp kası bozukluğu, düzensiz kalp atımı, kalp yetmezliği.
• Vücut kıllarında azalma.
• Hipotiroidizm.
• Denize gidilmediği halde derinin bronzlaşması.
• Sıkça grip ve nezle olma.

.......
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.09.18, 02:47   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1508
Mesajlar: 14,461
Ettiği Teşekkür: 59956
Aldığı Teşekkür: 51389
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kanda demir yüksekliği. Gizli ve tahribat yapan bir hastalık.

Bence her insanın kan demirini ölçtürmesi gerekiyor. Kan demirinin düşüklüğü zararlı ama kandaki yüksek demir oranı çok daha fazla sağlığa zararlı.

Normal ferritin seviyesi (vücuttan atılamayan demir seviyesi)erkeklerde 12-300 ng/ml, kadınlarda ise 12-150 ng/ml değerlerinde olmalıdır.

 • Demir Fazlalığı Nedenleri
Kanda demir yüksekliği genelde yiyecekler veya vitamin takviyeleri yoluyla vücuda fazla demir alınması nedeni ile ortaya çıkar.

Nadir durumlarda ise genetik etkenler rol oynar. Bu insanların bağırsakları besinlerdeki demiri çok daha fazla emerler. Bu durumda kandaki demir miktarı artar. Aile geçmişinde bu soruna sahip bireyler bulunanlarda demir fazlalığı olma ihtimali yüksektir.
 • Demir Fazlalığı Belirtileri
Demir fazlalığı birçok probleme yol açabilir. Fazla demir birçok vücut fonksiyonunu sekteye uğratabilir.

 • Genel Belirtiler
Sık görünen semptomlar; libidoda düşüş, genişlemiş ya da ağrılı karaciğer, yorgunluk, düzensiz kalp atışları, eklem ağrıları, uyuşukluk veya halsizlik, kas zayıflığı, kas-iskelet ağrısı, cilt renginde bozukluk (bronz ya da gri renk), saç incelmesi ve açıklanamayan kilo kaybıdır.

 • Kanda Yüksek Demir Seviyesi Nasıl Tespit Edilir?
Yüksek demir seviyesi; muayene, genetik inceleme, kan testi ve biyopsi gibi pek çok yöntemle tespit edilebilir.
 • Genetik
Doktorlar genelde kanda yüksek demir seviyesi teşhis etmeden ayrıntılı tıbbi aile geçmişi kaydı ister. Herhangi bir ipucu, ailede artrit veya karaciğer hastalığı kalıtsal demir seviyesi yüksekliğine işaret edebilir.
 • Kan Testi
Kan testinde, kan örneğiniz analiz için laboratuvara gönderilir. Transferin doygunluğu 45’ten büyük ya da eşitse anormal kabul edilir. Ayrıca, proteine bağlı demir seviyesi de kontrol edilir.

Bir diğeri de serum feritin testidir. Kadında 200mg/L ve üzeri erkekte 300mg/L ve üzeri anormal kabul edilir. Feritin testi demir depolayan protein seviyesini gösterir. İki testin de anormal çıkması durumunda; C282Y mutasyonunu kontrol etmek için özel bir kan testi yapılır.
 • Karaciğer Biyopsisi
Karaciğer biyopsisi; hastalık ya da hasarı kontrol etmek için karaciğerden bir parçayı mikroskobik incelemeye göndermektir. Lokal anestezi verilir ve bir iğne karaciğer dokusu almak için vücuda uygulanır. Hastaya sakinleştirici ya da ağrı kesici verilebilir. Ultrason ya da CT taraması da iğneye kılavuzluk etmesi açısından işlem sırasında kullanılabilir.

Bir patolog dokuyu inceleyecektir. Biyopsi, karaciğerde depolanan demir miktarını ve hasar oluşup oluşmadığını gösterecektir.
 • Demir Fazlalığı Tedavisi
Bazı tıbbi tedaviler ve günlük uygulamalar şu şekildedir:
 • 1 Tıbbi Tedavi
Kanda demir yüksekliği flebotomi adı verilen basit bir prosedürle tedavi edilebilir. Bu prosedürde; kan hastadan periyodik olarak alınır. Serum feritin düzeyine bağlı olarak bir ya da iki haftada bir hastadan yarım litre kan alınır. Süreç aynı zamanda vücuttaki demir seviyesine de bağlı olarak birkaç aydan bir yıla kadar değişebilir. Feritin seviyesini izlemek için kan testi yapılır ve 25-50 mg/L seviyesinde tutulur. Bu testler kan alma sıklığını tespit etmek için 6 ayda bir tekrarlanır.
 • 2 Demir Fazlalığı Olanlar Ne Yemeli?
(Beslenme İpuçları)

Demir Tüketimini Azaltın
Normal bireyler %10’a kadar demir absorbe ederken hemokromotozu olan hastalarda bu seviye %30’a kadar çıkar.

Kişi bu rahatsızlığı geçiriyorsa demir içeren gıdaları çıkarıp, normal beslenmesine devam etmelidir.
 • Alkolden Uzak Durun
Ayrıca bu rahatsızlık sırasında siroz ve karaciğer kanserine yakalanma riski yüksek olduğundan rahatsızlıktan muzdarip kişiler alkol tüketmemelidir.
 • C Vitamini Tüketimini Azaltın
C vitamini demir emilimine yardımcı olduğundan ve aşırı demir yüklenmesi kalp ritminden düzensizliğe neden olduğundan hastalar C vitamini içeren yiyeceklerden uzak durmalı.
 • Çiğ Deniz Ürünlerinden Kaçının
Demir seviyesi yüksek hastalarda yüksek demir içeren gıdalardan bakteriyel enfeksiyon kapma riski yüksek olduğundan midye gibi çiğ deniz ürünü yemekten de kaçınmalıdırlar.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.09.18, 02:57   #3
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 877
Mesajlar: 7,229
Ettiği Teşekkür: 21529
Aldığı Teşekkür: 24743
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kanda demir yüksekliği. Gizli ve tahribat yapan bir hastalık.

Yahu @Aristo bana böyle şeyler söyleme hastalık hastasıyım zaten hemen üzerime yapıştırıveririm.
Hoş bende eksiği var fazlası yok ama ne olur ne olmaz.
__________________
The '80's were the best time EVER - so glad I lived the life at the time.
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.09.18, 03:25   #4
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1508
Mesajlar: 14,461
Ettiği Teşekkür: 59956
Aldığı Teşekkür: 51389
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kanda demir yüksekliği. Gizli ve tahribat yapan bir hastalık.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Yahu @Aristo bana böyle şeyler söyleme hastalık hastasıyım zaten hemen üzerime yapıştırıveririm.
Hoş bende eksiği var fazlası yok ama ne olur ne olmaz.
Valla ben Ankara' da 3 sene önce özel bir hastane de check up yaptırmıştım. Doktor da bana kanımdaki demir oranının sınırda olduğunu ve kendime dikkat etmem gerektiğini söylemişti. Geçen hafta bir tahlil daha yaptırdım ve demir oranı sınırın üç katına çıkmış.

Yüksek ferritin yani vücutta aşırı ölçüde demir depolanması, diyabetten kansere, yorgunluktan kalp hastalıklarına kadar geniş bir yelpazede sağlığı olumsuz etkileyen bir unsur.

Ve...

İnsanlar sağlık sorunları yaşıyor ama kanda demir testi yaptırmadıkları için ya da yapılmadığı için organları toksinleniyor ve ardından ya karaciğer yetmezliği, ya böbrek yetmezliği ya kalp hastalıkları ya da kanser... Hadi bunları da geçelim; yüksek demir eklem romatizmalarının bile en önemli tetikleyici unsuru.

Tabi bu eksiklik vücutta kendini çok daha değişik şekillerde de gösterebilir.

Ben 40 yaşını geçen herkese kanda demir oranı testi yapmalarını öneriyorum.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.09.18, 03:33   #5
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8053
Mesajlar: 29,785
Ettiği Teşekkür: 108633
Aldığı Teşekkür: 157541
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kanda Demir Yüksekliği. Gizli ve Tahribat Yapan Bir Hastalık

Önemli bir konu.
Kandaki demir eksikliği de, fazlalığı da, ciddi sorunlara yol açar. Önemli bir durum dışında doktorum, sadece bu konuda değil, sağlıkla ilgili bütün konularda çok hassas. Her 6 ayda bir, kan değerlerimi kontrol eder.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.09.18, 03:33   #6
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 877
Mesajlar: 7,229
Ettiği Teşekkür: 21529
Aldığı Teşekkür: 24743
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kanda Demir Yüksekliği. Gizli ve Tahribat Yapan Bir Hastalık

Geçen yıl yaptırmıştım, geçerli sınırlar içerisinde çıkmakla beraber düşüktü, doktor 3 kutu Ferplex Fol verdi hatta onun verdiğinden 1-2 kutu da ekstradan içtim ama tekrar ne durumda ölçtürmedim.
__________________
The '80's were the best time EVER - so glad I lived the life at the time.
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.09.18, 04:53   #7
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1508
Mesajlar: 14,461
Ettiği Teşekkür: 59956
Aldığı Teşekkür: 51389
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kanda Demir Yüksekliği. Gizli ve Tahribat Yapan Bir Hastalık

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Geçen yıl yaptırmıştım, geçerli sınırlar içerisinde çıkmakla beraber düşüktü, doktor 3 kutu Ferplex Fol verdi hatta onun verdiğinden 1-2 kutu da ekstradan içtim ama tekrar ne durumda ölçtürmedim.
Ahh yarı vejeterian ahhh!!!...

Bu iş hapla mapla olmaz nan...

Demir en çok kırmızı ette var. Hem kırmızı et yeme hem de demir eksik diye şikayet et.

Normale getirmek için ne mi yapacaksın?


Haftada iki defa kırmızı et!

Izgara anrikot senin derdini çözer...

__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.18, 01:25   #8
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 877
Mesajlar: 7,229
Ettiği Teşekkür: 21529
Aldığı Teşekkür: 24743
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kanda Demir Yüksekliği. Gizli ve Tahribat Yapan Bir Hastalık

Ahahahaaa!..
Geçenlerde zorla ciğer yedim, normalde sakatat yemem ama zorladığımda tek yiyebildiğim sakatattır.
Aslında normalde onu da yiyemem ama annem soğanlı maydanozlu bir piyaz yapıyor üzerine de kırmızı pul biber ekiyor, o şekilde bir miktar yiyebiliyorum.
__________________
The '80's were the best time EVER - so glad I lived the life at the time.
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.18, 01:32   #9
Yasaklı Üye

Umut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2017
Konular: 850
Mesajlar: 3,059
Ettiği Teşekkür: 23366
Aldığı Teşekkür: 9088
Rep Derecesi : Umut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kanda Demir Yüksekliği. Gizli ve Tahribat Yapan Bir Hastalık

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Ahahahaaa!..
Geçenlerde zorla ciğer yedim, normalde sakatat yemem ama zorladığımda tek yiyebildiğim sakatattır.
Aslında normalde onu da yiyemem ama annem soğanlı maydanozlu bir piyaz yapıyor üzerine de kırmızı pul biber ekiyor, o şekilde bir miktar yiyebiliyorum.

Bu zamana kadar yiyecektin kırmızı eti. Bundan sonra şarbonlu ette memlekete getirdiler kolay kolay yiyemezsinde gönül rahatlığıyla. Geçmiş olsun.
Umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Umut'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.18, 01:38   #10
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 877
Mesajlar: 7,229
Ettiği Teşekkür: 21529
Aldığı Teşekkür: 24743
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kanda Demir Yüksekliği. Gizli ve Tahribat Yapan Bir Hastalık

Zaten artık yediğim kadarını da şu şarbon yüzünden yememe kararı aldım , tavukla idare edeceğiz.
__________________
The '80's were the best time EVER - so glad I lived the life at the time.
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
demir, gizli, hastalık, kanda, tahribat, yapan, yüksekliği


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.