Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > İç Hastalıkları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 09.07.09, 13:55   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,430
Ettiği Teşekkür: 87856
Aldığı Teşekkür: 126314
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Thumbs up Reflü Nedir? Teşhisi - TedavisiReflü


Halk arasında Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Erişkinlerin yaklaşık %20’sinde reflü görülmektedir.

Mide içeriği, midenin salgıladığı hidrojen iyonu nedeniyle belirgin derecede asittir. Eğer onikiparmak barsağından mideye doğru safra geri akımı varsa, mideden yukarı çıkan içerik hem asit hem de safra içerir. Alkali özellikli olan safra da mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine neden olur. Reflü hastalığı, asitli ve/veya safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten ve/veya safralı mide içeriğinden koruyamaması nedeniyle oluşur.


Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engelleyen bir kapak mekanizması vardır. Reflü hastalarında en sık görülen özellik bu mekanizmanın gevşekliğidir. Bu durum sıklıkla mide fıtığıyla birlikte yaşanır. Mide boşalım bozukluğu ya da bozulmuş yemek borusu hareketi bu hastalığı tetikleyen diğer nedenlerdir.Reflü Şikayetleri Nelerdir?


Hastaların en sık dile getirdiği şikayet mide yanmasıdır.

 • Bunun yanı sıra göğüste yanma ve ekşime,
 • Ağıza gelen acı bir tat,
 • Ağız kokusu,
 • Özellikle yemeklerden sonra ve tok karna yatıldığında geceleri rahatsız eden şişkinlik, geğirme ve boğulma hissi,
 • Göğüste takılma ve sıkışma hissiyle birlikte kalbe baskı ve çarpıntı hissedilebilmektedir.
 • Derin nefes almada güçlük çekilebilmektedir.
 • İleri aşamalarda ise kronik farenjit, kronik sinüzit alerjik astım ve diş çürüklerine gidilen bir süreç yaşanabilmektedir.
Reflü Şikayetleri Başka Hangi Hastalıkları Çağrıştırır?
Hazımsızlıkla İlgili Olan Şikayetler
 • Şişkinlik, geğirme, midede yanma ve hazımsızlık hissi,
 • Safra kesesi taşı
 • Ülseri
 • Gastriti
olan insanlarda görülebilir.Kulak Burun Boğaz Hasatlıkları İle İlgili Olan Şikayetler
 • Kronik farenjit
 • Kronik sinüzit
 • Ses kısıklığı
 • Kronik tahriş öksürüğü


Göğüs hastalıkları İle İlgili Olan Şikayetler
 • Alerjik astım
 • Kronik öksürük


Kalp Hastalıkları İle İlgili Olan Şikayetler
 • Çarpıntı
 • Kalpte sıkıntı hissi
Yanma (Heartburn) Ve Göğüs Ağrısı


Yanma ya da göğüste yanma, reflüde en sık karşılaşılan yakınmalardan biridir. Göğüs kafesinin bitiminde, daha yukarıda ve hatta boğazda hissedilebilir. Bazı hastalar bu şikayeti ‘reflü periyodlarında kulağıma kadar yanma’ şeklinde tanımlarlar. Tedaviden önce kardiyolojik ve/veya akciğerlerle ilgili herhangi bir sorun olmadığı mutlaka ortaya konmalıdır.

Reflüde oluşan yanma ve ağrının kaynağı, mide içeriğiyle temas eden yemek borusu hücrelerinde oluşan hasardır. Reflü, ne kadar uzun süreli ve ne kadar yukarı çıkıyorsa, yanma hissi de o oranda fazla algılanmaktadır. Daha önceki reflü atakları, hücreyi daha duyarlı hale getirmekte (sensitizasyon) ve hem asit hem de alkali Reflüsünde ağrı ve yanma algısının daha çok duyumsanmasına neden olmaktadır. Kronik Reflüde oluşan ve hücreler arasındaki sıkı bağların (tight junction) açılmasına neden olan yıkım, normalde hücrelerin altında olan algılayıcıların doğrudan asit ve alkali sıvıyla temas etmesine neden olmakta ve yanma/ağrı hissi oluşmaktadır. Yalnızca gaz çıkışının (geğirme) olduğu durumlarda asit buharına bağlı yanma algılanabilir.

Reflü sağıltımından sonra, patolojik reflüsü olmayan hastalarda zaman zaman algılanan yanmanın uzun süreli hastalık nedeniyle oluşan aşırı duyarlılıktan (santral hipersensitivite) kaynaklandığı ve böyle bir durumda algının kaybolmasının uzun zaman aldığı bilinmektedir.


Sağlıklı Mide
* * * ** * * * * * Fıtıklaşmış Mide


Nasıl Teşhis Konur?


Reflü hastalığının teşhisinde en önemli faktör hastanın anlattıklarıdır. Hastanın şikayetlerine göre reflü olabileceği düşünülür. Muayenede ses tellerinde özellikle arka tarafta kızarıklık ve tahriş olması reflü teşhisini kuvvetlendirir. reflüyü ispatlamak için bazı testler yapılabilir:

 • Yemek Borusunda 24 Saatlik Asit (pH) Tayini: Burundan sokulan bir tüple yemek borusundaki asit tayini yapılır.
 • Endoskopik Muayene: Ağızdan girilerek yemek borusu ve mide muayenesi yapılarak fazla asitin verdiği zararlar araştırılır
 • İlaçlı Film Çekilmesi: Hastaya ilaç yutturularak film çekilir ve yemek borusu ya da midedeki yapısal anormallikler (mide fıtığı gibi) tesbit edilir.

Teşhis için genellikle hastanın şikayetleri ve muayene ile yetinilir. Laboratuar tetkiklerine her zaman başvurulmaz

Tedavisi
Reflü tedavisinde 3 seçenek vardır: Hastanın dikkat etmesi gerekenler, ilaç tedavisi ve ameliyat.

Reflü hastalığı olan hastaların dikkat etmesi gerekenler şunlardırYüksek yastıkta yatın

Yatarken vücudun üst kısmı ile başın yüksekte olmasını sağlayın. Bunun için yastık sayısını artırabilir veya yatağın baş kısmını yükseltebilirsiniz. 25-30 derese diklikte bir açıyla yatıldığında mide içeriğinin yemek borusu ve yutağa doğru kaçışı azalır.
Yatmadan önce besin almayın

Yatmadan 2 saat önce besin almamaya özen gösterin. Midenin içeriğini boşaltma süresi takribi olrak 2-3 saattir. Boş bir mideyle yatmak reflü olasılığını en aza indirir. Bu nedenle yemeklerden sonra bir süre yatmayın ve uzanmayın.

Sigara ve Alkol kullanmayın

Sigara asit salgısını uyarıp mide kapakçık basıncını düşğrerek reflünün artışınıa yol açar.
Sigara ve alkol kullanmayın.


Asitli içecekler içmeyin
Kolalı içecekler, kahve, çikolata, yağlı, acılı, baharatlı yiyeceklerden kaçının.
Asitli içecekler ve bu tür besinler, mide şikayetlerinin artmasında önemli rol oynarlar ve asit salgısını uyarıp mide kapak basıncını düşürerek reflünün artışına yol açarlar.

Bunların yanı sıra:

 • Fazla kiloları vermek
 • Mide asidini arttıran ilaçları almamak (özellikle aspirin ve bazı ağrı kesici ilaçlar)
 • Dar pantolon veya etek giymemek
 • Boğazda gıcık hissedildiğinde sürekli temizlemeye çalışmamak, su içerek veya yutkunarak gidermeye çalışmak


Reflü hastalığında asit salgısını azaltan veya asitin zarar vermesini önleyecek ilaçlar kullanılır. En çok kullanılan ilaçlar asit pompası inhibitörü adı verilen ilaçlardır. Bu ilaçlar en az 6 hafta hatta bazen aylarca kullanılırlar. Doktorunuz bu ilaçların dozunu ve süresini size göre ayarlayacaktır.

Reflü için bazen ameliyatlar da yapılır. Bu en çok mide fıtığı için uygulanır. Bazende ilaçlarla sonuç alınamadığı zaman mide ile yemek borusu arasındaki kası kuvvetlendirmek için ameliyat uygulanır.

Lütfen Dikkat:
Biz Forum Gerçek olarak sadece sağlık hakkında daha geniş ve doğru bilgilenmenizi sağlamaya çalışıyoruz. Sağlık probleminiz olduğunda kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine,lütfen gecikmeden doktorunuza başvurunuz!


LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.11.09, 12:17   #2
Yeni Üye
arzuarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2009
Konular: 0
Mesajlar: 1
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 7
Rep Derecesi : arzuarslan Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Thumbs up Cevap: Reflü Nedir? Teşhisi - Tedavisi

Merhabalar,
Gerçekten çok güzel bir site, bir çok yazı ile kısa sürede reflü ile ilgili bir çok bilgiyi öğrendim bugun sitenizden.

Yaklaşık 5 senedir reflü şikayetim vardı, özellikle gece yatarken ortaya çıkıyordu. Göğsümde bir yanma hissi ile yataktan bir çok kez sıçrayarak kalktığım oluyordu.

Endoskopi çektirmeme rağmen çok ciddi bir sorunum olmadığı söyleniyordu ve hayat tarzımda değişiklikler yapmam söyleniyordu. Örneğin; Yüksek yastık kullandım, az ve sık yemek yedim, bir süre buna benzer farklı bir çok teknik ve ilaç kullandıktan sonra şimdiye kadar rahatsızlığım başladığı anda bana iyi gelen tek ürün * * * * * * diye bir ürün oldu.

Reflünün nasıl dert yaratan bir hastalık olduğunu bildiğim için bunu paylaşmayı bir borç bilirim ve tüm hastalara acil şifalar dilerim
* * * * * * * * *

Konu düzeltilmiştir. lale
__________________
Forum Gerçek Türkiyeli'nin Resmi Forumu
arzuarslan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz arzuarslan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.11.09, 12:51   #3
Müdavim

Lilium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Yaş: 32
Konular: 376
Mesajlar: 3,677
Ettiği Teşekkür: 8737
Aldığı Teşekkür: 17866
Rep Derecesi : Lilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Reflü Nedir? Teşhisi - Tedavisi

çok güzel anlatmışsın herşeyiyle Lale teşekkürler..
bende de kronik sinüzit bronşit ve faranjit olduğu için bazen bende bu şikayetlerle karşı karşıya kalıyordum..
bilgilemdirme için sağol..
ayrıca bu tarz bi konuyla ilgili ödev yapmam da gerekiyordu benim için iyi bir yardımcı olucak
__________________
Lilium isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Lilium'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.11.09, 12:55   #4
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,372
Ettiği Teşekkür: 37035
Aldığı Teşekkür: 38600
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: Reflü Nedir? Teşhisi - Tedavisi

Geçmiş olsun arzuaslan...

Bende son zamanlarda aynı şeylerden şikayetçi idim... Burada anlatılan önlemleri uyguladım. Yüksek yastık, geç saatte yemek yememe, asitli içecek tüketmeme gibi. Ve gerçekten de etkisini gördüm. Uzun süre şikayetim olmadı.

Fakat iş yerinde dışarıdan yediğimiz gıdalar nedeni ile tekrar başladı şikayetlerim.
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.11.09, 13:39   #5
Süper Üye

Smashmouth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 38
Konular: 79
Mesajlar: 2,252
Ettiği Teşekkür: 6158
Aldığı Teşekkür: 6147
Rep Derecesi : Smashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Reflü Nedir? Teşhisi - Tedavisi

Bende de bu illet var.. asit pompası felan kullanıyorum tabi arada kendi doğal ilaçlarımda oluyor
__________________
"Canın aşk yoluna vermeyen aşık mıdır?
Cehdeyleyüp ol dosta ermeyen aşık mıdır?
Dost sevgisin gönülde, can ile berkitmeyen
Tul-i emel defterin dürmeyen aşık mıdır?"
Yunus Emre
Smashmouth isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Smashmouth'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.11.09, 14:32   #6
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,430
Ettiği Teşekkür: 87856
Aldığı Teşekkür: 126314
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Reflü Nedir? Teşhisi - Tedavisi

Sevgili Arzuaslan,

öncelikle geçmiş olsun diyorum.


Forumda ilaç ismi vermeyi doğru bulmuyoruz. Ne kadar yan etkileri az olan bir ilaç olsa da, size iyi gelen başkalarına iyi gelmeyebilir.

Reflü tanısı konulan bir hastaya, eminim ki doktoru zaten gerekli olan ilacı verecektir.

Merak edenler muhakkak size özelden ulaşabileceklerdir.Teşekkürler.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.11.09, 14:42   #7
Müdavim

**EMEL** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2009
Konular: 404
Mesajlar: 3,940
Ettiği Teşekkür: 13257
Aldığı Teşekkür: 14484
Rep Derecesi : **EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor
Ruh Halim: Pisman
Standart Cevap: Reflü Nedir? Teşhisi - Tedavisi

Kızkardeşim çok çekti bu dertten halada çekiyor kesin bi tedavisi yok sanırım hamilelikte başladı yapıştı gitti üzerine yıllardır her tedaviyide uyguladı ama sonuç yok .

En son Kudret Narı denen bitkiyi keşfettik alternatif tıp tedavisi olarak ben burdan tedarik edip gönderdim onu kullanmaya başladı bitirsin bakalım son durumu söylerim ama daha rahatım diyor ..

Teşekkürler Lale
__________________
Hayat dediğiniz 1 çay
İnsan ise sadece 1 şeker
Karıştırdıkça hayattan tat aldığını sanırsın
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..
**EMEL** isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.09.11, 15:06   #8
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 616
Mesajlar: 7,965
Ettiği Teşekkür: 27381
Aldığı Teşekkür: 40362
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Reflü Nedir? Teşhisi - Tedavisi

3 gündür yediklerim ağzıma geliyor sanki. Bulantılarım da var. Belirtilere bakınca hepsi de mevcut. Galiba reflüyüm bende. Pazartesi günü doktora gideyim, dayanılacak gibi değil.

Teşekkürler anlatım için Laleciğim.

__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.01.13, 12:06   #9
Yeni Üye
nexuspower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Konular: 0
Mesajlar: 1
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 3
Rep Derecesi : nexuspower kendisini henüz tanıyamadık
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Reflü Nedir? Teşhisi - Tedavisi

Arkadaşlar reflü ve mide yanması sorunumu karanfil ile çözdüm. Karanfilin reflü ve mide yanmasına iyi geldiğini farkettim. Ağzıma bir adet karanfil atıyorum ve rahatlıyorum. Daha önce kullandığım ilaçlar kalıcı çözüm getirmedi. Karanfil ayrıca metabolizmayı hızlandırdığı için zindelik de veriyor. Sizlerde de aynı etkiyi yapıp yapmayacağını bilmiyorum. Deneyenlerin yorumlarını merakla bekliyorum.
__________________
Forum Gerçek Türkiyeli'nin Resmi Forumu
nexuspower isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz nexuspower'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.04.13, 15:26   #10
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Liaaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Konular: 591
Mesajlar: 5,041
Ettiği Teşekkür: 41966
Aldığı Teşekkür: 21893
Rep Derecesi : Liaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Reflü Nedir? Teşhisi - Tedavisi

Mide yanması çok fena.

Neyse ki uzun zamandır bu sorunla karşılaşmıyorum.

Teşekkürler LaLe.
__________________
Liaaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Liaaa'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
asit, fıtık, mide, nedir, reflü, tedavisi, teşhisi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
IPL (Intense Pulse Light) Lazer Epilasyon Nedir? Rukia Kadınlara Ait Güncel Konular 23 24.02.17 23:53
Essay Nedir? Nasıl Yazılır? OkyanusunKalbi Üniversitelerimiz 4 14.12.16 14:38
Kan Verme - Transfüzyonu Nedir? | Donör Nedir? Kartal İnsan Sağlığı ve Hastalıklar 7 30.10.14 13:02
Kıbrıs'la İlgili Bütün Belgeler, Bütün Gerçekler Kartal Türk Tarihi 8 03.02.14 13:03
Gen nedir? oneyouu Fen Bilimleri 0 13.02.09 20:00


WEZ Format +3. Şuan Saat: 18:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.