Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > İç Hastalıkları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 11.10.09, 12:38   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,431
Ettiği Teşekkür: 87860
Aldığı Teşekkür: 126292
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Alzheimer Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi

Alzheimer Hastalığı Nedir ?

Bunama ya da demans
, günlük yaşamın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen ilerleyici, kronik bir beyin hastalığıdır.


" ...Demans, beyin kabuğuna ilişkin üst düzey işlevlerin genel olarak bozulmasıdır. Bunlar, kişinin çevreyi farkındalığı ( bilinci ) bozulmaksızın, bellek, günlük yaşamın gereksinimleriyle başa çıkabilme yeteneği, algı ve devinime ilişkin işlevler, koşullara uygun düşen toplumsal davranışın korunabilmesi ve duygusal tepkilerin kontrolünde bozulma şeklinde sıralanabilir. Büyük çoğunlukla geri dönüşsüz ve ilerleyici bir durumdur. "
Alzheimer Hastalığı ( AH ) en yaygın demans türlerinden biridir. Bir başka deyişle, sanayileşmiş ülkelerde en sık görülen demanstır ve nüfusun yaşlanmasına paralel olarak giderek de artmaktadır.1. Alzheimer Hastalığının ilerleyişi
 • Genellikle çok yavaştır ve olguların çoğunda bellek problemleriyle kendini gösteren bir preklinik evre ortaya konabilir. Alzheimer Hastalığı yaşla birlikte artar, ancak daha gençleri, hatta elli yaşları içindekileri de tutabilir. Bu nedenle sadece çok yaşlıların hastalığıdır diye düşünmemek gerekir .
2. Hastalığı iki gruba ayırabiliriz:
 • Ailevi Alzheimer Hastalığı, oldukça seyrektir. Bu konuda uzmanların farklı görüşleri olabiliyor : Bazıları tüm Alzheimer tipi demansların % 5 i olduğunu söylerken, diğerleri bu oranı % 1 olarak vermektedirler. Kalıtım kanıtlanmıştır, ancak tüm olgularda rol oynamamaktadır. Elli yaşlardaki genç hastalar genellikle bu gruptandır.
 • Sporadik ( kalıtsal olmayan ) türü tüm olguların % 95 ini temsil eder. Yaşlılardaki hastalığın tipik biçimidir.
 • Ailenizde bir Alzheimer hastası varsa, bu sizin de ilerde hasta olacağınız ya da hastalığı çocuklarınıza aktaracağınız anlamına gelmez.
3.Bir dizi muhtemel etken tartışılmaktaysa da, hastalığın nedeni henüz bilinmemektedir.

4.Hastalığın ortaya çıkmasında hepsi bir arada rol oynuyor olabilir.


Beyindeki işlev bozukluğu iki temel süreç ile belirlenmektedir :
 1. Nöronlara ( sinir hücreleri ) hasar veren bir takım maddelerin oluşumu ;
 2. Nörotransmitterlerin ( sinirler arası iletişimi sağlayan beyin kaynaklı kimyasal maddeler ) beyin tarafından üretilmesinde azalmayla birlikte nöronlar arasındaki normal "iletişimin" bozulması.

FakatAlzheimer hastalığı, pek tabii ki bulaşıcı bir hastalık değildir ( bir kişiden diğerine temas yoluyla geçirilemez ). Başka demans nedenleri de vardır. Bunlar daha seyrektir. Vasküler ( damarsal ) ya da başka bir deyişle Mültiinfarkt Demans ( VaD ), beyin kan dolaşımındaki bozuklukla ilintilidir. Demans sıklığında ikinci sırada gelir ve bazı uzmanlar AH ve VaD nin sıklıkla aynı hastada bir arada olduğuna inanırlar. VaD, doğal olarak çok nadir türleri dışında kalıtsal değildir.
AH'
yı nasıl tanıyacaksınız?


Bu hastalığın belirtileri her zaman aynı değildir; kişilik, fiziksel koşullar ve kişisel yaşam tarzının belirtiler üzerinde etkisi olabilir. Bir uzman ( nörolog, nöropsikolog, psikiyatr, geriyatr, geropsikiyatr ), bazı özel testleri de kullanarak bir klinik görüşme ile hastalığın tanısını koyabilir.
İlk alarm zili çalıyor

 1. Yakın geçmişteki olayların ve insan isimlerinin unutulmaya başlaması;
 2. Tarihleri unutma, evin yolunu bulma ya da yabancı yerlerde dolaşma güçlüğü;
 3. Karar varmada güçlük ;
 4. Çalıştığı işe ve hobilerine olan ilgisinin azalması.

Eşiniz, anneniz, babanız ya da arkadaşınızda bu belirtileri gördüğünüz için belki de doktorunuza başvurdunuz bile. Eğer hala başvurmadıysanız, şimdi zamanıdır.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.10.09, 12:47   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,431
Ettiği Teşekkür: 87860
Aldığı Teşekkür: 126292
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Alzheimer Hastalığı Nedir? / Tanısı / Tedavisi

Alzheimer hastalığının 3 evresi

Üç farklı evre gözlenebilir. Bunlar özel bir takım " problemlerle " nitelenir. Bazıları evreye özgüyken, bir kısmı ortaya hiç çıkmayabilir. Evreler arasında uzun yıllar geçebilir.

Evre bir...

Hafif ve genellikle ihmal edilen belirtiler :
 1. Bellek kaybı ( genellikle yakın geçmişteki olaylara ilişkin ) ;
 2. Günün tarihini hatırlama güçlüğü ( zaman dezoryantasyonu ) ;
 3. Bilinen mekanları tanıma güçlüğü, örneğin evdedir fakat nerede olduğunu karıştırabilir ( mekan dezoryantasyonu ).
 4. Karar verme güçlüğü ( inisiyatif kaybı ).
 5. Kelime bulma güçlüğü. Bu ilk belirtiler nedeniyle, kişi ürkmüş, utanmış ya da kederli durumda olabilir.

Evre iki..
 1. Belirgin bellek problemleri ( örn. aile üyelerinin isimlerini unutur );
 2. Kendine yeterliğin azalması ( örn. yıkanma, giyinme gibi işlevlerde yardım gerekir );
 3. Çevrede kaybolma ;
 4. Konuşma bozukluğunda artma;
 5. Hallusinasyonlar.

Evre üç...
 1. Yardım edildiği halde beslenmede güçlük;
 2. Arkadaşları ve aile üyelerini tanımada güçlük ;
 3. Yürüme güçlükleri ( hasta yatağa bağımlı durumda mı ? );
 4. İdrar ve/veya gaita kaçırma ;
 5. Belirgin düzeyde davranış bozuklukları.
Kim Yardım Edebilir?

Alzheimer hastalığına kesin tanı konulmasını sağlayacak bir test mevcut değildir. Tanı, benzer belirtiler verebilecek diğer hastalıkları ekarte etmek üzere toplanan çeşitli klinik ve laboratuvar verilerinin yardımıyla konur.


Gerekli Testler:
 1. Standart testler aracılıgıyla uygun nöropsikolojik değerlendirme; bunları uygulayacak bir uzman gerektirir ( nörolog, nöropsikolog, psikiyatr, geriyatr, geropsikiyatr ). Testler bellek, dikkat, akıl yürütme yeteneği ve motor yetenekler gibi kognitif işlevleri araştırmayı amaçlayan bir dizi sorudan ibarettir.
 2. AH ile aynı belirtileri verme olasılığı olan hastalıkları ekarte etmek üzere bilgisayarlı tomografi ( BT ) ya da Magnetik Rezonans ( MR ).
 3. AH ile aynı belirtileri verme olasılığı olan, örneğin tiroit bozukluğu gibi hastalıkları ekarte etmek üzere ayrıntılı klinik muayene ve laboratuvar incelemeleri.

Alzheimer hastalığının kesin tanısı ancak beyin biyopsisi kanıtlarıyla konulabilir. Yine de, yukarıda sözedilen testler aracılığıyla tanının doğruluk olasılığı oldukça yüksek düzeyde tutulabilir.

Bir Tedavi Var mı?

Maalesef, hastalığın nedeni henüz bulunamadığından, tam düzelme ya da " şifa " sağlayacak bir tedavi yoktur. Yine de belirtileri azaltıp, hastaların yaşam kalitelerini yükseltecek bir dizi ilaç mevcuttur.

Buna ek olarak, hem hastanın hem de hasta yakınının bu yeni gerçeğe uyum sağlamasını amaçlayan, bir çok ilaç olmayan araç mevcuttur.


İlaç Tedavisi


Her hangi bir ilaca başlamadan önce doktorunuzun tavsiyesini alın.

Belirtilere yönelik ( semptomatik ) ilaçlar:
AH'nın sıkıntı verici belirtilerini ( huzursuzluk, uykusuzluk, saldırganlık,vb. ) azaltmakta faydalı olabilen bir dizi ilaç vardır. Ancak tıbbi denetim altında verilmedikleri takdirde düzeltmeleri beklenen belirtileri pekala kötüleştirebilirler de. Bunun sonucunda kafa karışıklığı, idrar kaçırma vb. yeni belirtiler ortaya çıkabilir.

Daha fazla açıklama için doktorunuza başvurun!


Fakat İyi Haberler de Var:

Yeni Kuşak İlaçlar :

AH ' nöron kaybı dolayısıyla azalan asetilkolin miktarının yeniden dengelenmesini hedefleyen bu yeni ilaçlara kolinesteraz inhibitörleri adı verilmektedir. Asetilkolin beyne ait süreçlerin bir çoğunda ve özellikle de belleğe ait devrelerde işlev gören bir nörotransmitterdir ( bellek kaybı AH'lı hastalarda en erken ortaya çıkan yakınmaların başında gelir ) . Bu ilaçların hastalık belirtilerini hafifleterek kognitif işlevlerin olabildiğince uzun süre korunmasına yardımcı olduğu ve böylece hastanın kendine bakabilmesini sağladığı düşünülmektedir.

İlaçsız Tedavi

Yurt dışında bu amaçla en sık kullanılan standart tedavi uygulamalarının başında Gerçeklik Yönelimi Tedavisi ( Reality Orientation Therapy ) ve Geçerlileştirme Tedavisi ( Validation Therapy ) sayılabilir. Her ikisi de, sizinle hasta arasındaki iletişimi kolaylaştırmayı hedefler. Bu tedaviler standart biçimleriyle henüz ülkemizde uygulanmamaktaysa da, bu tür ilaçsız yaklaşımların temel ilkelerinin, yaşam kalitesinin muhafaza edilmesinde en önemli unsurun karşıdakini anlamak ve kendini ona anlatmak anlayışı üzerine kurulduğu söylenebilir. Dolayısıyla, bir AH uzmanıyla görüşme, muayene ve ilaç tedavisi yanı sıra, ilaçsız tedavi yaklaşımlarını da içerecektir.
Kelimelerin yegane iletişim araçları olmadıklarının akılda tutulması son derece önemlidir. Yüz ifadesi, jestler, ses tonu ve temas zihinsel durumun aktarılmasını sağlayan temel iletişim araçlarıdır.


LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.10.09, 13:09   #3
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,431
Ettiği Teşekkür: 87860
Aldığı Teşekkür: 126292
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Alzheimer Hastalığı Nedir?/ Tanısı / Tedavisi


Basit Bir Test


Bellek ve Yönelim aşağıdaki zihin testi ile basit bir biçimde sınanabilir.Yaşını sorun.

 1. Saatine bakmadan saatin kaç olduğunu söylemesini isteyin
 2. Rasgele bir adres söyleyin ve hatırlamasını isteyin ( Testin sonunda adresi tekrarlamasını söyleyin )
 3. İçinde bulunulan yılı sorun.
 4. İçinde bulunularn yeri sorunİ ( hastane adı, ev adresi, vb. )
 5. O sırada çevresinde bulunan ve önceden tanıdığı iki kişinin adını sorun (yakınları, doktoru, vb. )
 6. Doğum yılını sorun.
 7. Cumhuriyetin kuruluş yılını sorun.
 8. Cumhurbaşkanının adını sorun.
 9. 20' den geriye 1'er saymasını isteyin.

Her Doğru Cevap İçin 1 Puan Verin

Puanı 6 ya da daha az ise doktorunuzdan daha ayrıntılı testler yapmasını isteyin


Size Özel

''Eğer bu hastalıkla kaşılaştınızsa onunla uğraşmanın ne denli güç olduğunu zaten biliyorsunuz. Belki de, kendinizde yeterli gücü bulmanız gerektiğinin, çünkü hiç kimsenin sizin istediğiniz gibi ona yardım edemiyeceğinin zaten farkındasınız. AH’yi yaşamayanların onu tam olarak anlamayacaklarını biliyorsunuz
''

Günlük sorunlar bazen doktorunuzun bile cevaplayamıyacağı nitelikte olabilir. Bu sorunlarla başa çıkmada yararlı olacağını düşündüğümüz bu bölümü hazırladık. Hastalığın başlangıcından önce edinilmiş yetenekleri korumak ve böylelikle yaşam kalitesini muhafaza etmekte size yardımcı olmak üzere bazı programlar uygun olabilir. Doktorunuz önerdiğinde son bulunan ilaçların kullanımı düşünülebilir. Sizler... anne ya da babaları, eş ya da kardeşleri ya da yakın arkadaşları Alzheimer Hastalığı denilen bu garip yolculuğa çıkalı beri yaşamları kuşkusuz çok değişmiş olan hasta yakınları, evet bu bölüm sizler için.
Şu anda hissetmekte olduğunuz ya da ilerde hissedebileceğiniz, öfke, örselenmişlik ya da hatta bazen beklenmedik huzur duygusunun sizin gibi yakalanan bir çok kişi tarafından paylaşıldığını anlamanıza yardımcı olmak için bu bilgiler. Bu hastalığa karşı savunma stratejileri, tabii ki mevcuttur. Burda size sadece önerilerde bulunabiliriz. Sakın unutmayın ki, şu anda karşı karşıya olduğunuz sorunların tıpkısıyla karşılaşmış ve deneyimlerini, duygularını sizinle paylaşabilecek insanlar bulunmaktadır. Böyle insanların bir araya geldiği bir örgütlenme, size bazı yönlerden yardımcı olabilir. Bu kuruluşların adresi için doktorunuza danışın.


Hastalık Adını Nereden Almıştır?


Alois Alzheimer (14.06.1864 – 19.12.1915)

Alman doktor Alois Alzheimer 1901 yılında, ileride Alzheimer hastalığı olarak bilinecek olan ilk hastalığa rastladı. Hasta, Auguste Deter adında 50 yaşında bir kadındı. Alois Alzheimer Frankfurt Sinir Hastanesinde Auguste Deter’i gözlemleye başladı. O zamanlar kendisi Münih’te Laboratuar yöneticisiydi. Hasta 1906 yılında ölünce, Dr. Alzheimer beyninin kendisine gönderilmesini istedi. Ve daha sonra hastalığın sonuçlarını açıkladı.

Hastalığa o zamanlar Alzheimer hastalığı denilsede, 1910 senesinde Psikiyatrist Emil Kraepelin’in ‘’Psikiyatrinin ders kitabı’’ isimli kitabının 8.ci baskısında resmi olarak hastalığa Alois Alzheimer’in ismini vermiştir.


Tıp tarihinden ilk Alzheimer hastalığı teşhisi konulan Augusta Deter


Lütfen Dikkat:
Biz Forum Gerçek olarak sadece sağlık hakkında daha geniş ve doğru bilgilenmenizi sağlamaya çalışıyoruz. Sağlık probleminiz olduğunda kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine,lütfen gecikmeden doktorunuza başvurunuz!
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.10.09, 13:22   #4
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2661
Mesajlar: 31,156
Ettiği Teşekkür: 171494
Aldığı Teşekkür: 185163
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Alzheimer Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi

Alıntı:
İlk alarm zili çalıyor
 1. Yakın geçmişteki olayların ve insan isimlerinin unutulmaya başlaması;
 2. Tarihleri unutma, evin yolunu bulma ya da yabancı yerlerde dolaşma güçlüğü;
 3. Karar varmada güçlük ;
 4. Çalıştığı işe ve hobilerine olan ilgisinin azalması.
Çok şükür... Hiç biri yok henüz... Ama yarın bir gün olmayacak anlamı da taşımaz...

Çok dikkat etmek lazım...

Yararlı bilgiler, çok teşekkürler LaLe...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 11.10.09, 15:03   #5
Üye

mavigokyuzu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 28
Mesajlar: 87
Ettiği Teşekkür: 244
Aldığı Teşekkür: 292
Rep Derecesi : mavigokyuzu Karimasını arttırmak için doğru yerdemavigokyuzu Karimasını arttırmak için doğru yerdemavigokyuzu Karimasını arttırmak için doğru yerdemavigokyuzu Karimasını arttırmak için doğru yerdemavigokyuzu Karimasını arttırmak için doğru yerdemavigokyuzu Karimasını arttırmak için doğru yerdemavigokyuzu Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Alzheimer Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi

Annanem de var bu hastalık bir süredir.Yakın zaman da yaşadıkları unutuyor ama gecmişi çok iyi hatırlıyor.Şimdilik bizleri de hatırlıyor.Ama mesela bir şey soruyar iki dk sonra aynı şeyi gene soruyor. Daha ileri bir seviyeye gitmez işallah. Bu hastalıkta ,kişiye mutlaka yanına bir bakıcı şart.Çünkü kendisi rahat ,ama bakan kişiye gerçekten zor.
__________________
mavigokyuzu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz mavigokyuzu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.10.09, 15:30   #6
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,431
Ettiği Teşekkür: 87860
Aldığı Teşekkür: 126292
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Alzheimer Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi mavigokyuzu Mesajı göster
Annanem de var bu hastalık bir süredir.Yakın zaman da yaşadıkları unutuyor ama gecmişi çok iyi hatırlıyor.Şimdilik bizleri de hatırlıyor. Ama mesela bir şey soruyar iki dk sonra aynı şeyi gene soruyor.

Daha ileri bir seviyeye gitmez işallah. Bu hastalıkta ,kişiye mutlaka yanına bir bakıcı şart.Çünkü kendisi rahat , ama bakan kişiye gerçekten zor.

Allah kolaylık versin mavigökyüzü, annene de şifalar dilemek istiyorum, ama sahiden tedavisi zor.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.10.09, 18:11   #7
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 616
Mesajlar: 7,968
Ettiği Teşekkür: 27385
Aldığı Teşekkür: 40367
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Alzheimer Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi

Teşekkürler LaLe,geniş kapsamlı anlatım olmuş...
Ellerine sağlık...
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 22.10.09, 10:35   #8
Yeni Üye
mistikmk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 0
Mesajlar: 1
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 3
Rep Derecesi : mistikmk Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Alzheimer Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi

Merhaba arkadaşlar,
Alzheimer hastalarının en büyük problemlerinden biri olan kaybolma sorunu artık çözüldü . Hastalarımızı takip cihazı ile internetten bulabiliyoruz kayıplara son. Daha geniş bilgi için kiroglumustafa@gmail.com adresinden bilgi isteyebilirsiniz. Saygılarımla.
__________________
Forum Gerçek Türkiyeli'nin Resmi Forumu
mistikmk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz mistikmk'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.10.09, 16:43   #9
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2661
Mesajlar: 31,156
Ettiği Teşekkür: 171494
Aldığı Teşekkür: 185163
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Alzheimer Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi

Teşekkürler mistikmk..
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 08.12.09, 18:31   #10
Müdavim

Lilium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Yaş: 32
Konular: 376
Mesajlar: 3,679
Ettiği Teşekkür: 8739
Aldığı Teşekkür: 17867
Rep Derecesi : Lilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Alzheimer Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi

Okulda İmmünoloji dersinde her hafta 2 grup sunum yapıyor..

Bugün bizim grup ve başka bir grup sunum yaptı..

Diğer grubun konusu nörodejenaratif rahatsızlıklar diye birşeydi..

Arkadaşlar tamamen bu konuyu böylece sunuma eklemişler resimler çerçevesiyle ve forumgerçek yazısıyla birlikteydi

Gördüğümde önce bi afallama evresi yaşadım güldüm falan

Paylaşmak istedim

Teşekkürler Lale bizim için önemli bir kaynak oldun

Keşke tümör immünolojisini de açsaydın bende direk burdan alır anlatırdım
__________________
Lilium isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Lilium'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alzheimer, hastalığı, nedir, tanısı, tedavisi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Essay Nedir? Nasıl Yazılır? OkyanusunKalbi Üniversitelerimiz 4 14.12.16 13:38
Kan Verme - Transfüzyonu Nedir? | Donör Nedir? Kartal İnsan Sağlığı ve Hastalıklar 7 30.10.14 12:02


WEZ Format +3. Şuan Saat: 21:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.