Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > İcatlar - Mucitler | Keşifler - Kaşifler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 21.08.14, 11:24   #1
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,850
Ettiği Teşekkür: 4003
Aldığı Teşekkür: 9552
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Geçmişten Günümüze: Atlı Tramvay - Elektrikli Tramvay

Tramvay - Tramvayın Tanımı - Amacı
Galata köprüsünden geçen tramvay, at arabası ve otomobiller (1935)


Tramvay, raylar üzerinde hareket eden trene benzeyen kent içi toplu taşıma aracı. Trenlerin aksine raylar sokaklara döşenebilir ve diğer taşıtlar bu yollardan geçebilirler. Önceleri atla çekilirken sonraları basınçlı hava motorlu tramvaylar kullanılmış, daha sonra da elektrikli tramvaylar yapılmıştır. Vagonları, tren vagonlarını andırır. Motoruna elektrik akımını, ya raylardan ya da havai hattan alır.TDK (Türk Dil Kurumu)’da Tramvay kelimesinin Fransızca bir kelime olduğu bildirilmektedir.Tramvay’ın amacı şehir içi trafiğini azaltmak için yolcu taşıması yapmaktır.


Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.08.14, 12:29   #2
DadLuCadI..

Gulbade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Yaş: 48
Konular: 168
Mesajlar: 564
Ettiği Teşekkür: 1896
Aldığı Teşekkür: 2818
Rep Derecesi : Gulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze Tramvay(Atlı tramvay-Elektrikli Tramvay)
Atlı Tramvay İstanbul' da
1872 yılının 3 Eylül' ünde Tophane Meydanında kalabalık bir topluluk ve İstanbul' un ileri gelen kişilerinin de bulunduğu bu kalabalık o güne kadar İstanbul' da hiç görmedikleri bir taşıtın etrafını almışlardı. Bu İstanbul tarihinde yeni bir çığır açacak olan "Atlı Tramvay" dı.

Azapkapı - Ortaköy hattının açılış töreni ile İstanbul' da hizmete başlayan bu atlı tramvaylar sayesinde artık İstanbul' lunun ayağı yerden çağdaşça kesiliyor, o güne kadar zengin harcı olan taht-ı revanlara, küheylanların çektiği tenteli arabalara, kupalara, faytona binemeyen orta halli ya da yoksul halk nisbeten ucuz bir taşıta kavuşuyordu.

Devrinin en üstün toplu kara nakil aracı olan atlı tramvaylar, İngiltere' de madenlerde kömür taşıma işleminde kullanılan bir nakil aracından örnek alınarak keşfedilmiş, yer üstünde ise ilk kez 1832 yılında New York şehrinde çalışmaya başlamıştı. Bu tramvayı daha sonra 1854 yılında Paris, 1860 yılında Londra ve 1868 yılında Viyana ve Sofya' da kurulan atlı tramvay şirketleri izlemişti.

Böylece atlı tramvay bulunuşundan 40, Avrupa' da çalışmaya başlamasından da 18 yıl sonra Osmanlı' da ilk kez İstanbul' da görülüyordu ki, bu da o zamanlar için hiç de fazla bir gecikme sayılamayacağı gibi, gelişmiş ülkeler seviyesinin yakalanmasında da bir başarıydı.

  • İlk Çalışmalar
Şirket ilk olarak ucuz nakil vasıtalarına en çok ihtiyacın olduğu iş ve ikamet hacminin en yoğun olduğu bölgelere hat döşemeye karar vermiştir. Yapılan uzun araştırmalar sonucu atlı tramvayın ilk öncelikle işlemesi gereken bölgeler belirlenerek, ilk planda dört hattın açılması uygun görülmüştür.

1) Azapkapısı - Galata - Tophane - Kabataş - Beşiktaş - Ortaköy hattı.

2) Eminönü - Bab-ı Ali - Soğukçeşme - Divanyolu - Beyazıt - Aksaray hattı.

3) Aksaray - Samatya - Yedikule hattı.

4) Aksaray - Topkapı hattı.

Böylece Dersaadet Tramvay Şirketi 1870 senesinin ilk aylarından itibaren İstanbul' da çalışmaya başlamış ve bu 4 hattın güzergahında raylar döşenmiştir. İstanbul' da sokak ve caddelerin arnavut kaldırımı ile döşeli olması, daha çalışmaların başladığı ilk anda karşılarına büyük bir sorun çıkartmış, bu tarz döşeli yollar, rayların muntazam bir şekilde döşenmesine imkan vermemiştir. Bu engeli ortadan kaldırmak için hatların döşeneceği tüm diğer güzergahlardaki cadde ve sokaklar baştan başa kazılmış ve demir raylarla birlikte 4 köşe muntazam yontulmuş granit parke taşlarıyla döşenmiştir.

1869 yılının Ağustosunda imzalanan sözleşmenin üzerinden 3 yıl geçmiş, bu sürede yolların yapımı, rayların döşenmesi, ana durakların belirlenmesi, araçların ithali gibi tüm hazırlıklar tamamlanmıştır. Artık geriye sayım başlamış, İstanbul halkının büyük bir merak ve özlemle beklediği atlı tramvaylarına kavuşabilmesi için geriye çok az bir süre kalmıştır.

  • İşletme
Kuruluş döneminde ilk atlı tramvaylar, İstanbul yakasında ve Pera yakasında olmak üzere her iki yakada çalışıyordu. Hatların başlangıç ve bitiş merkezleri köprünün iki ucundaki Eminönü ve Karaköy mururiye gişelerinin az yakınındaki bölgeydi. İşte bu merkezlerin haricinde durak diye bir şey de yoktu, yolcular güzergah üzerindeki her yerden tramvaylara binebiliyor ve yine arzu ettikleri her yerde inebiliyorlardı.


Böylece tramvaylar, müşterilerinin isteğine bağlı olarak durup kalkıyor, ve bu da ona hızından çok şey kaybettiriyordu. Bu şekilde 15 - 20 dakikada gidilecek yerlere 1 saatte gidildiğini gören şirket yöneticileri, bir süre sonra belli başlı yerlere duraklar koyarak yolcuların ehl-i keyf davranışlarına son veriyorlardı.

Atlı tramvayın ilk işlemeye başladığı yıllarda şirketin, hizmet verdiği toplam atlı tramvay sayısı, 14 adeti yazlık türü dediğimiz açık tramvay olmak kaydıyla toplam 45 adetti, bunların içinden bir bölümü de sırf kadın yolcuların taşınması için ayrılmıştı. Atlı tramvay da kullanılan araçlar ile ilgili detaylı bilgilere bu link aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Atlı tramvayın sürücü, biletçi ve vardacı olmak üzere 3 personeli vardı. Atlı tramvay sürücülerine "ispir" adı verilmekte idi, bu kişiler iyi kamçı kullanmak ve atlardan anlamak zorunda olduklarından tanınmış ve tecrübeli arabacılar arasından seçilirlerdi. Atlı tramvayın en ilgi çeken personeli ise ellerinde "nefir" denen borazanı ile tramvayın önünden "varda, varda..." diye bağırıp koşarak, atlı tramvaya yol açmaya çalışan "vardacı" lardı. Özel üniformaları, notasız borazanları, güçlü bacakları ve gür sesleri ile uzun yıllar hizmet veren vardacılar 1900 yılına yaklaşırken tasarruf amacı ile kaldırılmışlardır.

Bu dönemde atlı tramvaylarda kullanılan ve adetleri 400 civarında olan atlar Macaristan ve Avusturya' dan getirilmişlerdi. Tramvaylara koşulan at sayısı, çalıştırıldıkları hattın düz yahut yokuşlu olmasına göre 1 ila 4 olarak değişir, ancak şehrin bazı yerlerinde yokuş başlarında kurulmuş olan küçük ahırlardan takviye yapılırdı. Örneğin şimdiki Bankalar caddesinden Şişhane ye çıkmak için Bankalar caddesinin başında ve Altıncı Dairenin (Beyoğlu Belediyesi) az ilerisinde bu at istasyonları mevcuttu. Bu ahırlarda görev yapan seyisler tramvay yokuşun başına gelince tek veya çift atını alarak tramvaya koşar, sürücünün yanına oturur, düzlüğe çıktıktan sonra da sürücünün yanından kalkarak vagona eklediği kamer tayları alarak tekrar yokuşun alt başındaki istasyona geri dönerdi.

  • Atlı Tramvaydan Elektrikli Tramvaya Geçiş
1912 yılında başlayan ve Balkanları kana boğan Balkan Harbi, İstanbul' un bir yıldan uzun bir süre tramvaysız kalmasına yol açmıştı. Zira Harbiye Nezareti elindeki at ihtiyacının yeterli gelmemesi üzerine, Dersaadet Tramvay Şirketi' ne başvurarak, orduda kullanılmak üzere atlara talip olduğunu bildirmiş, verilen olumlu cevap üzerine de 30 bin altın karşılığında şirketin tramvaylarında kullanılan tüm atları satın almıştı.

Dünya savaşı arifesinde İstanbul' daki atlı tramvay yokluğunun yarattığı bu büyük sıkıntı ile birlikte Amerika' da ve Avrupa' da çoktan çalışmaya başlamış olan elektrikli tramvayın, İstanbul içinde artık kaçınılmaz olduğu fikri iyice yaygınlaşmıştı.

Elektrikli tramvayların İstanbul' da çalışmaya başlaması Elektrik fabrikalarının kurulması ve hatların elektriklendirilmesi 1914 Ocak' ını bulacak ve böylece başkent; İmparatorluk toprakları içinde atlı tramvay hizmeti ile yakaladığı öncülüğü, elektrikli tramvay da Şam' a kaptıracaktır.
Gulbade isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Gulbade'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.08.14, 12:37   #3
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,850
Ettiği Teşekkür: 4003
Aldığı Teşekkür: 9552
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze Tramvay(Atlı tramvay-Elektrikli Tramvay)

Atlı Tramvaylar  • İlk Atlı Tramvay
Atlı tramvay, at ya da katırlarca çekilen ve raylar üzerinde giden kent içi taşıma aracı.

Atla çekilen arabaların çalıştığı ilk tramvay hatları ABD'de hizmete girdi; ilk kez 1832'de New York kentinin Bowery semtinde John Mason adlı bir banka yöneticisinin girişimiyle sefere kondu. Motorlu tramvayların habercisi olan atlı tramvayların kullanımı Amerika Birleşik Devletleri'nde Boston, New Orleans ve Philadelphia gibi büyük kentlerin ardından Paris ve Londra, daha sonra da ABD'nin küçük kent ve kasabalarında yaygınlaştı. 1853'te, Fransız mühendis Alphonse Loubat tarafından New York'ta rayların yola gömüldüğü ilk şehir tramvayı inşa edildi. Gömülü raylar 1855'te yine Loubat tarafından Fransa'da Paris-Boulogne arasında inşa edildi. Gömülü raylara, ilk kez ABD'de hizmete girdiği için Avrupa'da "Amerikan Demiryolu"na adı verildi.

Sıradan bir atlı tramvay 30 yolcu alırdı; karşılıklı oturma yerlerinin bulunduğu açık bir bölümü, ortada bir koridoru, önde sürücü ve arkada hareket memuru için birer sahanlığı olurdu. Kapalı ya da iki katlı olan atlı tramvaylar da vardı. Arka sahanlığı olmayan küçük ve alçak tramvaylara bobtail (kuyruğu kesik) denirdi.

Atlı tramvay, 1800'lü yılların sonu, Gdansk, Polonya

1880'lere gelindiğinde yalnızca ABD'de yaklaşık 18 bin atlı tramvay vardı. Atlı tramvaylar 1860-1880 arasında Avrupa'nın büyük şehirlerinde gelişti. 1890'larda atlı tramvaylar, kablolu ve elektrikli demiryollarının rekabeti karşısında giderek ortadan kalktı.

Tophane-Atlı Tramvay
Türkiye'de ise, 1869'dan başlayarak İstanbul'da ve daha sonra İzmir'de kullanılmaya başlandı. Atlı tramvay İstanbul'da ilk kez 1871'de Azapkapı-Ortaköy hattında hizmete girmiş, onu daha sonra hizmete giren 10 değişik hat takip etmiştir. Atlı tramvaylar, İstanbul'da 1915 yılında yerlerini tamamem elektrikle çalışan tramvaylara bıraktılar.
Tophane Place İstanbul

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.08.14, 12:43   #4
Uzman Üye

Mihri Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2013
Konular: 1
Mesajlar: 1,837
Ettiği Teşekkür: 2090
Aldığı Teşekkür: 6400
Rep Derecesi : Mihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzel
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze: Atlı Tramvay - Elektrikli Tramvay

Haaa işte atlı tranvayı keşfetmişler biz hala orda kalmışız. Ada da bıktım ben bu atlı taşımadan at kokusu at pisliği ilkellikten o ton ton adamların atcağızların üstünde atı çatlayıncaya kadar gezdirtmesinden.
Medeniyetin gözünü seveyim. Nostaji istemiyorum mümkünse ışınlanarak gidelim..!
__________________
Mihri Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mihri Sultan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.08.14, 12:44   #5
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,850
Ettiği Teşekkür: 4003
Aldığı Teşekkür: 9552
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze: Atlı Tramvay - Elektrikli Tramvay

Teşekkür ederim@GulbadeBüyük bir eziyetten kurtardın beni
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.08.14, 12:56   #6
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,850
Ettiği Teşekkür: 4003
Aldığı Teşekkür: 9552
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze: Atlı Tramvay - Elektrikli Tramvay


İzmir Karsiyaka’da Bir Tramvay
Prof. Dr. Vahdettin Engin tarafından hazırlanan, İstanbul Ticaret Odasının prestij yayınları arasında yayınlanan ''İstanbul'un Atlı ve Elektrikli Tramvayları'' adlı kitapta, İstanbul için her zaman hayati önem taşıyan bir ulaşım aracı olarak tramvayın kente ilk kez ''atlı'' olarak gelişinden, ''elektrikli''ye dönüşene kadar verdiği hizmetin hikayesi anlatılıyor.


Atlı Tramvay-Pera
1870 yılında İstanbul Tramvay adı ile kurulan şirketin sermayesi 400 bin Osmanlı lirası idi.

Pera'da Atlı Tramvay
Atlı tramvayın ilk hattı, Azapkapı-Beşiktaş arasında 1871 yılının Haziran ayında tamamlanmış. Tramvay, bir aylık başarılı bir deneme seferinden Viyana'ya ısmarlanan vagonları ve güçlü Macar atları ile hizmete girmiş.

Dolmabahçe'de çamura saplanan tramvay (1961 öncesi)
Dolmabahçe'de Atlı Tramvay, 1890

Kitaba göre Konstantin Karapano Efendi, bundan 142 yıl önce 1869 yılında ilk atlı tramvay hattı için izin aldı. İzinden 10 gün sonra 30 Ağustos tarihinde mukavele yapılarak, imtiyazın süresi 40 sene olarak belirlendi. 1870 yılında İstanbul Tramvay adlı şirket kuruldu. Şirketin sermayesi 400 bin Osmanlı lirası idi.

Birinci mevki sarı, ikinci mevki yeşildi

Anadolu yakasında işleyen tramvaylar birinci ve ikinci sınıf olarak ayrılıyordu. Birinci mevki tramvaylar sarı, ikinci mevkiler de yeşildi. Her hattın da kendine göre bir rengi vardı. Yolcular uzaktan gördükleri tabela rengine göre tramvayların hangi hat aracı olduğunu anlayabiliyordu.

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.08.14, 13:05   #7
DadLuCadI..

Gulbade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Yaş: 48
Konular: 168
Mesajlar: 564
Ettiği Teşekkür: 1896
Aldığı Teşekkür: 2818
Rep Derecesi : Gulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze: Atlı Tramvay - Elektrikli Tramvay

Son Sefer1914' ten 1950 lere gelene kadar oldukça gelişen ve artan tramvay hatları zirveye ulaşmıştı. Fakat İstanbul için nerede ise vazgeçilmez gibi görülen tramvaylar 1956 sonbaharında başlayan "İmar Hareketi" nden nasibini alıyordu. Şehrin en önemli meydanlarından olan Aksaray' da başlayan çalışmalar ile ilk önce tramvayların Aksaray meydanına girmesine izin verilmiyor, sonrasında Topkapı - Çapa ve Çapa - Aksaray arası rayların sökülmesi ile ilk firesini de veriyordu. Bu güzergah bu tarihten 36 yıl sonrasına kadar bir daha tramvay raylarını göremeyecekti. Şehrin yeni görünümü için yapılan her çalışma ve vurulan her kazma ile "Tramvaylı İstanbul" dan "Tramvaysız İstanbul" a geçiş artarak devam etti İstanbul yakası 1961 yılında tramvaylara tamamen veda etti. Her ne kadar İstanbul için imar hareketleri ile başlayan bu yeni dönem ve otobüslerin tramvaya göre daha esnek kullanımı ile gözde hale gelmesi büyük etken olsa da, 50' li yıllar tüm dünya' da tramvaylar için kötü bir dönem olmuştur.İkinci Dünya Savaşı' nın yıkıcı etkilerini silmek isteyen Avrupa ülkeleri ağır sanayi hamlelerine yönelmiş, yatırımlarını daha çok bu yönde harcamışlardır, dolayısı ile bakım maliyetleri ağır olan raylı sistemlerin azaltılması da bu dönemde gerçekleşmiştir. Fakat gelişmiş ve kalabalık Avrupa şehirlerinde bu dönem çok uzun sürmemiş,metro sistemlerinin de devreye girmesi ile birlikte tramvaylar da tekrar bu şehirlere dönüş yapmıştır.


İstanbul' da ise dönüşe imkan vermeyecek bir şekilde meydan düzenlemeleri ile raylar sökülmüş, hatlar iptal edilmiş ve hatta araçlar tamirine imkan olmayacak şekilde açık alanlarda bekletilmiş ve zamana yenik düşmüşlerdir. Kurtarılabilenlerden bir kaçı Taksim - İstiklal Caddesi tramvayı için revize edilerek kullanıma alınmış, bir tanesi ise sanayi müzesinde sergilenmek üzere özel bir firma tarafından yenilenmiştir.Her ne kadar sürat azlığı, konfor eksikliği ve sistemin bakım maliyetleri bahane edilerek kaldırılmış olsa da yerlerine konulması düşünülen Troleybüsler de çok uzun soluklu olamamıştır İstanbul' da, sadece 25 yıl işletilebilen troleybüslerde 1984 yılında işletme zorlukları, düşük hız ve manevra kabiliyetleri nedeni ile kaldırılmışlardır ama İstanbul ve İstanbullu onları tramvaylarına yaptığı gibi törenler ve duygulu vedalar ile yolcu etmemiştir.


12 Ağustos 1962 günü 128 no.lu tramvay ve arkasına dizilmiş 6 tramvay için halk yolların iki yanına sıralanmış son yolculuğuna çıkan tramvayları bekliyordu. Yolculuk boyunca son seferini yapan tüm tramvaylar 1913 yılında yola çıktıkları yer olan Galata Köprüsünden geçerek Sirkeci Arabalı Vapur iskelesinde yeni görev yerleri olan Kadıköy yakasına geçmek için sıraya dizildiler.

Nitekim bu yakada da hizmet süreleri çok uzun olmayan tramvaylar 14 Kasım 1966 günü İstanbul' u tamamen terk ediyorlardı. Uzunca bir süre Hasanpaşa İETT Taşıt Müzesinde korunan tramvay araçları daha sonra Avcılar İETT kampına ve daha sonraki yıllarda da Kağıthane garajına naklediliyorlardı, içlerinden ele avuca gelir bir iki tanesi ise yıllar sonra İstiklal Caddesinde Nostaljik Tramvay olarak hizmet vermek üzere elden geçirileceği günü bekliyordu.
__________________
Gulbade isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Gulbade'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.08.14, 13:45   #8
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,850
Ettiği Teşekkür: 4003
Aldığı Teşekkür: 9552
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze: Atlı Tramvay - Elektrikli Tramvay

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mihri Sultan Mesajı göster
Haaa işte atlı tranvayı keşfetmişler biz hala orda kalmışız. Ada da bıktım ben bu atlı taşımadan at kokusu at pisliği ilkellikten o ton ton adamların atcağızların üstünde atı çatlayıncaya kadar gezdirtmesinden.
Medeniyetin gözünü seveyim. Nostaji istemiyorum mümkünse ışınlanarak gidelim..!
Babamın bizleri götürdüğü fayton gezileri aklıma geliyor,havalara uçardık "Haydi gidiyoruz"sözünü işitince.
Haklısın Mihri Sultan,Efes ve Büyük Ada içler acısı nefes alamıyorsun.Fakat suç nostaljide veya keşfinde değil ki,ekmek kapısı olarak kullanıp bizleri bu şekilde düşünmeye sevk edenlerde.Hele bazılarının hayvanlara karşı davranışları kabul edilemez biçimde.
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.08.14, 14:07   #9
Uzman Üye

Mihri Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2013
Konular: 1
Mesajlar: 1,837
Ettiği Teşekkür: 2090
Aldığı Teşekkür: 6400
Rep Derecesi : Mihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzelMihri Sultan gerçekten güzel
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze: Atlı Tramvay - Elektrikli Tramvay

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mislina Mesajı göster
Babamın bizleri götürdüğü fayton gezileri aklıma geliyor,havalara uçardık "Haydi gidiyoruz"sözünü işitince.
Haklısın Mihri Sultan,Efes ve Büyük Ada içler acısı nefes alamıyorsun.Fakat suç nostaljide veya keşfinde değil ki,ekmek kapısı olarak kullanıp bizleri bu şekilde düşünmeye sevk edenlerde.Hele bazılarının hayvanlara karşı davranışları kabul edilemez biçimde.
Bu adaları genel seçimde CHP kazandı bu yüzden B.Şehir belediyesi aklı sıra cezalandırıyor. Duruma çözüm bulmak çok zor değil akılları sıra ticaret yapıyorlar hayvancıklar üzerinden. Akşama kadar o atların yaşadığı ızdırabamı yanarsın Arapların Adayı işgaline mi durum fena..! Annem sürekli dilekçe yazıyor en son belediye başkanı bişey yapamıyoruz demiş. Şu güzelliği iki üç kuruş için kirletmeye o hayvanları yaşadığına pişman etmeye değer mi hiç..!
Bazen bu ülkeden soğuyorum. Bu zihniyetten nefret ediyorum.
__________________
Mihri Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mihri Sultan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.08.14, 14:12   #10
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,850
Ettiği Teşekkür: 4003
Aldığı Teşekkür: 9552
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze: Atlı Tramvay - Elektrikli TramvayAra Güler, Sirkeci'de bir kış gününde atlı araba ve tramvay, 1956,

  • Tramvay Terimleri:
Vatman: Tramvay sürücüsü.
Vardacı: Atlı tramvay döneminde elindeki borazanla atların önünde varda (kendini koru) diye bağırarak yayaları kenara çekilmeleri için uyaran kişi.
Arşe: Tramvaya havai hattan enerji aktaran ekipman.
Kampana: Yolcuları kenara çekilmeleri için uyaran tramvay zili.
İhtiyari durak: Tramvayların eğer inecek veya binecek yolcusu varsa kullandığı, yolcu olmadığı zaman es geçtiği durak.
Avansa geçmek: Tramvayın seferini vaktinden önce tamamlaması.
Tornistan: Tramvayın gideceği noktaya ulaşmadan geri dönmesi.
Sahanlık: Tramvay aracının arkasındaki boşluk.

  • Tramvay Deyimleri:
Asılma, depoya gider: Kızları çok rahatsız eden delikanlıları uzaklaştırmak için kullanılırdı.
Kuyruğunu tramvay çiğnemiş: Fiyakası bozulmuş.
Açılın yoldan geliyor vatman: Sıkça tekrarlanan bir tekerleme.

  • Tramvay Kronolojisi:
20 Ağustos 1869 Tramvay için ferman verildi.
18 Şubat 1870 İstanbul Tramvay Şirketi kuruldu.
31 Temmuz 1871 İlk atlı tramvay Azapkapı-Ortaköy hattında törenle hizmete alındı.
1880 Tramvaylarda durak uygulamasına geçildi. (Daha önceden yolcunun istediği yerde duruyor, bu da hızını yavaşlatıyordu)
Ekim 1912 Balkan savaşının başlaması üzerine İstanbul Tramvay Şirketi’ne ait tüm atlar (430 adet) 30 bin liraya satın alınınca İstanbul bir yıl kadar tramvaysız kaldı.
11 Şubat 1914 Silahtarağa Elektrik Fabrikasından tramvay şebekesine ilk cereyan verildi.
1916 Tramvaylar için abonman karneleri (toplu bilet) piyasaya sürüldü.
11 Mayıs 1920 Tramvay Şirketi’ne bağlı işçilerin ücret ve sosyal hak talepleriyle başlattıkları, İstanbul tarihinde (işgal altında) ilk grev ilan edildi.
08 Haz. 1928 Anadolu yakasının en ünlü hattı Üsküdar- Kısıklı tramvay hattı törenle hizmete açıldı.
07 Ekim 1928 Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk büyük grevi, İstanbul Tramvay Şirketi işçilerinin (1400 kişi) katılımıyla yapıldı.
1933 Cumhuriyet’in 10. yıl kutlama törenleri için Atatürk’ün doğrudan verdiği emirle şirketin elindeki tüm tramvay ve otobüs filosu, eksiksiz olarak (320 tramvay, 4 otobüs) servise çıkarıldı.
1936 İstanbul’da modern görünümlü yeni tramvaylar daha çok Şişli-Tünel, Şişli-Beyazıt ve Harbiye-Fatih hattında çalışmaya başladı.
16 Haz. 1939 Tramvay İşletmesi millileştirilerek 3645 sayılı yasa uyarınca İETT İşletmeleri Umum Müdürlüğü’ne bağlandı.
1954 Hava frenli ve otomatik kapılı elektrikli tramvayların bir benzeri İETT atölyelerinde yerli malzeme ve işçilikle yapıldı.
16 Mart 1955 Anadolu Yakası Üsküdar ve Havalisi Tramvay İşletmesi (Üsküdar-Kadıköy Halk Tramvayları Şirketi) tüm tesisleriyle İETT’ye devredildi.
12 Ağustos 1961 Defne dallarıyla süslenmiş Tramvaylar, hüzün ve gözyaşları arasında İstanbul’a (Avrupa yakası) veda etti.
14 Kasım 1966 Elektrikli tramvaylar Anadolu yakasında son seferini yaptı.
29 Aralık 1990 Nostaljik Tramvay, Tünel-Taksim hattında hizmete alınarak İstanbullulara yeniden merhaba dedi.
01 Kasım 2003 Kadıköy-Moda tramvay hattı hizmete alındı.
11 Şubat 2010 Elektrikli tramvayların 96. yılı anısına nostaljik tur düzenlendi.
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atlı, elektrikli, geçmişten, günümüze, tramvay, tramvayatlı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Elektrikli Sandalyenin Tarihçesi | Kullanımı LaLe Dünya Tarihinde Yer Alanlar 48 27.03.15 23:47
Geçmişten Günümüze Mizah Dergileri - Karikatür Tarihi Psişik Tırtıl Türk Edebiyatı 31 23.01.15 00:23
Geçmişten Günümüze Ütüler AFiLi Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler 2 29.07.11 21:21
Elektrikli araçlara ‘şarj istasyonu’ kurulması için anlaşma imzalandı Kartal Teknik Bilgi ve Sorun Merkezi 0 19.07.10 21:35
Geçmişten Günümüze Kişilik Kavramı oneyouu Sosyal Bilimler 0 28.01.09 23:43


WEZ Format +3. Şuan Saat: 11:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.