Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   İlginç Haberler (http://www.forumgercek.com/ilginc-haberler/)
-   -   Profil Fotoğrafı Çekici Olanlar İşi Kapıyor (http://www.forumgercek.com/ilginc-haberler/123378-profil-fotografi-cekici-olanlar-isi-kapiyor.html)

Redwine 05.01.16 12:41

Profil Fotoğrafı Çekici Olanlar İşi Kapıyor
 
İş başvurusu yapıyorsanız Facebook profil fotoğrafınızın ne olduğuna dikkat edin. Yapılan bir araştırmaya göre sadece özgeçmiş (CV) değil, Facebook profili de iş başvurularında etkili. İşverenler başvuranların profilini inceliyor ve iyi ve etkileyici profile sahip olanlara daha çok öncelik veriyor.BBC Türkçe’nin haberine göre, Belçika’daki Gent Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, Türkiye’de de yoğun biçimde kullanılan sosyal medya sitesi Facebook’un, iş başvurularında oldukça önemli bir yere sahip olduğunu ortaya koydu.

Sosyal Ekonomi Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Stijn Baert ve ekibi, iş başvurularında Facebook’un etkisini araştırdı. Araştırma kapsamında 7 ay boyunca 2 bin 112 kurgusal CV ile iş başvurusu yapıldı. İlk denemede özgeçmişin yer aldığı dosyaya fotoğraf konmadı.

Ancak başvuru sahibi kişiler adına birer Facebook profili açıldı. Bazı profiller hazırlanırken, işgücü piyasasındaki çekicilik ve kişilik önemine ilişkin araştırmalar dikkate alındı.

İş başvurusu sonucu düzenli bir Facebook profiline ve iyi birer profil fotoğrafına sahip olan adaylar, diğerlerine göre daha çok ilgi çekti. Facebook fotoğrafı daha çekici ve özenle düzenlenmiş adaylar, yüzde 21 oranında daha olumlu tepki gördü.DÜRÜST BİR İPUCU OLARAK GÖRÜLÜYOR


Bu adayların iş görüşmelerine çağrılma oranı da, düzensiz ve dağınık profil fotoğrafına sahip adaylara göre yüzde 40 daha fazla oldu.


Bilim insanları, ikinci aşamada bu kez Facebook profil fotoğraflarının eklendiği CV’ler aracılığıyla iş başvurusu yaptı. Sonuç yine aynı çıktı. Profil fotoğrafı özenle seçilmiş kişiler daha fazla ilgi gördü.
İşverenler adayların Facebook fotoğraflarını daha dürüst bir ip ucu olarak değerlendiriyor. Çünkü insanlar, bunun işverenler tarafından kontrol edildiğinden habersiz biçimde, doğal hallerinin yansıtıldığı fotoğrafları Facebook sayfasına koyuyorlar. Facebook fotoğrafları onların kişiliği ve yaşama bakışı konusunda işverenlere ip uçları veriyor.


Prof. Stijn Baert, ayrımcılık yasaları ihlal edilmediği sürece iş başvurusu yapanların Facebook aracılığıyla taranmasını sakıncalı bulmuyor.


Kaynak


CeMKaN 05.01.16 13:03

Cevap: Profil Fotoğrafı Çekici Olanlar İşi Kapıyor
 
Evet is basvurularindada, buradada face'ye cok bakiliyor. Eger face'de foto'larin veya yazdigin yazilarin etkisi cok oluyor. Ellerine saglik tesekkürler @Redwine

Deniz 05.01.16 13:30

Cevap: Profil Fotoğrafı Çekici Olanlar İşi Kapıyor
 
Bilgileriniz için teşekkürler Redwine..

Defective1907 05.01.16 16:25

Cevap: Profil Fotoğrafı Çekici Olanlar İşi Kapıyor
 
Poz vermeyi de hiç beceremem... :)


WEZ Format +3. Şuan Saat: 23:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker