Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > İlginç Haberler

İlginç Haberler Sık rastlanılmayan haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 02.11.18, 21:08   #1
Yasaklı Üye

Umut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2017
Konular: 850
Mesajlar: 3,086
Ettiği Teşekkür: 23404
Aldığı Teşekkür: 9058
Rep Derecesi : Umut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Bugüne Kadar Devletle Hiç Görüşmedik.


Tunceli- Bingöl ve Erzincan sınırlarının kesiştiği, 2 bin 500 rakımlı dağda mağara gibi evde kabile olarak yaşayan ailenin öyküsü, hayrete düşürüyor. Teşar ailesinde hiçbir fert okula gitmezken, çocuklar iletişim kuramadıkları için konuşma yetilerini kaybetmiş.


Tunceli- Bingöl ve Erzincan sınırlarının kesiştiği noktadaki 2 bin 500 rakımlı Hoşan Dağı, Aleviler için kutsal sayılan dağ olarak biliniyor. Dağdaki mağaraya benzer yapıyı ev olarak kullanılan Teşar ailesi, 80 yıldır yaşamlarını kabile gibi burada sürdürüyor. Ailenin reisi Hüseyin Teşar, yaşadığı mağara gibi evin, dedelerinin döneminden kendilerine kaldığını ve 300 yıldır burada yaşamın sürdüğünü belirterek, mekanlarını terk etmemekte kararlı olduklarını söyledi.
Bölgede gezi yapan Tuncelili dağcılar İsmail Ateş ve Haydar Çetinkaya’nın, Teşar ailesinin 2 bin 500 rakımlı dağda yaşadığını fark edip, gördüklerini gazetecilerle paylaşması üzerine ailenin varlığı ortaya çıktı. Gazeteciler, Erzincan’ın Tercan ilçesine bağlı Konarlı köyündeki Hoşan Dağı’nda yaşayan Teşar ailesiyle görüşebilmek için dağcılarla çıktıkları yolculukta 3 saat araçla gidip, 2 saat de yürüdü.
5 ÇOCUĞUNDAN 30 YILDIR HABER ALAMIYOR

Gazetecileri karşısında görünce şaşıran Hüseyin Teşar, görüşmeyi ikna sonucu kabul ederken, burada neden yaşadığını anlattı. Teşar, dedelerinin de burada yaşamış olması ve Hoşan Dağı’nın Aleviler için kutsal olması nedeniyle yaşamlarını burada sürdürdüklerini söyledi. Hüseyin Teşar, 50 yıl önce Emine Taşar ile yaşadığı mağarada dünyaevine girdiğini anlattı.
Teşar; 10 çocuğunun olduğunu, küçük yaşlardaki Sezgin, Dogan, Mülkinaz, Cevahir, Yazgül adlı 5 çocuğunun 30 yıl önce hatırlamadığı kişilerce alındığını ve kendilerinden bir daha haber alamadığını söyledi. Eşi Emine, çocukları Ayten (30), Hüsniye (32), Sis Ali (28), Metin (35) ve Zeynep (37) ile birlikte burada yaşadığını anlatan Hüseyin Teşar, çocuklarının okula gitmediğini, teknolojinin ne olduğunu bilmediklerini anlattı.
'DEVLETLE HİÇ GÖRÜŞMEDİK’

Yaşadıkları 2 bin 500 rakımlı Hoşan Dağı’nda geçimlerini sadece besledikleri hayvanlarla sağladıklarını dile getiren Teşar, "Biz şimdiye kadar hiçbir devlet yetkilisiyle ne konuştuk ne görüştük. Bu ev dedemizden bize kalmış 300 yıllık bir ev. Yaşadığımız ev artık özelliğini yitirmiş, yıkılmaya yüz tutmuş, taşlar artık birbirinin üzerinde duramaz hale gelmiş. Devlet bize bir ev yapsın burada. Biz yıllardır ilkel şekilde yaşıyoruz. Suyumuzu dışarıdan taşıyarak, getiriyoruz; yolumuz yok, elektrik yok. Televizyon nedir, bilmeyiz; hiçbir şeyimiz yok. Buzdolabı yok. Yakın köylere arada da olsa belki uğruyoruz. Bakıyoruz; herkesin evi çatısı, suyu, eve gelmiş, elektrik var, televizyon var. Bizde hiçbir şey yok. Çocuklarım okuma- yazma bilmiyorlar. Türkçe konuşmayı öğrenemediler. 5 çocuğum 30 yıl önce birileri tarafından götürüldü. Hiç birinden haber alamıyorum; öldüler mi, yaşıyorlar m?" dedi.
İHTİYAÇLARINI PARAYLA GİDERMİYORLAR

Teşar ailesinin fertleri, yıllarca yaşadıkları Hoşan Dağı’nda parayla alışveriş yapmadıklarını, ihtiyaçlarını mağara evlerinde besledikleri keçi, koyun, tavuk gibi hayvanları komşu köylere götürüp, değiş- tokuş yöntemiyle karşıladıklarını söyledi. Teknolojiden tamamen uzak olan aile fertleri, Türkiye’de yaşanan olaylardan haberdar olmazken, 15 Temmuz darbe girişiminden de haberlerinin olmadığını söyledi.
Evde yaşayan çocuklar, Türkiye’de iktidarın ve cumhurbaşkanının kim olduğunu bilmezken, toz ve çamur içinde yaşayan ailenin en büyük kızı Zeynep, ekmek yapmayı öğrendiği için evin ekmek ihtiyacını kurduğu sacın üzerinde karşılıyor. Yemek yapmayı bilmeyen aile fertleri; soğan, patates, yağ ve çökelek dışında hiçbir gıda almazken, zaman zaman besledikleri hayvanları keserek, et yediklerini belirtti.
KÖYDE GÖRDÜĞÜ GÜNEŞ PANELİNİ EVE YERLEŞTİRDİ.

Evde teknolojik alet olarak ise yalnızca güneş enerjisi paneli bulunuyor. Ailenin Türkçe bilen tek çocuğu Metin Teşar, 10 kilometre uzaklıktaki Konarlı köyünde gördüğü güneş enerjisi panelinin ne işe yaradığını köylülere sorup, öğrendiğini bunun üzerine köy sakinlerinden de yardım alarak, kendi evlerine bunu kurduklarını anlattı. Düşük kapasiteli bu sistemle evlerinin 2 odasını kısmen aydınlatan aile fertleri, enerjiyi sadece 6 ay kullanabildiklerini söyledi.
SEÇİMLERDE OY KULLANMADILAR

Devletin varlığından haberdar olmayan Teşar ailesinin fertleri, bugüne kadar seçimlerde oy kullanmadıklarını, hiçbir nüfus sayımına da dahil olmadıklarını dile getirdi. Okuryazar olmayan Teşar ailesi üyeleri, ilk kez yabancı olarak kendilerini haber yapmaya gelen gazetecileri gördüklerini söyledi. Evlerine gelen gazetecileri fark eden 3 kızın da korkudan saklandıkları görüldü.
'HAYVAN DIŞINDA BAŞKA CANLI GÖRMÜYORUZ’

Ailesinin yaşadığı ilkel hayatı anlatan Metin Teşar, hayvanlar dışında başka canlı görmediklerini belirterek, devletin kendilerini artık görmesi gerektiğini söyledi. Teşar, "Biz burada çok zor şartlarda yaşıyoruz. Biz burada sadece hayvanlarımız ile birlikte yaşıyoruz, başka canlı göremiyoruz bile. Bu şartlarda yaşamak çok zor. Vicdanı olan, bize bir el atsın, bize bir yardım etsin. Bu şartlarda yaşamak artık çok zor. Artık yaşamaya gücümüz yok. Dayanma gücümüz kalmadı. Ne olur bize birileri yardım etsin" dedi.
'2 BİN 500 RAKIMLI DAĞDA YAŞAM OLABİLECEĞİNE İHTİMAL VEREMEDİK’

Teşar ailesini düzenledikleri dağ gezisinde keşfettiklerini anlatan dağcı İsmail Ateş, 2 bin 500 rakımlı dağda yaşamın çok zor olacağı düşüncesiyle ilk önce mağara gibi evde kimsenin olmadığını düşündüklerini söyledi. Teşar ailesini görünce şaşırdıklarını anlatan Ateş, "Tunceli ve Türkiye’nin her yerinde dağcılık faaliyeti yapıyoruz. Arkadaşım Haydar Çetinkaya ile birlikte Hoşan Dağı’na tırmanış yaparken, buradan tesadüfen geçtik. Evi görünce burada yaşamanın olabileceğine ihtimal vermedik. Çünkü en yakın yerleşim birimi kilometrelerce uzakta ve bu rakımda 2 bin 500 rakımda insanların yaşayacağına ihtimal vermedik. Tırmanış sonrası eve geldik, insanları gördük. Bizi gördükleri gibi kaçtılar. Zazaca konuşarak, aile ile irtibat kurduk. Yaşam şartlarını görünce çok etkilendik. Çok ilkel koşullarda yaşıyorlar. Hiç insan yüzü görmemişler. Adeta mağara devrinde yaşıyorlar. Birilerinin bu aileye destek olması gerekiyordu. Gazeteci arkadaşlarla görüşüp, bu durumun duyurulmasını, birilerinin bu insanlara yardım etmesini sağlamak için bir çaba içine girdik. Türkiye’nin hiçbir yerinde bu rakımda insan yaşayamaz" diye konuştu.
Kaynak
Umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Umut'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.11.18, 22:26   #2
Yasaklı Üye

Umut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2017
Konular: 850
Mesajlar: 3,086
Ettiği Teşekkür: 23404
Aldığı Teşekkür: 9058
Rep Derecesi : Umut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bugüne Kadar Devletle Hiç Görüşmedik.

Koşan dağına sığınan Teşar ailesine yardım seferberliği...

Erzincan Valiliği'nin ‘Yardıma ihtiyaçlar yok’ dediği Teşar ailesine gönüllüler el uzattı. Dersim’de toplanan yardımlar aileye ulaştırıldı. Bundan sonraki adım yeni bir ev olacak.


Dersim-Bingöl-Erzincan sınırının kesiştiği, 2 bin 500 rakımlı Koşan dağının zirvesindeki Konar yaylasında yaşayan Teşar ailesi zorlu yaşam koşullarıyla basında geniş yer bulmuştu. Hüseyin (80) ve Emine (78) Teşar'ın, 5 çocuğuyla dağ yamacında verdiği yaşam mücadelesine ilişkin haberler üzerine Erzincan Valiliği'nden açıklama gelmişti. Ailenin gelir-gider verilerini açıklayan Valiliğe göre ailenin yardıma ihtiyacı yoktu.

TEŞAR AİLESİ YAŞAM ALANINI TERK ETMEK İSTEMİYOR
Oysa Teşar ailesi Valilikten yardım istemiyordu. Yaşadıkları yer Alevilik inancına göre kutsal Koşan dağıydı. Hüseyin ve Emine Teşar çifti Koşan dağının kendilerini koruyacağına inanıyordu. 1990’lı yıllarda köyler boşaltıldığında bile evlerini terk etmemişlerdi. Ancak yaşları ilerlediği için artık eskisi gibi mücadele edemiyorlar. Eskiyen evlerini tamir edecek güçleri yok. Hastalandıkları zaman hastaneye gidemiyorlar, çünkü yolları yok. Bekledikleri tek şey yol, ulaşım, elektrik ve evlerini yapmak için kendilerine destek verilmesi.

GÖNÜLLÜLERDEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
Teşar ailesinin verdiği yaşam mücadelesi doğa aktivistleri Haydar Çetinkaya ve İsmail Ateş'in çabalarıyla kamuoyunun gündemine taşınmıştı. Haberin duyulması üzerine yüzlerce kişi aileye yardım etmek için seferber oldu. İş insanları, esnaf ve gönüllüler ailenin ihtiyaçlarını karşılamak için kolları sıvadı. Gıda, giyim ve ev eşyalarından oluşan yardım paketleri gönüllü bir ekip tarafından aileye ulaştırıldı.

“ÇOK SAYIDA KİŞİ YARDIM ETMEK İSTEDİ”
Bu süreci Artı Gerçek’e anlatan Haydar Çetinkaya, haberin basında yer almasının ardından çok sayıda yardımseverin kendileri ile iletişime geçtiğini söyledi. Gönüllülerden gıda, giyim ve ev eşyası almalarını istediklerini belirten Çetinkaya, “İnanılmaz bir ilgi oldu. İş insanları ve çok sayıda esnaf gönüllü olarak destek verdi. Ailenin ihtiyacı olan temel yaşam malzemelerini alarak yola çıktık” dedi.

İŞ MAKİNELERİ KÖYDEN GERİ DÖNDÜ
Dersim’den yola çıkan gönüllüler üç buçuk saatin ardından Konarlı köyüne ulaşmıştı. Ancak Teşar ailenin yaşadığı Koşan dağına giden yol kapalıydı. İş makineleri Konarlı köyünden geri dönmüştü. Kamyonetle Konarlı köyüne yardım malzemelerini ulaştıran gönüllüler geri dönemezdi.

EŞYALARI TARAKTÖRLE TAŞIDILAR
Ekipte yer alan Haydar Çetinkaya, İsmail Ateş, iş insanı Haydar Büyükdağ ve diğer gönüllüler Konarlı köylüleri ile güç birliği yaptı. Çetinkaya sonrasını şöyle anlatıyor: Çözüm olarak traktör kiraladık. Eşyaları traktörün kasasına koyarak yola çıktığımızda yer yer kar kalınlığı 40 santimi aşıyordu.

Aslında Konarlı köyüne kadar olan yolda kar yoktu. Asıl kar Teşar ailenin yaşadığı yerde vardı. Ancak iş makinaları köye kadar gidip geri dönmüşler. Asıl karın olduğu yeri açmamışlar. Köyden Teşar ailesinin olduğu bölgeye 40 dakikada ulaşabildik. Eve 200 metre mesafede traktörde artık çıkamadı. Eşyaları gönüllüler ile birlikte sırtımızla taşıyarak aileye ulaştırdık.

AİLEYE EV YAPILACAK
Gönüllülerin topladığı temel gıda malzemeleri, giyim ve ev eşyalarını aileye teslim ettiklerini belirten Çetinkaya, "Ev çok küçüktü. Zaten götürdüğümüz iki koltuğu bile eve zar zor sığdırdık. Çok sayıda kişi yardım etmek istedi. Aileye bir ev yapma sözü aldık. Yine aynı bölgede, ancak ulaşımın daha kolay olduğu alanda aileye bir ev yapmak için çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

Kaynak
Umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Umut'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.11.18, 23:27   #3
Üye

Domestos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2018
Yaş: 45
Konular: 2
Mesajlar: 35
Ettiği Teşekkür: 47
Aldığı Teşekkür: 143
Rep Derecesi : Domestos Karimasını arttırmak için doğru yerdeDomestos Karimasını arttırmak için doğru yerdeDomestos Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Kaygili
Standart Cevap: Bugüne Kadar Devletle Hiç Görüşmedik.

Toplumun en büyük sorunu; ihtiyacı olanlar ile bu insanlara yardımcı olmaya can atanları buluşturamamak... Ne yapıp, ne edip bu sorun bertaraf edilmeli...
__________________

Domestos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Domestos'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bugüne, devletle, görüşmedik, kadar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 13:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.