Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > İlginç Haberler

İlginç Haberler Sık rastlanılmayan haberler


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 25.11.09, 23:11   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 1925
Mesajlar: 14,966
Ettiği Teşekkür: 38216
Aldığı Teşekkür: 56967
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Deprem Habercisi Doğa Olayları

Deprem habercisi doğa olayları
Dün bazı gazetelerde vardı. On binlerce insanın hayatına mal olan Çin’deki son deprem öncesinde doğada garip şeyler olmuş. Gazetelerin birçoğu bunu, “Kurbağalar, depremi önceden bilmiş” başlığıyla verdi.


Çin depremi öncesi bölgeyi terk eden kurbağalar
Sişuan'da yayınlanan West China Metropolis Daily gazetesi, 10 Mayıs'ta, depremin merkez üssüne komşu şehirlerden Mianyang'da binlerce kara kurbağasının kenti terk ettiğinin görüntülendiğini yazdı. Ayrıca, Mianzhu kentinde de depremden birkaç hafta öncesinde milyonlarca kelebeğin ani şekilde kenti terk ettiği görülmüş. Chutian Metropolis gazetesi ise, 26 Nisan'da Hubei bölgesindeki Enşi kasabası yakınlarında bulunan göletteki 80 bin ton suyun, bir gecede dibinde ortaya çıkan bir çatlaktan boşaldığını yazmış.
On binlerce insanın hayatını kurtaran bilgi…


Çinlilerin, anormal hayvan davranışlarının neler olduğu konusunda halktan bilgi toplayarak bunları deprem tahmininde kullanmaları, 7.3 büyüklüğündeki Haicheng Depremi (4 Şubat 1975)’ne rastlar.

Onlar bu depremin olacağını anormal hayvan davranışlarını gözleyerek bilmişler ve depremden saatlerce önce şehri boşaltmışlardı. Böylece, yaklaşık 90.000 canlının hayatta kalması sağlanmıştı. Oysa 240.000 kişinin öldüğü 7.8 büyüklüğündeki Tangshan Deprem (28 Temmuz 1976) öncesinde, anormal hayvan davranışlarını bildiren raporlar olduğu halde hiçbir uyarıda bulunulmamıştı.

Japonya’da Kobe Depremi’nin ardından Prof. Dr. K. Wadatsumi tarafından derlenen ‘1519 Haberci Olay’ hakkında bilim adamlarının farklı görüşleri vardır

Araştırmalar, kimi insanların depremden önce tuhaf bir bitkinlik ve histeri içinde olduklarını, baş ağrısı çektiklerini ya da nefes almada zorlandıklarını ortaya koymaktadır. Kimi insanlarda mide bulantısı, yiyeceklerden tiksinti, baş dönmesi ve denge bozukluğu da görülebilmektedir. 1890’lı yıllarda da sinir bozuklukları ve histeri durumları bildirilmiş ve bunlar elektriklenmiş kişilerin davranışlarına benzetilmiştir.

Binlerce yıllık halk efsane ve söylentileri, hayvanların depremleri sezdiklerini anlatmaktadır. Hayvan davranışlarındaki anormallikler üzerine Uzak Doğu’dan derlenmiş bazı atasözleri de, hayvanların deprem habercisi olaylara karşı üstün duyarlılıkta olduklarına işaret etmektedir.


Hayvanlardaki etkiler…

Depremler öncesinde memeli, kuş, sürüngen, balık, böcek ve solucanların telaşlı ve panik içinde oldukları pek çok kişi tarafından geçmişe dönük olarak bildirilmiştir. Bunlara göre, köpekler sahiplerini uyandırmak için havlamış, kediler yaşadıkları evlerden uzaklaşmış, sıçan, kuş ve diğer bazı hayvanlar doğal ortamlarını terk etmiş ve kümeleşmişlerdir. Martı ve benzeri su kuşları ise karaya çekilmişlerdir. Yılan ve kaplumbağaların kışın bile yuvalarından dışarı çıktıklarına, havuz ve akvaryum balıklarının tek doğrultuda dizildiklerine ve intihar edercesine panik içinde su dışına atladıklarına da tanık olunmuştur.

Hayvanların, dünyanın her yanında çok eskiden beri bilinen, deprem öncesinde deprem belirtilerine duyarlıymışçasına telaşlanmaları, irkilmeleri, çok tuhaf tepkiler göstermeleri popüler bilim ve basının da ilgisini fazlasıyla çekmesine rağmen, nadiren bilimsel çalışmalara konu olmuştur.

Deprem merkezinden biraz uzaklıkta gökyüzü açık ve bulutsuz iken, deprem merkezinde yerel sisin oluştuğu söylenir. Bu söylentilere göre, rüzgâr esmediği halde, çeşitli şekillerde oluşan bulutlar yere yaklaşmaktadır.

Derlenen bilgilere göre, Kobe Depremi öncesi bildirilen olaylara göre şu tür olaylar yaşanmıştır:

— Kimileri yanaklarında soğukluk hissetmiş, ağaç yapraklarının rüzgâr olmadığı halde hışırdadığına ve bazı sesler çıkardığına tanık olmuşlardır.

— Normalde sabahın erken saatlerinde uyanmayan bebek, depremden birkaç saat önce içli içli ağlayarak uyanmıştır. 05:45’teki Kobe Depremi öncesinde saat 05:00 civarında nedensiz yere uyanan pek çok kişi vardır.

— Depremden bir gün önce, baş dönmesi, kusma, bulantı, nefes almada güçlük, baş ağrısı, yorgunluk gibi semptomlar da görülmüştür.

— Köpeklerin felaketlerden önce insanları evlerinde çıkararak hayat kurtardıklarını anlatan hikâyeler Çin, Japonya ve Avrupa’da da eskiden beri anlatılır. Köpekler, depremlerden önce yanında birileri varmışçasına tuhaf davranırlar. Bazıları ise yaşadıkları ortamı terk eder, dağlara çekilebilir ve deprem sonrasında geri dönerler.

Kendi yaptığım çalışmada özellikle köpeklerin davranışlarıyla ilgili birbirinden ilginç çok sayıda anekdot dinlemiştim.

Kobe depremi öncesinde, elektrikli cihazların geçici olarak bozulduğunu ya da işleyişinde anormallikler olduğunu gösteren pek çok olaya tanık olunmuştur.

200 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan Tangshang Depremi’nden önce florasan lambalar sönükleşmiştir. Deprem merkezinden 160 km uzaklıkta, Beijing’ de ise bazı elektronik saatlerin depremden hemen önce durduğu da ilgili belirtilmektedir. Yine aynı bölgede depremden 8 saat önce kuvars saatlerinin durduğu da bildirilmektedir. Bu olaylar büyük artçı depremler öncesinde de yinelenmiştir.

Bitkilerin depremler öncesinde erken tomurcuklandıklarını, erken çiçek açtıklarını, yeniden çiçeklendiklerini anlatan referanslar vardır. Süs bitkileri ve fundaların, armut, kayısı ve şeftali ağaçlarının mevsimi olmadığı halde depremlerden önce çiçek açtıkları bildirilmiştir.

Sözü uzatmaya gerek yok. İçinde yaşadığımız hayatı diğer canlılarla birlikte paylaşıyoruz ve bu tür doğal afetler onların da yaşamDeprem habercisi doğa olaylarıını birebir etkiliyor.


__________________
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.11.09, 23:20   #2
Pitsy
. . . En Çatlak Kiremit . . .

Pitsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 175
Mesajlar: 2,372
Ettiği Teşekkür: 11020
Aldığı Teşekkür: 10447
Rep Derecesi : Pitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Deprem Habercisi Doğa Olayları

allah korusun yaa bilgilendirme için sağol canımın içi
Pitsy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Pitsy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.11, 01:06   #3
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2700
Mesajlar: 31,164
Ettiği Teşekkür: 167541
Aldığı Teşekkür: 186499
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Deprem Habercisi Doğa Olayları

Teşekkürler Okyanus...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.11, 01:18   #4
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,270
Ettiği Teşekkür: 36381
Aldığı Teşekkür: 38297
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: Deprem Habercisi Doğa Olayları

Teşekkürler Okyanus.
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.11, 09:33   #5
Öykü
Müdavim

Öykü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2010
Konular: 20
Mesajlar: 3,374
Ettiği Teşekkür: 46970
Aldığı Teşekkür: 15478
Rep Derecesi : Öykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Deprem Habercisi Doğa Olayları

1999 depreminden önce Gemlik Küçük Kumla'daydık. Bir böcek sürüsü balkona geliyordu. Daha önceleri hiç görmemiştim. Gemlikten sabah ayrıldık. Depremi İstanbul'da yaşadım. Allahım tekrarını göstermesin. Teşekkürler Okyanus.
__________________
Öykü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Öykü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.03.15, 22:44   #6
Abartmatozu
Kurucu

Abartmatozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 283
Mesajlar: 2,802
Ettiği Teşekkür: 1189
Aldığı Teşekkür: 2568
Rep Derecesi : Abartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Depresyonda
Standart Cevap: Deprem Habercisi Doğa Olayları

çevrenize bir bakın yahu
17 mart yaklaşıyor uyandırın bir şey varsa da bizde sakata gelemeyelim
__________________
La pharmacie la plus proche www.viagrasansordonnancefr.com expedition de France
Abartmatozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Abartmatozu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.03.15, 16:38   #7
BuraKS
Yeni Üye
BuraKS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Yaş: 27
Konular: 2
Mesajlar: 8
Ettiği Teşekkür: 22
Aldığı Teşekkür: 31
Rep Derecesi : BuraKS muhteşem bir gelişmedeBuraKS muhteşem bir gelişmedeBuraKS muhteşem bir gelişmedeBuraKS muhteşem bir gelişmedeBuraKS muhteşem bir gelişmedeBuraKS muhteşem bir gelişmedeBuraKS muhteşem bir gelişmedeBuraKS muhteşem bir gelişmedeBuraKS muhteşem bir gelişmedeBuraKS muhteşem bir gelişmedeBuraKS muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Deprem Habercisi Doğa Olayları

7'den büyük depremler, Habersiz gelmez.

Deprem bir doğa olayıdır. O yüzden deprem öncesinde de doğada değişiklikler ve olağan dışı davranışlar görülür.

Bu gelişmeler 17 Ağustos 1999'da da görüldü.
Depremden 15 gün önce Yalova Termal'de bulunan kaplıcalarda değişiklikler görülmüştür. Bu değişiklikler, her zaman 60 derecedeki suyun 80 dereceye çıktığı, her zaman temiz akan suyun çamurlu aktığı ve zeminin ise çatladığı görülmüştür.Bunu üzerine kaymakama haber verilmiş ve yetkililere haber verilmiştir.Yetkililer ise incelemenin 17 Ağustos'ta yapılacağını geri bildirse de malesef deprem yetkililerden önce gelmiştir.
Marmara Depremi öncesinde depreme işaret eden birçok bulgu var.

Biri var ki, fazla gözden kaçmış olmalı, Karl Buckthought.
Depremden 1 ay önce manşetlere taşınmıştı Kanadalı sözde bilim adamı. Bu adam, Marmara'da büyük bir deprem bekliyordu. Dayandığı bilgiler ise, Güneş-Deprem ilişkisi.Depremden 1 hafta ki güneş tutulmasının etkileri depreme yol açacağını söylüyordu. Aynı zamanda Erzincan depremini de 1 sene önce haber vermişti.

Kısaca, sonuç olarak, büyük depremler her zaman haber vererek gelir.Birçok deprem de de böyle olmuştur.
__________________
Bizim elimizde bir tek silah var, o da beynimiz, öğrenme yetimiz. Bu yüzden; gelin, öğrenelim...
BuraKS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz BuraKS'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.03.15, 16:56   #8
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2700
Mesajlar: 31,164
Ettiği Teşekkür: 167541
Aldığı Teşekkür: 186499
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Deprem Habercisi Doğa Olayları

Deprem bölgesi olan ülkelerin doğa güzellikleri, yeraltı madenleri çoktur.

Deprem bölgeleri olduğu artık çok iyi biliniyor. Yapılması gereken tek şey var, ona göre tedbirli olmak, binaları depreme dayanıklı yapmak.

Geçenlerde drag yarışlarında 450 km ile seyreden otomobil takla attı, refüjlere çarptı paramparça oldu. Sürücüsü içinden burnu bile kanamadan çıktı.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.04.15, 01:34   #9
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,689
Ettiği Teşekkür: 30405
Aldığı Teşekkür: 30144
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Deprem Habercisi Doğa Olayları

Hayvanların hissettiklerine kesin inanıyorum.

1999 depreminde ne kadar çok kuş sürüsü vardı.

Teşekkürler.
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
deprem, doğa, habercisi, olayları


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Deprem Anında Yapabileceklerimiz ReaL Bilimsel Çalışmalar ve Haberler 9 30.06.16 02:15
Deprem : 5 Büyüklüğünde Merkez üstü Oniki adalar Ekin Ülkemiz ve Dünya Gündemi 0 28.03.15 12:24
Türkiye Deprem Bölgeleri Harita Linki | Hangi Bölge Kaçıncı Derece Riskli Kartal Yararlı Linkler 0 16.02.09 15:17
Türkiye Deprem Bölgeleri - Hangi Bölge Kaçıncı Derece Riskli . Kartal Bilimsel Çalışmalar ve Haberler 0 29.01.09 07:33
Deprem ışıkları karanlık bir nokta alev topu ise başka bir yerde! oneyouu Bilimsel Çalışmalar ve Haberler 0 28.01.09 23:00


WEZ Format +3. Şuan Saat: 12:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.