Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > İlginç Haberler

İlginç Haberler Sık rastlanılmayan haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 02.07.12, 13:56   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125081
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Unutulmaz Cezayir dosyasında işkence fotoğrafları ilk kez paylaşıldı

İşkencenin fotoğrafları ilk kez yayınlandı
Fransa’da Ordu Müzesi’nin yaptığı “Cezayir açılımının” ardından ülkenin en büyük haftalık dergisi Paris Match Afrika sömürgesindeki “karanlık yıllara” 20 sayfa ayırdı. “Unutulmaz Cezayir” dosyasında işkence fotoğrafları ilk kez paylaşıldı, kurbanlar yıllar sonra konuştu.

Fransa’da yaraya ilk neşteri ordu vurmuştu. Başkent Paris’in en büyük beşinci müzesi olan Ordu Müzesi’nde (Musee de l’Armee) açılan “Cezayir 1830-1962” adlı sergide, 130 yıllık Fransız sömürge döneminde Kuzey Afrika’da Fransız askerlerinin işlediği suçlar da gözler önüne seriliyor.

Sömürge sürecinden resim, fotoğraf, belge, film ve desenlerin Arap/Fransız tarihçilerin yorumlarıyla aktarıldığı, temmuz ayı sonuna kadar devam edecek olan “objektif” sergi yüzünden orduya eleştiriler gelmeye başladı. Ancak Fransız kamuoyunda Cezayir ile yüzleşme çabaları büyüyor. Paris Match dergisi fotoğraf ve tanıklıklarla 20 sayfalık bir dosya yayınladı.

Paris Match Cezayirlilere yapılan işkenceleri, yargısız infazları fotoğraflar ve tanıklıklarla sayfalarına taşırken, terörizmle suçlanan ayrılıkçı Ulusal Kurtuluş Cephesi (FNL) militanlarının eylemlerinden de bahsetti ve savaştan en çok zarar gören Fransa yanlısı Cezayirlilere ağırlık verdi. Buna karşın Fransız ana akım medyasının artan Cezayir ilgisi “çarpıcı” bulunuyor.


Körlüğe son vermek için


Paris Match, “Resim ve yazılarla hep tarihin karanlık hafıza ya da dolaplarında saklanan bu sessizliği yırtmak, bu körlüğe bir son vermek istiyoruz. Nostaljik ya da travmatik, unutulmaz Cezayir” diyerek dosyayı sundu. Bir kısmı ilk defa yayınlanan görüntüler arasında, bir Fransız askerinin yolda yürüyen Cezayirli bir sivili sırtından vuruşunu anbean gösteren bir dizi fotoğraf da var.

Bu arada Cezayir’deki İslami eğilimli partiler, Cezayir Millet Meclisi’nde, Fransa’nın bu ülkede işlediği suçları kabul etmesi, özür dilemesi ve tazminat ödemesini içeren, “Fransa’nın Sömürgecilik Suçu” yasa tasarısını yeniden gündeme getireceklerini açıkladı.Tabu yıkan fotoğraf


Yıl 1957. General Jacques Massu liderliğindeki Fransız ordusu, Cezayirli direnişçileri falakaya yatırmış. Tarihçi Raphaelle Branche bu kareyi açıklıyor: “Ordu istihbarat elde etmek için değil, gücün kimde olduğunu göstermek için oradaydı.”

Fotoğraf, Jean Philippe Charbonier tarafından Cezayir’in Kabylie bölgesinde çekildi ve sadece bir kez basılıp hemen toplatıldı. Tabuyu Fransız ordusu kendi eliyle yıktı. Paris’te sergilenmeye başlayan bu fotoğraf Paris Match’ın son sayısına da yansıdı.


Charbonnier’in Fransız Milli Kütüphanesi’ne verdiği fotoğrafta, sömürge güçlerinin işkenceye ilk dönemlerde sık sık başvurduğu yazıyor. İlk emri 1955’te General Koenig vermiş, General Massu işkenceyi sistematik hale getirmişti.O kızı da buldular


Dergi, 1952’de Fransız ordusunda görevli er Gerard Van Der Linden’ın “hiç durmadan çektiği fotoğraflara” da ulaştı. Van Der Linden, “O zaman bize ‘Kardeş kardeşe düşmüş. Cezayir’de iç savaş var. Onları ayırmaya gidiyoruz, akan kardeş kanını durduracağız’ demişlerdi. Safça inanıp gittim. Gerçekler başkaydı” dedi. Fotoğraflardan biri, Cezayirli militanların bombardımanında kırılan ev camları yüzünden gözlerini kaybeden kız çocuğu Delphine Renard’a ait. Dergi Renard’ı Paris’te buldu, her sabah yaptığı gibi Senato’nun bahçesi Luxembourg Parkı’nda kılavuz köpeğiyle yürürken görüntüledi.

Fotoğraflar için tıklayın

Kaynak
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.12, 14:23   #2
Gerçek Üye

Ilgın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 17
Mesajlar: 693
Ettiği Teşekkür: 790
Aldığı Teşekkür: 4167
Rep Derecesi : Ilgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Unutulmaz Cezayir dosyasında işkence fotoğrafları ilk kez paylaşıldı

Sözde Ermeni Soykırımı için Fransa ile dididişirken Cezayir bizi bu işe karıştırmayın demişti. Soy kırarken başkalarının soyunu araştıran Fransa'ya keşke gereken cevabı verebilecek kadar yürekleri olsaydı.

İşkencede hayatını kaybedenlere gerçekten üzülüyor ve onları rahmetle anarız ama, Cezayir korkaklığının üzerine basa basa değinmeden de geçmeyelim.

Kendi tarihlerinin hesabını soramayanlar hala onların dümen suyunda giderek aczini ispat etmişlerdir.
__________________
Kader, çadırındaki kilim gibidir. İpliğini Tanrı verir sen dokursun
Ilgın isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Ilgın'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.12, 14:36   #3
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 503
Mesajlar: 11,666
Ettiği Teşekkür: 43208
Aldığı Teşekkür: 75258
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Unutulmaz Cezayir dosyasında işkence fotoğrafları ilk kez paylaşıldı

300 yıldan fazla Osmanlı egemenliği altında kalan ve hiç bir şekilde, dilini, inancını ve kültürünü unutmadan ve baskı altında kalmadan yaşayan bir halk Cezayir halkı.

Osmanlı'dan sonra girdikleri Fransa egemenliği altında 130 yılda dillerine bile yabancılaştırılan, eski kültürel mirasından koparılan ve asimile edilen bir ülke. Halkının büyük çoğunluğu hala Fransızca konuşmakta.

Başka ne beklenebilirdi ki!..

Yapılan vahşeti bile sineye çekebilecek kadar koparılmışlar köklerinden ve belki de biz onlardan çok daha fazla üzülmekteyiz bu dramı okuyup, resimlerine bakınca...
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.12, 14:54   #4
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1674
Mesajlar: 7,956
Ettiği Teşekkür: 27925
Aldığı Teşekkür: 35124
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Unutulmaz Cezayir dosyasında işkence fotoğrafları ilk kez paylaşıldı

cezayir'e zerre kadar üzülmüyorum.. kendi tarihlerine sırtlarını dönen bir millettirler.. Bu yüzden fransa bir yüzsüzlük yapıp kendi arşivlerini açıp avrupalılıar arasında sahte günah çıkarmaya devam etmekte.. çünkü bunun bir bedeli yok.. ve bilirsiniz bedeli olmayan bir özür her zaman tatlı bir özürdür..
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.12, 18:47   #5
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 860
Mesajlar: 7,929
Ettiği Teşekkür: 34709
Aldığı Teşekkür: 39856
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: Unutulmaz Cezayir dosyasında işkence fotoğrafları ilk kez paylaşıldı

Sözde ermeni soykırımını her fırsatta gündeme getiren Fransız parlamenterleri Cezayir soykırımı söz konusu olduğunda, "Tarihi tarihçiler tartışsın parlamento onun yeri değildir" demeyi iyi biliyorlar.
Deli oluyorum bu ikiyüzlülüğe.

Teşekkürler Lalecim konu için.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.12, 19:05   #6
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125081
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Unutulmaz Cezayir dosyasında işkence fotoğrafları ilk kez paylaşıldı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster


Osmanlı'dan sonra girdikleri Fransa egemenliği altında 130 yılda dillerine bile yabancılaştırılan, eski kültürel mirasından koparılan ve asimile edilen bir ülke. Halkının büyük çoğunluğu hala Fransızca konuşmakta.


Ermeni Soykırımı’nın inkârını suç sayan yasa tasarısını hazırlayan Valerie Boyer'de Cezayirliydi dime?

Alıntı:
Bu arada Cezayir’deki İslami eğilimli partiler, Cezayir Millet Meclisi’nde, Fransa’nın bu ülkede işlediği suçları kabul etmesi, özür dilemesi ve tazminat ödemesini içeren, “Fransa’nın Sömürgecilik Suçu” yasa tasarısını yeniden gündeme getireceklerini açıkladı.


Bakalım bunu ne kadar kabul edecekler?
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.12, 19:13   #7
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 327
Mesajlar: 1,671
Ettiği Teşekkür: 1880
Aldığı Teşekkür: 8726
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Unutulmaz Cezayir dosyasında işkence fotoğrafları ilk kez paylaşıldı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ilgın Mesajı göster
Sözde Ermeni Soykırımı için Fransa ile dididişirken Cezayir bizi bu işe karıştırmayın demişti. Soy kırarken başkalarının soyunu araştıran Fransa'ya keşke gereken cevabı verebilecek kadar yürekleri olsaydı.

İşkencede hayatını kaybedenlere gerçekten üzülüyor ve onları rahmetle anarız ama, Cezayir korkaklığının üzerine basa basa değinmeden de geçmeyelim.

Kendi tarihlerinin hesabını soramayanlar hala onların dümen suyunda giderek aczini ispat etmişlerdir.


Tarihten gelen bir huy o. Bildiğim kadarıyla Katip Çelebi'nin ve Barbaros Hayrettin Paşa'nın kitabında dahi bunların satıcılığı ve korkaklığından bahsediliyordu...
__________________
Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Karagöz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.12, 20:13   #8
Gerçek Üye

Ilgın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 17
Mesajlar: 693
Ettiği Teşekkür: 790
Aldığı Teşekkür: 4167
Rep Derecesi : Ilgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Unutulmaz Cezayir dosyasında işkence fotoğrafları ilk kez paylaşıldı

Aslında her şey Asimilasyon dan geçiyor. Sevgili Banemin'in ifade ettiği gibi Osmanlı hiç bir yerde bu gibi insanlığın kökleri ile ilişkisini kesmemiştir. Sömürgeci toplumlar Özellikle Fransızlar, İngiliz'ler, İspanyollar ve Hollanda'lılar sömürdükleri yerlerde milletlerin hayat damarlarınıda kesip kendi kültürünü dikte etmişlerdir. Cezayir'de Berberi kavmi Fransız kültür Emperyalizmine ilk teslim olanlar olmuş. Valeri Boyer dediğimiz Cezayir- Fransız kırması zevat, Fransızların Katliamında ailesinden bir çok insanı kaybetmiştir. Ölenler hayatlarını onurları ile kaybettiler de, Valeri gibileri ise Kimliğini kendi eliyle teslim edip köklerine ihanet etti.

Bu gün Tarih neyi yazarsa yazsın Cezayir' liler bu soykırımdan hiç rahatsız değiller cünkü orta halk olmayı tercih ettiler. Cezayir'liler Araplara Göre Fransız, Fransız'lara göre Berberi. Bizde Cezayir'e Fransız kalalım onlar bunu hakediyorlar.
__________________
Kader, çadırındaki kilim gibidir. İpliğini Tanrı verir sen dokursun
Ilgın isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Ilgın'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.12, 20:16   #9
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 327
Mesajlar: 1,671
Ettiği Teşekkür: 1880
Aldığı Teşekkür: 8726
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Unutulmaz Cezayir dosyasında işkence fotoğrafları ilk kez paylaşıldı

Biz onlara Türk kalacağız üstadım. Şeyh Sunusi'nin, Ömer Muhtar'ın ve Kaddafi'nin onurlu hatıralarına biz saygısızlık etmeyiz. Kendileri ettiler.
__________________
Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Karagöz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.12, 20:29   #10
Gerçek Üye

Ilgın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 17
Mesajlar: 693
Ettiği Teşekkür: 790
Aldığı Teşekkür: 4167
Rep Derecesi : Ilgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Unutulmaz Cezayir dosyasında işkence fotoğrafları ilk kez paylaşıldı

Libya'lılar Cezayir'lilerden daha onurlu çıktılar. Şey Sunusi, Osmanlı'ya sırt dönmeden ulusal hareketi başlattı. Sulatan Abdülhamit ile beraber kitlesel hareketin planlayıcısı oldular. Ömer Muhtar İtalyan Sömürgeciliğine Adam gibi göğüs geren Libya halkını örgütleyen isim oldu. Muammer Kaddafi bizim için iki önemli konuda önemli iş yapmıştır. 1974 Yılında Kıbrıs Barış Harekatında Uçak yakıtı ve Yedek parçası sıkıntısı çekiyorduk. Muammer Kaddafi, Libya Sınırlarını Türk'lere açmış Tankerler ile Uçak ve Kara taşıtı yakıtı göndermiştir. 2. mükemmel işi ise, İtalyanların 2. Dünya savaşından sonra Libya'ya yönelik cezai bir yaptırıp uygulayıp, Libya' da çıkan Petrolün % 30 a yakınını ücretsiz İtalya'ya alıyordu. Kaddafi bunu kesti İtalya'yı tehdit etti. Onlarda ister istemez geri çekildi.

Maalesef biz Muammer Kaddafi' yi sattık Linç edilmesine izin verdik. Şimdi kemikleri sızlıyordur adamın.
__________________
Kader, çadırındaki kilim gibidir. İpliğini Tanrı verir sen dokursun
Ilgın isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ilgın'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
afrika sömürgesi, cezayir, cezayirli militanlar, fransa ordu müzesi, fransız askerleri, fransızlar, paris match, unutulmaz


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cezayir'deki Fransız Vahşeti - Diğer Afrika Ülkelerindeki Katliam Ve Zulum Kartal Tarihteki Soykırımlar | Tarihsel Katliamlar 9 10.08.12 13:48


WEZ Format +3. Şuan Saat: 06:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.