Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > İlginç Haberler

İlginç Haberler Sık rastlanılmayan haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 15.08.12, 14:00   #1
Yasaklı Üye

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,545
Ettiği Teşekkür: 78641
Aldığı Teşekkür: 37103
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Aralarındaki 7 farkı bulun!

Odatv yazarı K. Murat Yıldız bugün dikkat çekici bir yazıya imza attı.

Buna göre AKP ile Nazi Partisi arasında dikkat çekici benzerlikler var. Kürtaj söyleminden, duble yol projelerine, dindar nesil tartışmasından, popülist yerli oto açıklamalarına, kömür dağıtımına kadar bir dizi başlıktaki açıklamaları bir de bu gözle incelemekte fayda olacağı anlaşılıyor. Yıldız'ın dikkat çekici yazısı şu şekilde:

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluşundan bu yana gerek partinin mensupları, gerekse partinin kendisi hakkında çok şey yazıldı ve söylendi. Aşağıdaki satırlarda AKP’nin ve idarecilerinin bambaşka bir pencereden yapılmış analizini bulacaksınız. Evet, yazının başlığından da anlayacağınız üzere iktidarın ve Alman Nasyonal Sosyalist (NAZİ) hareketinin eylem ve söylemleri arasındaki şaşırtıcı benzerliklerin sadece bir kısmını ortaya koyacağım.

Öncellikle gözden kaçırılmaması gereken bir nokta hem AKP’nin hem de Nazi Partisi’nin ülkede yaşanan kriz dönemlerinde ortaya çıkması ve bu durumdan maksimum seviyede yararlanması, hatta bunu istismar etmesi. Benzer durumu bugün istisnasız bir şekilde krize giren tüm Avrupa ülkelerinde görüyoruz. Özellikle yanı başımızda, Yunanistan’da her geçen gün etkisini arttıran ırkçı XrisiAvgi(Altın Şafak) Partisi buna çok güzel bir örnek.

Özellikle son dönemde başta Başbakan olmak üzere AKP iktidarı tarafından dillendirilen veana rahmine kadar uzanan müdahaleci, baskıcı söylemler Hitler dönemi Almanya’sıyla birebir örtüşmekte. Benzer şekilde bayraktarlığını yine Erdoğan’ın yaptığı, kadınlara biçilen “üç çocuk” ve annelik vazifesi Nazi döneminde de sözlü, görsel ve yazılı propaganda araçları tarafından üzerinde titizlikle durulan bir konuydu. Hatta Naziler işi insanları damızlık hayvan gibi kullandıkları ari çocuk üretim çiftlikleri kurmaya kadar götürmüşlerdi. (Lebensborn Projesi)Nazi Almanya’sında kadının rolü üzerine 1932 – 1945 yılları arasında yayınlanan derginin kapağı ve “üç çocuk”… (1939) (solda) Bir propaganda posteri: Anne ve Çocuk… (1930’lar) (sağda)

Buna bağlı olarak aşağıdaki posterde göreceğiniz gibi kadın ve çocukların sağlıkları ile direkt olarak ilgilenme alicenaplığını göstermek sadece saygıdeğer başbakanımıza ait bir durum değil. Hitler de kadın (Mutterschutz) ve çocukların korunması (Kinderschutz) konusuna önem vermiş ancak propaganda dâhisi Dr.Goebbels nedense postere “cenin” koruması ibaresini koymayı akıl edememiş…Gelelim ülkemizde sık sık tartışma konusu olan malum ‘makarna ve kömür’ konusuna. Yukarıda değindiğim üzere tıpkı AKP gibi Naziler de ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları kendilerine oy olarak tahvil etmek konusunda büyük bir başarı göstermişti.Kimse aç kalmamalı! Kimse üşümemeli (1934)Hiçbir Alman Üşümemeli! Führer size 11,5 MilyonMetreküp kömür verdi, sizde Ona oyunuzu verin! (1936)Yeme içme konusuna da girmişken Başbakan ve AKP temsilcilerinin zaman zaman toplumun bu alışkanlıklarına yönelik eylem ile söylemlerini hepimiz biliyoruz. “Alkol meyveden elde ediliyor, içki yerine meyve yiyin”; “Okulda kafayı mı bulacaklar?” gibi sözler ve yakın zamanda alkol satışı yapılan festivallere yönelik baskı ile uygulamalar akla ilk gelenler. Vatandaşın yediği içtiği üzerinden siyaset yapmaktatıpkı verdiğim diğer örneklerde olduğu gibi Nazilere yabancı bir durum değildi. Nitekim Dr.Goebbels 1939 yılında VöllkischerBeobachter gazetesinde “Kahve İçicileri/Tüketicileri” başlıklı bir yazı kaleme almış ve kahve alışkanlığından yola çıkarak ülkenin durumundan memnun olmayanlara kendine özgü tarzıyla dokundurmuştu.

Nazizm ve AKP zihniyeti arasındaki diğer bir ortak payda Erdoğan’ın “ucube” tanımlaması ile özetleyebileceğimiz sanata olan bakış açısı. Tek fark Nazilerin beğenmedikleri eserleri“ucube” veya “içine tükürülesi sanat” olarak değil de “Dejenere Sanat” (EntarteteKunst) olarak tanımlaması.“Dejenere Sanat” sergi kılavuzu (1937)(solda) – “Ucube” Yıkım (2011)(sağda)

Başbakan ve ekibinin takdir edilmesi gereken yönlerinden biri ülke gündemini manipüle etmekteki üstün başarısı. Bunun en güzel örneklerinden biri ‘yerli otomobil’ meselesi. Uzun bir süre sanki Türkiye’nin en önemli konusuymuş gibi işlenip propagandası yapılan projeden bugün bahseden yok. İşin ilginç yanı “yerli otomobil” üretimininNazilerce kullanılan propaganda vasıtalarından biri olması.Nazi ‘Yerli Otomobil’ propaganda posteri (1935)

Biliyorum ‘bu kadar tesadüfe de pes doğrusu’diyorsunuz ama daha o kadar çok ortak nokta var ki bu konuda akademik bir çalışma yapılsa yeridir. Erdoğan’ın diline sakız olan “duble yollar” bunlardan sadece biri.Führer’in yaptığı bu yollar kendisi ile öylesine özdeşleştirilmişti ki bunlara “Adolf Hitler Yolları” deniliyordu.

1930’larda turistlere yönelik hazırlanan bir poster.(solda) – ‘Adolf Hitler Yolları’ adlı kitap (1935) (sağda)

Öte yandan Nazi eğitim sistemine baktığımız zaman artık yabancısı olmadığımız “Kindar Nesil” yetiştirme projesini görüyoruz. Toplumun her kesimine farklı metotlarla enjekte edilmek istenen ‘kin’ duygusunun eğitim sistemi içerisinde nasıl işlenmesi gerektiği konusunda haftalık Der Stürmer (Saldırıcı) gazetesinde yayınlanan ‘Eğitimde Yahudi Sorunu[viii]’ ve yine Dr. Goebbels’in Alman halkına nefret etmeyi öğrenmeleri gerektiğini anlatan ‘Almanlar Fazla Adil Olmayın!’[ix]başlıklı yazılar bu konuda verebileceğimiz sayısız örnekten sadece iki tanesi.

Kısaca daha önce belirttiğim üzere bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Ancak benim için en çarpıcı örnek Nazi Partisi ve AKP’nin kullandığı sloganın aynı olması. Biri “Sen Almanya’sın” derken diğeri “Sen Türkiye’sin” diye sesleniyor kitlelere.

Abartıyor muyum? Resimler aşağıda. Karar sizin…


Kaynak
CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.08.12, 13:10   #2
Üye

bymega - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2012
Yaş: 33
Konular: 19
Mesajlar: 84
Ettiği Teşekkür: 29
Aldığı Teşekkür: 378
Rep Derecesi : bymega Karimasını arttırmak için doğru yerdebymega Karimasını arttırmak için doğru yerdebymega Karimasını arttırmak için doğru yerdebymega Karimasını arttırmak için doğru yerdebymega Karimasını arttırmak için doğru yerdebymega Karimasını arttırmak için doğru yerdebymega Karimasını arttırmak için doğru yerdebymega Karimasını arttırmak için doğru yerdebymega Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Aralarındaki 7 farkı bulun!

Ben fark bulamadım bulan varmı
__________________
"Benim, Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra, beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevî mirasçılarım olurlar."
bymega isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz bymega'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.08.12, 13:28   #3
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 754
Mesajlar: 14,439
Ettiği Teşekkür: 146231
Aldığı Teşekkür: 49815
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Aralarındaki 7 farkı bulun!

Ikiside sonradan bir devletin hükümdarligini yapmis.

Birisi hükümdar olduktan sonra Ailesini, Sülasini Öldürtmeye kalkmis.

Öbürüde Dini alemlere bürünüp, agzindan cikan ailesini öldürüyor ve asagiliyor.
Atalarina bile ne saygisi, ne sevgisi var.

Birisi, Kadin milletini, yeniden eve ve mutfaga yollar, öbürüde salvara sokmaya calisir.

Sunun boyutlarini alabilirmiyim.


Sagdaki Resmin, hesaplamam gereken terimler var.

Merakmi ettiniz?


Aciklayayim O zaman.

Arasina kac direk takabilip kac iplik asabilecegimin hesabini yapabilmem lazim.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.08.12, 20:55   #4
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

Tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Konular: 133
Mesajlar: 5,114
Ettiği Teşekkür: 17011
Aldığı Teşekkür: 24728
Rep Derecesi : Tntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Aralarındaki 7 farkı bulun!

Aslında çok büyük fark var. Hitler yahudileri katletmiş. One minute onların ekmeğine yağ sürüyor...
__________________
Ey, iki adımlık yerküre
Senin bütün arka bahçelerini gördüm ben!
Tntcool isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.08.12, 00:18   #5
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 4,999
Ettiği Teşekkür: 17673
Aldığı Teşekkür: 26530
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Aralarındaki 7 farkı bulun!

İlginç. Siyasiler bunu seçim meydanlarında kullansın bence...
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.08.12, 00:26   #6
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 754
Mesajlar: 14,439
Ettiği Teşekkür: 146231
Aldığı Teşekkür: 49815
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Aralarındaki 7 farkı bulun!

Daha fazlasini bile kullaniyorlar.

Duymamismiydin, Türkiyeyi Demir yollariyla, donattilar.

Simdiye kadar zaten, Millet hic demir yolu görmemisti.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.08.12, 04:28   #7
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Damon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 78
Mesajlar: 2,040
Ettiği Teşekkür: 16379
Aldığı Teşekkür: 11782
Rep Derecesi : Damon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzel
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Aralarındaki 7 farkı bulun!

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan Mesajı göster
Daha fazlasini bile kullaniyorlar.

Duymamismiydin, Türkiyeyi Demir yollariyla, donattilar.

Simdiye kadar zaten, Millet hic demir yolu görmemisti.

10.Yıl Marşı' na gönderme yapıyor:

Başta bütün dünyanın saydığı başkumandan,
Demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan.....


Şimdi; 1920' lerde 1930' larda ray döşemek mi daha kolaydı yoksa 2000 li yıllarda mı döşemek daha kolay ????

1920'li 1930'lu yıllarda mı yollar yapmak daha kolaydı, 2000' li yıllarda mı yapmak daha kolay.

İhtiyaçlar, nüfus artımına bağlı olarak gelişiyor.

Artı bir de o zamanlar demir yolları, telgraf, posta işleri çok çok önemliydi, savaşta bulunduğumuz zamanlarda. Düşman posta ve telgraf yollarını ele geçirince, adlarını sadece bir kaç kişinin bildiği bazı kahramanlar, geceleri çok zor şartlarda gizli gizli ordu ve karargah arasında bazen de komutanlar arasında kullanılması için telgraf direkleri kurmaya çalıştılar, yeraltında da kurmalarını bekleyen arkadaşları çok önemli bilgileri ulaştırabilmek için her geçen saniyede ölüp ölüp dirildiler.

Bu uğurda şehit olanlar bile var.

Bugün ise haberleşme ve iletişim ağımız, özelleştirme adı altında yabancılara satıldı. Haberleşmenin kontrolü bizde değil yani. Bir savaş çıksa ( Allah korusun ) ayvayı yedik. Saklanarak haberleşmek mümkün olmayacak, uydu ile takipte olacağız, gizli gizli buluşup haber taşımak istesek de.

Otobanmış, demiryollarıymış, feribotmuş, ıvırının zıvırıymış....... Göz boyamak bunlar.

Gözler boyanırken nelerimiz satıldı !!!!

Türkiye işgal edildi ama az bir kesim bunun farkında !!!


Bunu çözebilenler de zaten bunlara oy vermeyen kesim.

Allah sonumuzu hayır etsin ....
Damon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aralarındaki, bulun


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İlişkide yaş farkı... Umutgüneşi Kadınlara Ait Güncel Konular 34 12.04.10 17:41
Adresi Anında Bulun uur İnternet | Network 0 04.02.09 10:06


WEZ Format +3. Şuan Saat: 13:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.