Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/index.php)
-   İlginç Haberler (http://www.forumgercek.com/forumdisplay.php?f=676)
-   -   Resimdeki sorunun cevabını bilen var mı??? (http://www.forumgercek.com/showthread.php?t=90675)

MartiNeAgLe 08.11.12 14:45

Resimdeki sorunun cevabını bilen var mı???
 
Soru cok basit acıklama yapabilecek var mı icinizde ??


Banemin 08.11.12 15:06

Cevap: Resimdeki sorunun cevabını bilen var mı???
 
Bu soru hangi sınavda ve nerede sorulmuş Martin?

Bunu soran bir öküz mutlaka vardır ama, cevap vermek için uğraşan ve o sınavda bu sorunun hesabını sormayan kaç kişi var onu merak ettim.

Zeynep Sappho 08.11.12 15:14

Cevap: Resimdeki sorunun cevabını bilen var mı???
 
Cevap: Soru sormayı bile beceremeyen bir eğitim sistemine sahibiz.

Duayen 08.11.12 15:19

Cevap: Resimdeki sorunun cevabını bilen var mı???
 
F Tipi fem dershanelerinin testiymiş, Banemin.
Yani, beyin yıkama dershanelerinden biri daha:@
Şerefsizler:@

Karagöz 08.11.12 15:21

Cevap: Resimdeki sorunun cevabını bilen var mı???
 
Ben soruda bir yanlışlık göremedim. Sorudaki tek yanlışlık "Devletin" kelimesinden sonra virgül konmamasıdır. Sonrasındaki açıklamayı şöyle ele alırsak, "belli bir dine üstünlük tanıyarak, o dinin kurallarını vatandaşlara benimsetmesi" tanımı teokrasiyi açıklar. Yani dine dayalı devlet yönetimini;

Devletin, "belli bir dine üstünlük tanıyarak, o dinin kurallarını vatandaşlara benimsetmesini"(dine dayalı devlet yönetimini);(teokrasiyi) engelleyen Atatürk ilkesi tabii olarak Laikliktir.

Buradaki yanlışlık bir noktalama işareti yanlışlığıdır. Odatv ve Sözcü gazetesi de tabii mal bulmuş mağribi gibi üzerine atlamış olayın. Sonuçta cemaatin dershanesi.Alıntı:

B. RESMİ BİR DEVLET DİNÎNİN BULUNMAMASI:

Devlet, bir gerçek kişi olmadığına göre, onun resmî bir din sahibi olmasını, gerçek kişilerinki ile aynı anlamda kabul etmemek gerekir. Burada anlatılmak istenen, devletin belli bir dine üstünlük tanıması, onun kurallarını devlet gücüyle bütün vatandaşlara benimsetmeye ve uygulatmaya çalışmasıdır. Oysa, resmî dini olmayan lâik bir devlet, belli bir dinin kurallarını vatandaşlarına benimsetmek ve uygulatmak için çalışamaz; özellikle, bu yönde zorlayıcı kurallar koyamaz. Nitekim gene Anayasamıza göre “kimse, ibadete, dinî âyin ve törenlere katılmaya, dinî inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dinî inanç ve kanaatlerinden dolayı kınamamaz ve suçlanamaz”(m. 24).

Yukarıdaki alıntıyı da okuduğumuzda mevzu biraz daha anlaşılır olur. Üstteki paragrafta Devlet ve din ilişkisinin nasıl le alınması gerektiği "Atatürk Araştırma Merkezi" tarafından ele alınmış.


Cemaatçilerin art niyetinden ve Cumhuriyet'i benimsemediklerinden şüphem yok ama bu soruda bir yanlışlık yok; noktalama hatasından başka.

Zeynep Sappho 08.11.12 15:23

Cevap: Resimdeki sorunun cevabını bilen var mı???
 
Başka kim olabiliar zaten. Biz şöyle diyoruz; Fettullahçı Eğitim Merkezi

Zeynep Sappho 08.11.12 15:34

Cevap: Resimdeki sorunun cevabını bilen var mı???
 
Sayın Karagöz,
Bence bilerek bu şekilde soruldu bu soru. Çünkü eskiden Laiklik anlayışımız çok katı idi millet olarak, işte bu anlayışı yumsatmak amacı ile kaleme bu şekilde alınmıştır. Neden böyle düşündüğümü de hemen açıklayayım. Kitapcıktaki sorunun ve yazım puntosunun büyüklüğünden 2-3 veya 4. sınıf öğrencilerine yönelik olduğu ayandır. Bu seviyedeki öğrenciler o cümleyi anlayacak kapasitede değillerdir. Fakat dershane ögretmenleri bu soruyu sınavdan sonraki ilk derslerinde çocukların beynine nakış gibi işlediğine eminim.

Karagöz 08.11.12 15:37

Cevap: Resimdeki sorunun cevabını bilen var mı???
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Zeynep Sappho (Mesaj 533188)
Sayın Karagöz,
Bence bilerek bu şekilde soruldu bu soru. Çünkü eskiden Laiklik anlayışımız çok katı idi millet olarak, işte bu anlayışı yumsatmak amacı ile kaleme bu şekilde alınmıştır. Neden böyle düşündüğümü de hemen açıklayayım. Kitapcıktaki sorunun ve yazım puntosunun büyüklüğünden 2-3 veya 4. sınıf öğrencilerine yönelik olduğu ayandır. Bu seviyedeki öğrenciler o cümleyi anlayacak kapasitede değillerdir. Fakat dershane ögretmenleri bu soruyu sınavdan sonraki ilk derslerinde çocukların beynine nakış gibi işlediğine eminim.Haklı olabilirsiniz. Dershaneyi de yöneticilerini de tanımam. Fakat aynı tanım Atatürk araştırma Merkezi'nin sitesinde geçiyor. Bağlantısını vermiştim :) Çocuklarımızı da küçümsemeyiniz, her şeyi gayet iyi anlıyorlar ;)

Zeynep Sappho 08.11.12 15:46

Cevap: Resimdeki sorunun cevabını bilen var mı???
 
Sizi ço iyi anlıyorum fakat burada tanım değil yorum önemli. Değil o yaşlardaki çocuklara o konu allayıp pulladıktan sonra 80 yaındaki insanlara bile yutturabileceklerine inanıyorum. Atatürk'ü kitaplardan alan okullardan resmini kaldıran bir anlayıştan her şeyi beklerim (şeriat dahil).

Karagöz 08.11.12 15:49

Cevap: Resimdeki sorunun cevabını bilen var mı???
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Zeynep Sappho (Mesaj 533191)
Sizi ço iyi anlıyorum fakat burada tanım değil yorum önemli. Değil o yaşlardaki çocuklara o konu allayıp pulladıktan sonra 80 yaındaki insanlara bile yutturabileceklerine inanıyorum. Atatürk'ü kitaplardan alan okullardan resmini kaldıran bir anlayıştan her şeyi beklerim (şeriat dahil).Ben de sizi anlıyorum svgili Zeynep Sappho ;)

Alıntı:

Bu seviyedeki öğrenciler o cümleyi anlayacak kapasitede değillerdir.
cümlenizi doğru kabul edersek, endişelenmek için bir neden yok demektir :)


Benim dediğimi ;

Alıntı:

Çocuklarımızı da küçümsemeyiniz, her şeyi gayet iyi anlıyorlar ;)
doğru kabul edersek, yine endişelenmek için bir neden yok :) Elbette ülke olarak iyiye gitmediğimizin ve hükümetin bir din devleti emeli güttüğünün farkındayım ama kimseye zorla bir şey yaptıramazlar. Türk milletinin refleksleri diğer mililetlerinkine benzemez. Her şeyin bir sırası var.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 00:54.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com