Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar

İnsan Sağlığı ve Hastalıklar İnsan sağlığını etkileyen faktörler ve tedavileri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 03.10.15, 23:37   #1
Müdavim

Suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 1199
Mesajlar: 6,514
Ettiği Teşekkür: 13552
Aldığı Teşekkür: 21643
Rep Derecesi : Suzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Mevsimlerin İnsanlar Üzerindeki Etkisi Nedir?

Mevsimlerin insanlar üzerindeki etkisi nedir?

İnsanın hem fiziksel hem de ruhsal yapısını üzerinde etkide bulunan bir çok faktör bulunmaktadır. Mevsimler de insanın fiziksel ve ruhsal yapısı üzerinde etkili olan en önemli faktörlerdendir. Örneğin ülkemizin güneyinde yaşayan insanlar fiziksel olarak daha hızlı gelişme göstermektedirler. Ülkemizin kuzeyinde yaşayan kişilerin biraz daha geç olgunlaştıklarını görmekteyiz.

Mevsimler hayatımızın akışını belirleyen bir unsurdur .Mevsim şartlarına göre besleniyor, giyiniyor, geziyoruz vs. Güneşli ve sıcak havalardan birden bire soğuk havalara geçiş yapıldığı durumlarda insanların karamsarlığa büründükleri bazı uzmanlarca ifade edilmektedir. Yine uzmanlar sonbahar mevsiminde ağaçların yapraklarını dökmeye başlaması ile birlikte insanlarda hüzün ve mutsuzluk duygularının belirginleştiğini ifade etmektedirler. Bu etkilerden kurtulmanın yolu olarak da müzik dinlemek, spor yapmak ve kitap okumak tavsiye edilmektedir. Özellikle şizofreni hastalar üzerinde ani hava değişimleri daha büyük etkiler bırakmaktadırlar.
Bazı İnsanlar, doğadaki bu değişimlerle birlikte ölümü daha sık hatırlamaya başlamaktadırlar. Bu sebeple sık sık depresyona girdikleri görülür. Mevsimsel değişikliklerden diğer insanlara nazaran yaşlı insanlar daha çok etkilenmektedirler. Yaşlı insanlar yaşlarının gereği olarak daha duygusal bir yapıya sahiptirler. Bu sebeple daha çok etkilenmektedirler. Daha çok asabileşip, huzursuz olmaktadırlar. Etrafındakilere de bu olumsuz havayı yansıtmaktadırlar. Yaşlılar artık hiçbir işe yaramadıkları duygusuna kapılmaktadırlar. Bunu yenmek içinde onların değerli birer birey olduklarını hissettirmek gerekiyor. Yaşlılara evde üstesinden gelebilecekleri ufak tefek işler vererek kendilerini mutlu hissetmelerini sağlamak gerekir.

Mevsimin değişmesine bağlı olarak günlerin kısalıp güneş ışığından daha az faydalanıldığı zamanlarda, bazı insanlarda hüzünlü ve mutsuz bir ruh hali ortaya çıkıyor. Havaların daha erken kararması, soğuk havanın etkisinin artması ve dış mekan aktivitelerinin azalmasıyla insanların kapalı mekanlara çekilmesi neticesinde insanlar daha çok kendi iç dünyasına çekilmeye başlıyorlar. Sürekli karamsarlık, aşırı yorgunluk hissi, mutsuzluk, isteksizlik, baş ağrısı, ümitsizlik, enerji yokluğu, durgunluk daha çok görülürken, kendine fazla dikkat etmeme, kişisel temizliğine önemsememe, dağınık olma, sürekli uykusuzluk ya da tam aksine aşırı uyku, iştahta azalma ya da aşırı artış, şekerli ve nişastalı besinlere düşkünlük artar. İnsanların yaptıkları işte performanslarının düşüklüğü de en çok rastlanan durumlardır.

Depresyonuna kolay giren bireylerde kış mevsimi aşırı kaygılı ruh hali ve panik atak krizlerini ortaya çıkarmaktadır. Sürekli, kötü bir şey olacakmış duygusuyla yaşamaya başlarlar. Her şeyin sonun geldiğini ya da öleceğini düşünmeye başlar. Kişinin bu duygu ve düşünce bozuklukları bütün hayatını olumsuz yönde etkilemeye başlar. Bu durumda bir uzmana görünmekte fayda vardır.

Hava çok sıcak olduğu zaman bazı insanların daha sinirli ve saldırgan davranabildiği görülmektedir. Eğer bu sıcak havalar uzun süre devam ederse suç işleme oranı da o derece artış gösterebilir. Tabi bu durum sağlıklı bir ruh yapısına sahip olmayan insanlar için geçerlidir.

Yağan yağmurların insanların duyguları üzerinde etkisi bilinmektedir. İnsanların daha bir duygusallaştığı açıkça görülmektedir. Hatta kimi insanlar için yağmurlu hava en romantik anların yaşanabileceği bir anlam ifade etmektedir. Hatta bazı insanların bu havaları müteakip duygularını yazıya dökmeye çalıştıkları görülür. Bir nevi yağmurlu havalar ilham kaynağı olmaktadırlar.

İnsanların özellikle mevsim geçişlerine dikkat etmeleri gerekmektedir . Hem ruhsal anlamda olumsuz etkilenmemek için hem de sağlık açısından dikkatli olmaları gerekmektedir.


merakname | bilgi meraktan doğar
__________________
''Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
Suzim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.10.15, 00:04   #2
Uzman Üye

Cem1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Yaş: 63
Konular: 173
Mesajlar: 3,000
Ettiği Teşekkür: 3332
Aldığı Teşekkür: 9523
Rep Derecesi : Cem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisi
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mevsimlerin insanlar üzerindeki etkisi nedir?

Benim kendimi en mutlu hissettiğim aylar Mayıs-Kasım arası;yani Güneş'in olduğu aylar.Evet çok sıcak sevmiyorum ama yine de o zaman dilimi aralığında kendimi neşeli addederim.Havalar geç kararır,ince giysiler giyersiniz,dışarda oturabilirsiniz vs vs...

O kara kuru kış aylarında bana bir kasvet çöker,havalar iyice soğur saat 17 gibi zifiri karanlık çöker.Kış meyvelerini hiç sevmem.Sadece iyi bir kar yağdığında mutlu olurum,onun haricinde hiç de ''kış'' insanı değilim.Şimdi yaz bitti gibi ,Mayıs ayını iple çekiyorum adeta!
__________________
Cem1907 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cem1907'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 04.10.15, 00:15   #3
Müdavim

Suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 1199
Mesajlar: 6,514
Ettiği Teşekkür: 13552
Aldığı Teşekkür: 21643
Rep Derecesi : Suzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Mevsimlerin insanlar üzerindeki etkisi nedir?

Bende kışı severim , puslu havalarda evde çok mutluyum .

İşim olmadıkça dışarı çıkmadığım için olsa gerek

__________________
''Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
Suzim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 04.04.20, 19:05   #4
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 971
Mesajlar: 10,900
Ettiği Teşekkür: 33398
Aldığı Teşekkür: 49451
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Seytan
Standart Cevap: Mevsimlerin İnsanlar Üzerindeki Etkisi Nedir?

Hepsinin yeri ayrı güzel ama kuru soğuktan hoşlanmıyorum. Güneş kapayınca ruhum sıkılıyor. Rüzgar da bana iyi gelmiyor; rüzgarlı havalarda hep kendimi çarptırıyorum. Bi hafta boyunca bunların hepsi bir arada olmuştu; hiç unutmam, bunalıma girecektim.
__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
etkisi, insanlar, mevsimlerin, nedir, Üzerindeki


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 05:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.