Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar

İnsan Sağlığı ve Hastalıklar İnsan sağlığını etkileyen faktörler ve tedavileri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 16.12.15, 20:12   #1
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1743
Mesajlar: 10,002
Ettiği Teşekkür: 54020
Aldığı Teşekkür: 37869
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Lenfoma Nedir & Belirtileri Nelerdir?

Lenfoma Nedir & Belirtileri Nelerdir?


Lenfoma boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerindeki lenf bezelerinin ağrısız şişerek ele gelmesidir. Bunların dışında ateş, kilo kaybı, halsizlik, ciltte kaşıntı vb. şikayetler, grip gibi başka hastalıkların seyrinde de görülebilir. Bu nedenle bu tür rahatsızlıklar sizde de varsa siz de lenfoma olabilirsiniz.

1.Lenfoma nedir?

Lenfoma hastalığı, bağışıklık sistemi hücrelerinden olan lenfositlerin ve onların kök hücrelerinden gelişen bir kanser türüdür. İnsan vücudundaki bağışıklık sistemi hücreleri kan dolaşımı yolu ile tüm organlarda görev almak için yerleşmiştir, ancak en yoğun bulundukları dokular lenf bezeleri, kemik iliği, dalak, karaciğer ve bağırsaklardır. Bu nedenden dolayı lenfomanın bulguları çok farklı olabilir ve başka hastalıkları taklit edebilir.
Temel olarak bağışıklık sisteminin işlevlerinin bozulmasından dolayı en sık bununla bağlantılı olan yakınmaları görüyoruz. Hastaların çoğunda boyun, kasık ve koltuk altı lenf bezelerinde şişlik, halsizlik, uzun süren ateş, kilo kaybı , gece terlemesi gibi belirtiler baş gösterir. Bir çok lenf bezelerin göğüs ve karın boşluğunda bulunmasından dolayı, bazı hastalarda kuru öksürük, nefes darlığı, geçmeyen hırıltılar ve ses kısıklığı gibi, karın ağrısı, dalak büyümesi ve sarılık da görülebilir. Lenfoma hastalarının bağışıklık sisteminde işlev bozukluğu olması nedeniyle, sağlıklı kişilerde nadir görülen bazı enfeksiyonlar da eşlik edebilir. Bunlara örnek olarak, çok sık tekrarlayan ve iyileşmeyen yaygın uçuklar, şiddetli ve yaygın zona hastalığı ve ağız boşluğunda pamukçuk benzeri yaygın mantar enfeksiyonlarını sayabiliriz. Yine aynı sebepten dolayı hastaların bir kısmında ise romatizma hastalıklarına benzer şekilde görülen şiddetli eklem ağrıları, ciltte yaygın döküntüler, idrarda protein kaçağı ve nadirden de el ve ayak sinirlerinde duyu bozuklukları görülebilir.
Bu hastalık tüm organlarda görülebilmesinden dolayı, akciğer, beyin, testis, yumurtalık, mide ve bağırsak tümörlerini taklit edebilir ve kronik cilt hastalığı şeklinde bulgu verebilir. Anlaşılacağı üzere lenfoma hastalığının birçok yüzü vardır ve hastalar çok farklı branş hekimlerine başvurabilmektedir. Lenfomanın erken ve kesin tanısı için bu konuda uzman kişilerin ekip halinde çalışılması büyük önem taşımaktadır.
Lenfoma toplumda giderek yaygınlaşan bir kanser türüdür. Sanayileşmiş bir çevre içinde sürdürülen yaşam tarzı ile , toplumun yaşlanması ve teşhis yöntemlerin gelişmesi ile daha da sık karşılaşacağımız bir hastalık olacaktır.

2 . Lenfomanın sıklığı nedir?

Lenfoma hastalığın sıklığı yaşa, coğrafi bölgeye ve ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre büyük farklılık gösterir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre lenfomalar tüm kanser türlerinin %4'nü oluşturmaktadır. Çocukluk çağında en sık görülen kanser türleri içinde 3’üncü sıradayken, erişkin kanserleri içinde 7’ci sıradadır. Orta Afrika ve Güneydoğu Asya'nın bazı ülkelerinde, bağışıklık sistemine ciddi zarar veren HIV, EBV ve HTLV gibi virüslerin yaygın olması nedeniyle, lenfoma hastalığı sıklığı artmıştır. Dünyanın bu bölgelerinde lenfomanın görülme sıklığı 22/100.000 olarak bildirilmiştir. Batı ülkelerinde bu oran 12-14/100.000 dir. Ülkemizde tüm lenfoma çeşitlerinin görülme sıklığı 9-10/100.00 civarında olduğu düşünülmektedir. Lenfoma hastalığı yaş ile artış gösteren bir kanser türüdür. İleri yaşlara gelince görülme sıklığı 50-60/100.000 e kadar çıkabilmektedir. Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre; 2012 de tüm dünyada 566000 kişi lenfoma tanısı almış ve bunlardan 305000'i bu hastalıktan dolayı hayatını kaybetmiştir. Ölüm oranlarının batı ülkelerine kıyasla daha yüksek olması gelişmemiş ülkelerdeki yetersiz sağlık koşullarına bağlı olduğu rapor edilmiştir. ABD verilerine göre Non Hodgkin tipi lenfomaların tam iyileşme oranı %69, Hodgkin tipi lenfomaların ise %85 tir.B u oranlar hastalığın alt tipine göre büyük farklılıklar gösterebileceği unutulmamalıdır.
3.En sık hangi yaşlarda çıkıyor?

Lenfomalar tüm yaş gruplarında görülebilen hastalıklardır olmalarına rağmen özellikle çocukluk ve ileri yaş gruplarında daha sık görülür. Çocuklardaki sıklık artışı doğuştan gelen bazı bağışıklık sistemi hastalıklarının (immün yetmezlikler) ve kalıtsal hastalıkların ( Ataksi telenjektazi, Bloom sendromu vb) getirdiği risklere bağlı olduğu bilinmektedir. İleri yaşlardaki sıklık artışı ise daha çok dış faktörlerin , geçirilen enfeksiyon ve romatizma hastalıklarının etkisiyle lenfositlerin kök hücrelerinde zamanla meydana gelen hasarlar sonucu oluştuğu düşünülmektedir.

4.Lenfomaların nedenleri nelerdir?

Her kanser türünde olduğu gibi, lenfomaların oluşması dış ve genetik faktörlere bağlıdır. Bağışıklık sisteminin kontrollü çalışmasını bozan birçok etken lenfomaya neden olabilir. Örneğin HIV(AİDS hastalığı),EBV ve HTLV virüsleri bağışıklık sistemi hücreleri içine yerleşerek bunları tahrip eder ve bu hücreler normal fonksiyonlarını kaybederek, kontrolsüz çoğalma sonucu lenfoma hastalığını meydana getirebilir. Dış etkenlerden, sigaradaki benzen ve tarım ilaçlarındaki bazı kimyasal maddeler ve radyasyon, kök hücrelerin DNA sına zarar vererek lenf kanserine zemin hazırlayabilir. Bunların dışında, romatiod artrit, Sjögren hastalığı, iltihabi bağırsak hastalıkları, lupus hastalığı ve diğer otoimmün hastalıklar uzun vadede bağışıklık sistemini bozabilir ve lenfomaya neden olabilir. Diğer yandan bu hastalıklarda kullanılan bazı ilaçlar da lenfoma için risk oluşturabilir. Otoimmün hastalığı olanlarda lenfoma riski normal kişilere göre 2 ile 6 kat daha yüksektir. Yapılan araştırmalarda yüksek yağ içeren diyet ile beslenen, fazla kilolu ve diyabeti olan kişilerde lenfomanın daha sık görüldüğü gösterilmiştir. İnsan vücudundan kronik enfeskiyon ile seyreden bazı hastalıklar da lenfoma riskini arttırmaktadır. Buna en önemli örnek midede yaşayan ve ülsere sebep olan helicobacter pylrori'dir. Toplumda yaygın olarak bulunan bu bakteri türü bazı kişilerde mide lenfoması gelişmesine sebep olabilir. Diğer bir kronik enfeksiyon olan Hepatit C de lenfoma riskini önemli ölçüde arttırmaktadır.
5. Hangi belirtiler ile ortaya çıkıyor?

En sık görülen belirti, bölgesel lenf bezelerinin şişmesidir. Bu bezeler genellikle ağrısızdır ve dokunulduğunda sıcak değildir.Zaman içinde giderek büyür ve sertleşirler, bu süre içinde başka bölgelerde de bezeler çıkabilir. Bezelerin büyümesine ek olarak kilo kaybı, belirgin halsizlik, yaygın kaşıntı, gece terlemesi ve ateş de görülebilir. Bu bulgular sıklıkla enfeksiyon ile karıştırılabilir ancak lenf bezelerinin enfeksiyonları daha hızlı seyreder ve genelde ağrılıdır. Büyüyen lenf bezeleri göğüs boşluğundaysa kuru öksürük ,göğüs ağrısı, boyun damarlarında bariz belirginleşme ve nefes darlığı görülebilir. Karın boşluğundaki lenf bezeleri diğer komşu organlara bası yaparak bulgu verir. Bunlarda sarılık, karında şişlik ,devamlı ağrı ve bacaklarda şişlik gelişebilir. Bu kişilerde sıklıkla dalak büyümesine bağlı olarak sol yan ağrısı, midede şişlik ve erken doygunluk gibi bulgular da görülebilir. Kemik iliği tutulumu olan hastalar özellikle bel ve bacaklarda gece uyutmayan şiddetli kemik ağrılarından şikayet eder. Bazı lenfoma türleri özellikle cilt tutulumu ile ön plana çıkar. Bunlarda, ciltte yaygın veya bölgesel, giderek büyüyen, koyu kırmızı veya kahverengi plak benzeri lekeler görülebilir. Yukarıdaki belirtileri taşıyan hastalar vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve gerekli testleri yaptırmalıdır. Yakınması olmayan hastaların tetkiklerinde açıklanamayan yüksek veya çok düşük kan sayımı değerleri var ise mutlaka Hematoloji uzmanından destek alınmalı.

6.Erken tanı koyma mümkün mü?

Lenfoma hastalığının erken teşhisi mümkündür ve çok önemlidir. Tüm kanserli hastalarda olduğu gibi erken evrede teşhis edilen lenfomaların tedavisi çok daha başarılıdır ve sıklıkla tam iyileşme ile sonuçlanır. Erken teşhiste en önemli unsurlar, hastaların hekime erken başvurmaları ve ilk değerlendiren hekiminin mevcut bulguların ayrıcı tanısı içinde lenfoma hastalığını da almasıdır.


7. Lenfomadan korunmak mümkün mü?

Lenfomaya neden olan genetik hastalıklardan korunmak mümkün olmasa da erken teşhis mümkündür. Diğer yandan sağlıklı yaşam, uygun diyet, sigaranın bırakılması tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi lenfoma riskini de azaltmaktadır. Benzen içeren kimyasallardan, denetimsiz üretilen tarım ürünlerinden ve radyasyondan uzak yaşamak da bu riski belirgin olarak azaltmaktadır.

8.Tedavi edilebilir hastalık mı ? Nasıl tedavi ediliyor?

Lenfoma tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi başarısını etkileyen en önemli faktörler sırasıyla - hastalığın alt tipi ve evresi, yaş, hastanın genel sağlık durumu ve eşlik eden diğer hastalıklardır. Lenfoma tedavisi, kanserler içinde, son yıllarda en çok gelişim gösteren tedavi türü olmuştur. Genetik ve moleküler biyoloji teknolojilerin hızlı gelişimi sayesinde hastalık teşhisini ve uzun vadede olası riskleri çok daha net bir şekilde belirleyebiliyoruz. Bununla birlikte bu teknolojilerin sayesinde sadece kanserli hücreyi ve onun içindeki bozulan genetik moleküllerini hedef alan bir çok yeni tedavi yöntemi geliştirildi. Bu yeni tedavi yöntemleri geçtiğimiz 10 yıl içinde lenfoma tedavisinde devrim yaşatmıştır ve hastaların iyileşme oranlarında belirgin artış sağlamıştır. Günümüzün pratiğinde, lenfoma hastaları evreleme amaçlı değerlendirmeden geçtikten sonra, yeni kuşak ilaçların da dahil edildiği kemoterapi protokolleri ile tedavi edilmektedir.Tedavi protokolleri hastaların çoğunda ayaktan uygulansa da bazen hastanede yatarak da uygulanabilir. Aralıklı olarak uygulanan tedavi kürlerinin ortasında bir ara değerlendirme yapılır ve verilen ilaçların hastalık üzerindeki etkileri değerlendirilir.
Eğer başarılı ise tedavi tamamlanır ve bunun sonunda hastalıktan hiç iz kalmayacak şekilde tam yanıt hedeflenir. Tam yanıt elde edilemediğinde veya hastalık kötüleşiyorsa daha yoğun tedaviye geçilir ve hastanın durumu izin veriyorsa daha sonrası için kemik iliği nakli planlanabilir. Bir çok lenfoma hastasının tedavisinde radyoterapi de kullanılır. Yan etkisi az olan ve çok etkili olan bu yöntem genelde kemoterapiye tamamlayıcı yöntem olarak kullanılır.


Hematoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ant Uzay
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.12.15, 20:29   #2
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1743
Mesajlar: 10,002
Ettiği Teşekkür: 54020
Aldığı Teşekkür: 37869
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Lenfoma Nedir & Belirtileri Nelerdir?

Lenfoma (Lenf Kanseri) Belirtileri Nelerdir?


Diğer adı “lenf kanseri” olan lenfoma bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfatik sitemde görülen, özellikle bir tür beyaz kan hücresi olan “lenfositler”i etkileyen bir kanser türüdür.

Faklı alt türleri bulunan lenfoma temel olarak “Hodgkin lenfoma” ve “Hodgkin olmayan lenfoma” olarak 2 ana kategoriye ayrılır. Hodgkin olmayan lenfoma (NHL) tüm lenfoma vakalarının çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Hodgkin olmayan lenfomanın (non-Hodgkin lymphoma – NFL) en sık görülen alt türleri ise B-hücre lenfoma, folliküler lenfoma, kronik lenfositik lösemi ve mantle hücreli lenfoma’dır.

Tüm lenfoma türleri, sayısı 100’ü geçen diğer kanser türlerinde olduğu gibi yapısı bozulan hücrelerin tekrar tekrar bölünerek ve yeni hücreler üretildiğinde ölmesi gereken hücrelerin yaşamına devam etmesi, yani hücre yenilenme döngüsünün bozulması neticesinde oluşur.

Yine diğer kanser türleri gibi riski artıran faktörler bilinmesine rağmen neden bazı insanlarda lenf kanseri görüldüğü ve diğerlerinde görülmediği konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.


Lenfoma Belirtileri

Lenfomanın en sık görülen belirtisi boyunda, koltukaltlarında ve kasık bölgesinde bulunan lenf bezlerinin (lenf düğümleri) şişmesidir. Bir veya farklı bölgelerdeki bir kaç lenf bezi aynı anda şişebilir. Şişen lenf bezleri genellikle ağrıya yol açmaz ancak bazı kişilerde şişliğe ağrı eşlik edebilir.

Lenf bezleri aşırı şişerse çevresinde bulunan kan damarlarına baskı yapmaya başlayabilir. Bu baskıya bağlı olarak kan dolaşımında sorunlar oluşabilir ve etkilenen bölgeye göre kol ve bacaklarda genele yayılan şişlikler oluşabilir.

Kan damarları gibi aşırı şişen lenf bezleri nedeniyle baskıya maruz kalan sinirler el, kol ve bacaklarda karıncalanmaya, uyuşma hissine yol açabilir. Lenf bezlerinin aşırı şişmesi her lenfoma hastasında görülen bir durum değildir.

Lenf bezleri bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu için bir enfeksiyona bağlı olarak ya da soğuk algınlığı gibi çok yaygın olarak görülen pek çok diğer hastalık nedeniyle de şişebilir. Bu nedenle lenf bezlerinin basit bir soğuk algınlığından mı yoksa lenfoma nedeniyle mi şiştiğini doktor kontrolü olmadan ve gerekli testler yapılmadan belirlemek neredeyse imkansızdır.

Ateş, gece terlemeleri ve nedensiz kilo kaybı lenf bezlerinin şişmesinden sonra gelen lenfoma belirtileridir. Bu belirtiler tüm vücudu etkilediği için “lenfomanın sistemik belirtileri” veya “B belirtileri” olarak adlandırılır.


Diğer Belirtiler
 • Dinlenmekle geçmeyen halsizlik
 • Öksürük
 • Nefes alıp verirken zorlanma
 • Göğüs ağrısı
 • Karın bölgesinde ağrı, şişlik hissi
 • Titreme, vücut sıcaklığında ani değişimler
 • İştah kaybı
 • Kaşıntı
 • Baş ağrısı
Ne Zaman Doktora Gitmeli?


Boyun, koltukaltı ve kasık bölgesinde nedenini bilmediğiniz bir şişlik varsa ve 7 gün içinde şişlik inmediyse doktora gitmeniz en güvenli yoldur. Bu şişlikler belki lenfoma ile ilgili olmayabilir ancak kontrol ettirmeniz gerekir.

Ayrıca yine nedenini açıklayamadığınız ve 2-3 günden uzun süren üşüme, ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, halsizlik ve kaşıntı yaşıyorsanız doktora gitmeniz önerilir.


Lenfoma Teşhisi Nasıl Konur?

Yukarıda listelenen belirtiler nedeniyle doktora gittiğinizde doktorunuz öncelikle sağlık geçmişiniz hakkında detaylı bilgi alacaktır. Bu sözlü muayene sırasında nasıl bir ortamda çalıştığınız, herhangi bir hastalığınızın olup olmadığı, düzenli olarak ilaç kullanıp kullanmadığınız, içki veya sigara alışkanlığınız olup olmadığı sorulabilir. Daha sonra şikayetleriniz hakkında detaylı bilgi alınır.

Fiziksel muayeneden sonra doktorunuz lenfomadan şüphelenirse çeşitli testler isteyecektir. Bu testler arasında kan hücrelerinin sayısı ve performansının belirlendiği kan testleri ilk sırada gelmektedir.

Eğer lenf bezlerinde şişlik devam ediyorsa bu şişliklerden küçük bir doku alınarak (biyopsi) laboratuvar ortamında incelenir. Lenf bezinden doku alma işlemi genellikle doktor muayenehanesinde lokal anesteziyle bölge uyuşturularak bir iğne aracılığıyla yapılabilmektedir.

Lenfoma teşhisi için kan testi yeterli olmayabilir ve eğer lenf bezlerinde şişlik yoksa biyopsi için gerekli doku örneği alınamayabilir. Bu noktada CT taraması, röntgen, MRI taraması gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.

Lenfoma şüphesi varsa genellikle kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğinden örnek alınarak incelenir. Kemik iliği dokusundan örnek alınması lenf bezi dokusundan örnek alınması kadar hafif bir prosedür değildir ve bu nedenle doku örneğinin alınmasından sonra hastaya ağrı kesici verilir.

Son olarak lenfoma mevcutsa hangi aşamada olduğunun ve vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığının belirlenebilmesi için ek testler istenebilir.

Lenfoma Riskini Artıran Faktörler

Bazı faktörler lenfoma riskini artırabilir. Bu faktörlerden bazıları (örneğin sigara kullanmak gibi) ortadan kaldırılabilirken kalıtımsal özellikler (yakın aile bireylerinde görülen kanser vakaları gibi) için yapacak bir şey bulunmamaktadır. Ancak riski bilip buna göre tedbir almak, düzenli olarak kontrol yaptırmak kanser tedavisinde son derece önemli olan erken teşhis noktasında avantaj sağlayabilir.

Lenfoma riskini artıran faktörler şu şekilde sıralanmaktadır;

Yaş: Yaş alma diğer kanser türlerinin çoğunda olduğu gibi lenfoma riskini de artırmaktadır. Lenfoma bazen genç sayılabilecek yaş gruplarında da görülen bir kanser türü olmasına karşın en çok 60 yaş üzeri yetişkinlerde görülür.

Cinsiyet: Hodgkin olmayan lenfoma (NHL) erkeklerde daha çok görülmektedir. Ancak NHL’nin bazı türleri kadınlar arasında daha yaygındır. Bunun nedeni, yani neden bazı lenfoma türlerinin bir cinsiyette daha çok görüldüğü konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

Etnik Köken: ABD’de yapılan araştırmalar lenfomanın beyazlar arasında daha yaygın olduğunu ortaya koymaktadır. Dünya genelinde ise lenfoma gelişmiş ülkelerde daha çok görülen bir kanser türüdür.

Zararlı Kimyasallar: Çalışma ortamı ve koşullarına gereği çeşitli kimyasal maddelere (benzin, tarım ilaçları, temizlik malzemeleri…) maruz kalan insanlarda lenfoma görülme riski artmaktadır. Buna ek olarak diğer bir kanser türünü tedavi etmek için kullanılan kemoterapi ilaçları uzun dönemde non-Hodgkin lenfomaya yol açabilmektedir.

Bağışıklık Sistemi: Herhangi bir nedenden ötürü (organ nakli, HIV…) zayıflayan bağışıklık sistemi lenfoma oluşma riskini artırır. Eğer bağışıklık sistemi doğuştan zayıfsa lenfoma çocukluk döneminde ortaya çıkabilir.

Romatoid artrit, sistemik lupus eritematozus (SLE veya lupus), Sjögrens hastalığı, Çölyak (glütene duyarlı enteropati) ve diğer bağışıklık sistemi hastalıkları lenfoma riskini artıran faktörler arasındadır.

Beslenme Alışkanlıkları: Bazı bilimsel araştırmalar aşırı kilolum olmanın ve yüksek oranda yağ ve kırmızı et içeren beslenme şeklinin lenfoma riskini artırdığını ortaya koymaktadır. Ancak lenfoma nispeten sağlıklı beslenen insanlarda da görülebildiği için bu konuda daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.


Lenfoma Tedavisi

Lenfomanın türü ve hangi aşamada olduğu tedavi sürecinde izlenecek yolun belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Lenfoma her kişide farklı sorunlara yol açtığı ve hiçbir hastanın koşulları bir diğer hastayla benzeşmediği için kişiselleştirilmiş tedavi esastır.


Lenfoma tedavisinde kullanılan temel yöntemler şu şekildedir;
 • Kemoterapi
 • İmmünoterapi
 • Radyoterapi
 • Kök hücre nakli
Tedavi seçeneklerine bağlı olarak tedavi ekibindeki doktorlar farklı olabilir. Genellikle bu ekip aşağıdaki doktorlardan oluşur.Hematolog: Kan bozukluklarının tedavisinde görev yapar.

Medikal Onkolog: Kanserin ilaç tedavisinden sorumludur.

Radyasyon Onkoloğu: Kanserin radyasyon ile tedavisinden sorumludur.

Tedavi ekibine beslenme uzmanları, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları dahil olabilir.

Yazının Özeti

-Lenfoma kan hücrelerini ve bağışıklık sistemini etkileyen bir kanser türüdür.
-Lenfomanın çeşitli alt türleri vardır.
-Lenfoma vakalarının %90’a yakını non-Hodgkin lenfomadır.
-En sık görülen belirtisi şişen lenf bezleridir.
-İlerleyen aşamalarda terleme, kilo kaybı, şişlik hissi gibi belirtiler görülebilir.
-Lenfoma 60 yaş üzeri yetişkin erkeklerde daha sık görülen bir kanser türüdür.
-Lenfoma teşhisinde kan testleri, biyopsi ve görüntüleme teknolojileri kullanılır.
-Tedavisinde izlenecek yol lenfomanın türüne ve aşamasına göre değişebilir.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
belirtileri, lenfoma, nedir, nelerdir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 21:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.