MERHABALAR
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar

İnsan Sağlığı ve Hastalıklar İnsan sağlığını etkileyen faktörler ve tedavileri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 20.04.10, 14:12   #1
Süper Üye

Nazlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2010
Konular: 306
Mesajlar: 2,944
Ettiği Teşekkür: 4770
Aldığı Teşekkür: 9550
Rep Derecesi : Nazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Hasta
Standart Kan Tükürme (Hemoptiz) Nedir ?


Kan Tükürme (Hemoptiz) Nedir ?Solunum sisteminden yani akciğerlerden, bronşlardan, trakeadan ve gırtlaktan gelen kanın ağızdan çıkışına hemoptizi veya kan tükürme denir. Mideden gelen veya kusu*lan kana ise hematemez denir. İkincisi mide suyu ile karıştığından hem daha faz*la miktarda, hem de sindirilmiş olduğun*dan koyu renkte yani kahve telvesi görü nümündedir.

Hemoptizi şikâyeti olan hastanın önce ağız, burun ve geniz bölgesi (rinofarinks) herhangi bir travma veya yabancı bir ci*sim bakımından tetkik edilmelidir. Daha sonra akciğer tüberkülozu, bronşektazl amfizem, pnömoni, akciğer apsesi veya kanseri ve kalp hastalığı bakımından araş*tırılmalıdır. Bu amaçla röntgen filmi çektirmeli ve balgam muayenesi yaptırılmalıdır.

Ayrıca ba*zı kan hastalıklarında ( purpura, pernisiyöz anemi, lösemi ), vitamin eksikliğine bogh kanama diyatezlerinde
C vitamini ve K vi*tamini ), kızamıkta ve yüksek tansiyonda da hemoptizi meydana gelebileceği bilinmektedir.

Bazı genç kadınlarda âdet günlerinde hemoptizi görülebilir. Hematemez şikâyetinde bulunan hastada kan ya mideden (gastrit) veya ducder ülserinden gelmiş olabilir. Bu arada kan barsaklarda sindirilerek dışarıya çıkaca*ğından dışkı kanla karışık siyah bir renk alır ki buna tıp dilinde melena denir.

Henatemez ve melena yapabilen hastalıkla*rın başında peptik ülser gelmektedir.
Mide veya onikiparmak barsağındaki yaranın bir kan damarına ulaşması ve onu zedele*mesi sonucu fazla miktarda bir kanama yani hematemez görülür.

Ayrıca karaciğer sirozunda ve ozofagus (yemek borusu) va*rislerinin yırtılmasında da kanama olabilir Bazı ilaçlar (aspirin, kortizon, fenilbuta-zon. Oksifenbutazon ve antikoagulan ilaç*lar vb.), ateşli hastalıklar (kızamık, kızıl, cicek vb.) mide ve barsak kanamasına yol açabilirler.
Bazı mide-bağırsak kanamaları çok tehlikeli atabileceğinden bu gibi kanama belirtileri görüldüğünde hemen doktora başvurup tetkik yaptırmalıdır.

Acil durumlarda ise hastaneye kaldırılıp kan vermek cerrahi bir müdahale de bulunmak süretiyle hastayı kurtarmak mümkün olabilir.
Nazlı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Nazlı'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.04.10, 14:30   #2
Müdavim

Lilium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Yaş: 32
Konular: 376
Mesajlar: 3,679
Ettiği Teşekkür: 8739
Aldığı Teşekkür: 17867
Rep Derecesi : Lilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kan Tükürme(hemoptiz) nedir ?

Hastanede çalıştığım zamanlarda balgam testlerini yapıyorduk...

Kimsenin başına bu tür hastalıklar gelmesin...

Teşekkürler Nazlı...
__________________
Lilium isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Lilium'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.04.16, 23:04   #3
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1678
Mesajlar: 9,752
Ettiği Teşekkür: 58107
Aldığı Teşekkür: 36533
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Hemoptizi Rahatsızlığı Nedir? Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Hemoptizi Rahatsızlığı Nedir? Başlıca Nedenleri Nelerdir?
Toplumlarda nadiren görülen sağlık sorunlarından biri de hemoptizi rahatsızlığıdır. Halk arasında ”kan kusmak” adıyla da bilinen hemoptizi rahatsızlığı özellikle taşıdığı tehlikeli riskleri nedeniyle mutlaka tedavi edilmesi gereken sorunlardandır. Zamanında müdahale edilmediği takdirde ölüme dahi yol açabilen hemoptizi rahatsızlığı başta Dünya Sağlık Örgütü’nün olmak üzere birçok uluslararası sağlık kuruluşlarının güncel konuları arasında yer almaktadır. Ülkemizde de nadiren yaşanabilen sağlık sorunlarından olan hemoptizi rahatsızlığı hakkında uzmanlar birçok açıklamalar yapmakta ve bu hemoptizi rahatsızlığı hakkında topluma önemli bilgiler sunmaktadırlar.

Uzmanlara göre ciddi bir sorun olan hemoptizi rahatsızlığı aynı zamanda ülkelerin Sağlık Bakanlıklarının da güncel konularındandır. Günümüzde tedavi edilebilir sorunlardan olan hemoptizi rahatsızlığı özellikle sık tekrar ettiğinde ve etkisini uzun müddetler boyunca sürdürdüğü halinde bireyin ciddi anlamda rahatsızlıklar duymasına neden olmakta ve bununla birlikte bireyin genel sağlığını da ciddi anlamda tehlikeye atabilmektedir.

Dünyanın birçok toplumunda topluma açık alanlarda düzenlenen seminerler sayesinde hemoptizi rahatsızlığı hakkında toplumlara detaylı olarak bilgiler sunulmakta ve bu sayede hemoptizi rahatsızlığına maruz kalma riski taşıyan bireylerin hangi yolları takip etmesi sağlanmış olmaktadır. Diğer birçok sağlık sorunlarına nazaran etkili olduğu andan itibaren bireyin ciddi sıkıntılar yaşamasına neden olabilen hemoptizi rahatsızlığında önemli olan bir diğer faktör ise erken müdahale durumudur.

Özellikle sık tekrar eden ve etkisini uzun müddetler boyunca koruyabilen hemoptizi sorunlarında bireyin genel sağlığının korunması açısından erken müdahalenin önemi büyüktür. Diğer bir yandan sık tekrar etmemesi durumunda bile ciddi sonuçların yaşanmasına neden olabilen hemoptizi rahatsızlığında da gerekli tedavinin yapılması oldukça önemlidir. Özetle belirtmek gerekirde ister sık tekrarlasın veya ister haftada veya ayda bir kez etkisini göstersin tüm hemoptizi vakaları mutlaka tedavi gerektirmektedir. Gerekli tedavilerin yapılmaması durumunda çeşitli ölümcül hastalıklara da zemin hazırlayabilen hemoptizi rahatsızlığı yine sık tekrarlaması durumunda bireyin genel sağlığını olumsuz etkilediği gibi psikolojik yapısını da ciddi anlamda olumsuz etkileyebilen hemoptizi rahatsızlığı birkaç tedavi yöntemleri sayesinde kısa sürede ortadan kaldırılabilmektedir.
  • Hemoptizi Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?
Hemoptizi rahatsızlığının birçok nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler şunlardır;

– İnce bağırsak mide ve yemek borusunda yer alan ülserlerin kanaması
– Mide yer alan bazı varislerin kanaması
– Mide veya yemek borusunda yer alan zarın tahrip olması
– Karaciğer yetmezliği rahatsızlığı
– Siroz ve gastrit hastalığı
– Pankreas ve mide kanseri
– Hiper tansiyon hastalığı
– Sık tekrar eden ve şiddetli bir niteliğe sahip olan mide bulantıları hemoptizi rahatsızlığının en önemli sebepleridir.
  • Hemoptizi Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?
Hemoptizi sorununun tedavisi birçok yöntemler ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemlerden en sık uygulananları ise şunlardır;

– Kan transfazyonu yöntemi
– Damar yolu ile vücuda sıvı aktarımı
– Çeşitli mide ilaçları
– Cerrahi müdahale yöntemleridir. Özellikle durdurulması imkansız olan kanamalarda genellikle cerrahi müdahale tedavi yöntemi uygulanmakta ve kısa süren bir operasyon sayesinde en zorlu kanama vakaları bile kısa sürede durdurulabilmektedir.


Her dört tedavi yöntemi de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Genellikle kısa sürede tedavi edilebilen hemoptizi rahatsızlığı nadiren de olsa hasta bir müddetliğine hastanede yakın gözetim altına alınabilmekte ve hastanede bir müddet istirahat ettirilebilmektedir. Başarılı bir tedavi sürecinden etkisini tamamen kaybeden hemoptizi rahatsızlığı çoğu kez kalıcı olarak yok edilmektedir.


Tedavi sonrasında bir müddetliğine istirahat ettirilen birey istirahat programını tamamlandıktan sonra ilgili doktorun uygun görmesi koşuluna bağlı olarak günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmektedir. Bununla birlikte yukarıda da belirtildiği üzere hemoptizi rahatsızlığı ciddiye alınması gereken sağlık sorunlarından dolaysıyla hemoptizi rahatsızlığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulması önemle gerekmektedir.

__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.04.16, 23:10   #4
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1678
Mesajlar: 9,752
Ettiği Teşekkür: 58107
Aldığı Teşekkür: 36533
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hemoptizi Rahatsızlığı Nedir? Başlıca Nedenleri Nelerdir?

HEMOPTİZİ


Hemoptizi solunum sisteminde kan çıkışı şeklinde tanımlanır, bu spektrum kanlı çizgili balgamdan büyük miktarda saf kan öksürüğe kadar değişir. Her ne kadar hastanın tahminine inanılırsa da (çıkan kanın miktarı hakkındaki tahmin) Massif Hemoptizi 24 saatlik periodda 100 600 ml arasındadır. Kısmen daha az miktarda kanın ekspektorasyonu bile korkutucu bir semptomdur ve bronkojenik karsinoma gibi potansiyel ciddi hastalıkların bir işareti olabilir. Diğer taraftan massif hemoptizi hayatı tehdit eden bir problem olabilir. Fazla miktarda kan havayolları ve alveoler boşlukları tıkayabilir, sadece ciddi gaz değişimi bozukluğu oluşturmakla kalmaz hastada boğulmaya dahi sebep olabilir.
  • Hemoptizi Sebepleri
Nazofarenks ve gastrointestiyal traktustan orijin alan kan alt solunum yollarından geliyormuş izlenimi verebilir. Başlangıç tanılaması önemlidir. Kanamanın bunların herhangi birinden gelmediği tanımlanmalıdır. Kanın gastrointestinal sistemden geldiğinin kanıtı, koyu kırmızı görünümü ve PH asittir, onun aksine gerçek hemoptizi alkalin PH’da ve parlak kırmızı rengindedir.
Bronşial arterler yüksek basınçlı sistemik sirkülasyonun parçasıdır, orijinlerini aorta ve interkostal arterlerden alırlar ve endobronşial tümörler, bronşektazi ve bronşitteki kanamaların sebebini oluştururlar.

Hemoptizinin etiyolojik sınıflandırılması akciğerlerde yerleştiği yerlere bağlıdır. Kanamanın en sık yeri havayolları,diğer bir değişle trakeobronşial sistemdir ki, bunlar inflamasyondan etkilenenler,(akut veya kronik bronşit,bronşektazi…gibi),neoplazmalardan etkilenenler Pulmoner parenkimadan orijin alan kan ya lokalize kaynaklıdır ya da parankimi derinden etkileyen bir işlemden dolayıdır. Pulmoner vaskülariteyi birincil olarak etkileyen rahatsızlıklar içinde; pulmoner venöz basıncın yükselmesiyle ilişkili olan mitral stenoz ve sol ventrikül yetmezliği durumlarıdır.

Hemoptizinin değişik etiyolojilerinin relatif sıklığı her ne kadar seriden seriye değişmekte ise de en son çalışmalar göstermektedir ki, bronşit ve bronkojenik karsinom en önemli iki sebeptir. Her ne kadar eskiye göre tüberküloz ve bronşektazi daha az görülüyorsa da bu iki rahatsızlık, birçok seride massif hemoptizinin en belirgin sebepleridir. Aşırı balgam çıkarmadan sonra bile hastaların büyük bölümünde (bazı serilerde %30’un üzerinde) hemoptizinin belirlenmiş bir etiyolojisi yoktur. Bu hastalar kriptojenik hemoptizi ve idiopatik olarak sınıflandırılırlar ve küçük hava yolları ya da parankimal hastalıklardaki kanamaların sebepleri oldukları varsayılırlar.
  • Hemoptizide Hastaya Yaklaşım
Anammez çok önemlidir, mukopürülan çizgili kan şeklinde veya pürülan balgam şeklinde tarif edilen hemoptizi genellikle bronşit anlamına gelir. Son zamanlarda görünüş ve miktarı değişen kronik balgam üretimi, kronik bronşitin akut alevlenmesini gösterir. Ateş ve titreme ile beraber olan çizgili kanlı balgam pnömoniyi akla getirir , oysaki kokuşmuş balgam akciğer apresini gösterir . Balgam üretimi kronik ve bol miktardaysa bronşiektazi teşhisi göz önüne alınmalıdır. Hemoptiziyi takiben ani plörik göğüs ağrısı ve dispne pulmoner emboliyi akla getirir.
  • Hemoptizide Tedavi
Kanamanın hızlılığı ve onun gaz değişikliğindeki etkisi işlemlerin aciliyetini gösterir. Kanama balgamda çizgi şeklinde kan veya az miktarda saf kan ile sınırlı ise gaz değişimi genellikle devam eder, birinci önceliğimiz burada bir tanı koymaktır. Hemoptizi yatgınsa, yeterli gaz değişimini muhafaz etmeye çalışmalı, akciğerin diğer etkilenmemiş alanlarına kanın sıçramasını önlemek ve asfiksinin önüne geçmek ilk önceliğimizdir. Hastayı yatırmak ve kısmen öksürüğü baskılamak kanamanın orjini belli ise ve bir akciğerde sınırlı ise kanayan akciğere belirli bir pozisyon verilir ve o şekilde tutulur. Böylece aspire edilen kan diğer akciğeri etkilemeyecektir.Kanama yaygınsa yeterli gaz değişimi ve hava yollarının kontrolü için endotrakeal entübasyon ve mekanik ventilasyon gerekebilr. Doğru pozisyonda olmasına rağmen akciğerinden karşı akciğere kan akımına karşı yapılacak işlemler; sağ ve sol ana bronşları (kanayan – kanamayan ) bronkoskopi yardımı ile ya da özellikle tasarlanmış çifte lümenli tüple ayırmak gerekmektedir. Diğer bir çözümde bronkoskopi yardımı ile direk görerek balon kateter korıması ve bunların şişirilmesi ile bronşun kanayan tarafa yönelmesi önlenmelidir. Bu teknik etkilenmemiş alanlara kanın aspirasyonunu önlemekle kalmaz aynı zamanda kanayan taraftaki tamponlamayı güçlendirir ve kanamayı durdurur.

Önemli kanamaları kontrol için mevcut diğer teknikler şunlardır; lazer fototerapi, elektrokoter,emboliterapi ve akciğerin ilgili bölgesinin cerrahi rejeksiyonudur. Endobronşial tümörden gelen kanama neodimiyum:ytrium-aliminyum-garnet lazeri ile lazer kaogülasyon yapılarak en azından geçici hemostaz yapılarak ısı ile dokuyu yakar ve bu da endobronşial tümörden gelen kanamayı durdurmak için kullanılan yöntemdir. Emnoloterapi arteriografi işlevi olan bir yöntemdir, burada kanayan yere çok yakın olan damar kanüle edilir ve kanayan damarı büzmek için jel köpüğü maddesi enjekte edilir. Diğer tedavilere cevap vermeyen hayatı tehdit eden hemoptizi için cerrahi rejeksiyon acil tedavi yöntemi olarak bir opsiyonel çözümdür, kanamanın tekrar ettiği ve yeri bilinen durumlarda da seçici ve kesin yöntemdir.

Kaynak


__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.04.16, 23:11   #5
Yorgun Mod

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1198
Mesajlar: 9,623
Ettiği Teşekkür: 32826
Aldığı Teşekkür: 43591
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hemoptizi Rahatsızlığı Nedir? Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Daha önce duymamışım.

Bilgilendirme için teşekkürler canım. Ellerine sağlık
__________________Ekin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.04.16, 23:19   #6
Yasaklı Üye

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,657
Ettiği Teşekkür: 79418
Aldığı Teşekkür: 37486
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: Hemoptizi Rahatsızlığı Nedir? Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Hic duymamistim böyle bir hastalik, cokta tehlikeliymis. Degerli bilgiler icin tesekkürler Gülümsün.
CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
başlıca, hemoptizi, nedenleri, nedir, nelerdir, rahatsızlığı, tükürmehemoptiz


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 01:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.