Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar

İnsan Sağlığı ve Hastalıklar İnsan sağlığını etkileyen faktörler ve tedavileri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 17.01.12, 11:27   #21
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1557
Mesajlar: 7,766
Ettiği Teşekkür: 29440
Aldığı Teşekkür: 34262
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: İşsizlerin Cebinede Göz Diktiler(!) Lanet Olsun Böyle Sisteme!!

GSS'de en tehlikeli değişiklik

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Kanununda yapılan bir değişiklikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na “hangi hastalıkların sigorta kapsamında olacağına karar verme” yetkisi verildi. Yetki, milletvekillerinin emekli maaşlarına yapılacak zammı içeren 6262 sayılı Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un içine eklendi. Kanun’un 7’nci maddesine eklenen “d” bendine, “Kurumca finansmanı sağlanacak sağlık hizmetlerinin kapsamı dışında bırakılan sağlık hizmetleri” ifadesi eklendi. Yani artık SGK’nın her türlü sağlık hizmeti “ödeme kapsamı”ndan çıkarma yetkisi bulunuyor.

Bu durumda vatandaş GSS için prim ödediği halde tedavisi, SGK finansmanı dışında bırakılmışsa, cebinden para ödemek zorunda kalacak. SGK’nın bu yetkisini nasıl kullanacağı henüz netlik kazanmamış olsa da kurumun bir kararıyla yüzbinlerce vatandaş sağlık hakkından mahrum kalabilecek.
ÖZTÜRK: EN TEHLİKELİ MADDE

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyesi Dr. Osman Öztürk, söz konusu değişikliğe “Bu GSS’nin en tehlikeli maddesidir” diyerek tepki gösterdi.
Öztürk, “Bu hükme göre SGK ‘ben kalp hastalıklarının tedavisini ödemiyorum’ derse bunu yapabilir çünkü artık yasal dayanağı var” diye uyardı. Bu yetkisinin vatandaşlara büyük zarar vereceğine dikkat çeken Öztürk, “Muhtemelen hemen ciddi hastalıklardan başlamazlar ama mesela ‘ruh hastalıklarını ödemiyorum’ diyebilir. Bugün özel sigortalar ödemiyor. Ya da cinsel yolla bulaşan hastalıkları ödemeyebilir. Kansız ameliyat denilen bir tedavi yöntemi var, bu da yine kapsamdan çıkartılabilir. Bu GSS’nin en tehlikeli maddesidir. Kötüye kullanılabilecek ve vatandaşın canını çok yakacak bir madde. Muhtemelen, ya daha fazla para istenecek ya da vatandaşın tamamen kendi cebinden ödemesi istenecek” dedi. SGK’nın yetkisini nasıl kullanacağının henüz belli olmadığını belirten Öztürk, ancak bundan sonra SGK’nın bu tarz kararları için yasal dayanağa sahip olduğuna vurgu yaptı. Öztürk, “Yani GSS’li olmak kimseyi rahat ettirmesin. Ya daha fazla para verecek vatandaş ya da bir takım hizmetleri alamayacak” diye konuştu.

GSS YOKSA HASTANE YOK

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası birçok başka sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. Yeşil kart sahipleri ve SGK’da kaydı olmayanlar, 31 Ocak gününe kadar GSS’ye başvurarak 13 kurumdan yapılacak gelir testine girecek. Bu gelir sorgulaması sonucunda, hane geliri aylık 295 TL’den yüksek olan herkes kademeli olarak prim ödemek zorunda kalacak. Bu durumda, yevmiyeli işçiler, ev işçisi kadınlar, yarı zamanlı çalışanlar, ücretli öğretmenler, 25 yaşını dolduran işsiz gençler ve sosyal güvencelerden yoksun birçok kesim, sağlık hizmetinden yararlanabilmek için para ödeyecek, ödeyemezse sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak. “Hükümet, herkesin doğumdan ölüme kadar sağlık sigortasının olduğunu söylemişti, ancak görüyoruz ki primini ödeyemeyen insanlar sağlık hakkından yararlanamayacak” diyen Dr. Osman Öztürk, GSS ile, sağlığın sosyal bir hak olmaktan tamamen çıkartıldığını belirtti.

VAKIFLAR MUTFAĞA KADAR GİRECEK


SGK’nın “gelir sorgulaması” sistemini de eleştiren Öztürk, “Bir gelir testi yapılacak. Ancak buna gelir testi demek doğru olmaz. Çünkü burada eve gelen gelire değil harcamanıza bakılacak. SGK’dan gelen denetmenler her türlü harcamanızı kontrol edecek. Ev eşyalarınız incelenecek, mutfağınıza kadar girecekler. Faturalarınıza bakacaklar. Eğer yoksulsanız devlet ödeyecek ama bunu da kanıtlamanız gerek ” diye konuştu.
GSS’yle herkesin eşit sağlık hizmeti alamayacağına da vurgu yapan Öztürk, “Primi devlet tarafından karşılanan, yoksullar ve 65 yaşını doldurmuş muhtaç güçsüz ve kimsesiz, üniversite ve istisnai yerlere gidemeyecekler” dedi. Öztürk, Hükümetin, primini ödediğini, aşağıda sigortalı olarak tarif ettiğine dikkat çekti.

GSS: SÜREKLİ PARA YUTAN BİR MAKİNA


Öte yandan GSS sistemine kayıt olarak, bildirilen primleri ödemek yeterli olmayacak. Vatandaş bütün primlerini düzenli ödese de prim dışında da katkı, katılım payları ve reçete başına para ödemekten kurtulamayacak. TT: Merkez Konsey Üyesi Öztürk, maaşlardan ilaç farkı kesintilerinin devam edeceğine de dikkat çekti. Bu durumun hastalar tarafından çok bilinmediğini kaydeden Öztürk, Sadece pirim ödemeyeceğiz. Zaten bir katılım payı vardı. Bu devam edecek. Yine ilaç farklarını da vatandaş ödemek zorunda. Örneğin doktor size 5 TL olan bir ilaç yazdı. Bunu eczanede bulamadınız. Eczane size 10 liralık ilaç verdiyse aradaki farkı ödeyeceksiniz.”

Hükümetin, Aile Hekimliği uygulamasından para kazanmak için getirdiği son düzenlemeye de değinen Öztürk, hastaların, aile hekimliği de dahil diğer sağlık kuruluşlarında yazılan reçetelerde, reçete başına 3TL, 3 kalem ilaçtan sonra da ilaç başına 1 TL ödemek zorunda olduğunu ifade etti. Öztürk, “Biz buna GSS-Matik diyoruz. Sistem sürekli para yutan bir makineye dönüştü çünkü” dedi.

GSS’Lİ OLMAK İSTEMİYORUM DEMEK YOK

Kimsenin “GSS’ye girmiyorum” deme hakkının olmadığını da kaydeden Öztürk, “Sağlık ihtiyacım olduğunda paramla karşılarım demek yok. Borçlanıyorsun. Zaten gelir testi yaptırmayanlar, aylık geliri 1773 TL’den daha yüksek kabul edilerek ayda 212 TL prim ödemek zorunda kalacak. Ödemezse de sağlık hizmeti alamayacak. Ayrıca Hastaneye gittiğinde bu birikmiş olarak karşısına çıkartılacak” diye konuştu.

KAYIT DIŞI ÇALIŞTIRILANA KÖTÜ HABER


Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendi rakamlarına göre Türkiye’de 10 milyon 400 bin kişi kayıt dışı çalışıyor, yani çalıştıkları halde sigoraları yapılmıyor. 200-300 müfettişi bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının denetim görevini yerine getirmediği için bu milyonlarca kişi de patronların yapmadıklarını yaparak GSS primi ödemek zorunda kalacak.

GSS kapsamına giren kayıt dışı işçilere değinen Öztürk, bu noktada kayıt dışı çalışanlar için bir karışılık çıkacağını söyledi. “Sigortası ödenmediği için kayıt dışı gözüken bu işçilerden, SGK gelir testi yapmasını isteyecek. Kayıt dışı çalışsalar da evlerine belli miktarda gelir girdiği için mecburen primlerini kendileri ödeyecekler” dedi.

MÜCADELE ESAS ŞİMDİ BAŞLIYOR

“Türkiye’de Genel Sağlık Sigortası tartışması ve mücadelesi aslında yeni başlıyor” diyen Öztürk, önceki yıllarda da GSS eylemleri yaptıklarını belirterek, “Vatandaşlarımız, uygulama başına gelmediği için ön uyarılarımızı çok dikkate almadı. Ancak şimdi, milyonlarca insan sağlık hakkından yoksun olacak, hastaneye gittiğinde sağlık hizmeti alabilmek için milyarlar vermek zorunda kalacak” dedi. Öztürk, TTB, diğer sağlık örgütleri ve emekten yana bütün siyasi parti, oluşum ve hareketlerin GSS’ye karşı mücadeleye devam edeceğini ifade etti.
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.01.12, 11:39   #22
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1557
Mesajlar: 7,766
Ettiği Teşekkür: 29440
Aldığı Teşekkür: 34262
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: İşsizlerin Cebinede Göz Diktiler(!) Lanet Olsun Böyle Sisteme!!

"AKP Sağlık Politikası: Yalanlar ve Gerçekler"

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri sürecinde dokuz yıllık iktidarında sağlık sisteminde yapılan değişiklikleri ve seçim beyannamesindeki vaatlerini değerlendirdi. Birlik, AKP'nin seçim afişlerinde ve kampanyalarında öne çıkardığı sağlıkla ilgili söylemleri 50 başlık altında topladı. Her bir icraat ve vaadin arkasındaki gerçeği ortaya koydu.

İşte TTB'nin hükümete verdiği 50 yanıttan bazıları:

1. Yalan: İstediğim hastanede tedavi oluyorum.

Gerçek: Sağlık sigortalı hastalar eskiden öncelikle devlet ve üniversite hastanelerinde, sevk almak koşuluyla da sözleşmeli özel hastanelerde tedavi olabiliyorlardı. Evet, şimdilerde hepsinde değil ama Sosyal Güvenlik Kurumu'yla sözleşme imzalayan özel sağlık kurumlarında tedavi olabiliyorlar. Yalnız küçük bir sorun var; taburcu olurken önlerine konulan milyarlarca liralık faturayı ödeyebilmeleri gerekiyor!

2. Yalan: Hastanelerde rehin kalma ayıbına son verdik.

Gerçek: Evet, hastaneler faturayı ödeyemeyen hastaları artık rehin almıyor. Hastaya senet imzalatılıyor, sonra icra memurları geliyor. Ödeyemeyenlere de hapishane yolu görünüyor.

3. Yalan: Genel Sağlık Sigortası Yasası çıkardık. Artık herkesin sağlık sigortası var.

Gerçek: İşsizlik sigortasından yararlanamayan işsizler, kayıtdışı sektörde çalışanlar, primini ödeyemeyen esnaf ve sanatkârlar, primini ödeyemeyen çiftçiler, 18 yaşını dolduran ve çalışmayan kız çocukları genel sağlık sigortasından yararlanamıyor.

4. Yalan: Genel Sağlık Sigortası primini ödeyemeyen vatandaşların primlerini devlet ödeyecek.

Gerçek: Yasaya göre aylık geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan her vatandaş prim ödemek zorunda. 1 Ocak 2012'den itibaren fakirlik testinden geçemeyen milyonlarca vatandaşın yeşil kartı iptal edilecek.

5. Yalan: Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanılacak.

Gerçek: Sağlık hizmeti alabilmek için düzenli olarak genel sağlık sigortası primi ödemek yetmiyor. Ayrıca katılım payları ve ilave ücret ödemek gerekiyor.

6. Yalan: Genel Sağlık Sigortası bütün sağlık harcamalarını karşılayacak.

Gerçek: Sigortalı vatandaşlara verilecek hizmetlerin kapsamı, miktarı ve süresi sosyal güvenlik kurumu tarafından sınırlanabilecek. Temel teminat paketi dışında kalan hizmetler için "tamamlayıcı sigorta" yaptırmak veya cepten ödemek gerekecek.

7. Yalan: Sigortalılar sadece ayaktan muayenelerde katılım payı ödeyecek.

Gerçek: Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda 2009 yılında yapılan değişikliğe göre bundan sonra hastaneye yatanlar da, ameliyat olanlar da katılım payı ödemek zorunda kalacak.

8. Yalan: Muayene katılım payı sadece 2 TL olacak.

Gerçek: Genel Sağlık Sigortası'nın yürürlüğe girdiği daha ilk gün muayene ücretlerine zam yapıldı. Uygulama yargıdan döndü ama hükümet yeni bir düzenleme yaparak muayene ücretlerini % 650 arttırdı. (Aile hekimliği muayeneleri için getirilen 2 TL katılım payı yargı tarafından tekrar iptal edildi.) Artık her bir muayene için devlet hastanelerinde 8, özel hastanelerde 15 TL muayene ücreti ödeniyor. Üstelik, bu düzenlemelerle, daha önce muayene ücreti ödemeyen SSK'lı aktif çalışanlar, yeşil kartlılar, kamu çalışanları ve emeklileri ile aile bireyleri de artık ücret ödemek zorundalar.

9. Yalan: Sigortalılar, sözleşme imzalayan sağlık hizmeti sunucularından hiçbir bedel ödemeksizin faydalanabilecekler. İsteyen istediği hastaneye gidebilecek.

Gerçek: Milyarlarca lira ilave ücret ödeyemeyen vatandaşlar genel sağlık sigortalı olsa bile özel hastanelerden yararlanamıyor. Yeşil kartlı hastalar ise üniversite hastanelerine ancak sevk ile gidebiliyor, özel hastanelere ise hiç gidemiyor.

10. Yalan: 18 yaşın altındaki çocuklar koşulsuz olarak genel sağlık sigortası kapsamına alındı.

Gerçek: Annesi, babası sigortalı olmayan ve yeşil kart alamayan ailelerin çocukları Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanamıyor.

11. Yalan: 18 yaşın altındaki çocuklar için bütün sağlık hizmetleri ücretsiz.

Gerçek: 18 yaşın altında da olsa bütün hastalar katılım payı ve ilave ücret ödemek zorunda.

12. Yalan: Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Yasası'nı sağlıkta ve sosyal güvenlikte norm ve standart birliği sağlamak için çıkarttık.

Gerçek: SSGS Yasası İMF ve Dünya Bankası'nın direktifleriyle çıkarıldı. Norm ve standart birliği sağlanmadı ama emekli maaşı oranları % 23-% 33 düşürüldü, emeklilik yaşı 65'e, prim gün sayısı 7.200'e çıkarıldı. Emeklilik gerçekti, hayal oldu.

13. Yalan: SSK hastanelerini sağlıkta tek çatı oluşturmak için Sağlık Bakanlığı'na devrettik.

Gerçek: SSK hastaneleri "tek çatı altında topluyoruz" bahanesiyle özelleştirilmek için Sağlık Bakanlığı'na devredildi, tasfiye edildi. Şimdi, Meclis'te bekleyen Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısı'na göre devredilen SSK hastaneleri de dâhil Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler doksan parçaya bölünecek, doksan çatı oluşacak.

14. Yalan: Aile hekimliği hizmetini başlattık. Aile hekimleri aile fotoğrafında yer alacak, evlere gidecek, yedi gün yirmi dört saat hizmet verecek. Bütün sağlık sorunlarınızı aile hekiminiz takip edecek.

Gerçek: Aile hekimleri sadece mesai saatleri içerisinde hizmet verir. Mesai dışında çalışmaz, eve gelmez. Aile hekimliği başlayalı beş yıldan fazla geçti. Ancak sevk zinciri nedense bir türlü kurulamadı. Aile Hekiminin kendisine bağlı vatandaşların bütün sağlık sorunlarını takip edebilmesi mümkün değil.

15. Yalan: Aile hekiminiz sizi doğumdan ölüme kadar izleyecek.

Gerçek: Aile hekimlerinin iş güvencesi yok. Sözleşmesi her an için feshedilebilir, siz de kendinize yeni bir aile hekimi bulmak zorunda kalabilirsiniz.

16. Yalan: Aile hekimliğine geçilince sağlık ocaklarındaki gibi yığılma olmayacak.

Gerçek: Dünyanın diğer ülkelerinde bir aile hekimine bin beş yüz, iki bin nüfus bağlı iken Türkiye'de üç bin beş yüz, dört bin nüfus bağlı. Aile hekimleri bütün gün yoğun bir şekilde hasta bakıyorlar.

17. Yalan: Vatandaşların sağlık hizmetine ücretsiz ulaşabilmesi için tam gün yasasını çıkardık, kamuda çalışan hekimlerin muayenehanelerini kapattırdık.

Gerçek: Son yedi yılda kamuda çalışan doktorların büyük çoğunluğu muayenehanelerin kapattı. Bugün yüzde doksan ikisi zaten tam gün çalışıyor. Ancak vatandaşların sağlık için ceplerinden yaptıkları harcamalar azalmak bir yana üç kat arttı.

18. Yalan: TTB doktorların tam gün çalışmasına karşı çıkıyor

Gerçek: Tüm sağlık çalışanları olarak tam gün kölelik düzenine karşı çıkıyor; grevli - toplu sözleşmeli sendikal haklar ve emeğimizin karşılığını alacağımız, emekliliğe yansıyacak, güvenceli ücretlerle tam süre çalışmak istiyoruz. Bu konuda hazırladığımız yasa tasarısı önerisini Sağlık Bakanı'na da ilettik.

19. Yalan: Doktorlar on yedi bin lira maaş alıyor.

Gerçek: Kamuda çalışıp o kadar maaş alan tek doktor olsa olsa Sağlık Bakanı'dır.

20. Yalan: Sendikaya üye olmak anayasal bir haktır.

Gerçek: Türkiye'de yaklaşık beş yüz özel hastane var. Sendikanın girebildiği özel hastane sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor. Sendikaya üye olan işten atılıyor.

21. Yalan: Biz gerekli düzenlemeleri yaptık ama doktorlar hastalara ilgi göstermiyor, yeterli süre ayırmıyor.

Gerçek: Telefonla randevu sisteminde hastaya ayrılan süre on dakikayı bile bulmuyor. Randevusuz hastalar da eklenince hasta başına düşen toplam süre beş dakikaya kadar iniyor.

22. Yalan: İlaca erişim kolaylaştı. İstediğim hastaneden ilacımı alıyorum.

Gerçek: Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bilgisayar sistemi doğru düzgün çalışmadığı için ilacını almak isteyen hastalar eczane eczane dolaşmak zorunda kalıyor. Üstelik, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) birçok ilacı ödeme listesinden çıkarttı. Bu ilaçların parasının tamamını vatandaşlar ceplerinden ödüyor. Dahası, SGK hesaplama yaparken benzer, eşdeğer ilaçların en ucuzunu esas alıyor. O ilaç eczanelerde bulunmasa bile reçetede yazılı olanla en ucuz ilaç arasındaki fark da hastaların cebinden çıkıyor.

23. Yalan: Sağlık çalışanları hallerinden memnun. Bu nedenle sağduyulu sağlıkçılar örgütlerinin eylem çağrısına katılmıyor, eylemleri marjinal gruplar yapıyor.

Gerçek: Hekimi, hemşiresi, dişhekimi, laborantı, ebesi, eczacısı, radyoloji teknisyeni, taşeron işçisi, bütün sağlıkçılar hallerinden şikâyetçi. Bu nedenle sağduyulusu, solduyulusu tekmil sağlıkçı sınıfı eylemler yapıyor.

Kaynak - TTB
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.01.12, 12:52   #23
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,432
Ettiği Teşekkür: 87851
Aldığı Teşekkür: 126221
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İşsizlerin Cebinede Göz Diktiler(!) Lanet Olsun Böyle Sisteme!!

Sağlıkta boşalan kasayı ancak böyle kapatabilirlerdi.


Romanya gibi olamıyoruz.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.01.12, 03:13   #24
Yeni Üye
nokiaxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Yaş: 44
Konular: 0
Mesajlar: 3
Ettiği Teşekkür: 2
Aldığı Teşekkür: 12
Rep Derecesi : nokiaxxx Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İşsizlerin Cebinede Göz Diktiler(!) Lanet Olsun Böyle Sisteme!!

demokratik bir ülkede zorunluluk olmaz..zorunluluk olursa demokrasi gider dayatmalar gelir..
işsiz insanların madem sağlığını düşünüyorsunuz iş verin onlara;devletin ekonomisi belliymiş..madem ekonomi bu! vekillerin emekli maaşlarında zam oranındaki adaletsizlik ney..
zaten ailesine yük olan işsiz üniversite mezunlarına bu dayatma yapılmamalıydı..cidden çok ayıp ettiler
ve işin ciddi tarafı daha kimsenin bu uygulamadan haberi yok..evlerine 880tlik ceza gelince millet coşacak...
ya arkadaşlar gelir durumunuz iyiyse 100 yada 200 tl gss vereceğinize ..sgk ya gidin dilekçeyle isteğe bağlı bağkurlu olun emeklilik hakkındanda yararlanın ayda267tl imiş endüşük...işbulunca iptal ettirirsiniz
__________________
Forum Gerçek Türkiyeli'nin Resmi Forumu
nokiaxxx isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz nokiaxxx'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.01.12, 13:12   #25
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1557
Mesajlar: 7,766
Ettiği Teşekkür: 29440
Aldığı Teşekkür: 34262
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: İşsizlerin Cebinede Göz Diktiler(!) Lanet Olsun Böyle Sisteme!!

Oda iyi bir fikir bence.. bunların kıytırık sigortasına para ödeyeceklerine durumu olan işsiz kardeşlerimizin isteğe bağlı sigorta olayına girmesi daha iyi olur..

Yinede ne biliyim bu baştakilerin varya muhalefet dahil hepsinin olayı hikaye arkadaşlar.. birbirleriyle tiyatro oynuyorlar etraflarında şakşakçıları.. bir gün bu düzende bozulacak ama hangi gün? bedeli ağır olacak tabi..

----------
Kuran - Maun Süresi

1- Dini yalanlayan şu kimseyi gördün mü?

2, 3- İşte odur, yetimi itip – kalkan ve yoksulun yiyeceği üzerine teşvik etmeyen kimse.

4, Bu nedenle, şu namaz kılanların vay haline!

5- Onlar namazlarından gafildirler,

6 - Onlar, gösteriş yaparlar,

7- Ve mâûnu vermezler.
------------------

İncil -Matta 6: 5-6

İsa ders verirken şöyle dedi: "Uzun kaftanlar içinde dolaşmaktan, meydanlarda selamlanmaktan, havralarda en seçkin yerlere ve şölenlerde başköşelere kurulmaktan hoşlanan din bilginlerinden sakının. Dul kadınların,yetimlerin,öksüzlerin malını mülkünü sömüren, gösteriş için uzun uzun dua eden bu kişilerin cezası daha da ağır olacaktır." (Markos, 12: 38-40)

----------

Tevrat

Garibe haksızlık etmeyeceksin, ve ona gadretmeyeceksin; çünkü siz Mısır diyarında gariptiniz, hiçbir dul kadını, ve öksüzü,yoksulu incitmeyeceksiniz. Eğer onları incitirsen, ve bir yolla Bana feryat ederlerse, onların feryadını mutlaka işiteceğim... (Çıkış, 22: 21-23)

Zaifin ve yetimin davasını görün; Düşküne ve yoksula adalet edin. Zaifi ve fakiri çekip kurtarın; onları kötüler elinden azat edin. (Mezmurlar, 82: 3-4))

----------
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.01.12, 14:20   #26
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 327
Mesajlar: 1,716
Ettiği Teşekkür: 1947
Aldığı Teşekkür: 8872
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İşsizlerin Cebinede Göz Diktiler(!) Lanet Olsun Böyle Sisteme!!

Alıntı:
Yinede ne biliyim bu baştakilerin varya muhalefet dahil hepsinin olayı hikaye arkadaşlar.. birbirleriyle tiyatro oynuyorlar etraflarında şakşakçıları.. bir gün bu düzende bozulacak ama hangi gün? bedeli ağır olacak tabi..

Heh işte mevzu bu. Hiç bir bedeli de olmaz ama bunu da belirteyim. Yüzyıllardan beridir, sahne değişir ama oyun değişmez. Her zaman koyunlara bir çoban bulunur. Ağalar hiç bir zaman kaybetmez. O ancak, kendini sosyalist ve özgürlükçü diye ortaya atıp, romantik romanlar yazan, yazarların romanlarında olur. Matrix filmindeki mimar tipini getirin aklınıza, neden öyle bir tip seçtiler ve bu tip kime benziyor Seçim meydanlarında nutuk atanlarla, kaval çalıp koyun otlatan çobanlar arasındaki tek fark, birinin kepenek giymesidir ve unutmayın ikisini de parayla tutan ağaları vardır.
__________________
Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Karagöz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.12, 13:01   #27
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1557
Mesajlar: 7,766
Ettiği Teşekkür: 29440
Aldığı Teşekkür: 34262
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: İşsizlerin Cebinede Göz Diktiler(!) Lanet Olsun Böyle Sisteme!!

Alıntı:
kaymakamlıktan yeni gelmiş, yorgun, öfkeli, kırgın bıkkın ve dargınım. ama yine de yaşadıklarımı yazmak istiyorum. ailemin sigortasından faydalanacak yaşı geçmiş, ortalama 3 aydır da işsiz olduğum için bu eşsiz sigorta yasasından etkilenen biriyim. önceden işi bıraktığımızda en az 6 ay daha sigorta devam ederdi, sonra bu 3 aya düşürüldü, şimdilerde ise bu süre daha da kısa. sonuç olarak aile içindeki baskı ve kavgalar yüzünden (aileme kayıt olmak istemiyorum dedikçe biz ödeyeceğiz neden büyütüyosun, üzülürsen asıl biz üzülürüz, sen bizim çocuğumuz değilmisin tabi öderiz gibi laflarla vicdan yaptıklarını görmem, daha çok üzülmem, utanmam, tartışmalar vs) bugün bu sigorta olayına başvurmaya gittim. öncesinde de devlet hastanesine gittim, bir süredir çektiğim sıkıntımdan dolayı. bir güzel 15 tl muayene paramı ödedim hemen ve dokturu bekledim. geldi, girdim, benim aylarca muzdarip olduğum sıkıntıma sadece 4 dk.lık bir muayeneyle cevap verdi; 'olur öyle, al bu hapı, beslenmene de dikkat et' dedi. klasik devlet hastanesi diyalogları. eczaneye de ilaçlar için hatrı sayılır bir miktarı ödedim tabi. zaten fobi var, yılda belki 3 kez gidiyorum doktora, hizmet de allahlık. ve devlet 'böyle arada sırada hastaneye gittikçe ödeyeceğine, her ay bana öde, sen ödeyemiyosan da anan baban ödesin' mi diyor yani? kafamdaki bu gibi sorularla kaymakamlığın yolunu tuttum.
verdikleri başvuru kağıdını aldım, sayfalarca sorular. ev kimin, kira mı, kaç oda, tuvalet dışarıda mı, neyle ısınıyorsunuz, tüm beyazeşyaları sıralamışlar (televizyon ve lcd ayrı seçeneklerde) ve kaçar tane olduğunu, kaç yıllık olduğunu, fiyatlarını, ne şekilde ödediğimizi, bilgisayar, internet varmı, et tüketimi, sebze tüketimi, süt ürünleri tüketimi, meyve tüketimi, ve aklımdan çıkmış bir sürü soru. sabırla hepsini doldurduk annemle ve nihayet soru sorabileceğimiz birini bulduk.
ne kadar ödeyeceğiz biz şimdi, ve her ay mı ödeyeceğiz hastaneye gitmesek bile? eve gelip bakacaklar önce, sonra size söylerler o kişiler.
ne zaman gelirler? bilmiyorum, arayacaklar sizi.
hemen başlayacak mı peki sigorta, ödemeye başlar başlamaz ücretsiz muayene ve ilaçtan faydalanabilecek miyim? yoksa bunda da 120 iş gününden sonra mı başlar ( sitem dolu bir tonla sorulmuş olsa da karşı taraf tınlamaz)? onu bilmiyorum, gelen kişiler söyler.
iş bulduğumda ben mi gelip bunu bildireceğim yoksa siz mi tespit ediyorsunuz? bilemiyorum ben onu.
onu bilmiyosun bunu bilmiyosun, ne biliyosun ozaman, neden burda duruyorsun? henüz daha oturuşmamış bir sistem olduğu zaten belliydi ama bu kadar mı herkes bi haber. kendi adamlarının bile bilmediği sigortaya gidip deli gibi başvuruyoruz. annemle orda da ufak çaplı tartışma yaşarken adam da kağıtlara bakıp eksik olup olmadığını kontrol ediyordu. olan bitenin, cevapsız kalan sorularımın yarattığı siniri geçtim, şu son diyalog beni bitirdi.
görevli: et tüketimi; hiç?
ben: evet.
g: (boş bakış)
b: vejetaryenim.
g: neden?
sana ne. hem nedir yani, 'ete para vermiyomuş bu, onun parasını da biz alıp çatır çatır yemediği eti yiyelim' mi dicek şimdi devlet, yoksa 'yazık et yemiyomuş az para alalım da gitsin et yesin' mi?
kutsal bilgi kaynağı ekşisözlük 'zeki mürenin de bizi görebildiği yer' sonuçta, o yüzden umut ediyorum ki bu yaşanılanları ve düşünülenleri görüyorlardır. ve tabi umarım okuma yazmaları vardır.
Ekşisözlükten...
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 19.01.12, 13:07   #28
¤ Sevginin Aşk'ı ¤

Ayzıt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Yaş: 30
Konular: 13
Mesajlar: 1,179
Ettiği Teşekkür: 890
Aldığı Teşekkür: 5554
Rep Derecesi : Ayzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: İşsizlerin Cebinede Göz Diktiler(!) Lanet Olsun Böyle Sisteme!!

Başvuruda bulunmayan var mı?
__________________
Sevgili...
Bu senaryo, bu kuyu, bu Eylül bırakmaz beni.
Geleceksen sen gelmelisin, hüzün kadar cesur aşklar takınarak.

Madem aşk cemresidir gönlün,
Gönlüme biraz bahar, biraz sen katarak...
Kahraman Tazeoğlu
Ayzıt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Ayzıt'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.12, 13:20   #29
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1557
Mesajlar: 7,766
Ettiği Teşekkür: 29440
Aldığı Teşekkür: 34262
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: İşsizlerin Cebinede Göz Diktiler(!) Lanet Olsun Böyle Sisteme!!

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Doğum Lekesi Mesajı göster
Başvuruda bulunmayan var mı?
şu linke göz at

http://forum.donanimhaber.com/m_5622..._1/key_/tm.htm
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.12, 14:26   #30
¤ Sevginin Aşk'ı ¤

Ayzıt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Yaş: 30
Konular: 13
Mesajlar: 1,179
Ettiği Teşekkür: 890
Aldığı Teşekkür: 5554
Rep Derecesi : Ayzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: İşsizlerin Cebinede Göz Diktiler(!) Lanet Olsun Böyle Sisteme!!

Hepsini okuyamadım ama genel olarak yaptıranlar cok galiba
__________________
Sevgili...
Bu senaryo, bu kuyu, bu Eylül bırakmaz beni.
Geleceksen sen gelmelisin, hüzün kadar cesur aşklar takınarak.

Madem aşk cemresidir gönlün,
Gönlüme biraz bahar, biraz sen katarak...
Kahraman Tazeoğlu
Ayzıt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Ayzıt'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cebinede, diktiler, güvenli, işsizlerin, lanet


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 19:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.