Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İnternet | Network


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 10.07.16, 00:14   #1
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1731
Mesajlar: 7,968
Ettiği Teşekkür: 26497
Aldığı Teşekkür: 34678
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Türkiye, İnternet Kalitesi Listesinde Kenya'nın Altında Kaldı.

Akamai'nin 2016'nın ilk çeyrek verilerinin yer aldığı "İnternet'in Durumu" raporunda yine sonlardayız. Zaten bu fiber altyapısızlıkla başka nasıl olabilirdi ki? Özetle Akamai 2016 ilk Çeyrek Raporu diyor ki; Türkiye sabit internet hızında ortalama 7,2 Mbps ile dünya 64cüsü. Mobil internet hızımız da ortalama 6,5 Mbps. Ülkeden Akamai sunucularına yapılan bağlantı sayısı 8,66 milyon (yani ortalama 30 milyon internet kullanıcısı anlamına geliyor) ve IPv6 yani yeni nesil internet mimarisi konusunda da Türkiye'nin adı maalesef hala yok.

Akamai'nin "İnternet'in Durumu" raporlarını 2010'dan bu yana takip ettiğimizi sürekli turk-internet.com okuyucuları bilir. Bu raporlar, dünyada internet hız ölçümlerini detaylı bulabileceğiniz hemen hemen tek kaynak. Çünkü eskiden bu yana, verdiği hizmetlerle büyük bir trafiği taşıyan nadir firmalardan. Yazılım güncellemeleri, Vimeo, Twitter gibi pek çok firmaya hizmet veren bir "içerik dağıtım servisleri" firması olarak Akamai dünya trafiğinin 1/5'ini taşıyor. Taşırken de, müşterilerine verdiği kalite (SLA) raporlarının toplamını, 2008'den bu yana çeyreklik dönemler halinde sunuyor. 9 çeyrektir bu rapor "İnternet'in Durumu" başlığı altında yayınlanıyor[1].

Ülkemizde de sunucuları yer alan ve bu nedenle 8.66 milyon ülkemiz bağlantısının hızını ölçerek, rakamları hesaplayan Akamai'nin 2016'nın ilk çeyrek verilerinin yer aldığı "İnternet'in Durumu" raporunda yine sonlardayız. Hatta sıralamada Kenya'nın arkasından geliyoruz. Zaten bu fiber altyapısızlıkla başka nasıl olabilirdi ki?

Özetle Akamai 2016 ilk Çeyrek Raporu diyor ki; Türkiye sabit internet hızında ortalama 7,2 Mbps ile dünya 64cüsü. Mobil internet hızımız da ortalama 6,5 Mbps. Ülkeden Akamai sunucularına yapılan bağlantı sayısı 8,66 milyon ve IPv6 yani yeni nesil internet mimarisi konusunda da Türkiye'nin adı maalesef hala yok. Yani internet konusunda hükümetin ve dolayısıyla BTK'nın notu ; zayıf.

Ya da başka bir ifade ile özetleyelim; hükümet uzun zamandır, çeşitli rakamlar üzerinde kalem oynatıyor, abartılı abone sayıları filan sunuyor ama artık bağlantılı bir dünyada yaşıyoruz. Sizin makyaj yaptığınız rakamları, başkaları önünüze koyuveriyor.

ve.. Türkiye "Digital Divide" sarmalında aşağıya doğru düşüyor. Bunun maliyetini (diğer sektörlerdeki yansımalarını ve ekonomimize etkilerini) önümüzdeki yıllarda daha net görüyor olacağız.

Rapordan ilginç bir not; Ağustos ayında gerçekleştirilecek olan Brezilya Yaz Oyunları yaklaşırken, analistler planlanan binlerce saatlik canlı yayın ssati nedeniyle online seyirci sayısında bir rekor beklendiği şeklinde. Bunun karşılığında mobil ve sabit internet hatlarında bir sıkıntı yaşanması durumu söz konusu, çünkü yüksek kaliteli yayınların artması ve internete bağlı TV'lar yanında, cep telefonları, tabletler ile küresel ve yerel bağlantı sayısı İngiltere 2012 yaz oyunlarına nazaran çok daha fazla sayıda. O zamanki sayıların 2'ye katlanması bekleniyor.

Şimdi rapordan ülkemizle ilgili detayları sunalım;

Türkiye İnternet Abone Sayısını Abartılı Veriliyor

BTK haziran sonunda yayınladığı 2016'nın ilk çeyrek raporunda 51,7 milyon internet abonesi raporluyor ama Akamai raporu bunu doğrulamıyor, hatta ancak yarısının olabileceğini düşündürtüyor.

Akamai sunucularına ilk çeyrekte Türkiye'den 8,66 milyon bağlantı kurulmuş. Bir bağlantıyı birden fazla kişi kullanıyor diye düşünürsek, bunun anlamı en fazla 30 milyon civarı internet abonesi olduğudur. Zaten -- ITU-OECD raporlarında Türkiye'nin yerinin yukarıya alınabilmesi için olduğunu sanıyoruz -- internet abone sayısında uzun süredir abartılı artışlar görüyoruz. "Makyajlama" olarak yorumladığımız bu rakamlar arasında bir çeyrekte 8 milyon abonenin birden eklendiği gibi durumlar söz konusu.

Makyajlamayı nasıl yapıyorlar derseniz; eskiden beri zaten bazı operatörler "liderlik" yarışı içinde abone sayısını fazla fazla veriyordu. Bunu yaparken, özellikle "ön ödemeli" yani faturasız hat alan abone sayısının yüksek gösterilmesi söz konusuydu. İnternet konusunda duraklama devrine girildiğinde bunun bir başka şekli devreye sokuldu ve cep telefonu abone sayıları sanki hepsi mobil internet kullanıyormuş gibi gösterilmeye başlandı. Dediğimiz gibi bu yolla hükümet internet konusundaki kötü istatistikleri makyajlamaya çalışıyor.

BTK'nın son çeyrek raporunda görülen[2] bir ilginç nokta ise, 4.5G abone sayısı. Nisan başında olmasına rağmen hemen 33,4 milyona ulaşmış olarak verilen sayının nedenini araştırdık. Bugünlerde cep telefonu uygun olan her kişiyi 4.5G abonesi saymaya başladılar. 4.5 G abonesi olmasanız bile, kayıtlarda 4.5G görünüyorsunuz. Bunun yanında 12 milyon aktif 4.5G abonesi diye bir başka tanım var ama ona da inanmamız mümkün değil. Hem bu altyapı ile hem de kısa sürede bu rakamın oluşmasının mümkün olmadığını ama hükümetin bu konuda kalem oynattığını düşünüyoruz.

Zaten Akamai'nin 2 çeyrek raporu yayınlandığında göreceğiz. Eğer Türkiye'nin hızı kayda değer oranda artmışsa, o zaman bu abone sayısının doğru olduğuna inanacağız. Değilse, sadece üzüleceğiz; "Hükümetimiz ya da BTK neden internet alanında iyi şeyler yapmak ve durumu düzeltmek yerine, abartılı rakamlarla bizi ve dünyayı kandırmaya çalışıyor" diyerek üzüleceğiz.

Sabit İnternet'te 7,2 Mbps Ortalama Hız ile Dünya 64cüsüyüz

Akamai raporunda, 2014 yılını 5,8 Mbps ile dünya 52cisi, 2015 yılını 6,2 Mbps ile dünya 73cüsü olarak tamamlayan Türkiye 2016'nın ilk çeyreğinde 7,2 Mbps ortalama hız ile dünya 64cüsü olmuş durumda.

Akamai raporuna göre, dünya'nın ortalama internet bağlantı hızı 6,3 Mbps. Görüldüğü gibi, Türkiye ise ortanın az biraz üstünde. Listede üzerimizde 63cü sırada 7,3 Mbps ile Kenya ve 65ci sırada ise 7,2 Mbps ile Güney Kıbrıs bulunuyor.

Güney Kore 29 MBps ortalama internet bağlantı hızı ile hala dünya lideri durumunda. Onu Norveç, İsveç, Hong Kong ve İsviçre takip ediyor. Global ortalama hız son 1 yılda % 23 artış göstermiş. Türkiye'nin yıllık artışı ise bunun yarısı yani % 12.

Ulaşılan en yüksek hıza bakarsak, dünya ortalaması 34,7Mbps iken, Singapur 146,9 Mbps'e ulaşmış. Ortalama hız lideri Güney Kore de 103.6 ile ilk sıralarda. Türkiye'den ulaşılan en yüksek hız 40.7 Mbps olmuş. Bu 1 yıl önceye nazaran % 5,7 artış anlamına geliyor.

Mobil İnternet'te Ortalama Hızımız 6.5 Mbps, Ulaşılan En Yüksek Mobil İnternet Hızı 76,9 Mbps

2016 ilk çeyrekte 74 ülkenin mobil verileri incelenmiş. Mobil internet lideri 27.9 Mbps ile İngiltere. Cezayir ise 2.2 Mbps ile en düşük mobil internet hızına sahip. Türkiye'nin ortalama mobil internet hızı 6,5 Mbps olarak ölçülmüş. Bu hızla 74 ülke arasında 38ci sırada olduğumuz görülüyor. Mobilde ülkemizden ulaşılan en yüksek hız ise 76,9 Mbps olmuş.

Mobil internet'te 74 ülke arasında 18 tanesi 10 Mbps üzerine çıkmış durumda.

En yüksek mobil internet hızına ise Almanya 171,6 Mbps ile ulaşmış. Almanya dahil 100 Mbps üzerine en az 1 kere çıkan ülkeler Avustralya, Tayland ve İsrail. Cisco raporuna göre 4G teknolojileri sayesinde 2020'ye kadar bu hızların 3,2 kat artması öngörülüyor. Orange Spain şimdiden LTE-A ile 500 Mbps'e çıktığını duyurmuş durumda. Huawei'in benzer bir denemesi ile Singapur M1 şirketinin 1 Gbps üzerine çıktığı bildiriliyor.

Geniş Bant Adaptasyonu

Rapor ABD'nin Federal Haberleşme Komisyonunun (FCC) 2010'daki tanımı çerçevesinde, 2014 yılından itibaren, genişbant hızı alt limiti 4 Mbps ve Yüksek hızlı Genişbant Alt limiti 10 Mbps olarak alıyor. Bu nedenle de, 4 Mbps altı ve 10 Mbps üstü sıralamalar ayrıca veriliyor. Ayrıca raporda 4K yayıncılık için "4K'ya hazırlık" indeksi var ve bunun için geniş bant hız alt limiti 15 Mbps olarak veriliyor. Buna ait bir sıralama da var. Aşağıda buna dair Türkiye rakamları bulunuyor.

Dünyadaki genişbant bağlantıların % 73'ü 4 Mbps'nin üstünde, Güney Kore % 97 ile dünya lideri. Aynı zamanda 10, 15 ve 25 Mbps sahipliğinde de Güney Kore sırasıyla % 84, % 69 ve % 42 oranları ile birinci.

Dünya ortalamasına bakarsak, 10 Mbps sahipliği % 35, 15 MBps % 21 ve 25 Mbps sahipliği % 8,5 düzeyinde.

Güney Kore'nin liderliği dışında 4 Mbps'de Malta, Man Adaları ve Bulgaristan % 97 ve Tayland % 96 ile ilk sıralarda. 10 Mbps'de İsviçre (% 68), Hollanda (% 67), Belçika (% 66) ve Bulgaristan (% 66) ile ilk sıralarda. 15 Mbps üzerindeki bağlantı sayısında Norveç (% 50), Hong Kong (% 48), İsveç (% 44) ve İsviçre (% 44) ile ilk sıralarda. 25 Mbps'ye bakıldığında ise Norveç (% 27), İsveç (% 26), Hong Kong (% 23) ve Litvanya (% 21) ile ilk sıralarda.

Türkiye rakamlarına bakarsak;

  • 4 Mbps üstü bağlantı sayısı % 87 (dünya ortalaması % 73)
  • 10 Mbps üstü bağlantı sayısı % 13 (dünya ortalaması % 35)
  • 15 Mbps üstü bağlantı sayısı % 4,2 (dünya ortalaması % 21)
  • 25 Mbps üstü bağlantı sayısı gözükmüyor (dünya ortalaması % 8,5)

Bu veriler, Türkiye'de fiber altyapının zayıflığını açıkça gösteriyor. Ülkemizde şu ya da bu Mbps'de hatlar satılmasına satılıyor ve parası da alınıyor ama gördüğünüz gibi gerçekleşen rakamlar bu satışta iddia edilen rakamları yakalayamıyor. Dünyada düzenleyici kurumlar ISS'lerin sattığı ile gerçekleşen rakamları karşılaştırarak, bunlar arasındaki farkın tüketici lehine azaltılmasına katkıda bulunuyor ama ülkemizde bu tür araştırmaları maalesef göremiyoruz.

Türkiye IPv6 Liginde Hala Yok!! Hiç Yok !!

Akamai raporunda, kendi sunucularına erişim sağlayan kullanıcıların 239 farklı ülkeden 808 milyon ayrı IPv4 adresi kullandığını söylüyor. Bazı IP'lerin 1'den fazla kişi tarafından kullanılabildiği için bağlantı sağlayan kişi sayısının 1 milyarın üstünde olduğunu tahmin ediliyor.

(Türkiye'den bağlanan IP sayısı ise 8,66 milyon olarak veriliyor (aynı mantıkla internet abone sayısının 8,66 x 2 = 18 milyon ya da 8,66 x 3= 27 milyon gibi bir rakam olması gerçekçi olur ama hükümet 51,7 gibi abartılı bir rakam veriyor ve bu rakamı her çeyrek arttırıyor.)

Akamai raporunda IPv6 bağlantılarının artarken, IPv4 bağlantılarının azalması bekleniyor. 4cü çeyrekte, dünya çapında IP sayısının artmakta olduğu raporlanıyor.

Bağlantılarının % 35'i IPv6 olan Belçika'nın lider olduğu IPv6 liginde, ilk 5'de sırasıyla Yunanistan (% 22 ile), İsviçre (% 21), Almanya (%21), Portekiz (% 20) var.

Türkiye ortalarda gözükmüyor. Ulak Bim'in ilgili sayfasına baktığımızda en son 2009'da Çanakkale 18 mart Üniversite'sinin IPv6'ya geçtiği anlaşılıyor [3]. Sayfada IPv6'ya geçen üniversiteler diye bir link var ama bu sayfaya gitmek istediğinizde (Database Error : Unable to Could not connect to MySQL) bir hata mesajı alıyorsunuz.

Raporun Sonucu

Bu rapor, ülkemizin internet alanında "mış" gibi yapıldığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Verilerimiz Afrika ya da Güney Amerika ülkeleri ile eşdeğer hızlarda gözüküyor. Bu haliyle de, "dijital uçurum"a doğru gidiyor gibi gözüküyoruz. İnternet'in bankacılıktan, eğitime, sağlıktan, ticarete pek çok alanda altyapı olduğunu düşünürseniz, ekonomiye etkileri konusunda da sorun olacağı açıktır.

[1] Akamai’s [state of the internet] Q1 2016 report

[2] BTK - Üç Aylık Pazar Verileri Raporu - 2016 Yılı 1. Çeyrek - Ocak – Şubat – Mart

[3] Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi projesi

Kaynak - Turk İnternet.com
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.07.16, 00:27   #2
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 120
Mesajlar: 1,962
Ettiği Teşekkür: 3787
Aldığı Teşekkür: 7113
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkiye, İnternet Kalitesi Listesinde Kenya'nın Altında Kaldı.

Çoğu kişi net'i ortak kullanıyor Türkiye'de... Özellikle Lojman ve Site gibi ortamlarda bu daha yaygın... Net te kalitemi??? İnsanımız kalitesizliğe öyle alıştı ki O da ne???
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 10.07.16, 03:43   #3
nurideniz34
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Konular: 708
Mesajlar: 3,209
Ettiği Teşekkür: 49976
Aldığı Teşekkür: 7836
Rep Derecesi : nurideniz34 isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Türkiye, İnternet Kalitesi Listesinde Kenya'nın Altında Kaldı.

Kalitemiz varmıydı...Onu da öğrenmiş oldum...
__________________
....................................
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 11.07.16, 16:49   #4
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1731
Mesajlar: 7,968
Ettiği Teşekkür: 26497
Aldığı Teşekkür: 34678
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkiye, İnternet Kalitesi Listesinde Kenya'nın Altında Kaldı.

__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
altında, internet, kaldı, kalitesi, kenyanın, listesinde, türkiye, İnternet


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim


WEZ Format +3. Şuan Saat: 09:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.