Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İnternet | Network


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 26.04.13, 15:10   #1
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1635
Mesajlar: 7,894
Ettiği Teşekkür: 27839
Aldığı Teşekkür: 35005
Rep Derecesi : Heliosaga isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: none
Exclamation Cispa Nedir? Ne Değildir?
Öncelikle CISPA nedir buna bir göz atalım...

CISPA, “Cyber Intelligence Sharing and Protection Act”in (Siber İstihbarat Paylaşım ve Koruma Yasası) kısaltılmışı. Amerika merkezli bir yasa ama internetin küreselliği sayesinde, ucunun diğer ülkelerdeki kulllanıcılara dokunma ihtimali de var.

CISPA özel sektör şirketlerine, siber güvenlik tehditlerine karşı koyailmek için birbirleriyle ve ABD hükumetiyle bilgi paylaşma şansı veriyor. Elbette bu bilgiler arasında, kullanıcıların kişisel bilgileri de var. Şu esnada muhtemelen ciğerimizi bilen Google, Facebook, Microsoft gibi şirketlerin Amerika merkezli olduğunu göz önüne alırsak, özel hayatımıza ilişkin detayların konuyla hiç alakası olmayan başka şirketlere ve devlet organlarına taşınma ihtimali var.

CISPA’nın sivil toplum kuruluşları tarafından çok eleştirilen iki yönü var. İlki, CISPA’nın “ulusal güvenlik tehdidi olduğu durumlarda” izin veren maddesi.

Bu kavramın oldukça geniş bir tanımı var ve kötüye kullanılmaya müsait. İkincisi ise, siber güvenlik bahanesiyle veri paylaşımı yapan şirketlere, asla bu eylemleri yüzünden dava açılamamasını öngörmesi. Yani işi ılıfına uyduran şirketler, özel hayat ihlaline varan durumlarda bile mahkemeye verilemiyor.(Teknolog.com)

Alıntı:

Devletler kamusal otoritelerini internet ordamına da salmak ve bu yolla kendine yapılacak saldırılardan önceden haberdar olmak adına, kişilerin özgürlük alanlarına olabildiğince saldırmak veya müdahale etmekten geri durmamaktadır. Bu kapsamda USA’da Act-CISPA isimli bir taslak kongrenin önüne getirilmiştir. Peki nedir bu taslak ve neyi amaçlamaktadır.

Kısaca İnternet ortamında istihbarat paylaşımı ve koruma kanunu olarak nitelendirilebilen (Cyber İntelligence Sharing and Protection ) taslak ile kişilerin hak ve özgürlükleri ile mahremlerine fütursuzca müdahale edebilmeye olanak sağlayan bir çabadır.

Kimilerimize göre hemen şu soru gelebilir. Bane ne canım Allahın amerikalısı tepki göstermiyor, hem de ihlal edilen hak ve özgürlüklerin onların hak ve özgürleri şeklinde söylendiklerini duyar gibiyim. Ancak görünen ve yaşanan dünyada durum hiç de sanıldığı gibi değildir. Örnek vermek gerekirse, facebook menşey olarak amerika, google menşey olarak amerika vs bu tarz şirketlere bir çok örnek vermek mümkündür. Yani bunun anlamı şudur ki eğer biz facebook, google vs siteleri kullanıyor veya bu siteler üzerinden mahrem ve gizli verilerimizi aktarıyor isek bizimde mahremimiz bizimde gizliliklerimiz istemediğimi kişi veya kişilerin ellerine geçebilecek demektir.

Zaten günümüzde bedeni ve karasal güçten ziyade güç savaşı sanal ortam da devam etmektedir. CISPA kapsamında sanal bir tehdidin varlığı veya ilgili makamların talebi olması durumunda bizlere ait mahrem bilgilerin devlet tarafından erişilebilmesi anlamına gelmektedir ki bu durumda;

a)Denetlenmeyen

b)Sorgulanmayan

c)Yargısal denetime tabi olmadan

d)Benim rızam dışında kişisel verilerime erişilmesi ve onların değerlendirme veya gizli amaçlar için kullanılması insanları hem tedirgin etmekte hemde istenmeyen ruh haline sokmaktadır.

Peki ne yapılabilir. Kanımca yapılması gereken ICAN benzeri bir yapılanmanın oluşturulması söz konusu yapı içinde belli bir ülkenin hakimiyetinden ziyade evrensel değerler barındıran bir yapı içinde kişisel verilere erişimin denetlenmesi ve söz konusu denetleme sonrasında makul gerekçeli talepler sonrasında kamu kurum ve kuruluşların erişimine açılmalıdır. (Av. Kadir Yıldız)
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.04.13, 15:30   #2
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1635
Mesajlar: 7,894
Ettiği Teşekkür: 27839
Aldığı Teşekkür: 35005
Rep Derecesi : Heliosaga isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: none
Standart Cevap: CISPA --- Nedir Ne Değildir?

18 Ocak 2012′de internet Amerika kongresinde beklemekte olan SOPA (Stop Online Piracy Act – Online Korsanları Durdurma Yasası) ve PIPA (Protect IP Act – IP’leri Koruma Yasası) yasa tasarılarını protesto etmişti. Korsanı engellemek adı altında internet özgürlüğünün kısıtlanacağı görüşünü savunan protestocular gerçekten etkilerini göstermeye başlamışlardı ve birçok senatör desteğini geri çekmişti.

Melville House’un haberine göre, kongreye bu sefer yeni bir yasa tasarısı sunulmuş. CISPA (Cyber Intelligence Sharing and Protection Act — Siber İstihbarat Paylaşımı ve Koruma Yasası), bu sefer korsan yayınlarla değil de, siber saldırılarla mücadele etmeyi amaçlıyor. CISPA, siber saldırı istihbaratının ABD hükümeti ile özel sektör arasında kullanılmasını zorlaştıran ya da yasaklayan bir yasayı değiştirecek. İnternet kullanıcılarının mahremiyetini savunanlar yasanın belirsiz dilini eleştiriyorlar. Nitekim CISPA’ya göre, Facebook’taki “durum”unuz bile siber güvenlik amaçlı kullanılabilecek. Eğer Amerika’nın son on yılda ulusal güvenlik adı altında yaptıklarını az biraz takip ettiyseniz, bunun sonu olmayan, tehlikeli bir algıyalış biçimi olduğunu fark edeceksiniz.

Fakat daha da endişe verici olanı, SOPA ve PIPA’nın durumunda olduğunun aksine, Facebook, Microsoft, Intel ve Verizon gibi büyük isimler de dahil olmak üzere yirmi sekiz teknoloji şirketinin bu yasa tasarısını onayladığını belirten imzaları atması.

Facebook’tan Joe Kaplan, kararı şöyle savundu:

“Şirketlerin siber güvenliği korumak adı altında hükümektle insanların şahsi bilgilerini paylaşacağından endişeleniliyor. Facebook kesinlikle böyle bir şey yapmayacak, hatta bu HR 3523′te hoşumuza giden noktalarla –yani bize sistemimizi ve kullanıcılarımızı tekdit eden belli siber saldırılarla ilgili ek bilgi verecek olmasıyla– tamamen alakasız.”

Melville House’tan Agiel Bogle’nin dikkatimizi çektiği gibi Kaplan, sistemi siber saldırılara karşı koruyabilmesi için CISPA’nın Facebook’a, e-posta ve şahsi Facebook mesajlaşmaları da dahil olmak üzere tüm özel iletişimi aktif olarak izleme yetkisi verdiğine değinmiyor.

Kısacası, kullanıcılarına hizmet etmek için var olması gereken internet şirketler hükümetin de desteğiyle güçlerini sömürmeye devam ediyorlar. Bu konuyla ilgili taze bir bakış açısı için Sevillaportakalı‘nın “İnternet kimin?” yazısında linkini verdiği, Rebecca MacKinnon konuşmasını tavsiye ediyoruz.

Bu ara bu yasaya destek veren tam şirket listesi ise şöyle..

At&t
Boeing
BSA
Business Roundtable
CSC
Comptel
Ctia - The Wireless Association
Cyber, Space & İntelligence Association

Edison Electric
EMC
Exelon
Facebook
The Financial Services Roundtable
IBM
İndependent Telephone & Telecommunications Alliance
İnformation Technology İndustry Council
İntel
İnternet Security Alliance
Lockheed Martin
Microsoft
National Cable & Telecommunications Association
Ndia
Oracle
Symantec
Techamerica
Us Chamber Of Commerce
Us Telecom - The Broadband Association
Verizon


****

Mozilla'dan büyük tepki

Mozilla, ABD Temsilciler Meclisi’nde geçtiğimiz hafta kabul edilen ve Facebook, Microsoft ve Oracle gibi dev şirketlerin kabul ettiği siber güvenlik yasasını reddettiğini açıkladı.

Mozilla, Forbes dergisine gönderdiği açıklamada, “Daha güvenli bir internet oluşturulmasını tüm kalbimizle kabul ediyor olsak da, CISPA, internet güvenliğinin ötesine geçen, endişe verici bir yasa konumunda... CISPA, üstü kapalı siber güvenlik tanımlarına dayanarak mahremiyetimizi çiğniyor ve bilgiyi amacında dışında kullanan şirket ve devlete dokunulmazlık veriyor” ifadesini kullandı.

Mozilla, yapmış olduğu açıklamayla, Siber Güvenlik Paylaşım ve Koruma Yasasına (CISPA) başkaldıran ilk büyük teknoloji şirketi oldu.

MICROSOFT DESTEK VERDİ

Yasanın Temsilciler Meclisi’nde 168 ret oyuna karşılık 248 oyla kabul edilmesinden bir gün sonra, Microsoft yasanın kabulünü destekledi ve yeni yasanın, “gizliliğin ve müşterilere vaat edilen güvenlik vaatlerinin onurlandırılması adına şirketlere yardımcı olması gerektiğini” ifade etti.


CISPA’yı kabul ettiğini açıklayan birçok önemli şirket mevcut. Bunlar arasında Facebook, Oracle, Symantec, Verizon, AT&T, Intel ve T-Mobile, Sybase, Nokia ile Qualcomm’un ticari temsilcisi CTIA bulunuyor.

Yasanın ABD topraklarında hayata geçmesi için Senato tararından kabul edilmesi ve Başkan Barack Obama tarafından imzalanması gerekiyor. CISPA, hayata geçerse Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) ve İç Güvenlik Bakanlığı’na ek denetleme hakları kazandıracak. Daha da önemlisi, şirketler ve devlet arasındaki bilgi paylaşımı daha resmi bir şekle bürünecek.

Mozilla, Forbes’a gönderdiği e-mail’de son olarak, “Umuyoruz ki, Senato bu yasayı kabul etmeden önce dikkatli bir şekilde değerlendirmede bulunacaktır” ifadesini kullandı.(Ntv)
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.04.13, 15:31   #3
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1635
Mesajlar: 7,894
Ettiği Teşekkür: 27839
Aldığı Teşekkür: 35005
Rep Derecesi : Heliosaga isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: none
Standart Cevap: CISPA --- Nedir Ne Değildir?Mükemmel bir söyleşi mutlaka izleyin..

Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.05.13, 21:46   #4
Uzman Üye

C.Doğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2012
Konular: 95
Mesajlar: 1,180
Ettiği Teşekkür: 27575
Aldığı Teşekkür: 5610
Rep Derecesi : C.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura about
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: CISPA --- Nedir Ne Değildir?

Güncel bilgiler. Paylaşımda bulunalı yaklaşık on gün olmuş. Ama okuyanı yok. Yazık. İsterdim ki forumda ki çoğu arkadaşım bu bilgileri okusun. Bilgisayar kullanan arkadaşlarına da iletsinler. Tabii önce istemek gerek.


SerseriGezgin paylaşım için teşekkürler.
__________________
C.Doğan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz C.Doğan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
actanın, cispa, değildir, nedir, yavrusu


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hayat Nedir ve Ne Değildir? Mathematician Duygularımız 5 06.06.14 11:41
Hipnoz Nedir Ne Değildir? denise Psikoloji 2 12.05.13 22:35
Sana Sevmenin Ne Demek Olduğunu Anlatayım... OkyanusunKalbi Resimli, Resimsiz Şiirler 11 11.05.10 20:12
Sinema ve Televizyonun Eğitici Misyonu Nedir? Ne Değildir? SuLTaN Sinema Haberleri 0 30.12.09 15:17


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.