Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Kadın Hastalıkları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 17.10.15, 22:35   #1
Yorgun Mod

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1202
Mesajlar: 9,699
Ettiği Teşekkür: 33036
Aldığı Teşekkür: 43888
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Çikolata Kisti Nedir ? | Belirtileri Nelerdir ? | Tedavi Yolları Nelerdir ?


Çikolata Kisti Nedir ? | Belirtileri Nelerdir ? | Tedavi Yolları Nelerdir ?Çikolata Kisti Nedir?


Çikolata kisti rahim içerisinde olması gereken iç astar dokusunun yani endometriumun, rahim dışında herhangi bir yerde konumlanması sonucu oluşur. Kadınların yaklaşık %10’nunda meydana gelen bu sorun; tüplere, yumurtalıklara, karın içi boşluğuna, bağırsaklara ve mesaneye yerleşerek çeşitli belirtiler ile sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olur.

Endometrium adet kanamalarının gerçekleştiği dokudur. Konumlanmış olduğu bölge rahim dışında olmuş olsa bile, her ay bu döngüyü gerçekleştirir. Bu nedenle adet kanının dışarıya çıkması gerekirken, bulunduğu bölgede toplanması sonucu yapışıklıklara ve bazı kisttik yapıların oluşmasına neden olur. Çikolata kistinin neden olduğun dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak bazı faktörlerin tetikleyici etkisi olduğu düşünülmektedir. Çikolata kisti rahim içinde yerleştiği bölgeye göre kanamalara ve çeşitli kronik ağrılara yol açabilir.Çikolata Kisti Neye Benzer?

Endometrium hücrelerinin overe (yumurtalık) yerleşmesi ve meydana gelen kanamaların yumurtalıkta birikmesi ile oluşan kistlere, çikolata kisti denir. Çikolata kistlerinin kıvamı, rengi ve yoğunluğu çikolatayı andırdığı için, bu kistlere çikolata kisti adı verilmiştir.

Genellikle yumurtalıklardan birinde ya da ender olarak ikisinde de görülen bu kistler, yapıları itibari ile kansere yol açan kistler değildir. Kistler çoğunlukla 5 cm olarak görülebilirken, çeşitli durumlarda 10-15 cm’e kadar çıkabilirler.


Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti endometrium tabakasının rahim içinde olması gereken yerin dışında başka bir yere yerleşmesi sonucunda, bazı belirtiler ile ortaya çıkan sağlık problemidir. Bu belirtiler kişiye göre değişiklik gösterebilirken, oluşum ilerleyen zamanlarda şiddetini arttırmaktadır.

 • Adet dönemlerinde idrar yaparken ağrı
 • İshal
 • Yoğun adet kanamaları
 • Adet döneminde ve öncesinde ağrı
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı ve sancı
 • İnfertilite yani kısırlık sorunlarında da etkili olabileceği düşünülmektedir.
Çikolata Kisti Nasıl Oluşur


Genel olarak kesin bir bulgu olmasa da, çikolata kistinin ilerleyen boyutlarında kısırlık sorunlarının yaşanmasına neden olabileceği düşünülmektedir. Yapılan araştırmalara göre çikolata kistini yol açtığı komplikasyonlar ilerleyen dönemlerde şiddetini arttırır. Ayrıca çikolata kistinin aşağıdaki özellikleri sergilemesi halinde infertilite sorununu gündeme getirmektedir:

 • Konumlandığı bölgedeki çevre dokulara zarar verme
 • Şiddetli ve büyük lezyonlu olması
 • Üreme organları arasındaki anatomik ilişkiyi etkilemesi
 • Endometriumun tüplere yerleşmesi sonucunda tıkanıklığa neden olması, başlıca kısırlık şüphesini uyandırmaktadır.


Çikolata Kistinin Etkisi Ve Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir?


Kısırlık

Çikolata kistinin kısırlık üzerinde direkt bir etkisinin olduğu henüz bilinmemektedir. Ancak konumlandığı bölgede doğal döngüsünü devam ettirmesi sonucunda bazı komplikasyonlara neden olmaktadır. Gebeliğin oluşması sistematik bir süreçtir. Çikolata kistinin varlığı bu sistemde aksaklıklara neden olur. Bu doğrultuda kısırlık tedavilerinde her zaman göz önünde bulundurulan bir durumdur.

Yumurtalara Etkisi

Yumurta rezervlerini etkilediği gibi yumurtlama bozuklukları, karın içi boşluklarda yapışıklığa, embriyonun rahme tutunmasını ve tüplerin tıkanıklığına neden olarak, gebeliğin oluşumunu engelleyebilir.
Ağrı

Özellikle kasık bölgelerinde zaman içerisinde şiddetini arttırarak devam eden ağrılar yaşanabilmektedir. Bu ağrılar adet dönemlerinde, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir. Bu belirti çikolata kistinin en net halidir. Ayrıca bel ağrısı, yorgunluk, adet dönemlerinde ağrılı ya da kanamalı idrar yapma gibi dışkılamada da bu belirtiler görülebilir.

Diğer Etkiler

 • Adet dönemlerinin sancılı geçmesi
 • Eklemlerde ( bacak ) ağrı
 • Kabızlık ya da ishal
 • Makatta kanama ve ağrı
 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı
 • İdrar sırasında ağrı ya da güçlük çekme
 • Aşırı kanama
 • Adet dönemlerinde sırt ağrısı
 • Adet düzensizliği
 • Dış gebelik riski
 • Bulantı ve kusma
 • Kilo kaybı
 • Karında ve kasıkta kronik ağrı
 • Hamile kalamama
 • Karında kitle olması
Yapılan araştırmalarda tekrarlayan düşüklerin %50’sinde çikolata kisti vakası izlenmiştir.

Adet dönemlerinde vücudun çeşitli bölgelerinde ( burun ) kanama ve morlukların oluşması, çikolata kistinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Tedavi:
Tıbbi Tedavi

Oral kontraseptifler (Doğum kontrol hapları) devamlı verilir. Amaç hastanın mensturuasyonunun kesilmesidir (amonere). Bu sayede adet sırasında tüplerden geriye kaçış olmayacak ve endometriozis odakları kaybolacaktır. Danosol: 17 alfa etinil testesteron 600 –
800 mg civarında günlük verilir (androjenik,antiprogestenik ve anti östrajenik etkisi bulunur). Gstinon danasol benzeri etki gösterir. GnRh analogları hipofizde inhibisyon yaparak amenore (adetten kesilme) endometrial atrofiye (küçülme) sebep olurlar. Östrojen seviyesi azaldığı için kemik erimesi olmasın diye aynı zamanda alendronat, aktif vitamin D3 ve kalsiyum verilmesi
gerekir. Pentoksifilin ise immün sistemin güçlendirilmesi amacıyla verilir.Cerrahi Tedavi

Evre 1 ve Evre 2 endometriozis,infertilite için cerrahi işlem yapılmaz.İnfertilite yerine disparonia (cinsel ilişkide ağrı) ya da dismonere (adet sancısı) var ise laparoskopiyle bu lezyonlar koterize (yakma işlemi) edilir.
Evre 3 te overlerdeki (yumurtalık) endometriomalar (çikolata kistleri) 4 cm den fazla ise tüp bebek için çıkartılması uygun görülmektedir.
Rektovajinal (rektum ve vajinayla ilgili) endometrioziste (Evre 4) bunların cerrahi işlem olarak kesinlikle çıkartılması gerekir. Çıkarılma sebebi ise, makata (anüs) vuran şiddetli ağrılar yapmasıdır. Kitlelerin çıkartılması ile işlem sonrası tekrar ortaya çıkmaz.


Korunma Yolları:

 • Doğum sonrası hastalıkta gerileme olduğu bilinir.
 • İlaç tedavileri tekrarlamayı önlemek açısından önemlidir.
 • Hastalığa ait Hekimlerden bilgi alınması ve kontrol sırasında ele geçen hasta bilgilerinin hekime tam sunulması
 • Endometriozis nüksler şeklinde seyreder. Hastalığın tanısını alan ve gebe kalmak isteyen bayanların tedavisinin tamamlanmasının ardından gebe kalmak için girişimlere başlanması önemlidir.
 • Endometriozis tedavisi ardından gebe kalınmasını denemek uygun yaklaşımdır.
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.10.15, 00:08   #2
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,380
Ettiği Teşekkür: 83912
Aldığı Teşekkür: 79573
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Çikolata Kisti Nedir ? | Belirtileri Nelerdir ? | Tedavi Yolları Nel

Bilgilendirme için teşekkürler Ekin.

Ulen kistlerimiz bile çikolataymış ya... ben daha ne diyeyim.


__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.10.15, 00:14   #3
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 824
Mesajlar: 6,992
Ettiği Teşekkür: 31248
Aldığı Teşekkür: 36469
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Çikolata Kisti Nedir ? | Belirtileri Nelerdir ? | Tedavi Yolları Nel

Adı pek tatlıymış ama kendisi pek fenaymış. Son resimde ki görüntü de kötü gerçekten. Kist oluyor sanırım o.

Teşekkürler Ekin.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.10.15, 14:25   #4
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8178
Mesajlar: 30,095
Ettiği Teşekkür: 109224
Aldığı Teşekkür: 158507
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Çikolata Kisti Nedir ? | Belirtileri Nelerdir ? | Tedavi Yolları Nel

Kötü bir hastalık. Çikolataya benzediği için bu isim verilmiş. Keşke başka bir ad bulsalarmış
Düzenli kontrollerime gidiyorum.

Bilgiler için teşekkürler Ekin.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.10.15, 15:18   #5
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 9,217
Ettiği Teşekkür: 32637
Aldığı Teşekkür: 31440
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Çikolata Kisti Nedir ? | Belirtileri Nelerdir ? | Tedavi Yolları Nel
Düzenli kontrole gitmek gerekir.

Bilgilendirme için teşekkürler.

Ellerine sağlık.
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 29.11.16, 23:29   #6
Yorgun Mod

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1202
Mesajlar: 9,699
Ettiği Teşekkür: 33036
Aldığı Teşekkür: 43888
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Çikolata Kisti Nedir ? | Belirtileri Nelerdir ? | Tedavi Yolları Nel

Erken teşhiste kistler yok edilebiliyor.
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 30.11.16, 21:51   #7
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1707
Mesajlar: 9,957
Ettiği Teşekkür: 58899
Aldığı Teşekkür: 37159
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Çikolata Kisti Nedir ? | Belirtileri Nelerdir ? | Tedavi Yolları Nel

Bilgilendirme için teşekkürler. Ellerine sağlık Ekinciğim.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
belirtileri, Çikolata, endometriyozis, endometriyozis nedir, endometriyozis tedavisi, kisti, nedir, nelerdir, tedavi, yolları


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 20:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.